Важливі тонкощі масажу при кашлі у дитини



Дитячий кашель – найпоширеніший симптом ГРВІ – здатний відняти спокій і сон у дорослих членів сім’ї, як в прямому, так і в переносному сенсі, а масаж при кашлі у дитини є дієвим і безпечним способом швидко купірувати кашльовий напад і прискорити одужання. Він може застосовуватися щодо малюків будь-якого віку, починаючи від немовлят. Тому знати, як робити масаж дитині, і володіти основними навичками процедури повинен кожен батько. Але для того, щоб правильно допомагати дитині при кашлі, необхідно обов’язково порадитися з педіатром про те, чи можна робити масаж.

Лікувальна дія процедури

Малюк, масаж

Масування є найдавнішою фізіотерапевтичної процедурою, і люди вміли користуватися ним при травмах і різних захворюваннях ще в доісторичні часи. Досвідченим шляхом на поверхні людського тіла були знайдені активні точки, вплив на які передавалося внутрішнім органам, приносячи значне полегшення. Надалі техніки ставали все більш вдосконаленими. Давньогрецький лікар Гіппократ, якого називають батьком всієї європейської медицини, вважав масування тіла одним з найбільш дієвих способів лікування багатьох хвороб і часто призначав його своїм пацієнтам. Велика увага цій методиці приділяла і східна медицина, особливо китайська.

Сучасні лікарі також відносять массажіровку до однієї з найбільш дієвих лікувальних методик, особливо в дитячому віці.

У перші роки життя імунітет людини знаходиться в стадії формування, тому немає нічого дивного в тому, що дитина часто хворіє на ГРВІ, і кашлеві прояви інфекції стають однією з головних тривог батьків в цей період. При цьому дитяча дихальна система і грудна мускулатура досить слабка, особливо якщо мова йде про немовлят-немовлят. Вони не в змозі нормально відкашлятися, щоб позбутися від згустків мокротиння. Тому навіть незначний запальний процес в області бронхіального тракту може призвести до застійних явищ і викликати ускладнення, наслідком яких стають серйозні захворювання – такі, як бронхіальна астма Масаж грудної клітини в подібній ситуації може стати у нагоді в лікуванні дихальних недуг.

Масаж, дитина, жінка



Головні терапевтичні властивості процесу полягають у наступному:

  1. Поліпшення роботи мускулатури грудної клітини.
  2. Збільшення припливу крові до дихальних органів.
  3. Посилення скорочувальної функції бронхів.
  4. Активізація руху бронхіального реснічкового епітелію.
  5. Полегшення відкашлювання і відходження мокротинні мас.

Завдяки всьому цьому, запальний процес в бронхіальних шляхах йде на спад, і одужання настає набагато швидше. До того ж масаж при кашлі у дітей знімає спазми, полегшуючи дихання і купируя напад.

Основні масажні методики

Деяким здається, що в массировании немає нічого особливо складного, і вчитися йому не обов’язково. Це не зовсім так, а точніше, зовсім не так. Масажна техніка в обов’язковому порядку вимагає і знань, і умінь, особливо коли процедури проводяться з дітьми. Щоб відповісти на питання, як робити масаж при кашлі, потрібно спочатку визначитися з вибором необхідної методики.Основними її видами є:

  1. Вібраційний масаж, що полягає в слабкому ритмічному постукуванні ребром долоні в області спини, допомагає процесу відхаркування. Проводити його потрібно якомога акуратніше і ніжно, намагаючись не торкатися до хребта. Також не можна стукати по попереку. Роблячи такий масаж дітям, тим більше масаж грудничку при кашлі, слід постукувати не безпосередньо, а через власну долоню, поклавши її на спинку немовляти.
  2. Дренажний масаж для дітей при кашлі рекомендується робити з метою стимуляції скорочувальної функції бронхів для відходження мокроти. Перед початком процедури малюка потрібно укласти животиком на м’який валик, так, щоб його головка опинилася трохи нижче спинки. Починати потрібно з легких рухів між ребрами, рухаючись від низу до верху. Потім в тій же області і в тому ж напрямку робиться постукування ребром долоні – дуже акуратно, не забуваючи підкладати іншу долоню. Закінчуючи, злегка стискаємо малюкові нижні ребра з боків, стимулюючи стиснення діафрагми. Це допомагає відходити сгусткам мокротиння з бронхів. Після закінчення посадите маленького пацієнта, щоб він міг як слід відкашлятися. Якщо у нього нічого не виходить, потрібно допомогти, злегка натиснувши на корінь язика теплою чайною ложечкою. Через деякий час зробимо масажну процедуру ще раз. Такий дренажний масаж при кашлі запобігає застою мокротиння в бронхіальних шляхах і поширення патологічного процесу на область легенів.
  3. Точковий масаж при кашлі проводиться шляхом стимуляції кровообігу в біологічно активних точках тіла, розташованих в області лопаток, шиї, гомілок і кистей рук, а також за вухами. Однак для його проведення необхідно знати їх точне розташування і мати певні специфічні навички, оскільки така методика значно відрізняється від звичайної. Без володіння даними знаннями і вміннями проводити процедуру не рекомендується.

Масаж при сухому кашлі робиться в області лопаток і грудей.

Важливо: якщо кашльовий рефлекс прийняв хронічну форму, і у дорослих є підстави підозрювати алергічну природу патології, перш ніж застосовувати будь-яку масажну техніку, необхідна консультація не тільки педіатра, але і алерголога.

Основні правила проведення

Дитина, температураНезважаючи на те, що багато хто вважає масаж фізіотерапевтичної процедурою, яка не має протипоказань, вони, звичайно ж, існують, і їх необхідно строго дотримуватися.

Отже, масаж від кашлю безумовно протипоказаний в разі, якщо:

  • малюкові ще не виповнилося шести місяців;
  • у нього підвищена температура, навіть коли підвищення начебто не надто значне;
  • на шкірі є висипання будь-якої етіології;
  • ще не пройшло двох годин після останнього прийому їжі;
  • залишається менше двох годин до нічного сну;
  • температура повітря в приміщенні нижче 25 градусів за Цельсієм.

Тривалість одного масажного сеансу повинна становити не більше півгодини, а проводити його слід не частіше двох разів на день.

При массировании можна використовувати різні зігріваючі та лікувальні креми і бальзами типу всім відомої Зірочки або Доктора Мома, а також мед, що володіє великим бактерицидний ефект. Однак приступати до цього необхідно вкрай акуратно, пам’ятаючи про можливість алергічних реакцій.

На закінчення залишається лише сказати, що при дотриманні вищевикладених правил масажні процедури будуть сприяти якнайшвидшому одужанню хворого, а також принесуть йому масу позитивних емоцій – адже малюки, як правило, з великим задоволенням погоджуються на таке лікування. Але, звичайно, обмежуватися ними не можна – необхідно застосовувати і фармацевтичні засоби від кашлю для дітей.