Поряд з багатьма відомими засобами традиційної і нетрадиційної медицини шавлія від бронхіту показує дуже високі результати. Рослина застосовується при лікуванні багатьох видів кашлю, його ефірні масла зберігають в собі безліч корисних властивостей, а теплий аромат зігріває, полегшує дихання, робить загальний благотворний вплив на весь організм.
Лікувальні властивості рослини
Відкриті людьми в давнину чудодійні властивості шавлії від бронхіту і цілого спектра інших захворювань залишають за рослиною звання одного з найпопулярніших і дієвих навіть в наш час. Сучасна консервативна медицина використовує цю лікарську траву як компонент багатьох сиропів і льодяників від кашлю. А в домашній медицині з трави готують відвари, настої, витяжки та інші лікарські препарати.
У шавлії багатий склад, з усієї структури найбільшу цінність для людини представляють:
- ефірні масла;
- камфора;
- смоли;
- фолієва кислота;
- флаваноіди;
- мурашина кислота;
- дубильні речовини.
Дані компоненти широко впливають на уражений хворобою ослаблений організм, зникають спазми, виліковуються запалення.
Шавлія при бронхіті діє як антисептик, знищує бактерії, з ним мокрота виходить легше і швидше. У рослини є виражене протикашльову дію, яке особливо цінно в простудний сезон і при грипі.
В такому стані підвищена температура не так доставляє дискомфорт і вимотує, як кашель. Нічні напади сильно вибивають з колії, не дають виспатися, провокують ще більшу слабкість.
Крім ефективної здатності боротися з кашлем, у рослини є маса корисних властивостей:
- Нейтралізує ниркові запалення, для цього заварюють чай.
- Ефективний при флюсі, пародонтозі, загоює ранки і виразки на яснах, лікує запалене горло, мигдалини, слизову. Дія досягається за допомогою полоскання.
- Розвиває жіночу плодючість, якщо заварювати рослину і пити 2 тижні після завершення менструації.
- Усуває коліт.
- Оцет з шавлії не дає утворюватися пролежнів.
- Як інгаляцій він ефективний при фарингіті, бронхіті, ларингіті, трахеїті, ангіні.
- Допомагає при гінекологічних хворобах, якщо періодично сидіти у ванні з шавлією.
- Перетертий листок, прикладений на місце укусу комахи, усуває больові відчуття.
Лікарські засоби від бронхіту з шавлією
Для лікування кашлю у дорослих, бронхіту, болі в горлі і втрати голосу, виведення мокротиння можна скористатися кількома перевіреними рецептами:
- Засіб для полоскання – в склянку окропу кладуть чайну ложку сушеного листя шавлії, через 10 хвилин настій проціджують і додають туди одну ложку меду і яблучного оцту. Для зникнення хворобливих симптомів розчином потрібно полоскати горло 3-4 рази на день.
- Шавлія з молоком – стакан молока розігрівають в емальованій каструлі і всипають туди столову ложку шавлії. Як тільки все починає кипіти, вогонь потрібно тут же погасити і дати рідини охолонути. Процідивши молочний відвар, його потрібно повторно поставити на вогонь і вже повноцінно закип’ятити. Такий засіб п’ють гарячим перед сном, добре закутуючись в ковдру.
- Настій – в термос вливають склянку окропу і ложку шавлії, наполягають протягом години. Проціджений рідина вживають всередину протягом доби, і так два тижні поспіль.
- Сік – зі свіжого листя вичавлюють сік. Він згодиться тільки для полоскання горла, так як його концентрація дуже висока. Часто такий засіб використовувати не можна, до того ж потрібно бути дуже обережним.
Поряд з народними засобами, де застосовується свіжий шавлія, існують аптечні препарати, сиропи і пастилки:
- Бронхосіп;
- Евалар;
- льодяники і сироп Шавлія;
- Вербена;
- Доктор Тайсс.
Протипоказання і побічні ефекти
Будь-які ліки або рослина, якщо їм неправильно користуватися, може нашкодити. Усунення побічних ефектів і ускладнень, які є результатом неправильного лікування у дорослих, нерідко доставляє більше клопоту, ніж первісна клінічна картина. Тому завжди варто цікавитися особливостями того чи іншого речовини, продукту, рослини.
У шавлії є деякі протипоказання:
- Вагітність і годування грудьми – шавлія здатний різко скоротити лактацію, тобто обсяг виробленого грудного молока.
- Гострі запальні процеси в нирках – нефрит, гломерулонефрит, пієлонефрит.
- Тривала відсутність менструації – аменорея.
- Гіпотонія – трава сама знижує тиск, тому люди з хронічно низькими даними показниками повинні уникати шавлії.
- Сильний кашель – напади відкашлювання тільки посиляться під його впливом.
- Гіпофункція щитовидної залози – уповільнена роботи органу ендокринної системи сильно погіршить стан в поєднанні з шавлією.
Крім інших побічних явищ, шавлія має ще одну властивість, так званий позитивний побічний ефект. Справа в тому, що під його впливом знижується рівень ЛПНЩ, тобто вміст холестерину, як в плазмі крові, так і загальний його показник по організму.
Іншими словами, крім бажаного дії, спрямованого на усунення кашлю і запалення бронхів, організм очиститься від токсинів і інших небажаних речовин.