Сьогодні, як і кілька століть тому, одним з найнебезпечніших захворювань, погано піддаються лікуванню, є туберкульоз симптоми, перші ознаки цього захворювання на початковому етапі зазвичай змащені, тому багато пацієнтів не здогадуються про наявність патології або просто приймають її за щось менш небезпечне . Саме тому туберкульоз в 60% випадків діагностується в занедбаному стані, коли патогенні бактерії вже поширилися на основну частину легеневих тканин і спровокували численні ускладнення. Щоб зберегти здоров’я і уникнути складної терапії, потрібно знати, як проявляються перші ознаки туберкульозу.
характеристика захворювання
Незважаючи на те що хвороба визнана однією з найдавніших і ускладнювала життя людям ще в давні часи, до цих пір не всі розуміють, що таке туберкульоз. Туберкульоз – найстаріша напасти, яка також відома як сухоти. Хоча сьогодні медицина і фармакологія добре розвинені і при правильному лікуванні можливо зупинити прогресування більшості небезпечних інфекцій, запобігти поширенню патології до сих пір не вдалося. За статистикою, в деяких країнах від даної хвороби, навпаки, щороку заражається все більша частина населення. Особливо гостро проблема стоїть в найменш розвинених країнах. На сьогоднішній день туберкульоз займає 22 місце в списку найнебезпечніших хвороб з високою смертністю.
Першоджерелом туберкульозу є мікобактерії – патогенні мікроорганізми, що викликають запальний процес. Зазвичай вони вражають дихальні шляхи, але також можуть поширитися і на інші органи (нервова і сечостатева система, опорно-руховий апарат). Якщо пацієнту діагностують міліарну форму, це говорить про те, що бактерії вразили весь організм, прогноз на успішне відновлення буде несприятливим.
Незалежно від форми, сухоти погано піддається лікуванню через таких факторів:
- Відсутність яскраво вираженої симптоматики. Лікарі запевняють, що іноді хвороба може не давати про себе знати роками. І навіть коли починається запальний процес, багато хто не поспішають записуватися на консультацію до медиків. Це призводить до того, що вогнище ураження стає занадто великим, щоб запобігти загибелі, пацієнту доведеться проходити складне лікування, що триває близько півроку.
- Підвищена стійкість мікобактерій до різних видів впливу. Патогени туберкульозу відрізняються тим, що часто мутують і здатні пристосуватися практично під будь-які умови. Через це навіть багатокомпонентна терапія часто виявляється малоефективною.
- Тривале збереження життєздатності. Як відомо, туберкульоз передається повітряно-крапельним шляхом, також їм інфікуються при фізичному контакті з зараженим. Людям зі схильністю до туберкульозу рекомендується не відвідувати установи з великою кількістю інфікованих, наприклад, тубдиспансер.
Необхідно пам’ятати, при перших ознаках захворювання потрібно терміново відвідати фтизіатра і пройти діагностику, в іншому випадку хвороба перейде в легеневу форму, що негативно позначиться на якості подальшому житті.
Форми і види хвороби
За способом розвитку діагностують такі форми туберкульозу легенів:
- первинна. Основною характеристикою форми є те, що мікобактерії виявляються в тілі пацієнта вперше. При цьому в залежності від індивідуальних особливостей організму вони можуть тривалий час не давати про себе знати, або вразити невелику ділянку тканин, всередині якого в подальшому і будуть перебувати палички Коха. Лікарі запевняють, що первинна форма частіше діагностується у дітей до 10 років, так як їх організм не може самостійно впоратися з атакою мікобактерій. Такий вид захворювання важко переноситься і має яскраво виражену симптоматику;
- вторинна. Розвивається після первинної, частіше виникає через те, що імунітет хворого слабшає, і більше не може самостійно пригнічувати атаку патогенних бактерій. Трансформування первинної форми у вторинну діагностується на тлі нещодавно перенесених захворювань, авітамінозу або сильних стресів. Важливо відзначити, що пацієнт з таким діагнозом буде постійно виділяти в повітря разом з мокротою патогенні бактерії, що несе загрозу для оточуючих. Щоб запобігти спалаху, пацієнтові призначають прийом комбінованих антибіотиків, лікування проводиться виключно в стаціонарі. Якщо терапія закінчиться успіхом, пацієнту протягом наступних 2 років потрібно регулярно відвідувати фтизіатра і проходити призначені обстеження і аналізи, які допоможуть виявити нові осередки хвороби. Якщо ж за цей час області поразки не проявляться, діагноз «туберкульоз» знімається.
Одним з найважливіших критеріїв, за якими визначають вид захворювання, також є локалізація і поширення вогнищ по органам.
Залежно від місця знаходження і специфіки розвитку, пацієнтові можуть поставити таку форму хвороби:
- дисемінований туберкульоз. Основна характеристика – повна відсутність симптоматики і повільний плин. Людина, що страждає від такого виду хвороби, може роками не підозрювати про його наявність, в цей час в легких буде формуватися велика кількість ущільнень з підвищеним вмістом паличок Коха. Дисемінований туберкульоз буває підгострим і хронічним, в першому випадку хвороба розвивається стрімкіше, а ознаки виражені сильніше;
- міліарний туберкульоз. Найнебезпечніший вид патології, при якому вогнища з збудником локалізуються не тільки на тканинах легенів, але перекидаються і на інші органи. Найчастіше хвороба зачіпає мозок, печінка, кишечник і шкіру. Перші ознаки туберкульозу даної форми – істотне підвищення температури тіла (аж до 38,5 градусів), що супроводжується симптомами інтоксикації. Також хворий може страждати від труднощів з диханням. Оскільки така форма туберкульозу відрізняється вираженою симптоматикою, діагностувати її не важко;
- вогнищевий туберкульоз легенів. У легких з’являється незначна кількість вогнищ ущільнення, розміри новоутворень також будуть невеликими (іноді їх діаметр не перевищує 0,1 см.). Основна відмінна риса цього виду патології – обмежена локалізація патогенних ділянок. Фтизіатри запевняють, що перші симптоми при туберкульозі осередкового типу завжди виявляються мляво, тому запідозрити хворобу на початковому етапі практично неможливо. У рідкісних випадках діагностувати хворобу не вдається навіть після рентгенографії, так як контури свіжих новоутворень мають розмиті краю. У період загострення симптоми патології посилюються, пацієнт страждає від інтоксикації і кашлю. Крім того, при прогресуванні хвороби відбувається зараження нових м’яких тканин;
- кавернозний туберкульоз легень. Якщо хвороба починає трансформуватися з однієї форми в іншу, на легких з’являються ділянки з відсутніми тканинами, навколо яких є яскраво виражене запалення. В цьому випадку пацієнту ставиться кавернознийтуберкульоз, при якому в тканинах присутні остаточно сформовані каверни. Лікарі запевняють, що туберкульоз починається трансформуватися в цю форму при відсутності своєчасного діагностування та подальшого лікування. Важливо пам’ятати, що при великій кількості каверн ураження бронхів посилиться, збільшується ймовірність виникнення супутніх патологічних відхилень;
- позалегеневий туберкульоз. Під даним терміном в міжнародній медицині мається на увазі ціла група захворювань, що вражають різні системи органів, аж до кісток, нервових закінчень і лімфатичних вузлів. Небезпека такої форми туберкульозу полягає в тому, що зазвичай він діагностується вже в запущеній стадії, коли прийом антибіотиків не приносить значних поліпшень. Легенева форма захворювання також може передаватися від хворої людини до здорової.
Всі форми туберкульозу вимагають негайного медичного втручання, оскільки при відсутності своєчасної терапії спровокують розвиток множинних ускладнень і стануть причиною загибелі пацієнта.
Причини розвитку
Численні клінічні дослідження підтвердили, що основні причини туберкульозу:
- Проживання в неналежних умовах (соціальних і екологічних).
- Відсутність повноцінного і збалансованого харчування. Якщо людина їсть неякісні продукти або недоїдає, через кілька місяців розвивається авітаміноз, що є позитивним фактором для розвитку багатьох інфекційних захворювань.
- Алкогольна залежність і надмірне куріння. Залежність від цих згубних звичок призводить до послаблення імунітету.
- Постійні стреси та емоційні переживання.
За статистикою, 95% випадків зараження відбувається після контакту здорової людини з інфікованою, це обумовлено тим, що сухоти дуже швидко передається повітряно-крапельним шляхом. Фахівці також стверджують, що у деяких людей є схильність до розвитку хвороби.
До групи ризику входять:
- Громадяни, тривалий час контактують з носіями інфекції (працівники тубдиспансерів і люди, які відвідують родичів). Подібні зустрічі особливо небезпечні, якщо вони проходять в приміщеннях з поганою вентиляцією.
- Пацієнти, які страждають від хронічних захворювань дихальної системи.
- Хворі, яким діагностовано цукровий діабет, виразка шлунка або дванадцятипалої кишки.
- Пацієнти, яким призначений прийом глюкокортикоїдів і гормональних препаратів.
- Пацієнти з вірусом імунодефіциту.
- Пацієнти, яким вдалося вилікуватися від туберкульозу.
Щоб зрозуміти, наскільки висока ймовірність інфікування, потрібно згадати, що з себе представляє туберкульоз і як саме починають поширюватися мікобактерії.
Фтизіатри попереджають, якщо у людини одного разу було діагностовано це захворювання, але йому вдалося подолати хворобу, контакт з іншими інфікованими категорично заборонений.
способи зараження
Як передається туберкульоз? Важливо пам’ятати, що основні джерела зараження – самі пацієнти, яким діагностовано дана недуга. Для того щоб «підчепити» мікобактерії, досить дихати з інфікованим одним і тим же повітрям протягом 5-10 хвилин. Якщо організм людини буде ослабленим, мікобактерії неодмінно почнуть атаку, і імунітет не зможе побороти їх.
Основні шляхи передачі паличок Коха:
- Повітряно-крапельний. Патогенні бактерії потрапляють в повітря разом з частинками мокротиння і слиною.
- Контактно-побутовий. Заразитися хворобою можна, якщо користуватися одними і тими ж предметами побуту разом з інфікованим.
- Харчовий. Вживання продуктів, отриманих від заражених і тварин.
- Внутрішньоутробний. Як і більшість інших інфекційних захворювань, туберкульоз може передатися від матері до плоду.
Оскільки заразитися туберкульозом дуже легко, лікарі рекомендують щорічно проходити діагностику, яка допоможе своєчасно виявити захворювання і знизить до мінімуму ймовірність розвитку ускладнень.
симптоматика
Небезпека даної патології полягає в тому, що перші ознаки туберкульозу у дорослих і дітей дуже схожі зі звичайною симптоматикою ГРЗ або синдромом хронічної втоми. У більшості випадків дорослі люди відчувають сильну втому, зниження тонусу м’язів і підвищену сонливість, але практично ніхто при появі таких порушень не звертається за лікарською допомогою, так як частіше все списується на банальну переробку. Лікарі попереджають, якщо у людини розвивається туберкульоз, симптоми і перші ознаки можуть з’явитися як окремо, так і в поєднанні. Найважливіше завдання кожної людини – при появі сумнівною симптоматики негайно відвідати фтизіатра і пройти необхідні обстеження.
Основні симптоми туберкульозу:
- незначне підвищення температури тіла після робочого дня (в більшості випадків піднімається не вище 37, 5 градусів). Відмітна особливість – температура не буде знижуватися до фізіологічних норм навіть після прийняття жарознижуючих засобів;
- проблеми зі сном, безсоння;
- підвищена пітливість, що чергується з ознобом;
- виникнення сухого приступообразного кашлю (особливо сильні напади будуть з’являтися в нічні години і рано вранці). Коли в легенях сформуються каверни і почне накопичуватися ексудат, кашель буде супроводжуватися виділенням мокроти;
- зміни в зовнішності. Дане захворювання практично завжди тягне за собою погіршення апетиту, внаслідок чого хворий починає стрімко втрачати вагу. При прогресуючій формі захворювання у людини за один місяць може істотно змінитися особа: вилиці загостряться, щоки заваляться, очі придбають неприродний блиск. Якщо на початковій стадії симптоми позалегеневого туберкульозу та інших форм можуть бути не так помітні, то при хронічному захворюванні зовнішній вигляд людини зміниться настільки, що досвідчений фтизіатр зможе поставити діагноз навіть без здачі аналізів і проходження обстежень;
- кровохаркання. Ця ознака є одним з найбільш небезпечних і в більшості випадків свідчить про те, що людина страждає від инфильтративной форми захворювання. Кров буде виділятися в невеликих кількостях відразу після нападу кашлю. Якщо обсяг виходить рідини великий, це може бути ознакою розриву каверни, що вимагає негайної медичної допомоги;
- хворобливі відчуття в грудях. Розвиток туберкульозу практично завжди супроводжується виникненням болю і дискомфорту в області грудної клітини. Перші кілька місяців біль буде доставляти незначний дискомфорт, але потім стане відчуватися при кожному глибокому вдиху.
Якщо діагностовано туберкульоз легенів, симптоми позалегеневих форм можуть трохи відрізнятися. Які саме ознаки будуть виникати, залежить від того, який орган уражений мікобактеріями.
Основні методи лікування
Якщо визначення захворювання минуло й пацієнтові підтвердили діагноз, необхідно приступати до негайного лікування. Як лікувати туберкульоз, скаже фтизіатр, відштовхуючись від загальної клінічної картини і форми захворювання.
Зазвичай терапія включає в себе такі заходи:
- прийом антибіотиків (може бути трикомпонентним або четирехкомпонентим). Подібне лікування спрямоване на припинення поширення бактерій і зупинку їх викиду в повітря;
- підтримуюча терапія. Направлена на загоєння вогнищ запалення;
- лікувальне харчування. Щоб відновити роботу шлунково-кишкового тракту після прийому антибіотиків, пацієнту потрібно буде не тільки приймати пробіотики і прібіотікі, але також скорегувати раціон.
Лікарі попереджають, що лікування туберкульозу завжди триває не менше півроку, а іноді може зайняти і близько 2 років.
Профілактика
Якщо згадати всі хвороби за алфавітом, туберкульоз легенів викличе жах у більшості громадян. Уникнути розвитку цього небезпечного захворювання допоможе профілактика туберкульозу. Найефективнішим і дієвим способом є щорічна діагностика в спеціалізованих центах. Дорослим людям рекомендується проходити флюорографію або рентгенографію, в той час як школярам ставлять пробу Манту.
Також профілактика туберкульозу легень включає в себе:
- правильне і здорове харчування. Якщо людина буде повноцінно харчуватися, організм отримає необхідні вітаміни і мікроелементи, завдяки чому імунітет стане міцним і зможе самостійно подолати більшість небезпечних хвороб, у тому числі туберкульоз;
- притримування здорового і правильного способу життя. Вкрай важливо регулярно займатися спортом і здійснювати тривалі прогулянки на свіжому повітрі;
- зведення до мінімуму контактів з інфікованими.
Важливо пам’ятати, що інкубаційний період туберкульозу триває від 3 місяців до року. Чим раніше почнеться грамотна терапія, тим сприятливіші буде прогноз для пацієнта. При відсутності своєчасного лікування з’являться ускладнення туберкульозу, які приведуть до критичних порушень в роботі систем організму і можуть стати причиною летального результату.