Пневмонія – недуга, що загрожує безліччю важких ускладнень, аж до летального результату, і якщо у людини при пневмонії болить спина, це є серйозним симптомом, який не слід залишати без уваги. Найчастіше від цієї патології дихальних органів страждають маленькі діти у віці до двох років, люди похилого віку старше 65 і ті, у кого з різних причин різко ослаблений імунітет.
Основні причини розвитку
Часом доводиться чути, ніби запалення легенів ненабагато серйозніше тривіального ГРЗ. Таку думку не тільки помилково, а й небезпечно. Пневмонія – недуга далеко не жартівливий, що вимагає ретельного і довготривалого лікування. У той же час захворіти їм досить просто. Хвороба щорічно переносить один з кожних двохсот людей, і для багатьох це має трагічний фінал: серед літніх людей і дітей до року смертність від неї становить близько двадцяти відсотків.
В ряду патологій, при яких є висока ймовірність летального результату, вона займає п’яте місце після серцево-судинних недуг, злоякісних новоутворень, різних видів травматизму та отруєнь.
- бактеріальна;
- вірусна.
Бактеріальна форма зазвичай викликається життєдіяльністю патогенної мікрофлори – бактерій роду Streptococcus pneumoniae. Як правило, вона являє собою ускладнення після інфекції верхніх дихальних шляхів, причиною якої є ГРВІ чи грип, і здатна вражати людей в будь-який час року. Вірусна різновид, що охоплює приблизно половину всіх випадків захворювання, вважається «зимовим» видом, і протікає не так важко, як бактеріальна. Найважчий вид бактеріальної патології – гостре, або так зване крупозне запалення. Саме двостороння його форма, що вражає одночасно і праве, і ліве легке, є головною причиною практично всіх смертельних випадків при даній патології, оскільки часто призводить до розвитку легеневої і серцевої недостатності.
Також відома так звана застійна пневмонія, що розвивається зазвичай у людей похилого віку при захворюваннях, що призводять до тривалої іммобілізації, – травмах тазостегнових суглобів, інсультах та інфарктах.
Симптоматика і діагностика
Біль у спині при запаленні легенів з’являється не відразу. У початковій стадії хвороба багато в чому нагадує звичайну респіраторно-вірусну інфекцію, особливо при поступовому розвитку. Але згодом ситуація швидко змінюється в гіршу сторону.
Найбільш характерні такі симптоми:
- Підвищена температура – від 38 градусів при осередкової (захоплюючою незначну частину легкого) до 39-40 градусів при крупозної формі, яка уражує дихальний орган цілком.
- Сильна лихоманка, що супроводжується тремтінням всього тіла.
- Кашель з виділенням мокротиння рудого або зеленуватого кольору.
- Задишка, біль в грудях.
- Збільшення частоти серцевих скорочень (ЧСС).
- Прискорене, часто сипле дихання.
- Цианотичность (посиніння) шкіри в області «трикутника», захоплюючого нижню частину обличчя, губи і підборіддя, а також нігтів на руках.
Чи болить спина при пневмонії? Так, таке цілком можливо. Біль у спині при пневмонії у дорослих можна пояснити тим, що, розвиваючись, запальний процес захоплює як м’язовий апарат, так і хребет, провокуючи загострення таких недуг, як міозит і остеохондроз. Тому, хоча легкі – орган, який не має в своїх тканинах нервових закінчень, в разі гострої форми часто виникають болі в спині, а іноді і в попереку. Крім того, запалення може захопити область плеври – оболонки, що оточує дихальні органи, в якій нервові закінчення вже присутні в повній мірі. Це також сприяє появі такого синдрому, як біль під лопаткою.
Всі ці симптоми свідчать про розвиток гіпоксії і легенево-серцевої недостатності. У такій ситуації хворому потрібна термінова медична допомога, і навколишні повинні якомога швидше викликати невідкладну допомогу.
Коли приїхав лікар наполягає на госпіталізації, відмовлятися від неї не варто, оскільки провести повноцінне обстеження та лікування важких форм пневмонії можливо тільки в умовах стаціонару. Якщо людини не госпіталізувати, це може скінчитися досить жалюгідно. Основним способом діагностики пневмонії є рентгенографія. Іноді виникає необхідність проведення такої процедури, як бронхоскопія та комп’ютерна томограма грудної клітини. Аналізи крові зазвичай показують наявність в організмі вираженого вогнища запалення.
терапевтичні заходи
Чим раніше розпочато лікування пневмонії, тим менше ризик ускладнень, і тим швидше настає одужання – ці прописні істини відомі навіть неспеціалісту. Пульмонолог, чиїм профілем є хвороби органів дихання, зазвичай призначає хворому курс антибіотичних препаратів, причому ін’єкційні форми в даному випадку краще пероральних.
Які конкретно кошти застосувати, лікар вирішує в залежності від стану хворого і типу збудника інфекції:
- при пневмококах призначаються Бензилпенициллин, Сульфаніламід, еритроміцин, Цефалоспорин, Линкомицин;
- при стафілокок – Еритроміцин, Синтоміцин;
- проти синьогнійної палички хороші результати дає застосування Тетрациклина і його ряду, а також Гентамицина;
- якщо збудником є грибок (кандидоз), необхідні антимикотические препарати.
Слід нагадати, що всі необхідні призначення, а також вказівки щодо дозування і схеми прийому ліків дає тільки лікуючий лікар, і хворому необхідно беззаперечно йому підкорятися.
Після зняття симптомів гострого запалення і настання відновного періоду можуть бути призначені фізіотерапевтичні процедури: масаж, інгаляції, УФО.
Зазвичай процес одужання займає близько трьох тижнів. У цей період пацієнтові необхідно посилене харчування, багате вітамінами, білками, жирами і вуглеводами, а також повноцінний відпочинок, прогулянки на свіжому повітрі, помірні фізичні навантаження. За умови своєчасно і грамотно проведеної терапії хвороба виліковується повністю і не залишає будь-яких наслідків.
Leave a Reply