Які бувають види ран



Раною прийнято вважати травматичне порушення слизових і шкірних покривів, а також прилеглих до них тканин і навіть кісток. Будучи на перший погляд несерйозним пошкодженням, рани здатні завдати чималої шкоди людському організму.

Основні ознаки, що сприяють визначити наявність отримання рани:

  • поява кровоточивості і зяяння;
  • больові відчуття;
  • порушується функція потерпілого органу;
  • стан шоку, який виник після великої крововтрати.

Помічником здійснення ефективної допомоги постраждалим є класифікація ран, в якій вказуються види ранових ушкоджень, і як надати першу медичну допомогу при тому чи іншому вигляді.

Класифікація

Дана класифікація включає в себе характеристики, які об’єднують такі симптоми: розмір глибини проникнень, кількість, характер і локалізація травмування, чи є патогенна мікрофлора в пораненої зоні та інші.

Характер пошкодження може бути випадковим або навмисним (наприклад, вогнепальною).



Існують наступні види випадкових ран:

  1. колота – її отримують при травматичному Ваше тіло досить довгим предметом – ножем, спицею або заточуванням. Виділяють такі особливості: невелике ушкодження зі значною глибиною, незначний розмір вхідного отвору, відсутність зовнішньої кровотечі, наявність пошкоджень глубоколежащих органів. Даний вид є вкрай підступним, так як протягом перших годин симптоматика не є яскраво вираженою, а особливо поранення сприяють проникненню патогенної мікрофлори, яка тягне за собою нагноєння і розвиток правця. Саме тому необхідна перша допомога при пораненнях цього типу відразу після отримання.
  2. різана наноситься під впливом ранить гострого предмета, який має довгу загострену форму – ножі, бритви, скляні предмети. До особливостей відносять: руйнування тканини на мінімальному рівні, наявність значного кровотечі, слабо виражений біль. При цьому, дане поранення дуже сприятливо заживає. Рівні краї рани створюють непогані умови для оброблення рани, яка є поверховою і неглибокою.
  3. отримати рубану рану можна отримати при взаємодії з важким і гострим предметом – шаблями, вилами, граблями. Такий рані характерні: найглибші проникнення, зяяння, наявність ударів і струсів головного мозку. Не виключено також присутність значної больового синдрому. Виходячи з цього, поранення даного виду має ускладнену техніку обробки, не виключено розвиток інфекцій.
  4. забита рана може виникнути при впливі на шкіру широким тупим предметом – сокирою або шашкою або в результаті падіння. Даний вид відрізняється наявністю саден, неправильної форми рани і її нерівними краями, широкого зяяння. Біль яскраво виражена в результаті того, що є велика зона ушкодження, але кровотеча незначне в зв’язку з миттєвим тромбірованіем судин.
  5. рвана відноситься до промислових, побутових, і транспортним травмам. Отримати таке поранення можна в разі сильного впливу предмета на шкірний покрив. Рваному поранення характерні: велика втрата крові, загальна інтоксикація організму, погане загоєння. Рана зазвичай неправильної форми з нерівними краями і заповнюється згустками крові. Ознакою, що відрізняє цей вид від інших, є ризик високого ступеня зараження, що тягне за собою необхідність втручання лікарів.
  6. скальпована рана має на увазі відшарування шкіри і підшкірної клітковини. У людини виникає стан шоку і рясна крововтрата.
  7. Укус тварини призводить до появи укушенной рани. Її основними особливостями вважаються: наявність глибоких пошкоджень шкіри, високий ступінь зараження отруйними виділеннями або слиною. Рани, які завдали плазуни, членистоногі та багато інших видів комах проявляються тривалої і сильним болем, виникненням набряклості і візуальним зміною кольору шкірного покриву. Також значно погіршується загальний стан потерпілого. Рани, нанесені щурами, мишами, білками або кішками викликають наявність захворювання, яке називається «щуряча хвороба». У разі травми, яка відбувається при контакті з лисицями або собаками – виникає сказ.
  8. Укуси отруйних змій або комах сприяють утворенню отруєної рани. Під час укусу отрута потрапляє в людський організм і викликає безліч хімічних реакцій. Найбільш високу небезпеку несе рана, що виникає в результаті укусу отруйної змії. Отрута змії – це прозоре виділення жовтуватого кольору, що має кислотну реакцію. В результаті отримання даної травми кінцівку збільшується вдвічі, шкіра набуває червоно-синій колір, утворюється болючий набряк. До ознак також можна віднести головний біль, запаморочення, непритомність і проноси.

Рани бувають вогнепальними. Даний вид отримують в результаті проникнення кулі, міни, стреловидного елемента. Дана травма може бути проникаючої і непроникаюче, наскрізний, сліпий або дотичній. Загоєння ран досить несприятливий у зв’язку з високим ступенем інфікування.

Такі рани відрізняються наявністю додаткової класифікації:

  • низькошвидкісне вогнепальне поранення виникає при впливі малокаліберної зброї або при пострілі, який здійснюється на великій відстані.
  • високошвидкісне поранення виникає під впливом вогнепальної снаряда. У таких випадках відбувається значне пошкодження.
  • дробовое поранення утворює велику кількість окремих ран. Якщо постріл здійснювався з невеликої відстані, не виключено виникнення контузії під впливом ударної хвилі.

Класифікують рани за формою ранового каналу, які виглядають наступним чином:

  • наявність вхідного і вихідного отворів притаманне наскрізний рани;
  • наявність тільки вхідного отвору спостерігається у сліпий рани;
  • при дотичній рані страждають тільки поверхневі тканини, відсутня проникнення в порожнину організму;
  • при глибокому пораненні пошкоджуються нерви, судини, кістки, внутрішні органи і сухожилля;
  • дотична рана відбувається в разі, якщо ранить, завдав лише поверхневі ушкодження або частково зачепив орган.

Види ран і їх характеристика існує за такою ознакою, як відношення до порожнини організму. У даній класифікації виділяють такі види ран:

  • проникаючі, отримують такі травми в результаті порушення цілісності париетального листка оболонки і проникнення в людський організм. Даний вид вкрай небезпечний, так як можливо рясне внутрішня кровотеча, порушення роботи життєво важливих функцій і розвиток важкого гнійного ускладнення;
  • відсутність пошкоджених оболонок притаманне непроникаюче рані.

Наступною ознакою є наявність або відсутність мікрофлори в рані. Класифікуються вони на такі види:

  • асептична рана вважається операційної раною, яка трапляється в максимально стерильних умовах. У таких ранах практично відсутня мікрофлора, саме тому інфекційний процес не проявляється, що дозволяє рані швидко зажити;
  • бактеріально-забрудненої прийнято вважати ту рану, в яку потрапили мікроби, але інфекційний процес відсутній. До даного виду відносять випадкову рану.
  • інфікованої рана вважається в тому випадку, коли проявляється загальна або місцева інфекція. Гнійної рана вважається при наявності процесу нагноєння.

Тяжкість поранення може бути легкою, середнього та тяжкого ступеня. Визначити ту чи іншу ступінь можна за допомогою:

  1. Розмірів зовнішнього поранення.
  2. глибини.
  3. Характеру пошкодження людського організму.
  4. Присутності або відсутності розвиваються ускладнень.

Надання першої допомоги

Після ознайомлення з тим, якими можуть бути рани, слід приділити належну увагу правилам екстреної допомоги, адже саме ефективне її виконання буде сприяти якнайшвидшому одужанню.

  1. Очистити поверхню рани за допомогою перекису водню або інший асептичної рідини, яка не містить спирт, щоб ні залишити опік.
  2. Обробка шкіри, яка оточує рану, здійснюється настоянкою йоду або зеленкою.
  3. Наступним кроком є ​​накладання стерильної пов’язки. Кровотеча допоможе зупинити накладений джгут або давить. Вату як ізолюючий матеріал застосовувати забороняється, рекомендується використання бинта або звичайною бавовняної тканини.
  4. Обробляти поранення, в якому знаходиться грунт або подібні речовини, категорично забороняється. У таких випадках необхідно доставити потерпілого до фахівця.
  5. Рекомендується проведення наступних дій: додаток льоду, забезпечення знеболюючими препаратами і надання комфортного положення потерпілому, підтримування з ним словесного контакту.
  6. Виконавши всі попередні пункти, необхідно доставити пораненого в найближчий лікувальний заклад, в якому йому проведуть хірургічну обробку.