Мама і тато стоять перед складним вибором – робити дитині щеплення чи ні, вакцинувати його або не варто, проводити тести на присутність захворювань чи ні, простіше кажучи, реакція Манту за і проти. Ці рішення виносяться тільки на суд батьків, але нехтувати щепленнями, вакцинами та пробами не варто. Проведення таких тестів дозволить виявити наявність прихованих захворювань і захистить від розвитку інших.
Найчастіше ведуться суперечки між батьками і лікарями про необхідність щеплень та вакцинації. Лякає реакція Манту, за і проти тесту розглянуті нижче.
<h2>Що таке проба Манту і для чого вона робиться?
Проба Манту – це тест на присутність бактерій, що викликають туберкульоз. Назва тест отримав завдяки французькому досліднику Шарлю Манту. Він, грунтуючись на дослідженнях Коха, допрацював тест і адаптував її для введення в тіло людини.
Цим тестом користуються у багатьох країнах світу, щоб визначити наявність туберкульозу легенів. Кожна людина хоча б раз у житті контактував з носіями цього захворювання. Щоб уберегти себе або вчасно розпізнати цю хворобу, проводиться тест. Він ставиться і дітям, і дорослим.
Дітям цю діагностику роблять з маленького віку – з 1 року, щорічно з періодичністю в 12 місяців. Пробу повторюють і через 6 місяців, якщо вона показала позитивний результат. Своєчасне розпізнавання присутності бактерій, що викликають туберкульоз, врятує життя дитині і оточуючим.
Батьки висловлюються проти проведення протитуберкульозної допомоги (ПТП), висуваючи версії про шкоду туберкуліну для організму, непередбачуваних реакціях, отруйних елементах, що входять до складу препарату. Знати все позитивні і негативні сторони потрібно, але приймати рішення варто, попередньо обдумавши реальні ризики, яким піддається дитя.
Позитивні сторони тесту
Будь-педіатр назве не менше п’яти причин, за якими варто робити реакцію.
Ось повний перелік позитивних сторін тесту:
- препарат, що вводиться в тіло людини, не завдає шкоди імунній системі і не несе ніякої шкоди;
- препарат не накопичується в організмі, значить, він не шкідливий;
- перевірка не накопичувальна – щороку новий результат. Це дозволяє виявити наявність захворювання на ранніх термінах і надати своєчасну протитуберкульозну допомогу;
- препарат безпечний для дитячого організму, ніж проведення рентгенографії;
- тест допомагає виділити дітей, які перебувають в групі ризику. Таким діткам потрібне повторне введення вакцини БЦЖ.
Укол варто робити ще й тому, що в Росії і в країнах колишнього СРСР існує підвищений ризик захворювання туберкульозною інфекцією. Тому якщо є хоч найменша можливість безкоштовно виявити присутність цієї палички у себе в організмі, цим варто користуватися.
Думки багатьох педіатрів зводяться до необхідності проведення реакції. Доктор Євген Комаровський каже, що проба Манту – це безкоштовний, безпечний, ефективний і точний метод визначення наявності інфекції.
Негативні сторони діагностики інфікування за допомогою реакції
Мама і тато часто відмовляються від розпізнавання бактерій за допомогою введення рідини з туберкуліном, посилаючись на думки вірусологів про корисність введення туберкуліну. Так, відомий імунолог і вірусолог Галина Червонська є затятим противником проведення проби. Вона пояснює це тим, що до складу рідини, що вводиться, входять елементи, які можуть завдати шкоди організму. Склад речовини – це одна з негативних сторін тесту. Противники протитуберкульозної діагностики роблять основний упор на склад, наводячи факти негативного впливу елементів, що становлять вводиться речовина.
До решти причин відмови від реакції відносяться:
- Систематичне проведення тесту завдає шкоди здоров’ю, яке і так ослаблене поганою екологічною обстановкою і неякісними продуктами.
- Присутність фенолу як консервант в складі рідини, що вводиться. Фенол – це отрута, який отруює організм, незважаючи на те, що він постійно синтезується всередині людини.
- Туберкулін – сильний алерген, здатний викликати неадекватну реакцію на подразник.
- Неточні результати, у хворого на туберкульоз діагностика іноді показує, що він здоровий.
- Істотний вплив людського фактора на зняття результатів (неправильне вимір, недосвідченість лікаря, який проводить вимірювання).
На існування мають право обидві точки зору, і жоден лікар не здатний вплинути на думку батьків про проведення проби Манту. Всі за і проти лікар озвучує батькам перед тестом, а ті, в свою чергу, приймають рішення.
Альтернативні способи проведення діагностики
Якщо відмова від діагностики шляхом введення активної речовини категоричний, то батькам пропонуються альтернативні способи діагностики.
До цих методів належать:
- рентгенографія або флюорографія – шляхом просвічування грудної клітини фіксується, чи є затемнення в області легких;
- Діаскінтест – це введення активної речовини в шкіру, в той же ділянку, що і Манту. Ефективність цього тесту набагато вище, ніж у проби. Справа в тому, що Діаскінтест реагує тільки на присутність хвороботворних бактерій.
Мами і тата, прочитавши про Манту за і проти, а також про ускладнення у дітей, вибирають альтернативні способи діагностики.
можливі ускладнення
Як і після введення будь-якої речовини, можуть бути ускладнення. Найчастіше це сильна алергія. У рідкісних випадках підвищується температура, з’являються головний біль, сонливість, поява висипу, зниження апетиту або його відсутність. Ці ознаки проходять швидко, лікування при підвищеній температурі потрібно тільки тоді, коли вона перевищує 38 ° С. Якщо на введений препарат з’явився анафілактичний відповідь, то потрібно якомога швидше викликати швидку допомогу.
Зафіксовані випадки, коли тест викликав рідкісне захворювання: ідіопатична тромбоцитопенічна пурпура. Це діатез, що впливає на імунну систему. Але це захворювання рідко зустрічається, тому хвилюватися не варто.
Відмова від ПТП
Відмовитися від проведення діагностики може будь-який батько.
Причини відмови бувають:
- відмова за медичними протипоказаннями;
- відмова після прочитаних відгуків про вплив на організм;
- думка бабусь і інше.
Тут йде мова про здоров’я дитини, тому батьки повинні зробити правильний вибір. У будь-якому випадку, перш ніж приймати рішення про відмову від проби, потрібно ретельно зважити за і проти. Лікарю залишається тільки погодитися з їх рішенням.
Батьки повинні написати відмову від ПТП в дошкільний заклад, якщо малюк ходить в дитячий сад або в школу, якщо дитина вчиться. Бланки зберігаються у медсестри установи і після підшиваються в медичну карту.