Через що виникає пневмонія у новонароджених



Особливості будови легень новонародженого в тому, що повітря він отримує тільки після народження, тому дуже часто виникає таке захворювання, як пневмонія у новонароджених.

Під час першого подиху дитини після народження легкі мають обсяг близько 70 мілілітрів, а альвеоли розкриваються повністю. Наповнені легкі до народження рідиною, яка має назву амніотична. Як тільки малюк вдихнув повітря, ця рідина всмоктується. У дітей, що народилися в строк, цей процес відбувається краще, ніж у тих, хто народився недоношеним (перший вдих вже пов’язаний з труднощами). Причина такої ситуації в тому, що у малюків, що народилися раніше покладеного терміну, деякі органи недорозвинені, і розвивається пневмонія новонароджених.

<h2>Пневмонія і її причини появи у новонародженої дитини

Немовля, стетоскоп

Наявність пневмонії у новонародженої дитини або, як ще називають захворювання, запалення легенів у групи новонароджених, свідчить про наявність інфекційної природи захворювання. Воно здатне розвиватися і самостійно, і як ускладнення.

Так як у немовлят організм не здатний боротися із захворюванням в силу слабкого імунітету, то хвороба протікає дуже складно. Якщо познайомитися зі статистикою, то місячні діти гинуть від пневмонії в 40% випадків.

Пневмонія у новонародженої дитини піддається класифікації і має такі форми:

  • вогнищева;
  • сегментарна;
  • інтерстиціальна.

Говорячи про пневмонії новонароджених, слід розуміти, що хвороба розвивається дуже швидко і з’являється з моменту народження через неправильне розвитку легкого, одного або двох. Так з’являється двостороння пневмонія у новонароджених і одностороння. За умови, що захворювання вразило тільки одна легеня, вже через кілька днів вона плавно вражає і другу частину. Дитина починає в’янути просто на очах, а його стан кожну хвилину стає гірше. Тут вже йде приводу не на дні, а на хвилини. Пневмонія у новонароджених може мати більш ніж серйозні наслідки. Щоб не допустити летального результату, необхідно знати причини захворювання. Тому давайте з нею більш детально познайомимося.

Так як пневмонія у новонароджених дітей може носити вроджений характер, то симптоми в даному випадку будуть відрізнятися від придбаних. Збудниками будуть теж різні мікроорганізми. Сам процес запалення легеневої тканини збирає навколо ексудату слиз, що не дає можливості дитині дихати.

Уже в більш дорослому віці діти трохи краще переживають цей момент:

  1. Вроджена пневмонія дасть про себе знати вже в перші три дні після народження. Причина в даному випадку – вірус, який потрапив через гематоенцефалічний бар’єр і почав свій розвиток. Прийнято вважати, що таким збудником у новонародженого є системний вірус, який потрапляє в організм жінки разом з краснухою, цитомегаловірусом, герпесвірусом, токсоплазмозом і при захворюванні на сифіліс під час вагітності. Якщо говорити про краснуху, герпес і сифіліс, то такі хвороби до кінця з жіночого організму не виходять і впливають на майбутнє потомство, навіть якщо їх довго лікують серйозними препаратами задовго до появи на світло немовляти. Не можна звинувачувати тільки жінку в таких процесах. Герпес і сифіліс може потрапити разом зі сперматозоїдом при зачатті і діяти на розвиток зародка. Причини пневмонії у новонароджених – бактерії роду хламідій.

кандидоз



До них також зараховуються:

  • трихомонади;
  • кандидоз;
  • лістерії;
  • мікоплазми.

При наявності таких бактерій можна сказати, що пневмонія у новонароджених дітей виникла вже на пізніх стадіях вагітності або в процесі пологів.

  1. Придбана або неонатальна пневмонія у дитини виникає в різні терміни: пізня або рання. Визначається це появою перших симптомів: якщо перші ознаки з’явилися в перший тиждень життя після народження – рання, через 8 днів і до місяця – пізня. При зараженні в пологовому залі або під час перенесення в барокамеру недоношеної дитини матиме місце рання пневмонія. Причиною може стати і проведення ШВЛ, під час якого відбулося зараження стафілококами, кишковою паличкою, синьогнійної палички або клебсиеллой. Після закінчення 7 днів інфікування могло статися тільки через домашню флори. Збудники – віруси і бактерії, принесені рідними.

Хто потрапляє в зону ризику

Лікування пневмонії у новонароджених пройде успішніше, якщо встановити етіологічний фактор. У кожному разі буде призначена різна схема лікування. Радує той факт, що, навіть перебуваючи в зоні ризику, не всі діти хворіють.

Причини пневмонії у новонароджених такі:

  • під час вагітності спостерігалися ускладнення;
  • якщо в період виношування майбутня мати перехворіла серйозними вірусними захворюваннями, які згодом привели до порушень захисної функції плаценти;
  • проводилося кесарів розтин, або при пологах довелося застосувати акушерські щипці;
  • пневмонія у новонароджених може бути наслідком хронічних або інфекційних захворювань матері. При цьому була вражена сечостатева система, що послужило можливістю інфікуватися в момент проходження через родові шляхи;
  • симптоми пневмонії можуть з’явитися через меконіальної аспірації при родової діяльності;
  • під час здійснення реанімаційних заходів або в процесі ШВЛ;
  • пневмонію у новонароджених часто спостерігають, якщо дитина народжена раніше терміну, під час пологової діяльності були травми або пошкодження центральної нервової системи;
  • пологовий зал не підготовлений і не відповідає нормам по санітарії.

Причини появи захворювання найрізноманітніші. Це і бактерії, і патології, і вірусні інфекції, і грибкові. Але якщо говорити чесно, то найчастіше на появу пневмонії впливає не один вірус або гриб. Спостерігається змішане запалення легенів, і це бактеріально-вірусне ураження.

Як розпізнати пневмонію

отит

Діагностувати вірусну пневмонію важко, тому що відбувається швидке приєднання мікробної інфекції. Двостороння пневмонія у новонародженого проявляється дуже різко, і початком її стає підвищена температура тіла. Її стрімке підвищення призводить до того, що у дитини починаються судоми. Якщо одностороння пневмонія, то температура вище позначки 38 не піднімається. Стандартно коливається в межах 37-38, ознаки інтоксикації відсутні. Так як причин і збудників багато, то і симптоматика пневмонії у новонародженої дитини різна.

Якщо брати для розгляду вроджене запалення легенів, то першими ознаками стане задуха. Воно з’являється буквально в перші хвилини появи на світло. Підозра на пневмонію може дати стан і колір шкіри немовляти. Його шкіра має синюшний відтінок. Перший крик буде запізнілим, або його взагалі не буде. Дитина буде малорухливим, рефлекси дуже слабкими. Наслідки пневмонії у новонароджених будуть помітні вже при годуванні: рясна відрижка і здуття животика. Селезінка швидко збільшується в розмірах, дихання слабке. Абсолютно немає підвищення температури тіла. Можна навіть сказати, що явне знижена. Можливе виникнення лихоманки вже на другу добу, але в цілому симптоматику можна спостерігати протягом 21-28 днів. Лікується пневмонія дуже важко, відрізняється високим відсотком смертності. Ознаки пневмонії можуть носити і прихований характер і проявитися тільки через тиждень або два. Наскільки серйозно і важко буде протікати, можна сказати тільки після з’ясування причин і інфекції, яка викликала хворобу.

Наслідки цього типу запалення:

  • отит;
  • пієлонефрит;
  • крововилив;
  • менінгіт;
  • енцефаліт.

Якщо на появу пневмонії вплинув вірус парагрипу, то виникає і запалення глотки. Симптоми схожі з усіма попередніми типами захворювання, але протікають набагато легше.

Відбувається наступне:

  • кінцівки бліднуть;
  • температура незначна;
  • підвищена слабкість;
  • рефлекси все знижуються;
  • інтоксикація є, але значно нижче, ніж, скажімо, при проявах двостороннього запалення легенів.

При виникненні стафілококової інфекції спостерігаються ускладнення, які незабаром переростають в самостійні захворювання. Наприклад, сепсис або, іншими словами, зараження крові. Дитина покривається спочатку гнойничками, які незабаром розростаються по всьому тілу. Після їх дозрівання з’являються рани. Дане захворювання порушує нервову систему малюка, серцевий м’яз функціонує слабо. Функції нирок порушені. Так як основні органи немовляти вражені, то вивести з такого стану вкрай важко. Незважаючи на всі зусилля медиків, малюк через кілька місяців може загинути, тому що гній проникає по всьому організму і в кровоносну систему, що ускладнює лікування.

При виникненні хламідійної і мікоплазменної пневмонії (внутрішньоутробний розвиток) в 90% від загального числа хворих летальний результат.

Треба зауважити, що симптоми запалення легенів кардинально відрізняються у доношених і недоношених дітей. Наприклад, температура. Якщо у доношеної малюка буде спостерігатися різкий стрибок до 39 градусів і вище, то у немовлят, що народилися раніше терміну, її взагалі не буде. Або ускладнення: у 8-місячних дітей частіше спостерігається сепсис і поразки інших органів разом з пневмонією. Недоношені діти хворіють частіше, тривалість тривала.

Чи можна вилікувати пневмонію

рентген, лікарНа питання, чи можна вилікувати пневмонію у новонародженого, і скільки лікується захворювання, відповісти складно.

Все буде залежати:

  • звідки воно з’явилося, що стало провокатором появи;
  • форма і стадія захворювання;
  • одностороння або двостороння.

Ключ до всіх схемами лікування – терапія з антибактеріальними препаратами. Але тут є складність: з’ясування збудника відбувається не відразу, тому антибіотик призначається набагато пізніше, ніж діагностують хворобу. Часу на купірування захворювання практично немає.

Можливість вилікувати багато в чому залежить від лікуючого лікаря, його знань, методів лікування і правильно зроблених призначень. За умови, що антибактеріальну ліки було підібрано правильно, вже після декількох днів інтенсивної терапії настає поліпшення.

Якщо ж ні, то доведеться змінювати призначення і починати лікування по-новому, що значно збільшує курс лікування і зменшує шанси на одужання.Для купірування і лікування пневмонії для немовлят застосовують тільки кілька видів антибактеріальних препаратів:

  • містять макроліти;
  • цефалоспорин;
  • велика частина групи пеніциліну.

Визнаними препаратами, які дійсно допомагають на старті лікування, є лікарські форми групи пеніциліну. До таких відносяться Амоксиклав, Аугментин. У тих випадках, коли збудниками є мікоплазми і хламідії, то стартовий препарат буде з групи макролітами. Для альтернативного лікування можна застосовувати цефалоспорин. Курс лікування для малюка антибіотиками має тривати не більше двох тижнів, але при цьому не менше 10 днів.

Те, без чого не може обійтися жоден курс лікування пневмонії (не залежно від збудника), – інгаляція. Завдяки водних розчинів проходить інгаляція кисню.

Застосовуються також:

  • хімотрипсин;
  • Лазолван і трипсин;
  • фізрозчин або гідрокарбонат натрію.

Так як малюк не може самостійно контролювати своє положення тіла, то мама зобов’язана стежити за тим, щоб дитина правильно лежав під час лікування. При запальному процесі тільки одного легкого новонародженого кладуть тільки на той бік, де немає пошкоджень легеневої тканини. При двосторонньому запальному процесі слід міняти положення регулярно з частотою не менше одного разу за дві години. Крім усього іншого, рекомендовано проводити масажі грудної клітини. Перші сеанси робить медичний працівник, а всі наступні – вже батько, який знаходиться близько немовляти. Масажні рухи схожі на простукування, але не сильні. Вони сприяють швидкому відходженню слизу з бронхів і легенів. Якщо говорити про додаткову терапію, то при гострому розвитку хвороби дозволяється застосовувати СВЧ і тільки в області грудної клітини.

Перші дні лікування малюка краще тримати в кювезі. У ньому дитина буде відчувати себе набагато краще, так як відбувається регулярна подача кисню, необхідна температура і вологість.

Бажано, щоб дитина харчувався тільки грудним молоком, але тут все залежить від стану матері. На жаль, більшість мам починають нервувати і переживати (що цілком зрозуміло), що призводить до втрати молока. Якщо немовля отримує в достатній кількості молоко матері, то лікування протікає набагато краще і ефективніше, чого не можна сказати про дітей на штучному вигодовуванні.

Немовля на боці

Що підкаже про позитивний результат лікування і правильно зроблених призначеннях? Першими ознаками поліпшення стану малюка є нормальне дихання і зменшення інтоксикації. Правильність обраного курсу можна дізнатися вже через дві – три доби. За умови, що ефекту не спостерігається, антибіотик змінюється.

У процесі лікування слід обов’язково підтримувати організм дитини киснем. Причина криється в призначеннях: антибіотики можуть позначитися на ослабленому організмі, зокрема, на серцево-судинній системі. Найчастіше застосовують кисневу маску. Якщо малюк народився раніше свого терміну або дуже ослаблений, кисень подається через спеціальний пристрій, де тиск постійне і благотворно позначається на стані новонародженого.

У схему лікування в обов’язковому порядку мають бути присутніми вітаміни. Їх приєднують тільки після купірування гострої форми.

Якщо малюк харчується грудним молоком, то матусі необхідна дієта, в яку буде входити ряд вітамінів. В цьому випадку додаткового введення вітамінів не потрібно.

Слід пам’ятати, що при перших симптомах, що нагадують пневмонію, батьки повинні звернутися за допомогою до фахівців. Не потрібно чекати і сподіватися на те, що хвороба пройде сама. Тільки своєчасне надання першої допомоги медиками допоможе в одужанні вашого довгоочікуваного дитини.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*