Надсадний кашель, що з себе представляє цей симптом? При яких захворюваннях він трапляється і як з ним можна боротися?
Ця тема і буде головною в статті. Кашель супроводжує багато захворювань. При цьому він може сильно відрізнятися.
Кожен недуга викликає певний тип симптому або кілька одразу. Так при яких хворобах з’являється надривний кашель і як його можна перемогти? Давайте розберемося.
<h2>Що з себе являє і чим викликаний
Надсадний кашель – це захисний рефлекс організму людини. Він з’являється в тих випадках, коли в гортані або інших органах дихальної системи знаходиться щось стороннє. Це може бути шматочок їжі, будь-якої невеликий предмет або, що частіше за все, мокрота. За допомогою надсадного кашлю організм намагається видалити подразник зі слизової. При цьому даний рефлекс характеризується надривістостью і інтенсивністю.
Коли недуга вже розвинувся, такий прояв може бути корисним. Воно звільняє бронхи і інші органи дихання від мокротиння. Але якщо симптом виникає на самому початку хвороби, тобто у пацієнта спостерігається сухий надсадний кашель, він може сильно ускладнити життя.
За яких обставин трапляється такий прояв? Які хвороби можуть викликати надривістий кашель?
Тут лікарі можуть перерахувати наступне:
- найчастіше причинами подібного прояв є або, як кажуть по-простому, застуда;
- ще один частий недуга, що викликає даний тип кашлю, – це бронхіальна астма. Хвороба досить серйозна і лікування не завжди приносить повне позбавлення від недуги;
- якщо мова йде про дітей, то що б’ються кашлем пацієнта може «нагородити» помилковий круп. Ця хвороба також викликає високу температуру, лихоманку, охриплий голос і задуха;
- обструктивний бронхіт – це ще один недуга, який стає причиною такого прояву. В цьому випадку напади найчастіше відбуваються з ранку. Загострення хронічного типу цієї хвороби також викликає надсадний кашель.
Є ще одна дуже небезпечна причина появи такого симптому. Якщо надривістий кашель супроводжується виділенням мокроти з кров’ю, це говорить про ризик появи злоякісної пухлини в дихальних шляхах. У цьому випадку лікування має розпочатися якомога швидше.
Але в деяких випадках раптово почався кашель з надривами може і не нести серйозну небезпеку. Наприклад, такий рефлекс є захисною реакцією при попаданні сторонніх предметів в дихальні шляхи.
Звичайно, допомогу потрібно надати швидко, особливо якщо мова йде про дітей. Але в такому випадку подальше лікування найчастіше не потрібно.
Що потрібно зробити в першу чергу
Якщо у дорослого або дитини почався періодично з’являтися надривістий кашель, що робити в першу чергу? У такій ситуації найважливіше – якомога раніше звернутися до лікаря. Перше завдання – це з’ясувати причину такого прояву. Знаючи хвороба, можна вчасно і правильно почати лікування.
При відвідуванні лікувального закладу пацієнт проходить наступні діагностичні процедури:
- в першу чергу, здача аналізів. Станом крові і сечі можна дізнатися про багатьох процесах, що відбуваються в організмі;
- також робиться рентген. Він допоможе виявити запальні процеси, які проходять в органах дихальної системи;
- також нерідко робиться аналіз харкотиння. Це допомагає більш точно визначити збудників хвороби;
- можуть бути призначені консультації у інших фахівців. Наприклад, в деяких випадках причинами надривістого кашлю стають ЛОР-захворювання;
- якщо з діагнозом виникають проблеми, то може бути призначена бронхоскопія, дихальні проби або інші процедури.
Але все починається з огляду лікарем. Дуже часто саме це в поєднанні із загальними аналізами допомагає відразу поставити діагноз.
як позбутися
Як видно, причин у надривістого кашлю досить багато. Тому і лікування може бути різним. Найголовніше – це позбутися від самого захворювання. В цьому випадку кашель пройде. Але на самому початку хвороби такий прояв, особливо в непродуктивному або сухому вигляді, досить сильно дратує. Пацієнт відчуває себе некомфортно. До того ж сухий кашель сильно дратує горло, що заважає нормально дихати і приймати їжу. У цьому випадку варто задуматися про те, як позбутися від самого симптому.
У чому полягає лікування надривістого кашлю? Які методи пропонує офіційна медицина?
У такій ситуації можна скористатися наступним:
- Можна використовувати протикашльові засоби. Такі препарати призначаються в тих ситуаціях, коли симптом не супроводжується виходом мокротиння. Протикашльові засоби діють на сам рефлекс. Дуже обережно потрібно підходити, якщо лікування вимагає кашляющий дитина. У такій ситуації без рецепта від лікаря використовувати подібні засоби категорично не можна.
- Щоб прискорити процес одужання і одночасно швидше позбутися від кашлю, можна застосувати муколітики. Такі препарати сприяють розрідженню мокротиння і якнайшвидшому її виведенню з дихальних шляхів.
Але всі ці лікарські засоби борються з симптомом. Щоб кашель не тривав довго і зник на тривалий час, необхідно перемогти саму хворобу. А в такому випадку потрібно більш грунтовне лікування, іноді супроводжуване застосуванням антибіотиків та інших «потужних» лікарських препаратів.
народні методи
Нерідко кашель у дитини, в тому числі і надривістого характеру, батьки намагаються лікувати без застосування таблеток і іншої «хімії». Звичайно, деякі недуги вилікувати без, наприклад, антибіотиків досить важко, а часом і зовсім неможливо. Але ось застосувати настої, відвари і інші рецепти народної медицини для полегшення стану малюка цілком можливо.
Щоб зменшилися напади надривістого кашлю, можна застосувати наступні рекомендації від «народних медиків»:
- найпростішим, але при цьому досить ефективним способом є інгаляції. Необов’язково використовувати спеціальні пристосування. Дуже часто, щоб дітям стало легше, досить подихати над каструлею з нагрітою водою. Пари зволожать сухе горло, і симптом буде проявлятися не так болісно. Також можна додати у воду трохи олії і харчової соди або зробити трав’яну інгаляцію. І звичайно, не варто забувати про картоплю. Інгаляція з відвареним «в мундирі» бульбою дійсно діє ефективно;
- компреси – це ще один спосіб, як лікувати надривістий кашель. Для цього можна використовувати все той же зварений «в мундирі» картоплю. Його трохи розминають, поміщають в целофановий мішок і викладають (при цьому використовуючи «підкладку» з тканини) на груди і спину;
- для малюків, особливо грудного віку, можна використовувати масаж. Така процедура і покращує кровопостачання, і допомагає мокроті швидше виводитися з організму;
- нерідко застосовується і розтирання. Для цих цілей використовують борсуковий жир, різні бальзами або горілку.
Варто пам’ятати, що такими процедурами вилікувати серйозну хворобу не можна.
Всі ці методи народної медицини можуть допомогти в боротьбі з легкої застудою. Але ось зменшити роздратування в горлі і прискорити виведення мокротиння – ці завдання їм по плечу.
Leave a Reply