Щеплення Манту обов’язкове чи ні? Цим питанням задаються багато батьків, коли в дитячій поліклініці або в школі необхідно пройти діагностичне захід. Існує велика кількість міфів, які народилися навколо процедури, крім того, в даний час розроблені різні аналоги проби Манту, що дозволяють виявити присутність в тілі дитини небезпечної бактерії – палички Коха.
Однак в більшості навчальних закладів до сих пір застосовується саме цей метод діагностики, як перевірений часом засіб.
<h2>Що таке проба Манту?
Туберкулінова проба або «проба Манту» відноситься до медичних заходи, які потрібні для збереження здоров’я дитини і виявлення небезпечної бацили в тілі малюка в разі зараження.
Діагностика проводиться за допомогою підшкірного введення туберкуліну і виявлення відповіді організму. Якщо виявляється помітна реакція на введений препарат, значить, в організмі присутній туберкульозна паличка.
Туберкулін – алерген, який представляє собою екстракт мікобактерій. Важливо відзначити, що процедура не заражає дитини туберкульозом, а в складі препарату немає активних туберкульозних агентів.
Для чого проводиться проба Манту?
- Визначення туберкульозу на ранніх стадіях хвороби і під час появи перших симптомів.
- Виявлення дітей, яким необхідно повторне вакцинування проти туберкульозу.
Наскільки часто проводиться діагностика?
Для проведення дослідження на масове поширення туберкульозу процедура призначається щорічно 1 раз в рік, проте зустрічаються і деякі зміни в режимі проведення.
Двічі на рік пробу необхідно ставити, якщо:
-
- дитина знаходиться в постійному контакті з носієм інфекції;
- малюк відноситься до групи ризику за результатами туберкульозної діагностики;
- малюк відноситься до групи медико-біологічного ризику (діагностовано цукровий діабет, захворювання крові, виразкової хвороби, лікування кортикостероїдними препаратами, в разі ВІЛ-інфекції);
- дітям, які належать до групи соціального ризику.
Збільшене число діагностичних заходів рекомендується через підвищену небезпеку зараження дітей зі зниженим імунітетом або знаходяться в неблагополучних умовах.
Також повторне проведення діагностики призначається в разі позитивної реакції попереднього дослідження на туберкульоз.
Чи обов’язково робити Манту
Коли повідомляють про необхідність пройти ті чи інші медичні заходи, цілком природно задатися питанням: «Чи варто робити Манту щороку» або «чи можна від цього відмовитися».
Вибір робити чи ні щеплення, застосовувати вакцини або проходити заходи з діагностики – залишається вільним рішенням самої людини на території Російської Федерації. Якщо профілактика туберкульозу у вигляді діагностики Манту призначається дитині, необхідна письмова згода батьків або законного опікуна.
Перед проведенням діагностики батьків зобов’язані попередити вчителя (не через щоденник) і видати бланк для відмови або згоди на проведення медичного дослідження. Без пред’явлення заяви пробу Манту ставити забороняється.
Якщо бланк не був виданий, дозволяється написати заяву самостійно або роздрукувати форму документа з інтернету для заповнення.
У документі повинні бути дані:
- Повні прізвище, ім’я, по батькові заявника (одного з батьків або законного опікуна).
- Повні прізвище, ім’я, по батькові дитини, якій призначена процедура.
- Згода або відмова заявника на проведення діагностики.
- Підпис заявника і розшифровка.
- Дата, коли документ був заповнений.
Рекомендується заповнювати документ в кількості двох екземплярів і залишати один з них у себе.
Перед проведенням процедури дитина повинна надати довідку від батьків, навіть якщо оформлено згоду на пробу Манту.
Однак відмова від Манту перед школою здатний спровокувати деякі небажані наслідки як для дитини, так і для його батьків:
- хоча за законодавством Росії для того щоб влаштувати дитину до навчального закладу проходження вакцинації, щеплень або діагностики не є обов’язковим критерієм, можлива поява труднощів, пов’язаних з оформленням дитини;
- діагностика туберкульозу дозволяє виявити захворювання на ранніх етапах, коли специфічні симптоми не проявляються, в іншому випадку хвороба можна діагностувати на пізніх етапах;
- відсутність довідки про проходження медичної діагностики може утруднити виїзд дитини за межі країни;
- дорослої людини для діагностики захворювання направляють на проходження флюорографії, без довідки про проходження процедури працівника усувають від роботи або виникають труднощі, пов’язані з працевлаштуванням.
Якщо дитину відмовляються прийняти в школу або ДОУ (дошкільний навчальний заклад), батьки малюка мають право попросити надати керівництво, на підставі якого дитини не допускають до занять. Так як відсутність проби Манту не входить в список причин, за якими на території Російської Федерації дитини обмежують в отриманні освіти – з цим документом можна звернутися в суд.
Законодавства, що стосуються проведення протитуберкульозної діагностики:
- Постанова Уряду РФ № 892 від 25.12.2001 р
- Заповнення паперів Постанова Уряду РФ № 62 від 22.04.2003 р
- ФЗ-77 «Про попередження поширення туберкульозу в Російській Федерації».
- Постанова Головного державного санітарного лікаря РФ від 22.10.2013г.
- Санітарно-епідеміологічні правила СП 3.1.2.3114-13 «Профілактика туберкульозу»
- Наказ Міністерства охорони здоров’я РФ № 109 від 21.03.2003 р
Для відмови від проведення проби Манту батькам необхідно ознайомитися з перерахованими документами.
Показання для проведення медичного заходу
Крім планового Манту, щороку захід призначають через індивідуальних показань дитини або дорослого при підозрах на туберкульоз.
До ознак, за якими призначають діагностику, відносяться:
- кашель в період двох або трьох тижнів;
- після тривалого сухого кашлю з’являється рясний вихід мокротиння;
- температура тіла утримується в проміжку від 37 до 38 градусів і не збивається з допомогою класичних жарознижуючих засобів (температура, як і кашель, має постійний ефект);
- зниження маси тіла, з’являється блідість шкірних покривів, нездоровий рум’янець;
- больові відчуття в області грудної клітини.
На перших етапах туберкульоз не має специфічних ознак, тому виявити присутність небезпечної бацили в організмі можна тільки за допомогою проби Манту, Діаскінтест і інших методик, які визначають хворобу без характерних симптомів.
Якщо туберкульоз ні пізнаний на ранніх стадіях, це може призвести до поширення мікобактерій по всьому організму. Поширення палички Коха сприяє утворенню нових вогнищ запалення і появі позалегеневих форм захворювання. Лікування в цей період значно складніше і займає тривалий термін (до трьох років терапії).
Протипоказання до проведення проби
Фахівці виділяють кілька характеристик, при яких планове діагностичне захід необхідно скасувати, перенести термін проведення або підібрати більш відповідний метод дослідження:
- На момент проведення заходу у дитини є простудні ознаки (висока температура, кашель, закладеність носа). Якщо малюк хворий простудних або вірусним захворюванням, діагностика переноситься на місяць після повного одужання.
- Гострий період хронічних захворювань.
- Загострення проявів шкірних захворювань.
- Якщо було проведено вакцинацію або щеплення, захід переноситься на два місяці.
- Загострення захворювань шлунково-кишкового тракту.
- Діагностована епілепсія.
Фахівці дотримуються думки, що наявність протипоказань під час проведення діагностики здатні спровокувати псевдопозитивний відповідь на процедуру.
Позитивна реакція проби Манту виявляється після визначення діаметра припухлості і почервоніння на місці введення препарату. Гостра алергічна реакція на компоненти препарату або загострення дерматиту не дозволяє визначити правильний результат проби.
Чому рекомендують пройти діагностику
Так чи потрібно проходити діагностику? Якщо у дитини проявляються ознаки, що нагадують туберкульоз – поставити пробу Манту потрібно негайно.
Для дітей не проводиться дослідження за допомогою флюорографії (тільки в особливо критичних випадках), тому туберкулінова проба стає основним критерієм постанови діагнозу.
Негативні якості Манту:
- туберкулін-діагностика має низку протипоказань і ускладнень після проведення, в тому числі виникнення гострої алергічної реакції;
- діагностика дає хибнопозитивний результат після проведення вакцинації БЦЖ;
- після виявлення позитивної реакції необхідно пройти повторну пробу, або ряд інших досліджень для підтвердження результату.
Якщо батьки дитини регулярно проходять медичне обстеження, малюк проживає в благополучних умовах, добре харчується і не виявляє ознак загальмованості і нездужань, додаткове проходження діагностики не має необхідності.
Діагностика на туберкульоз необхідна, якщо:
- На момент проведення діагностичного заходу в населеному пункті спостерігається велика кількість інфікованих туберкульозом.
- Доросла людина або дитина проживає в несприятливих умовах (санітарних).
- Відбувається постійний контакт з близькими, зараженими паличкою Коха (спільне проживання).
- Людина проживає в місті з великим числом населення (можливий ненавмисний контакт з носіями інфекції в громадському транспорті, на роботі, торгових центрах).
- Деякий час чоловік був обмежений в повноцінному харчуванні.
- Спостерігається ослаблений стан імунної системи через перенесених захворювань.
Крім тестів на туберкульоз, в медичній практиці використовуються лабораторні методи дослідження і діагностика за допомогою технічних засобів.
Як правило, якщо у людини з’являються підозри на наявність туберкульозу, лікар-фтизіатр призначає комплексне обстеження пацієнта для більш точного результату, що дозволяє виявити не тільки наявність бацили, а й стадію хвороби.
Методик діагностики досить багато, і для раціонального вибору варто ознайомитися з усіма протипоказаннями і позитивними якостями їх застосування. Медицина зробила крок далеко вперед, що дозволяє з упевненістю заявити – туберкульоз виліковний. Головне, вчасно визначити зараження і запобігти подальшому поширенню інфекції в організмі.