Чи може бути кашель на нервовому грунті? Медики дадуть однозначну відповідь – звичайно, може. Причому останнім часом досить часто, оскільки умови сучасного світу дуже несприятливо позначаються на психологічному стані як дітей, так і дорослих.
Розглянемо найпоширеніші причини такого кашлю, його відмінності від цього ж симптому при запальних захворюваннях і методи усунення неприємного прояви.
<h2>Кашель кашлю ворожнеча
Висловлення: «Усі хвороби від нервів» – абсолютно справедливо для кожної виникає у людини патології. Якщо копнути глибше і запитати нема в терапевта, а у психолога (можливо навіть психіатра), то він зможе знайти пояснення кожному недугу. Але якщо без допомоги психосоматики можна обійтися при лікуванні запалення легенів або бронхіту, то кашель на нервовому грунті без неї не вилікувати.
В даному конкретному випадку цей симптом свідчить про наявність психічних порушень, які викликають такого роду соматический відповідь. Нервовий кашель у дітей і дорослих викликає основний фактор – роздратування кашльового центру, що знаходиться в корі головного мозку (а саме в довгастому мозку).
Кашель на нервовому грунті у дітей і дорослих має специфічні ознаки, за якими його можна навіть самостійно визначити, якщо поспостерігати уважно за «об’єктом»:
- Звук у кашлю буде дуже дзвінкий, що виникає приступообразно. Його можна порівняти за тембром з гусячим криком або гавкотом собаки.
- Завжди сухий кашель, без відходження мокроти. Її просто немає в дихальних шляхах, адже запальний аспект відсутній, отже, секреторна рідина не виділяється.
- Спостерігається загострення в стресових ситуаціях, при підвищеним психоемоційним навантаженням. Це можуть бути необов’язково сумні або неприємні події, але і радісні моменти. Процеси нервового збудження в мозку проходять практично однаково за винятком виділення певних гормонів.
- Вночі, в спокійній обстановці, під час занять улюбленою справою такого рефлексу не виникає зовсім.
- Чи не спостерігаються інші ознаки, які характерні для запальних процесів – температура, червоне горло з нежиттю.
Крім цього, можуть виникати:
- дратівливість, часті зміни настрою, порушення режиму сну;
- прискорене серцебиття, особливо перед нападами і під час них;
- задишка, коли виникає відчуття нестачі повітря;
- підвищена пітливість і часті позиви до сечовипускання, іноді «ведмежа хвороба» (розлад шлунку під час стресових ситуацій);
- перед нападами виникає сильна пульсуючий головний біль, що супроводжується запамороченням і шумом у вухах.
Але упевнитися в тому, що прояв дійсно не є наслідком запальних, інфекційних або вірусних патологій, що протікають в атипової формі, зможе тільки досвідчений фахівець.
Кашель на нервовому грунті як симптом сам по собі не лікується. Для його усунення необхідно позбутися від першопричини – психічного порушення.
Причини нервового кашлю
Покашлювання або досить сильні прояви цього симптому супроводжують нервові розлади. Їм схильні люди, що знаходяться в стані постійного стресу і психологічного пресингу.
Що ж може стати причиною настільки неприємного явища?
- Некомфортна, дратує і нервова обстановка будинку, на роботі або в навчальному закладі.
- Заняття набридливим справою, що викликає відторгнення і не приносить морального задоволення.
- Нервовий кашель у дорослих може розвиватися внаслідок нереалізованості людини як особистості. Відчуття самотності, яке може виникнути навіть в оточенні людей, яких хворий не вважає близькими по тим чи іншим причинам.
- Нервовий кашель у дитини виникає внаслідок прискіпливого ставлення оточуючих до його поведінки, навчанні, особистісним якостям. Може бути кашель перед контрольною, іспитом, відповідальним виступом.
- Органічна причина – аномалії центральної нервової системи, пухлини мозку, особливо якщо вони локалізовані в довгастому мозку і зачіпають кашльовий центр.
- «Дзеркальний» кашель, який особливо часто виникає у дітей. Людина несвідомо повторює те, що бачить часто. Це буває в ситуаціях, коли хтось з домочадців або людей, дуже близько спілкуються, має таку проблему.
- «Залишковий явище» соматичного захворювання. Це вже не органічне ураження дихальної системи, яке успішно вилікувано, а проста звичка на підсвідомому рівні, яка закріпилася як рефлекс.
Іноді психосоматичний кашель може бути наслідком «шкідливої звички», вірніше, сам нею бути. Людина прагне до того, щоб на нього звернули увагу, пожаліли.
Особливо частого такого типу неврологічний кашель у дитини свідчить про бажання маніпулювати оточуючими. Спочатку це просто штучно викликаного прояв, яке з часом переходить в звичку і закріплюється рефлекторно.
як позбутися
Перш за все, фахівець збере анамнез, спостерігатиме за хворим і призначить необхідні аналізи. Особливо актуально у дітей виключити запальну складову, адже в такому ніжному віці, коли організм формується, можуть виникати різні аномальні прояви найвідоміших хвороб. І саме у дітей необхідно з’ясувати неврологічну причину, щоб уникнути серйозних психічних розладів і вчасно почати лікування.
Оскільки відкашлювання не відбувається через відсутність мокротиння, протикашльових засобів не призначають. Та й кашель як симптом в разі психосоматики практично не лікується. Потрібно усунути причину.
Останнім часом успішно стали застосовувати гіпноз. Пацієнта вводять в стан трансу, а фахівець встановлює причину нервового розладу і навіть намагається її прибрати. Але робити це можна тільки у високопрофесійного лікаря, який має подібний досвід!
З традиційних медикаментозних методів застосовують антидепресанти, заспокійливі засоби. При занадто частих і болісних нападах лікар може призначити специфічний препарат, що впливає безпосередньо на кашльовий центр. Але такі ліки – тільки за призначенням лікаря!
З народних засобів можна вибрати більш безпечні, але менш дієві методи. Однак вони надають безумовну користь, особливо в поєднанні з медикаментами. А якщо кашель не надто сильний, хвороба ще не так яскраво проявляється, то можна вилікуватися виключно ними.Але і тут порада лікаря не буде зайвим:
- Відвари, чаї та настої лікарських трав і коріння, що володіють заспокійливою дією: чебрець і корінь валеріани, собача кропива з меліси і деякі інші. Приймати їх можна в будь-якому вигляді, можна додавати мед або цукор.
- Спиртові настоянки цих же лікарських трав будуть більш актуальні для дорослих, ніж для дітей молодше 12 років. Застосовувати-то можна, але дозування повинна бути ретельно вивіреної.
- Ванни з відварами тих же заспокійливих трав, морською сіллю, корою дуба і листям волоського горіха не тільки заспокоять нерви, але і поліпшать стан шкіри.
- Помірні фізичні навантаження. Для дітей – секція улюбленого виду спорту, для дорослих – фітнес, тренажерний зал, пробіжки вранці або ж просто ранкова гімнастика з дихальними техніками, заняття йогою, медитація.
Як виявляється, ми кашляємо не тільки з приводу запалення або бронхіту. Нерви – не менше вагома причина розвитку настільки неприємного симптому.