Під час вагітності організм жінки зазнає безліч змін. Деякі з них провокують зниження відповіді імунної системи. Тому в цей період майбутня мама дуже вразлива для багатьох захворювань, в тому числі і простудних. І дотримання всіх профілактичних правил не дає гарантії відсутності їх виникнення. І в разі їх появи виникає наступна проблема: далеко не всі ефективні засоби дозволені в цей період. Чи можна використовувати гірчичники при вагітності?
Доцільність використання гірчичників під час вагітності
Отже, чи можна ставити гірчичники при вагітності? Всі пам’ятають спосіб лікування простудних захворювань і ГРВІ цими засобами (і не тільки на спину або груди, але і в шкарпетки). Завдяки йому можна досить швидко позбутися від проявів цих недуг, тим більше такий засіб не містить синтетичних компонентів. Їм досі користуються багато людей.
Однак наскільки вони безпечні для жінки в положенні? Перше, що треба сказати: будь-прогріває дію для організму вагітної, особливо в області таза і ніг, категорично протипоказано. Друге – сама гірчиця за певних умов і великих кількостях може сприяти мимовільного аборту.
На останніх етапах вагітності при такому впливі на організм підвищується ймовірність народження недоношеної дитини, чому і не радиться використовувати гірчичники під час вагітності.
Також наслідком використання гірчичників є підвищення тиску. При вагітності це стан може бути небезпечно як для організму самої майбутньої породіллі, так і для її ще не народженої дитини. Це обумовлюється тим, що кровоносні судини звужуються, в тому числі і живлять плід – як наслідок, брак поживних речовин, що, в свою чергу, призведе до розвитку вроджених вад. Тому використання гірчичників, особливо на ранніх термінах (1 триместр), категорично не рекомендується, так як в цей час йде формування всіх органів майбутнього чоловічка.
Одним з дій гірчичників є посилення кровообігу в місці їх застосування. А це відбувається за рахунок відтоку крові від інших органів, в тому числі і матки, нехай і незначного. Наслідком цього може бути короткочасне кисневе голодування плода. Таке явище, звичайно, рідко викликає негативні наслідки, проте краще не ризикувати.
З огляду на все вищесказане, відповіддю на питання, чи можна використовувати гірчичники під час виношування дитини, буде наступне: використовувати гірчичники при вагітності, особливо в 1 триместрі, абсолютно недоцільно. Під час же 2 триместру або 3 їх звичайно можна ставити, але тільки після консультації спостерігає вагітність лікаря і його дозволу. У більшості випадків фахівці забороняють і це.
Тим більше, що можна підібрати більш безпечний засіб, благо, сучасна фармакологічна промисловість не стоїть на місці.
Використання гірчичників майбутніми мамами
Якщо ж все-таки було прийнято рішення про використання лікування гірчичниками під час вагітності 2 і 3 триместру, слід робити це з дотриманням всіх запобіжних заходів, щоб мінімізувати ризики як для здоров’я жінки, так і її плоду. Застосовувати їх потрібно тільки в разі розвитку ГРВІ або появи запальних процесів в бронхах. У таких ситуаціях засіб використовується в звичайному режимі.
Вагітним ставити гірчичники необхідно в такий спосіб:
- Підготувати ємність з водою, температура якої не перевищує 45 ° С.
- Опустити гірчичник в ємність на кілька секунд.
- Витягнути його і прикласти до шкіри потрібної стороною (гірчичним складом вниз).
- Після постановки всіх гірчичників укрити місце їх локалізації рушником або ковдрою.
- Почекати, але не більше 10 хвилин, після чого зняти використані листочки.
- Ретельно протерти шкіру ватою або бинтом, змоченим в чистій воді, до повного видалення залишків гірчичного складу з неї.
- Змастити місце лікування вазеліном або дитячим кремом, щоб уникнути появи роздратування або алергічних реакцій.
Якщо інтенсивність печіння занадто висока під час застосування гірчичників, слід їх відразу зняти, не витримуючи весь час. В іншому випадку можлива поява опіків і серйозних шкірних алергічних реакцій.
альтернатива гірчичники
Як вже говорилося, від простудних захворювань і ГРВІ, при яких починається запалення різних відділів дихальних шляхів, ніхто не застрахований. Особливо це стосується вагітних жінок, чий імунітет знижується природним чином. Безпечною альтернативою такого засобу, як гірчичники від кашлю, в цей період для них можуть послужити інгаляції. Тим більше, що на сьогоднішній день існує чимало доступних пристроїв для їх проведення, найбільш ефективним з яких є небулайзер. При його відсутності цілком можливе використання «бабусиних» методів – подихати парою над каструлею, сховавшись рушником.
Найбільш поширеним рецептом, якщо з’явився кашель та інші прояви застуди, є пар від свіжозвареного картоплі.
Вибираючи трав’яні збори для використання в інгаляціях, потрібно переконатися у відсутності алергічних реакцій на окремі компоненти.
Найбільш ефективними травами при кашлі, а також при розвитку запальних процесів в носі або області бронхів є:
- календула;
- ромашка;
- звіробій;
- евкаліпт;
- шавлія.
Також в якості засобів для інгаляцій можна використовувати ефірні масла. При розвитку запалення в бронхах кращим варіантом буде ялицеве і соснове. Також непоганою альтернативою гірчичників буде йодна сітка, нанесена на верхню частину спини.
Але слід пам’ятати, що нанесення на хребет такої сітки заборонено.
Також при бронхіальному запаленні, особливо якщо воно супроводжується нападами сильного кашлю, корисний буде медовий масаж.
Процедура проста:
- Нагріти рідкий мед до 40 ° С;
- Натерти їм грудну клітку, виконуючи кругові рухи і постукуючи по шкірі.
- Укрити груди після натирання харчовою плівкою і рушником на 5-7 хвилин;
- Змити залишки меду губкою, змоченою в теплій воді.
Виконуючи процедуру протягом 3 днів, можна домогтися серйозного поліпшення стану.
Також досить ефективно буде застосування капустяних листів в якості компресів, змащуючи їх медом. Для прийняття всередину використовується такий засіб, як підігріте молоко з додаванням меду. При додаванні в останній засіб соку ріпчастої цибулі його корисність і терапевтичну дію посилюється.
За відгуками пацієнтів, перераховані вище методи володіють не меншою ефективністю, ніж використання гірчичників. Їх рекомендують при розвитку запальних процесів в різних відділах дихальних шляхів: носоглотка, бронхи та інші.
Однак слід пам’ятати, що, як і будь-яке лікування, застосування перерахованих вище методик має бути погоджено з лікуючим і спостерігає вагітність лікарем. До того ж потрібно точно слідувати інструкціям їх використання з метою уникнення появи побічних ефектів або ускладнень.
Простудні захворювання та ГРВІ в період вагітності несуть серйозну небезпеку як для організму майбутньої матері, так і її плоду.
Це обумовлюється зниженим відповіддю імунної системи жінки в цей період. Тому вибір засобів для якнайшвидшого позбавлення від недуги дуже важливий. Однак не всі препарати і методи, які дозволені в звичайній ситуації, дозволені під час виношування малюка. До них відносяться і гірчичники вагітним. Їх використання може викликати негативні наслідки, тому, якщо немає іншої альтернативи, застосовувати їх треба дуже обережно і тільки після консультації з фахівцем. У першому триместрі гірчичники можна ставити ні в якому разі. Бажано все ж користуватися альтернативними способами лікування.