Кашель при щитовидці симптоми і ознаки якого не завжди знайомі пацієнтам, стає однією з найбільш значних проблем сучасності. Справа в тому, що будь-які прояви кашлю найчастіше пов’язують з розвитком простудних захворювань або запального процесу в бронхах і легенях. Мало хто з медиків (не кажучи вже про пацієнтів) замислюється про те, що причиною появи першіння в горлі, сухості, утрудненого ковтання і сильного, частіше сухого, кашлю є порушення функціональності одного з найважливіших органів ендокринної системи.
Щитовидна залоза
Щитовидка – орган, який бере участь у всіх процесах, що відбуваються в організмі людини, які можуть бути визнані життєво важливими:
- Місце її локалізації – під гортанню, на передній поверхні трахеї.
- Складається з двох частин і поєднує їх перешийка. Основна складова – велика кількість фолікулів і клітин епітелію.
- Основна функція, яку виконує щитовидна залоза – вироблення тиреоїдних гормонів.
Незважаючи на незначні розміри і малу вагу (30 г), значення, яке має щитовидка для нормального життя і діяльності людини, важко переоцінити. Від функціональності такого важливого органу залежить:
- стан нервової системи;
- психічна діяльність мозку;
- рівень імунного захисту організму;
- нормальна діяльність дихальної і серцево-судинної систем.
Рівень тиреоїдних гормонів впливає на функціональність багатьох органів людського організму, але порушення стають помітні не відразу. Лікарі стверджують, що порушення, пов’язані зі змінами, які відбуваються в щитовидній залозі, найчастіше проявляються як інші недуги та виявлено можуть бути тільки в ході специфічного обстеження.
Порушення нормальної функціональності залози стає причиною зміни її розмірів. У більшості випадків вона починає рости, провокую поява деяких ознак, супутніх багатьом добре знайомим захворювань. В першу чергу з’являється сухий кашель, який часто пов’язують з розвитком запального процесу, простудними або вірусними захворюваннями.
До того моменту, коли причина здатна викликати кашель буде ясна, порушення функціональності залози стають вельми значними, а прояв хвороби – явним. Особливість, яка відрізняє кашель при щитовидці і змушує звернути увагу саме на її стан – відсутність одужання при лікуванні традиційними способами і звичними лікарськими складами.
Причини появи кашлю
Чинники, що викликають кашель, пов’язані:
- з обтяженою спадковістю;
- малою кількістю йоду, що поставляється в організм;
- порушена засвоюваність йоду і його нестача при вступі до щитовидку.
Відповідаючи, чи може виникло захворювання викликати кашель, можна дати ствердну відповідь. Безумовно, так. Найчастіше подібні порушення діагностуються фахівцями у жінок. Це пов’язано з виробленням певних гормонів. На стадії початку розвитку хвороба протікає без ознак дисфункції щитовидки. Небезпека полягає в зміні рівня вироблення тиреотропного гормону. При підвищених показниках відбувається зростання тканин залози, вона збільшується, і у людей з’являється зоб (дифузний або вузловий).
Змінилася щитовидка поступово впливає і все значніше тисне на трахею, викликаючи тим самим певні труднощі при вдиху або ковтанні. Це може викликати так званий рефлекторний кашель.
На прийомі лікаря розповідають про постійне першении в горлі і скаржаться на дискомфорт, який викликає кашель. Основними причинами, за якими з’являється Кашель при щитовидці – прояв дисфункції щитовидної залози, симптоми якої мають свої відмінні риси при розвитку тієї чи іншої недуги:
- Тиреоїдит, викликаний стрептококової інфекцією, що носить, як правило, хронічну форму. Крім того, що пацієнта турбує постійне покашлювання, хворі скаржаться на труднощі в процесі дихання, біль за вухами і в області потилиці. Шкіра на горлі гіперемована і набрякла.
- Гранулезний запалення розвивається раптово і протікає в гострій формі. Без докладного обстеження його часто плутають з гнійної ангіною, і тому звернення до фахівців може бути пізно, що значно ускладнює лікування.
- Тиреоїдит Хашимото – недуга спадкового характеру. Пацієнтам, схильним до його виникнення, необхідно постійно стежити за своїм здоров’ям, щоб попередити розвиток змін в щитовидній залозі. Накопичився гній ускладнює відкашлювання і заважає нормальному диханню.
- Фіброзний зоб з хронічним перебігом зустрічається досить рідко. Хворі скаржаться на труднощі в процесі дихання, постійний сухий кашель, першіння і сухість в горлі, ускладнення ковтання. Лікування тільки хірургічним шляхом.
Поява кашлю через щитовидної залози практично завжди супроводжує розвиток тиреоїдиту. Підтвердження попереднього діагнозу вимагає проведення повноцінного інструментального обстеження.
Симптоматика і діагностика
Полегшують визначення кашлю при щитовидці симптоми захворювання, викликаного зміною розмірів залози. Характерні для ураження щитовидної залози симптоми і головна відмітна риса даного захворювання, яка дає право стверджувати, що кашель пов’язаний саме з порушенням функціональності щитовидки – це відсутність позитивного результату після проведення терапії за допомогою традиційних протикашльових препаратів.
Симптоми і лікування кашлю при щитовидці тісно пов’язані з ознаками наявності збою в роботі залози:
- раптово виникає озноб;
- підвищена пітливість;
- зниження апетиту;
- спрага;
- швидка стомлюваність і постійна втома при відсутності значного фізичного навантаження;
- порушення сну;
- раптово виникають болі в м’язах;
- ламкість нігтів і волосся;
- сухість та лущення шкіри.
На тлі перерахованих проявів може бути кашель. Сухий, який роздирає, що супроводжується постійним першением в горлі.
Підтвердити попередній діагноз і виключити наявність запального процесу в бронхах або легких допоможе точна діагностика, яка проводиться відповідно до новітніми технологіями і з використанням найсучаснішого обладнання та супроводжуючі поява кашлю при щитовидці симптоми.
Поставити правильний діагноз неможливо без повноцінного інструментального обстеження:
- УЗД. Дана процедура дозволить визначити розміри залози, виявити зміни в її структурі.
- Ультразвукова доплерографія, яка має величезне значення при постановці діагнозу, так як відноситься до числа найбільш результативних і докладних досліджень.
- Аналіз крові на вміст ТТГ, ТГ3 і ТГ4.
- МРТ.
- Біопсія.
Виключити наявність інших хвороб, здатних викликати кашель, допоможе загальний аналіз крові та сечі.
Терапевтичні заходи і профілактика розвитку недуги
Виявлення справжньої причини появи сухого кашлю буває утруднено, але після того як поставлений точний діагноз, лікар призначає лікування, грунтуючись на даних про присутність факторів, здатних викликати кашель:
- наявності змін в структурі щитовидки;
- рівні гормональних змін;
- негативний вплив, який чиниться недугою на інші органи і системи.
Важливо пам’ятати про те, що позбутися від кашлю за допомогою традиційних методів терапії не вдасться. Не варто давати хворому мікстури і таблетки проти сухого кашлю або протикашльові засоби.
Навпаки, пацієнту дають йодовмісні препарати, мінеральні та вітамінні комплекси, а в найскладніших випадках вдаються до радикальних способів лікування:
- гормонозаместительная терапія;
- радіоактивне опромінення;
- хірургічне втручання.
Препарати йоду можуть бути введені в організм пацієнта в складі спеціалізованих лікарських засобів. При виявленні аутоімунних патологій медикаменти вводять безпосередньо в саму залозу.
Уникнути порушення функціональності органу і виникнення кашлю через щитовидної залози допоможе вчасна профілактика. В першу чергу необхідно уважно стежити за станом власного здоров’я, регулярно проходити профілактичні огляди, намагатися вживати в їжу продукти, у складі яких міститься потрібна кількість йоду, солей і мінералів.
Leave a Reply