Вірусний бронхіт – захворювання, що зустрічається досить часто, і відрізняється стрімким розвитком і швидким переходом в бактеріальну форму. Недуга належить до хвороб запального характеру, що протікають в гострій формі, що вражають нижні дихальні шляхи. Головна відмінна риса вірусного бронхіту – особливість збудників, що викликають його розвиток. У більшості випадків дане захворювання виникає у вигляді ускладнення після перенесеного коклюшу або грипу. Вражає пацієнтів незалежно від їх статі і віку.
Особливості перебігу хвороби у старших і маленьких пацієнтів
Вірусний бронхіт характеризується стрімким розвитком запального процесу, який уражує слизову на внутрішній поверхні ствола і гілок бронхіального дерева. Особливість захворювання полягає в тому, що його лікування не вимагає застосування антибактеріальних препаратів, що абсолютно виключає можливість терапії лікарськими засобами, обраними самостійно, без рекомендації лікаря.
Діагностувати захворювання і точно визначити збудника можна тільки після проведеного в умовах медичного закладу докладного обстеження.
Як лікувати вірусний бронхіт, лікар вирішує в залежності від симптомів, ознак і проявів недуги. Причиною розвитку хвороби є проникнення в організм людини вірусів.
Запалення в бронхах може протікати як самостійне захворювання, а може стати ускладненням:
- коклюшу;
- грипу;
- аденовірусної інфекції;
- кору;
- риновирусной інфекції.
У будь-якому випадку особливості перебігу вірусного бронхіту, симптомів та лікування залежать від штаму вірусу, віку пацієнта, стану його імунної системи. Клітини епітелію на внутрішній поверхні слизової бронхів під вплив вірусів руйнуються. Вони у вигляді мокротиння скупчуються, а потім виводяться з органів і шляхів дихання.
Висока частота виникнення захворювання у пацієнтів молодшого віку пов’язана з тим, що імунна система малюків не може бути повноцінної і не забезпечує якісної та ефективної захисту дитячого організму. Старші в більшості випадків хворіють на вірусний бронхіт, що розвиваються на тлі грипу, перенесеного на ногах. Складність лікування пов’язана з несвоєчасністю звернення за медичною допомогою.
Терапія і діагностика вірусного бронхіту у дітей
Перш ніж призначить адекватне лікування вірусного бронхіту у дітей, педіатр в обов’язковому порядку:
- проведе огляд;
- призначить докладний лабораторне обстеження,
- виконає інструментальне обстеження.
Вірусний бронхіт у дітей рідко виникає як самостійне захворювання. Найчастіше він діагностується в якості ускладнення будь-якої інфекції, перенесеної малюком. Дитині важко дихати, найпоширеніша форма – обструктивне запалення бронхів, а найбільш яскравий прояв – експіраторнаязадишка, для якої характерний утруднений видих.
У дітей лікування полягає в першу чергу в боротьбі з обструкцією. Всі заходи спрямовані на полегшення дихання. При призначенні медикаментозних препаратів важливо точно знати, який саме вірус є збудником хвороби. На рентгенівському знімку чітко видно ділянки ураження слизової бронхів, що дає можливість визначити ступінь тяжкості розвитку недуги і прийняти рішення про те, чим лікувати дитину.
Якщо у маленького пацієнта діагностовано вірусний бронхіт, немає необхідності застосовувати антибактеріальні засоби, а противірусні препарати може правильно підібрати тільки кваліфікований лікар.Найбільш ефективними способами лікування є:
- інгаляції;
- прийом відхаркувальних і розріджують мокротиння ліків;
- таблетки, суспензії, капсули з противірусними препаратами;
- імуномодулятори;
- вітамінотерапія.
Малюкам дуже корисний масаж грудної клітини, що сприяє активізації кровообігу і порушення дихання.
Терапія для пацієнтів старшого віку
Лікування вірусного бронхіту у дорослих має ряд відмінних рис, пов’язаних з особливостями, якими володіє дане захворювання.
З цією хворобою стикаються не тільки ті, хто переніс:
- Грип.
- Фарингіт.
- Ларингіт.
- Риніт.
- Респіраторно-вірусну інфекцію.
Вірусний бронхіт у дорослих розвивається на тлі простудних захворювань, часто виникають через знаходження в місцях великого скупчення людей, переміщення в громадському транспорті, наявності таких захворювань як гайморит або синусит.
Лікування у дорослих ускладнене в більшості випадків через те, що пацієнти намагаються впоратися з недугою самостійно, помилково приймають його за бактеріальний бронхіт, починають не санкціонована лікарем прийом антибактеріальних препаратів, ніж тільки ускладнюють і перебіг хвороби, і її терапію.
Характерними ознаками вірусної форми недуги є:
- загальне нездужання;
- слабкість;
- раптове різке підвищення температури;
- прояв інфекційного зараження у вигляді порушення функціональності ШКТ;
- утруднене дихання;
- инспираторная або змішана задишка;
- хрипи в бронхах;
- озноб;
- запаморочення.
Вилікувати хворого можна за допомогою призначення йому противірусних і протизапальних препаратів. Головна відмінна риса терапевтичних заходів, що проводяться при діагностованому вірусному бронхіті у дорослої людини – проведення комплексного лікування.
Всі заходи спрямовані на боротьбу зі встановленою і виявленої інфекцією, але не менш важливо приділити увагу підтримці на належному рівні імунної системи пацієнта. Якщо протягом перших 5 днів захисних сил організму буде недостатньо для того, щоб впоратися з інфекцією, хвороба перейде в бактеріальну форму, і буде потрібно лікування за допомогою антибіотиків.