Як визначити туберкульоз кишечника і чи можна його вилікувати



На сьогоднішній день туберкульоз – цілком поширена інфекція, яка часто вражає легені, але трапляється і так, що зараження піддаються і інші органи людини. Одна з різновидів цього інфекційного захворювання – туберкульоз кишечника. Особливість хвороби полягає в тому, що зараження кишечника відбувається без яскраво виражених проявів. У більшості випадків туберкульоз кишечника виявляють вже на запущеній стадії розвитку, і заходи для лікування потрібні радикальні. Допомогти з проблемою здатні фтизіатри, які спеціалізуються на туберкульозі, а також хірурги і гастроентерологи, які можуть помітити щось недобре з кишечником.

Причини туберкульозної інфекції кишечника

кишечник

Туберкульоз кишечника може вразити організм, слідуючи певною схемою, і шляхів передачі існує кілька.

Є три варіанти розвитку даної патології:

  1. Бактерія туберкульозу потрапляє в мокроту, і людина ковтає мокротиння, даючи збудника потрапити глибше в організм. Інфекція через травну систему проникає в кишечник і осідає на слизовій оболонці кишки, починаючи розвиватися. Адаптуючись в кишечнику, туберкульоз стає причиною повільного і непомітного руйнування організму, а також гострих запалень, які рідко пов’язують з туберкульозною інфекцією, плутаючи з іншими захворюваннями.
  2. Передаватися туберкульоз може шляхом зараження лімфатичних вузлів.
  3. Інфекція розвивається в іншому органі людини, але вона доходить і до травної системи. Бактерія туберкульозу потрапляє в кишечник через кров або лімфу.

Хвороба здатна без особливих проблем проникнути в тіло людини і розвинутися до такого стану, що викликає серйозні проблеми зі здоров’ям.

Випадки захворювання на туберкульоз кишечника можна класифікувати:

  • зараження безпосередньо кишечника туберкульозною інфекцією;
  • інфекція, що поширена на кишечник після зараження на туберкульоз легень;
  • утворення безлічі вогнищ туберкульозної інфекції по всьому організму.

Щоб хвороба почала свій розвиток в кишечнику людини, бактерія Коха повинна не тільки якимось чином потрапити в організм, але і побороти опір імунної системи. Далеко не завжди бактерія, потрапивши всередину людини, адаптується там і починає повільне знищення ураженого органу. Ризики на інфікування туберкульозом кишечника підвищуються, якщо людина страждає захворюваннями слизової кишечника, прямої кишки, заднього проходу, має запалення, що локалізуються на стінках кишок, або ВІЛ.

Шляхи передачі захворювання

Залежно від того, як заразився хворий, туберкульоз може по-різному протікати.

Туберкульоз кишечника передається декількома шляхами:

передача інфекції



  1. Повітряно-крапельна передача. Таким шляхом заражаються через повітря, так як хвора людина викидає в повітря збудники патології, в той час як інший вдихає ці бактерії.
  2. Аліментарне зараження. Бактерії потрапляють в організм через їжу, але для такого зараження буде потрібна велика кількість бактерій, тому таким шляхом заражаються рідко.
  3. Можливе зараження контактним шляхом. Бували випадки інфікування через очну кон’юнктиву.
  4. Туберкульоз рідко передається через шкіру, але в деяких випадках пошкодження шкірних покривів дає можливість збудника проникнути в організм.
  5. Внутрішньоутробне інфікування відбувається, якщо зараження піддається плацента вагітної або ця плацента, хоч і не інфікована, але пошкоджується під час пологів.

Різні шляхи передачі сприяють різного розвитку хвороби. Залежно від того, як збудник потрапив в організм, хвороба протікає з різною швидкістю, локалізується в різних місцях і проявляє різні симптоми.

Як розвивається туберкульоз кишечника

Розвивається патологія повільно і непомітно. Найчастіше лікарі діагностують і починають лікування вже запущеної форми туберкульозу, але хвороба проходить через кілька стадій.

  1. Спочатку на слизовій кишечника виникають маленькі вузлики, які хоч і можуть викликати легкі больові відчуття, але через те, що вони охоплюють велику область кишечника, у болів немає конкретного вогнища.
  2. Туберкульозні вогнища починають відмирати. Біль стає помітнішою і можна помітити місця, в яких вона зосереджується. Так як неприємні відчуття не узгоджуються з трапезами, у хворого зазвичай починають виникати підозри про серйозну хворобу.
  3. Відмирання туберкульозних вогнищ викликає отруєння організму речовинами розпаду тканин. На цій стадії симптоми проявляються яскраво і характеризуються періодичністю.
  4. Якщо, минувши всі перераховані етапи, туберкульоз так і не був діагностований, можливий розвиток певних загострень. Часто при запущеному туберкульозі в кишечнику виникає наскрізне пошкодження стінок органу або запалення очеревини. Прорив туберкульозного вогнища викликає діарею, а якщо страждають мезентеріальні лімфатичні вузли, то спостерігається біль в районі пупка.

На початкових етапах туберкульоз приймають за інші хвороби, але з наростанням симптомів переплутати хвороба стає все складніше.

Симптоми, що з’являються при туберкульозі кишечника

Клінічну картину туберкульозу кишок легко можна сплутати з іншими захворюваннями. Такі особливості роблять діагностику хвороби біліше складною і тривалою. Також початкова стадія розвитку хвороби не викликає особливо помітних симптомів, тому часто патологію виявляють уже в занедбаному вигляді.

Почавши отруювати організм, туберкульоз стає вже більш помітним.

Його можна помітити по таким проявам:

Біль в животі

  • больові відчуття в животі, причому з часом вогнище болю зсувається в праву сторону між тазом і нижніми ребрами;
  • хворого починає часто нудити, а з розвитком хвороби з’являються сильні блювотні позиви;
  • робота кишечника стає не такою налагодженої, як раніше, в зв’язку з чим у хворого спостерігаються часті закрепи або проноси;
  • загострена форма патології характеризується здуттям живота, спастичність петлі клубової кишки, а також зайва м’якість і хворобливість очеревини.

У більшості випадків хвороба втручається в роботу ілеоцекального клапана, який розділяє тонку і товсту кишки. Такі поразки викликають проблеми з роботою шлунка і порушення травлення.

Ознаками перерахованих порушень стають:

  • втрата апетиту;
  • тяжкість в шлунку після прийому їжі;
  • млявість і втрата активності людини;
  • погане загальне самопочуття;
  • безпричинне виділення поту в великих кількостях;
  • постійні позиви до виділення калу, які в результаті не закінчуються дефекацією;
  • на стінках кишки з’являються дуже хворобливі освіти, які намацуються при огляді методом промацування.

При безсимптомній формі захворювання туберкульоз кишечника протікає непомітно. Цілком природною ситуацією буде перший прояв патології тільки через десяток років після зараження.

Як виявити наявність туберкульозу кишечника

Для того щоб виявити патологію, хворому доводиться пройти через детальне обстеження.

Складання загальної картини, за якою визначають туберкульоз кишечника, вимагає проведення таких аналізів:

Рентген

  • рентгенівське дослідження грудної клітини та області живота;
  • рентгенологічне дослідження товстої кишки;
  • рентгенівське дослідження тонкої кишки;
  • лапаро- і колоноскопія;
  • діагностичні проби на туберкульоз.

Головний аналіз, який допоможе визначити туберкульоз – обстеження калу. Такий аналіз виявляє кров в дефекаціях, що спростить постановку діагнозу. Також корисним буде проведення ультразвукового дослідження.

Щоб точно діагностувати туберкульоз, необхідно виявити туберкульозні бактерії в тканинах організму. Тому, використовуючи диференціальну діагностику, тим самим виключивши всі варіанти, крім туберкульозу кишечника, все одно необхідно провести пробу на туберкульоз.

Туберкульоз проявляється не тільки в роботі зараженого органу – страждає весь організм. У зв’язку з цим робота інших органів також порушується, і можливе проведення обстежень, які не націлених на діагностику кишечника.

Підозрюючи дану патологію, лікарі часто призначають:

баночка

  • обстеження простати;
  • аналіз рідини, що заповнює суглоби;
  • аналіз спинномозкової рідини;
  • аналіз сечі;
  • обстеження плазми крові;
  • при запаленні можливо дослідження скупчень рідини в запаленій частини тіла;
  • аналіз мокротиння.

Проведення таких різних аналізів дозволяє виключити зі списку можливих захворювань зайві патології і звужувати коло потенційних хвороб, поступово дійшовши до туберкульозу кишечника.

Лікування туберкульозної інфекції кишечника

Вилікувати таке захворювання – нескладно. Звичайно, на це потрібно витратити час, тим більше на час лікування хворий повинен перебувати під наглядом лікарів, а значить стаціонар неминучий.

Лікують туберкульоз кишечника всього двома способами:

  1. Медикаментозне лікування. Такий шлях усунення недуги заснований на прийомі ряду ліків, які зсередини знищать хвороба. Медикаменти, які приймає пацієнт, позбавляють активності бактерії Коха. Таку ж дію має і хіміотерапія, яку часто призначають при такому діагнозі.
  2. Хірургічне лікування. Якщо хвороба прогресує і викликає появу серйозних супутніх патологій, то необхідні більш жорсткі заходи. При розвитку на стінках кишки виразки, звуження товстої кишки або появі отворів в кишці лікарі приймають рішення про хірургічне втручання.

Також необхідним заходом при лікуванні туберкульозу кишки є сувора дієта. Вона повинна спростити процес перетравлення їжі, тим самим знизивши навантаження на кишечник і шлунок.

Дотримуючись дієти, з раціону харчування хворого виключаються:

дієта

  • консервована їжа;
  • свиняче м’ясо;
  • гусяче м’ясо;
  • бараняче м’ясо;
  • копчені продукти;
  • бобові;
  • кисломолочні продукти;
  • будь-яка тверда їжа;
  • напої з газом.

Існують і рекомендації по складанню раціону під час лікування.

Трапеза повинна здебільшого складатися з:

  • каш на воді;
  • фруктів;
  • овочів;
  • біологічно активних добавок.

У більшості випадків лікування туберкульозу кишечника організм добре сприймає всі заходи, спрямовані на усунення хвороби, і пацієнт одужує. Кращі результати показує лікування на ранніх етапах хвороби. По-перше, сам туберкульоз ще не сильно розвинувся і поширився по кишечнику, а по-друге, захворювання не викликало появи супутніх патологій.

На пізній стадії важко вилікувати хворобу медикаментами і простими операціями. Запущений випадок вимагає повного видалення зараженої ділянки кишечника.

Лікування народними засобами

Звичайно, не можна лікувати туберкульоз одними тільки народними засобами, але поєднуючи професійну медичну допомогу і «бабусині» кошти, результат буде помітний набагато швидше. Інтернет надає безліч рецептів протитуберкульозних засобів з докладними фотоопісаніямі процесу готування.

Ось кілька з них:

  1. Невелика кількість прополісу закріпити на щоку з внутрішньої частини або на небі. За необхідності доповнювати такі примочки прополісом.
  2. Часто радять настойку алое з медом. Дрібно нарізане алое заливають медом і чекають кілька днів, поки маса не настоїться. Отриману рідину приймають разом з теплим молоком і вершковим маслом.
  3. Добре відгукуються і про такий засіб лікування, як тюлений жир. Розтоплений тюлений жир приймають всередину щодня по дві ложки тричі на день. Щоб ліки краще йшло, його запивають теплим молоком.

Перш ніж починати народне лікування, слід порадитися з лікарем, і тільки після його згоди починати прийом народних ліків.

Як запобігти появі туберкульозу кишечника

Туберкульоз кишечника хоч і можна вилікувати, але заняття це довгий і вимотує – набагато простіше буде не допустити розвитку хвороби.

З цією справою допоможуть певні профілактичні заходи:

прапор

  1. Держава зобов’язана контролювати ситуацію з інфекційними захворюваннями. Хворі на туберкульоз повинні забезпечуватися необхідними ліками і процедурами, а також у здорових людей має бути менше ризиків заразитися.
  2. Регулярне проведення туберкульозних проб дозволяє контролювати хворобу. Якщо синдром виявляється на ранній стадії, то вилікувати його можна швидше, і ризики на те, що він буде передаватися іншим людям, зведуться до мінімуму.
  3. Відразу після народження, дитина повинна пройти через вакцинацію. Протягом першого місяця дітям вводять вакцину, роль якої не можна недооцінювати.
  4. Так як туберкульоз хворіють і тварини, людині слід бути обережним, вступаючи з ними в контакт. У зв’язку з цим люди, що працюють на фермах або в інших місцях великого скупчення тварин, зобов’язані проходити регулярні перевірки.
  5. Інфекційні хворі містяться в медичних установах. Такі місця надають необхідну кваліфіковану допомогу для лікування туберкульозу кишечника.

У туберкульозу кишечника немає вікових обмежень, тому профілактика корисна як дорослому людини, так і дитині.