Федеральний закон 77 про попередження розповсюдження туберкульозу



Рішення про прийняття 77 ФЗ про попередження розповсюдження туберкульозу обумовлено стурбованістю влади зростанням числа випадків зараження на території РФ. У статтях 77 ФЗ про попередження розповсюдження туберкульозу розписані повноваження виконавчої влади щодо забезпечення і реалізації профілактичних заходів, закон передбачає права і обов’язки заражених людей. ФЗ 77 про попередження розповсюдження туберкульозу діє з 2001 року, проте це анітрохи не знижує актуальності документа.

Закон про туберкульоз

закон

Туберкульоз – це інфекція, переважно вражає дихальні органи людини, в запущеній формі страждають і інші системи організму. Патологію викликає паличка Коха. Захворювання піддається лікуванню, також медики організовують заходи з метою попередити зростання числа заражених.

У Російській Федерації гостро стоїть проблема туберкульозу, оскільки, згідно з даними МОЗ, кожен другий громадянин країни заражений інфекцією в неактивній формі. Щорічно зростає відсоток інфікованих. Схильні до захворювання ВІЛ-інфіковані, особливо ті, хто знаходяться в місцях позбавлення волі.

Паличка Коха має ряд особливих властивостей:

  1. Вона розташовується в міцної капсулі, яка не піддається руйнівному впливу ферментів.
  2. Антибіотики не надають належного впливу на капсулу.
  3. Паличка Коха розмножується раз за добу.

Ці особливості збудника перешкоджають діагностиці та лікуванню.

Зараження туберкульозом відбувається кількома шляхами, поширеним з них є повітряно-крапельний, коли збудник передається при кашлі, чханні або розмові. Крім цього, потрапити в організм паличка Коха може при торканні до речей хворого або через відкриті рани.

ФЗ-77 прийнятий в зв’язку зі специфічними особливостями інфекції та деякими аспектами медичної допомоги інфікованим людям. На рішення про прийняття нового закону вплинув і зростання відсотка зараження туберкульозом як в Росії, так і в інших країнах.

Опис ФЗ №77

прапор



Державна дума прийняла Федеральний Закон №77 18 червня 2001 року, оскільки зросла кількість заражених людей, до того часу воно досягало позначки майже в 120 тисяч чоловік.

У документі представлені з правила, що встановлюють основи заходів для попередження туберкульозу та виробляють ряд норм для боротьби з поширенням інфекції серед населення. Статті закону регламентують ряд заходів, які передбачають регулярне обстеження громадян в спеціальних установах.

Законопроект складається з семи розділів, в яких описані:

  1. Вступ.
  2. Обов’язки виконавчої влади та медичних установ.
  3. Допомога інфікованим.
  4. Права і обов’язки пацієнтів.
  5. Соціальна допомога особам, які проходять лікування і працюючим в медичних установах.
  6. Відповідальність за недотримання.
  7. Висновок.

В останній раз закон редагували 23 травня 2016 року. Внесені зміни були схвалені Радою Федерації.

Профілактичні заходи

Для попередження туберкульозу розробляються і проводяться заходи, метою яких є виявлення інфекції на ранній стадії і лікування громадян, а також усунення або ізоляція вогнищ зараження.

Закон покладає обов’язки по боротьбі із захворюванням на владі держави. Виконання повноважень обов’язково.

Крім того, в документі прописані обов’язки місцевих органів влади:

  • необхідно регулярно проводити профілактичні заходи;
  • інформування людей про інфекції, способи профілактики і лікування за допомогою ЗМІ;
  • навчання громадян санітарним нормам і агітація за здорову націю.

Закон про протитуберкульозної допомоги гарантує необхідне лікування інфікованих людей. Відповідно до закону, люди, які проживають на території Росії, забезпечуються протитуберкульозної допомогою безкоштовно. Крім того, особи, які мали контакт із зараженими, забезпечуються повноцінним медичним оглядом для виявлення захворювання на ранній стадії.

У тому випадку якщо хворий не досяг вісімнадцяти років або знаходиться під дією наркотичних засобів або алкоголю, згода на протитуберкульозне лікування дають батьки або опікуни.

За будь-якими медичними організаціями закріплюється обов’язок направляти громадян з підозрою на інфекцію в протитуберкульозні диспансери. Крім того, ФЗ передбачає і поширення туберкульозу через тварин: фахівці зобов’язані регулярно обстежувати корів, биків, кіз, собак та інших джерел інфекції, а також ставити щеплення.

Детальна інформація про щорічне профілактичному обстеженні міститься в восьмій статті ФЗ 77. Останні зміни до статті внесені 23 липня 2008 року.

Федеральний закон 77

Законопроект «Про попередження розповсюдження туберкульозу в Російській Федерації» містить звід вказівок і норм для громадян Росії. Головним чином ФЗ визначає необхідність медичного захисту людей, нагляд над цією діяльністю слід виконувати виконавчої влади.

У першому розділі документа містяться основні поняття, які використовуються в цілях справжнього ФЗ. У статті другій вказується, що законодавство в сфері профілактики туберкульозу та боротьби з інфекцією складається з ФЗ 77 і інших законів, чинних на території РФ або одного із суб’єктів і покликаних захищати громадян, а не обмежувати їх у правах на допомогу при туберкульозі.

Під дію цього закону потрапляють як громадяни РФ, так і іноземці, і особи, які не мають громадянства.

У другій частині призначаються повноваження органів виконавчої влади Російської Федерації.

Обов’язки влади РФ:

лікар

  • реалізація політики, спрямованої на усунення інфекції;
  • вжиття заходів щодо попередження захворювання, в тому числі необхідних законів, санітарно-епідеміологічних правил і програм;
  • допомога постраждалим громадянам, проведення профілактичних заходів;
  • дослідження поширеності туберкульозу на території країни;
  • фінансування медичних центрів, які організовують лікування туберкульозників;
  • контроль за заходами щодо профілактики.

Нагляд за ситуацією в окремих регіонах слід виконувати органам державної влади суб’єктів РФ і місцевого самоврядування.

Допомога повинна бути загальнодоступною і безкоштовною, згідно з наказом, її надають за згодою пацієнта або його батьків або опікунів, якщо він не досяг повноліття. Якщо лікарі виявили свідчення для госпіталізації хворого, він поміщається в диспансер незалежно від наявності згоди. Крім того, якщо інфікована своїми діями загрожує іншим громадянам зараженням, суд приймає рішення про примусову диспансеризації.

Закон про допомогу туберкульозників містить статті про права і обов’язки осіб, які проходять протитуберкульозну терапію. Вони описані в главі четвертої цього закону.

Якщо через хворобу пацієнт не може продовжувати роботу, роботодавець зобов’язаний зберегти його робоче місце на строк, встановлений законодавством РФ. Передбачається виплата допомоги хворим, відстороненим від роботи під час лікування. Заразна форма туберкульозу є підставою для надання окремої житлової площі.

Порушення ФЗ карається заходами, які призначить суд.

Зміни в ФЗ 77

З 2001 року пройшло трохи часу, і зміст статей Федерального Закону 77 про попередження розповсюдження туберкульозу неодноразово змінювалося.

Правки 2016 року:

  • тільки спеціальна комісія лікарів може прийняти рішення про ізоляцію пацієнта;
  • термін курсу терапії визначається керівниками лікувального центру.

До цього в документ вносилися й інші, не менш важливі зміни. Так 20 червня 2015 року в третю главу була додана стаття 11 про лікування хворих незалежно від їх згоди на підставі рішення судової експертизи. А 25 листопада був доданий перелік прав пацієнтів, які перебувають в стаціонарі (глава 4 стаття 12).

Стаття 14 про забезпечення хворих на активну форму захворювання житловими приміщеннями була відредагована 2 травня 2015 року.

Схожі закони

Оскільки туберкульоз становить реальну загрозу для населення Російської Федерації, питання про боротьбу з інфекцією піднімається і в інших законодавчих актах.

У Росії на сьогоднішній день існують такі закони про туберкульоз:

Міністерство

  1. Угода установ, що знаходяться під відповідальністю Міністерства охорони здоров’я РФ, укладену на період 2017-2019.
  2. Методичні вказівки 3.3.2400-08.3.3. про профілактичні заходи проти інфекційних захворювань і контролі за роботою медичних установ.
  3. Постанова №482, що встановлює право на додаткову відпустку за рахунок організації працівникам, трудящим на небезпечному для здоров’я виробництві.
  4. Наказ Міністерства охорони здоров’я №1038н, який стверджує нагляд за галузями, які здійснюють потенційно небезпечну для населення діяльність.
  5. Санітарно-епідеміологічні правила СанПіН.
  6. Постанова Уряду РФ про реалізацію цього Закону.

Вищевказані закони докладніше стосуються деяких статей ФЗ 77, уточнюють і доповнюють їх. Жоден закон не може суперечити правилам і нормам, зазначеним у ФЗ 77.

Організація і реалізація заходів з протидії туберкульозу – одна з пріоритетних завдань Уряду Російської Федерації, а тому ФЗ 77 по праву можна вважати одним із способів забезпечення добробуту громадян країни.