Як виглядає процес постановки Манту



Манту – діагностична процедура щодо виявлення в організмі туберкульозної бактерії. Це обов’язкова процедура в рамках охороняє здоров’я політики. Ін’єкція вводиться підшкірно. Вірна техніка постановки Манту – одна з основних частин успішного перебігу процедури та достовірної реакції. Процедура має ряд своїх особливостей і вимагає хорошої медичної підготовки. Але сама техніка єдина і не сприймає відхилень!

Принцип дії проби Манту

Манту

Спеціальним одноразовим шприцом під шкіру вводиться туберкулін, протягом трьох днів відбувається реакція, яка після закінчення цього часу оцінюється. Якщо імунітет вже стикався з паличкою Коха (збудник туберкульозу), то відповідь на пробу буде позитивний, що свідчить про інфікування людини. Всього можливі три імунні реакції.

  1. Нормальна. Якщо людина перехворіла або вже піддавався цій процедурі, то відповідь буде помірний.
  2. Відсутня. Виникає у здорових людей або дітей, що не піддаються вакцинації.
  3. Надмірна імунітет. Свідчить про гострому перебігу захворювання.

Введені ослаблені неактивні мікробактерії туберкульозу та продукти їх життєдіяльності притягують до себе лімфоцити (клітини, що відповідають за імунітет). Чим більше лімфоцитів вже взаємодіяли з паличкою Коха, тим більше їх притягнеться і, відповідно, буде більше освіту. Такий принцип дії Манту.

У державних освітніх або медичних установах туберкулін-діагностика ставиться безкоштовно. У приватних і платних клініках ціна варіюється від 500 до 1000 рублів.

Людина може бути інфікована, але при цьому не хворий. В такому випадку проводиться спостереження та профілактична робота. Манту може спотворитися в силу певних чинників. Один з них – порушення технології.

Алгоритм проведення проби Манту

Для процедури використовується спеціальний шприц для Манту з голкою № 0845 або інсуліновий (герметичний і стерильний). Притому заборонено використовувати прилади з вичерпаним терміном придатності або браковані, неправильно транспортовані, поламані.

Сама ін’єкція ставиться в кілька дій:

ампула



  • ампула обробляється спиртовим розчином, надрізається медичної пилкою і розкривається;
  • набирається подвійна доза туберкуліну (0,2 мл);
  • одна доза виводиться в чистий ватний тампон;
  • місце уколу протирається спиртової, а потім просто чистою марлею;
  • решта речовини повільно вводиться з положення сидячи в середню частину передпліччя з внутрішньої сторони, при цьому голка розташовується паралельно шкірі зрізом вгору.

Правила постановки Манту: медпрацівник зобов’язаний бути в стерильному халаті, рукавичках і марлевій пов’язці. Руки додатково обробити спиртом. Не допускається багаторазове використання одних інструментів! У процесі потрібно ознайомити дитину з особливостями процедури і способами догляду за «ґудзиком». В день процедури заборонено ставити інші вакцини і щеплення.

Детально про техніку Манту, особливості хвороби, її проявах і способах передачі, наслідки розказано в наступному відео. Воно буде корисно для просвітницьких та ознайомчих бесід з батьками і дітьми.

Якщо все виконано вірно, то ще в процесі введення, як правило, утворюється набухання в місці проколу (близько 0,8 мм). З цього моменту заборонені будь-які маніпуляції з місцем уколу (обробка рідинами і речовинами, мазями, розчісування, заклеювання пластиром). Через 72 години оцінюється підсумок.

Оцінка результатів ін’єкції

Після закінчення відведеного часу фахівець оцінює пробу. До уваги береться тільки розмір папули (припухлість в області проколу), а не її колір або щільність. Вимірювання проводиться звичайною міліметрової прозорою лінійкою. Заборонено використовувати металеву лінійку або підручні засоби! Всього можливі п’ять інтерпретацій відповіді.

Позитивна реакція на манту

  1. Позитивна. Діаметр папули> 0,4 ​​см. При цьому 1,5 – сильна.
  2. Гиперергическая. Папула> 1,7 см (у дітей) або> 2,1 (у дітей). Поруч з проколом можуть спостерігатися нагноєння, запалення, виразки або інші шкірні деформації.
  3. Хибнопозитивна (псевдонегативну). Це помилкова відповідь, який буває спровокований рядом факторів: наявна алергія, імунні порушення, недавня респіраторна інфекція, будь-які вірусні хвороби або туберкульоз, які пройшли щеплення, порушена технологія процедури або умови зберігання, що передує лікарська терапія.
  4. Сумнівна. Для неї характерно невелике почервоніння, розміром в 0,2-0,4 см. Самою папули не видно.
  5. Негативна. Ледь помітна папула з невеликим почервонінням в місці самого проколу.

При чотирьох перших варіантах зазвичай призначають повторну туберкулін-діагностику або інші діагностичні процедури (рентген, огляд фтизіатра, здача крові на аналізи і мокротиння на посів). Негативна свідчить про те, що людина жодним чином не перебуває в групі ризику.

Техніка постановки Манту, трактування відповіді імунітетуПри аналізі також враховують динаміку реакцій, тобто порівнюють підсумок попередньої діагностики і нинішньої. Це дозволить виявити наростаючу реакцію, що не є сприятливим показником і вимагає більш ретельного огляду.

Важливо вміти відрізнити інфільтрат від гіперреакції. При другій щільність шкіри по всьому радіусу почервоніння однакова. А при інфільтраті область близько проколу щільніше. Тільки її і потрібно вимірювати. Визначити цю область можна легким натисканням чистим пальцем. Після припинення пальпації папула буде білою.

Приводом для направлення до фтизіатра може бути: наростаюча з року в рік чутливість до туберкуліну ( «віраж»); проживання в осередку інфекцій; тісний або хоча б одиничний контакт із зараженою людиною; небезпечні умови праці (у дорослих), наприклад, соціальна робота з бездомними, служба в пенітенціарних установах, військова служба.

Після процедури можуть виникнути деякі побічні реакції: нудота, порушення стільця, алергія, загальна слабкість і запаморочення, підвищення температури, локальні реакції в місці проколу, збільшення лімфовузлів.

Протипоказання до проведення проби Манту

Сама ін’єкція туберкуліну не є небезпечною для людини. Але ряд зовнішніх і внутрішніх факторів може спровокувати спотворення результату процедури або погіршення стану пацієнта.

Не рекомендується проводити процедуру при:

  • гострих або хронічних захворюваннях в стадії рецидиву (соматичних і неврологічних);
  • алергії і дерматологічних запаленнях;
  • ревматизмі, астмі;
  • зробленої менше місяця назад щеплення або тоді ж перенесеної хвороби (вітрянка, віспа);
  • карантині в дитячій організації;
  • епілепсії;
  • місячних у дівчат.

Крім цього спотворити реакцію може індивідуальна чутливість, наявність гельмінтів, особливості навколишнього середовища (наприклад, радіація і екологічне забруднення), раціон харчування, особиста непереносимість самого туберкуліну.

Перед тим як поставити Манту, лікар зобов’язаний ознайомитися з картою клієнта. Після деяких хвороб, наприклад, мононуклеозу, потрібно вичікувати півроку-рік, щоб здійснити нову діагностику. Також особливої ​​уваги вимагають ВІЛ-інфіковані люди.

Показання для туберкулін-діагностики

Щорічна туберкулін-діагностика входить в профілактичну роботу. Її мета – виявлення інфікованих туберкульозом людей, які потребують лікування, і людей групи ризику, які потребують вакцинації БЦЖ і ревакцинації або профілактичному лікуванні (хіміолеченіе).

туберкулін

  1. Перше щеплення, що створює імунітет проти туберкульозу, ставиться ще в пологовому будинку, якщо мама дитини не прийняла рішення відмовитися від неї.
  2. Далі починаючи з одного року життя дитини (до цього через недавню щеплення відповідь буде псевдопозитивний) повинна здійснюватися щорічно. З року до семи років – двічі на рік. Манту – не щеплення, а діагностика імунітету.
  3. Протитуберкульозне щеплення діє в середньому сім років, після чого ставиться повторно. Якщо до цього не було необхідності після діагностичних проб.
  4. Повторна постановка показана в разі сумнівної та помилкової реакції М б мананту.
  5. Люди з групи ризику, вогнища ураження обов’язково направляються на туберкуліновий тест.

У разі алергії незрозумілого походження дитини можуть направити до фтизіатра, після в диспансер для постановки на облік в «О» групу і уточнення природи алергії. Через півроку проводять повторну діагностику, якщо відповідь знову позитивний, то пацієнт отримує статус інфікованого. Важливо враховувати, коли і як можна підтвердити або спростувати постановкою нової проби Манту старий підсумок.

Візуально припустити характер алергії можна за допомогою кольору папули. У інфекційної через два тижні з’являються коричневі вкраплення. Але це лише приблизний орієнтир. Для уточнення необхідна медична процедура.

Підсумки вакцин і проб заносяться в особисту картку пацієнта. Кожен імунну відповідь, особливо аномальний, записується медичним терміном, згідно назвам з міжнародною класифікацією хвороб (МКБ, група R76). Якщо проба Манту не проводилася (за заявою батьків), то необхідно вдатися до іншого діагностичного методу. Важливо і те, що після першого щеплення в стінах пологового будинку відповідь може бути помилковим протягом двох найближчих років.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*