У перші роки життя у дитини прорізуються молочні зуби, вона поступово починає їсти звичну для дорослого їжу, формується жувальний рефлекс. У цей період важливо підібрати правильні засоби гігієни, щоб в майбутньому у дитини були здорові і міцні зуби.
Сьогодні розповімо, як вибрати першу щітку і пасту, запобігти розвитку карієсу на ранніх стадіях без походу до стоматолога, а також пройти через прорізування молочних зубів.
Доречі, для придбання матеріалів для стоматології варто ознайомитись з каталогом компанії “DLX”. На сайті https://www.dlx.ua/ua/ можна обрати і замовити витратні матеріали, обладнання та інструмент за вигідними цінами.
Звідки у немовлят з’являється карієс
Місцевий імунітет в порожнині рота дитини розвивається поступово, перші бактерії передаються від матері при народженні і під час годування. Спочатку порожнина рота стерильна, а мікрофлора формується, коли відбуваються контакти із зовнішнім світом: батьки облизують соску або пляшку, пробують прикорм дитячої ложкою, цілують дитину.
Під час цих контактів передаються бактерії, до яких адаптується імунітет, але його недостатньо при різких змінах або при захворюванні. Передача шкідливих бактерій відбувається найчастіше в ранньому віці через так зване «вікно інфікування», але можливо і в більш ранні або пізні терміни.
Мікрофлора дитини ще не готова і не може впоратися з багатьма інфекціями: грибок молочниці або стоматиту, стрептококи і стафілококи (провокують розвиток ангіни), а також кишковою паличкою і вірусом герпесу.
В одному з останніх досліджень стверджується, найчастіше передається інфекція – Streptococcus mutans. Саме вона провокує розвиток карієсу. Причому, вона передається, навіть якщо у батьків немає каріозних зубів, оскільки організм дорослої більш підготовлений і здатний впоратись з вірусами та інфекціями – карієсогенні бактерії не встигають утворити карієс в емалі. А організм немовляти тільки вчиться, і ризик розвитку карієсу у немовляти через це вище. Тому стоматологи радять обмежити контакти: різні облизування і поцілунки.
Основні джерела передачі каріесогенних бактерій у дитини до 3 років: через їжу під час прикорму, облизування сосок-пустушок, пляшечок і іграшок, поцілунки
Засоби гігієни в перші 6 місяців
До появи перших зубів зазвичай проходить 6-10 місяців. Гігієна рота в цей час так само важлива, як і після прорізування, оскільки впливає на формування міцного місцевого імунітету і на прикус зубів в майбутньому. Відзначимо, що батькам в цей період варто звернути увагу на три речі в арсеналі по догляду за порожниною рота немовляти: правильні соски-пустушки, серветки для чищення з ксилітом і гель для полегшення прорізування.
Ортодонтичні соски
Якщо ви користуєтеся сосками-пустушками, по-перше, вони повинні бути ортодонтичними, а по-друге, робіть це до 6 місяців, коли починають різатися перші зуби. Після 6 місяців соска може вплинути на формування прикусу в майбутньому.
Відмова від сосок до 8-9 місяців формує правильний прикус і допомагає розвитку щелепи. За дослідженнями зубощелепних аномалій більше половини скарг на неправильний прикус надходить в період раннього змішаного прикусу (6-9 років), але формування положення зубів починається саме в дитинстві. Батьки дітей, які брали участь в дослідженні, вказували на нахил верхніх різців внаслідок шкідливої звички смоктання соски і пальців.
До того ж, саме в цьому віці смоктальний рефлекс змінюється жувальних, тому відвикнути від пустушки дитині буде психологічно простіше.