У наш час туберкульоз добре вивчений медиками, профілактика і способи лікування не викликають суперечок серед лікарів, проте донині лікарі так і не прийшли до спільного рішення з приводу того, чи можна засмагати при туберкульозі легенів. Медики розділилися на три табори: одні вважають, що сонячні промені сприяють активізації мікробактерії і ускладнюють лікування, інші стверджують, що можна засмагати при туберкульозі легенів для швидкого відновлення організму, треті строго забороняють засмагати всім вилікувати, оскільки висока ймовірність виникнення рецидиву. Чи небезпечно тепло для ураженого організму і чи можна засмагати при туберкульозі легенів?
Основні правила
Як відомо, туберкульоз зачіпає всі верстви населення, тому заразитися може кожна людина незалежно від способу життя. Причина зараження – контакт із зараженою людиною або твариною (велика рогата худоба, кози або собаки), які виділяють збудник туберкульозу. Патогенні мікробактерії потрапляють в організм через дихальні шляхи в легке, травну систему або пошкодження на шкірі.
Хворий на туберкульоз повинен дотримуватися ряду правил, щоб стан організму непогіршувався.
Згідно з рекомендаціями лікарів хворим слід дотримуватися наступних вказівок:
- Заборонено випльовувати будь-які виділення в унітаз, оскільки мікробактерії стійкі до зовнішнього середовища, стічні побутові води не принесуть їм шкоди.
- Посуд, якою користується інфікований, потрібно спочатку прокип’ятити і тільки після цього мити, зберігатися вона повинна в окремо від інших тарілок і столових приладів.
- Їду хворого не можна згодовувати тваринам, але і викидати без додаткової термообробки не варто.
Перераховані вище правила спрямовані на забезпечення безпеки людей, що живуть разом з хворим або близько з ним. Але і про власне здоров’я інфікованій людині потрібно турбуватися нема менше, ніж про стан інших. Щоб спокійно жити з туберкульозом до лікування, необхідно знати про особливості харчування, заняття спортом і походах в лазню.
живлення
Раціон харчування інфікованих туберкульозом повинен враховувати особливості патології, оскільки споживання деяких компонентів в більшій або меншій кількості сприяє уповільненню лікування.
При туберкульозі в організмі людини підвищується розпад білка, тому необхідно стежити за споживаним об’ємом. Крім того, в їжу допускаються тільки легко засвоювані жири, вони повинні бути на дві третини натуральними. Медики рекомендують віддавати перевагу сметані, вершкам і вершковому маслу.
Занадто жирна їжа може нашкодити організму.
Лікарі забороняють вживати:
- жир курки або яловичини;
- кондитерські вироби з вмістом крему;
- насичені жирами рибу або птицю.
Вражений інфекцією організм відчуває нестачу вітамінів, особливо А і С. Добре на стан здоров’я впливає аскорбінова кислота, оскільки вона сприяє підвищенню бактерицидних властивостей в крові, що допомагає боротися з патогенними мікроорганізмами.
До складу дієти, якої дотримується хворий, повинні входити різні страви, з достатньою кількістю калорій, вітамінів, білка, жирів і мінеральних солей. Краще проконсультуватися з дієтологом для призначення правильного раціону харчування.
При туберкульозі протипоказано:
- дотримуватися інших дієт;
- дотримуватись посту;
- обмежувати себе в їжі.
Під час лікування не можна пити алкогольні напої, найбільшої шкоди організму вони завдають при хіміотерапії. Крім того, поєднання прийому алкоголю і протитуберкульозних препаратів зробить негативний вплив на печінку: через сильну навантаження на орган може розвинутися Гепатотоксичні реакція, лікаря доведеться відкласти лікування на невизначений термін.
Спорт
При перших позитивних результатах лікування пацієнти починають замислюватися про те, чи можна їм виконувати фізичні вправи. Особливо це питання турбує тих, хто звик вести активний спосіб життя і не любить сидіти склавши руки.
Виконання легких фізичних вправ позитивно впливає на роботу організму, сприяючи швидкому відновленню функцій органів і систем. Важкі навантаження строго заборонені в період терапії.
Для організму буде корисно економити сили, оскільки для боротьби зі збудником туберкульозу потрібна велика кількість енергії: заняття спортом спалюють занадто багато калорій, що уповільнює процес одужання.
Однак деякі вправи приносять користь хворому, серед них лікарі рекомендують виконувати такі:
- Ходьба.
- Ранкові та вечірні прогулянки.
- Зарядка.
- Лікувальна фізкультура.
Багато фахівців радять віддавати перевагу гімнастики, яка добре зарекомендувала себе при лікуванні туберкульозу. Виконання вправ допоможе поліпшити роботу дихальної системи, зробить міцніше м’язи і поліпшить рухливість грудної клітини.
баня
У народі прийнято вважати, що після походу в лазню людина починає відчувати себе краще, але це не стосується заражених туберкульозом. Правило діє і на людей, що віддають перевагу засмагати, відвідуючи солярій.
При туберкульозі будь-які процедури, які проходять при високій температурі, строго заборонені хворому. Після лазні здоров’я інфікованої людини значно погіршується, нерідко виникають незворотні наслідки.
Позитивний ефект на ослаблений організм лазня може надати після повного одужання, проте для власної безпеки хворому слід відвідати її не менше ніж через два-три роки.
Щоб лазня прискорила процес відновлення організму після туберкульозу легенів, пацієнту слід дотримуватися ряду правил:
- Перед походом в лазню потрібно випити багато рідини, особливо трав’яного чаю або морсу, які ефективно сприяють поліпшенню потовиділення і відкриттю пір.
- У парильні слід глибоко дихати для поліпшення виділення слизу, що скупчився в бронхах.
- Бажано робити перерви.
- Оптимальною вважається температура до 50Сº, підвищувати її потрібно поступово.
- Слід віддавати перевагу дубовому або березовому вінику.
- Небезпечно виходити з парильні НЕ одягнувшись.
Бажано відвідувати баню тільки після консультації з лікарем. А до тих пір, поки організм остаточно не одужав, ходити в парну не можна.
Літній відпочинок
Більшість хворих хвилює той факт, чи вплине якось захворювання на літній відпочинок і чому при туберкульозі не можна перебувати довгий час на сонці. Як правило, при належному дотриманні всіх вказівок лікаря, правильному лікуванні і позитивну динаміку купання в морі не забороняється. Але навіть при цьому необхідно обережно поводитися на море, організм повинен поступово звикати до сонця, зазвичай на це потрібно 4 або 5 днів, після закінчення яких можна приймати водні процедури без ризику нашкодити собі.
Особливу увагу необхідно приділяти температурі місцевості, для хворого на туберкульоз вона не повинна бути менше 20 градусів. Тільки після того, як організм звикне до клімату, дозволяється перебувати в місцях з температурою нижче норми.На тривалість процедури впливають два фактори:
- температура;
- самопочуття людини.
Після купання хворому необхідно обтертися сухим рушником і виконати вправи для зігрівання тіла. Якщо процедури стомлюють пацієнта, спостерігається втрата апетиту і погіршується загальний стан, потрібно зробити перерву і порадитися з лікарем.
При туберкульозі не можна засмагати і як одягатися влітку
Під час відпочинку хворі проводять багато часу на пляжі під сонячними променями, що викликає у них питання: чи безпечно це, шкідливо засмагати при туберкульозі?
До сих пір точно не доведено, який вплив надає сонце на інфікованої людини, проте більшість лікарів наполягають на тому, що реабілітація в курортно-санаторних зонах, для яких характерний жаркий клімат, корисна для пацієнтів. Найчастіше в санаторії відправляють людей з туберкульозом, який вразив суглоб або кістки.
Перебування на сонці не заподіє шкоди, якщо:
- Уникати тривалого перебування на спеці.
- Надягати одяг, в якій тіло не перегріється.
Нехтування правилами може викликати спалах інфекції, в зв’язку з чим процес одужання буде загальмований. Навіть після повного одужання необхідно вести себе акуратно, щоб не викликати повторне зараження.
Вплив сонячного світла на розвиток інфекції
Останні дослідження лікарів показали, що ультрафіолетове світло згубний для збудника туберкульозу. Однак це не означає, що хворий може спокійно засмагати на сонці, оскільки ультрафіолет повинен безпосередньо потрапляти на паличку Коха не менше п’яти хвилин. Всередині людського організму бактерія захищена від світла.
Сонячне тепло викликає:
- Підвищення активності палички Коха.
- Розвиток запального процесу.
- Поширення бактерій по всьому організму.
Це не означає, що всі хворі на туберкульоз не мають можливості зіграти на пляжі і відвідувати теплі курорти. Можливість перебування в теплих курортах визначається індивідуально.
Показання та протипоказання до сонячних ванн
Протипоказання, при яких не рекомендується знаходитися на сонці, засновані на механізмі впливу тепла на збудника туберкульозу.
Заборонено засмагати на сонці:
- При активному туберкульозі дихальних органів.
- У період рецидиву.
- При кровотечах, наявності пухлинних утворень або виснаженні.
- При туберкульозі легенів, ускладненому іншими захворюваннями.
- Жінкам при наявності патологій крові, червоного вовчака, гіпертиреозу або мають підвищену чутливість до сонця.
- Під час курсу прийому препаратів, які підвищують ризик виникнення на шкірі опіків.
- Пацієнтам з неактивної форми туберкульозу при поганому самопочутті.
- Пацієнтам після курсу лікування.
Крім цього хворому слід вибирати місця для відпочинку з сухим кліматом, так як вогкість сприяє розвитку бактерій. Необхідно стежити за часом, проведеним на сонці.
Навіть після остаточного одужання небезпечно довгий час засмагати. Як правило, скільки можна знаходитися на сонці, лікар визначає індивідуально для кожного пацієнта, вилікувати після туберкульозу.
Хороший відпочинок на сонці зміцнює організм людини, підвищує імунітет. В даний час хворим нерідко призначають спеціальний курс лікування – геліотерапію, при якій спостерігається швидке розсмоктування інфільтрації, поліпшення зовнішнього дихання і роботи серця і судин.
Що слід враховувати при відпочинку на пляжі?
Якщо лікар дав дозвіл на відпочинок в теплому місці, пацієнту слід заздалегідь підготуватися, щоб не викликати ускладнень.
Деякі аспекти відпочинку на пляжі:
- Слід засмагати в місцях з розсіяною тінню.
- Відвідувати пляж слід між 9 і 11 ранку або 16 і 19 вечора.
- Перебувати на сонці потрібно не більше 15 хвилин в перший день.
- Попадання сонячних променів на грудну клітку негативно позначається на організмі.
- Потрібно стежити за станом власного здоров’я.
- Не допустити загар на шкірі допоможуть крему.
- Не можна відвідувати пляж голодним або після прийому їжі.
- Найкраще лежати на шезлонгу, але ні в якому разі не на піску.
Навіть на стадії лікування збудник може почати поширюватися по всьому організму під впливом тепла, що негативно позначиться на здоров’ї людини. Незважаючи на протипоказання і можливі ускладнення, при питанні чи можна людині з туберкульозом їхати на море і інші теплі місця, лікарі відповідають ствердно.