Лікування бронхіту у дітей потрібно проводити відразу в міру виявлення захворювання, оскільки хвороба представляє серйозну загрозу для життя дитини. Хоча бронхіт у дітей (його перші ознаки) нагадує звичайну застуду або ГРВІ, батьки все одно повинні відвести дитину на прийом, щоб лікар провів обстеження і виявив причину виникнення патології. Сьогодні вилікувати хворобу навіть у самих маленьких дітей неважко, так як великий арсенал препаратів і народних рецептів дозволяють назавжди забути про запалення бронхів. Але для цього потрібно поставити правильний діагноз, адже неправильне лікування тільки посилить перебіг хвороби і розвине її ускладнення. Як швидко вилікувати бронхіт у дитини, а також що це таке за хвороба, і як її правильно розпізнати?
Дитячий бронхіт – що це таке
Бронхіт є небезпечне для здоров’я запалення слизової оболонки, що вистилає порожнину бронхів. За своїм шкоді для здоров’я він стоїть на другому місці, так як найнебезпечнішим захворюванням органів дихання є пневмонія. Досить часто гострий бронхіт у дітей вражає не тільки бронхи, але також трахеї, гортань, ніс і так далі. Це явище означає, що в результаті негативної дії певних причин розвитку патології відбувається ураження структур просвіту порожнини бронхів, що і викликає масове ураження дихальних органів.
Хоча деякі органи дихання страждають від бронхіту, патологія ніколи не переходить на легені та інші важливі відділи дихальних шляхів. Саме це дає лікарям повну клінічну картину хвороби, оскільки в такому випадку виявити хворобу не складе труднощів.
При бронхіті у дітей спостерігаються неприємні симптоми, що доставляють хворому багато незручностей. Найчастіше захворювання розвивається в холодний період, коли захисні сили організму, що криються в імунітеті, ослаблені і не здатні в повній мірі виконувати свої обов’язки. Однак не тільки взимку розвивається бронхіт. Якщо весна і осінь холодні і дощові, це теж може викликати розвиток патології. Крім того, бронхіт буде розвиватися в будь-який час року, якщо дитина часто їм хворіє і не здатний повністю вилікувати запалення.
За статистикою, сьогодні бронхіт у дитини в 2 роки з’являється набагато частіше, ніж у дітей-підлітків. У 1-3 роки патологія також не є рідкістю. Це залежить від імунної системи малюків, яка до 3 років ще не зовсім стабілізувалася і сформувалася. Лікарі стверджують, що приблизно 80 дітей з 1000 до року піддаються бронхиальному запалення, а від 1 року до трьох років – 200 малюків. Тому батькам слід бути особливо уважними при появі кашлю у їхніх чад, адже тривала відсутність лікування або його неправильне ведення виллється для малюка ускладненнями хвороби, до яких можна віднести бронхіальну астму або ж пневмонію.
Важливо відзначити, що найчастіше виникнення бронхіту у дітей з’являється в результаті перебігу наступних хвороб:
- ларингіт;
- фарингіт;
- трахеїт.
В даному випадку збудник проникає в бронхи низхідним шляхом. Заразний чи бронхіт для оточуючих людей? Тут все залежить від виду захворювання і його збудника. Якщо його викликали бактерії або віруси, він може бути заразним, однак зараження в такому випадку відбувається тільки при тісному і постійному спілкуванні з хворим.
Види бронхіту у дітей
Як лікувати бронхіт? Спосіб лікування бронхіту у дітей залежить від виду захворювання і його збудника. Правильно зрозумівши вид хвороби, лікар зрозуміє, наскільки вона небезпечна для дитини, а також здатні з неї розвинутися ускладнення. Саме тому тип бронхіту входить в обов’язкові діагностичні процедури.
Запалення бронхів сьогодні буває двох видів, кожен з яких відрізняється між собою тривалістю перебігу хвороби і її формою:
- Гострий бронхіт у дитини. Лікування гострого бронхіту у дітей більш легке, так як хвороба вразила невелику площу бронхів. Крім того, дана інфекція не вважається «застояної», а значить, від неї легко позбутися, не заподіявши незручностей дитині.
Така форма бронхіту в основному спостерігається у дітей до 3 років, що залежить від особливостей організму. Більш старші дітки більше страждають від хронічного запалення, так як батьки плутають бронхіт зі звичайною застудою.
Гостра форма захворювання не буває ізольованою – це значить, що вона найчастіше з’являється в результаті ураження дитячого організму ГРВІ. Скільки лікується бронхіт у дітей? В середньому гострий перебіг хвороби лікується за 1,5-2,5 тижні, оскільки кашель проходить якраз стільки часу. Інші симптоми бронхіту пропадають відразу в міру проведення лікування.
- Хронічний бронхіт. Дана форма характеризується млявим перебігом патології, яка поступово вражає порожнину бронхів. Основною відмінністю хронічного запалення від гострого є те, що в даному випадку у хворого накопичується багато слизу в бронхах, яка викликає велику кількість неприємних відчуттів. Чим небезпечний бронхіт у дітей, що розвивається в хронічній формі? Крім появи у дитини таких ознак, як задишка, сильні нічні напади кашлю, погіршення дихання при виконанні фізкультури, також його підстерігає бронхіальна астма і обструктивний бронхіт, що характеризується утрудненням дихання.
Після лікування хронічної форми запалення хворому потрібна обов’язкова профілактика бронхіту у дітей, оскільки при її відсутності він може швидко повернутися і знову атакувати дитячий організм.
Як розпізнати бронхіт у дитини? Важливо строго стежити за його станом, адже кожен вид хвороби характеризує себе певними ознаками. Якщо ознайомитися з розвитком інших хвороб органів дихання, можна помітити, що бронхіт значно відрізняється від них своїм перебігом і станом хворого.
Причини патології
Причини бронхіту у дітей бувають різними, що залежить від виду патології і загального самопочуття хворого. Якщо у дитини 3 років ними є особливості організму і ослаблений імунітет, то у більш старших дітей до них приєднуються ще деякі причини. Як проявляється бронхіт? Головною причиною, по якій можна помітити розвиток патології, вважається проникнення в порожнину бронхів мікроорганізмів, які проводять їх серйозної поразки. В даному випадку помітити хвороба неважко, адже у хворого будуть присутні всі ознаки застуди – температура, кашель, соплі, болі в голові, кашель.
Однак не тільки ураження бронхів небезпечної мікрофлорою здатне привести до розвитку дитячого бронхіту.
Також основними причинами розвитку патології можна назвати:
- Переохолодження. Дана причина пов’язується з відсутністю совершенности терморегуляції маленьких дітей. Якщо вони занадто легко одягнені або постійно знаходяться в приміщенні з температурою 18-19, це швидко викличе переохолодження організму. Однак і сильне укутування теж веде до розвитку бронхіту, так як мокра спітніла шкіра швидко продувається і викликає запалення бронхів.
- Прорізування зубів. Як видно, у дітей 2 років і молодше бронхіт теж може з’явитися, причому виною тому є природні фізіологічні процеси організму. В даному випадку кашель у малюків виникає через те, що страждають всі імунні механізми людини. Це веде до появи слизу в бронхах дітей 2 і менше років, що викликає деякі ознаки бронхіту. Багато батьків намагаються попросити лікарів про лікування даного стану, хоча ніякої хвороби у малюків немає – треба тільки перечекати прорізування зубок в яснах, і тоді всі симптоми бронхіту у дітей відразу пропадуть.
- Респіраторні патології. У 80% випадків саме ці захворювання ведуть до виникнення бронхіту. Тут збудниками запалення бронхів є віруси грипу, бактеріальна флора, цитомегаловірус, аденовірус та так далі. Ці мікроорганізми здатні повністю знищити епітелій бронхів, тому лікування потрібно проводити відразу після виявлення ознак запалення. Після цього у малюка починається розвиток вторинної інфекції, яка веде до звуження порожнини бронхів, і, відповідно, до погіршення дихання. Однак інші ознаки захворювання у хворого будуть відсутні – це значно погіршує проведення діагностики.
Виходячи з причин виникнення бронхіального запалення, лікарі виділяють кілька типів бронхіту.
До них відноситься:
- вірусний – такі бронхіти частіше «живуть» з дітьми, які часто хворіють;
- астматичний – як зрозуміти його розвиток: для цього потрібно звернути увагу на дихання дитини, яке буде нагадувати перебіг астми;
- алергічний – таке запалення буває через розвиток в дитячому організмі алергії (лікування в такому випадку спочатку проводиться шляхом вигнання алергену, після чого призначаються методи усунення бронхіту);
- обструктивний – він викликає зміна в структурі слизової бронхів, виявити яке можна тільки після проведення рентгена.
У дитини бронхіт найчастіше розвивається вірусний, незалежно від його віку. Це характеризується тим, що хвороба розвивається через роздратування порожнини бронхів повітрям, в якому часто присутні віруси, алергени та інші хімічні речовини.
Оскільки віруси найчастіше витають в повітрі, вони потрапляють в бронхи і відразу починають свій активний згубну дію.
Як визначити бронхіт у дитини? Для цього лікар призначає хворому ряд діагностичних процедур, за допомогою яких вдається зрозуміти не тільки тип хвороби, але також її вид. Нерідко доктор виявляє перебіг хвороби за допомогою симптомів, на які скаржиться малюк, проте це все одно вимагає підтвердження діагнозу.
Чому у малюків бронхіт діагностується найчастіше? Тому що діти до 2 років постійно беруть в рот іграшки, на яких може бути чимало мікробів.
Ознаки бронхіту у дитини
Як лікувати дитячий бронхіт? Для початку потрібно визначити перебіг хвороби – це допоможуть зробити її симптоми, які неважко виявити у дитини.
До них відносяться:
- сильний і минаючий кашель, який зазвичай посилюється вночі, не даючи нормально заснути;
- поява задишки під час занять спортом і інших, навіть незначних, навантаженнях на організм;
- «Шарудить» і клекотіло дихання, яке нагадує хрипи в бронхах;
- незначне підвищення температури (вона сильно піднімається тільки при перебігу бактеріального або вірусного бронхіту);
- постійне занепокоєння малюка і частий плач;
- тахікардія;
- посиніння шкірних покривів.
Виявити простий бронхіт у дітей набагато важче, ніж важкий. Це залежить від того, що при перебігу важкої форми у людини ознаки і симптоми хвороби виражені більш яскраво.
Наприклад, простий бронхіт характеризується задишкою, яка нагадує часте дихання, а важкий перебіг патології викликає сильне напруження живота, в результаті чого хворий не може нормально вдихнути повітря. Це пов’язується з тим, що при розвитку запалення значно звужується просвіт бронхів.
Як виявити бронхіт у однорічної дитини, а також дітей до 10 років? Для цього лікар проводить обстеження організму, цікавиться симптомами захворювання, а також призначає аналіз харкотиння або слизу з бронхів.
У разі сумнівного діагнозу проводиться рентген, що дозволяє оцінити стан бронхів, так як тільки кашель і хрипота не можуть виявити точну картину перебігу хвороби.
Як вилікувати бронхіт дитині: медикаментозне лікування
Ліки від бронхіту для дітей дозволяють зменшити симптоми запалення, нормалізувати дихання, а також вивести всю слиз і мокроту з органів дихання.
Перебіг гострого бронхіту у дітей і лікування не сильно відрізняється від усунення хронічної форми захворювання. Головною відмінністю в даному випадку є час, так як запущену форму лікувати набагато складніше і довше. Багатьох батьків цікавить питання, як вилікувати бронхіт, і який буває схема лікування бронхіту у маленьких діток. Для початку треба зрозуміти, коли і для чого потрібно проводити лікування певним препаратом.
Коли слід використовувати прийом бронхорасширяющих складів? Такі препарати здатні розслабити м’язи запалених бронхів, що в підсумку знімає спазм і нормалізує дихання. Призначають цю групу ліків в тому випадку, коли повітря погано проходить через бронхи. Для дітей від трьох і більше років потрібно використовувати розчини для інгаляції, таблетки та аерозолі. До них відносяться: Еуфілін, Беродуал і Сальбутамол. Грудничкам слід проводити лікування таблетками, які попередньо подрібнити і змішати з водою.
При задишці, а також, якщо у дитини бронхіт без кашлю, ці препарати не призначаються.
Коли не потрібно пити антибіотики? Лікувати бронхіт у дітей можна і без антибіотиків, оскільки найчастіше хвороба розвивається через ураження бронхів вірусами (відбувається це у дітей будь-якого віку).
Якщо антибіотики не потрібні, лікар призначає пацієнтам відхаркувальні і муколітичні склади, представлені у вигляді сиропів. Бронхіт без кашлю не вимагає прийому протикашльових засобів – в інших випадках пити такі ліки рекомендується. Всі вищевказані групи препаратів зможуть придушити розвиток кашлю, видалити з організму мокроту, полегшити стан і побороти занепокоєння хворого.
Самостійно призначати лікування заборонено!
Бронхіт у дітей, симптоми якого показують наявність мокротиння, проводиться такими препаратами, як:
- Лінкас;
- Геделікс;
- Проспан;
- Гербіон;
- Бронхикум.
Чим лікувати бронхіт без антибіотиків?
До решти ліків, що рятує від хвороби, відносяться (важливо зауважити, що вони не є небезпечними для здоров’я малюка):
- Амброксол;
- Мукобене;
- АЦЦ;
- Бромгексин.
Якщо прояви бронхіту не припинилися, значить, лікування хворому було призначено невірно.
Коли дитині пити антибіотики необхідно? Що робити, якщо у малюка відбувся розвиток бронхіту на тлі зараження організму небезпечної мікрофлорою? Для цього потрібно пити антибіотики, проте таке лікування повинно бути обґрунтованим. Вже давно було доведено, що лікування антибіотиками без вагомого на те підстави веде до погіршення стану малюка, а також викликає запущену стадію бронхіту.
Симптоми і лікування запалення, яке слід лікувати антибіотиками, рекомендується проводити відразу після виявлення інфекції. Найчастіше її викликають пневмококи, стрептококи і стафілококи.
В такому випадку хворому призначаються:
- Амоксиклав;
- Цефалексин;
- амоксицилін;
- Аугментин.
Якщо дітям призначили курс лікування антибіотиками, порушувати його ні в якому разі не можна, так як це може призвести до проблем зі здоров’ям. Також приймати антибіотики слід в тому випадку, якщо необхідно відновити нормальну мікрофлору організму.
Допоміжні способи лікування
Крім прийому ліків, запалення бронхів лікують і іншими методами, які можна виконувати в домашніх умовах. Головне, правильно виявити діагноз і поєднувати таке лікування з прийомом ліків.
Залежно від того, як протікає і скільки триває бронхіт, всі додаткові методи лікування хвороби повинні бути строго узгоджені з лікарем.
До таких методів можна віднести:
- Відволікаючі процедури. Беручи виписане лікарем ліки, також можна проводити лікування спеціальними відновлюють процедурами, до яких відноситься використання гірчичників, розігрівають мазі для спини і грудей, компреси, ванни для ніг. Використовувати певний вид процедури можна тільки в тому випадку, якщо у хворого немає температури, сильної інтоксикації організму, бактеріальної інфекції, алергії, а також вікових обмежень.
- Народні рецепти. Гаряче молоко, в якому буде розчинений мед і вершкове масло, є всім відомим способом лікування кашлю. За бажанням в молоко можна додати трохи соди. Вершкове масло можна замінити какао-маслом, яке продається в будь-якій аптеці.
Якщо симптоми проявляються сильно, можна скористатися грудним збором, який добре усуває симптоми і ознаки захворювання. Щоб довше захистити дитину від неприємних симптомів патології, рекомендується пити або робити інгаляції такими травами, як алтей, подорожник, календула або солодка.
Також для досягнення швидкого лікувального ефекту можна використовувати редьку з медом, яка відмінно усуває кашель і виводить мокроту.
- Вітаміни, прогулянки і фізичні навантаження. Якщо бронхіт здатний проявлятися відділенням мокротиння, але дитина може самостійно її откашлять, всі ліки і народні відвари скасовуються. Для цього потрібно частіше бувати на свіжому повітрі і приймати вітаміни, щоб швидше позбутися від захворювання.
Якщо у хворого відсутня задишка, йому можна проводити легкі фізичні навантаження, оскільки при їх проведенні можна в короткий термін видалити слиз з порожнини бронхів.
- Лікувальний масаж. При перших ознаках захворювання можна скористатися масажем, який прогріє бронхи, посилить потік крові і дозволить мокроті краще відділятися. Наслідки від такого лікування будуть тільки позитивними. В такому випадку виявляється патологія стане поступово згасати.
Бронхіт у маленьких дітей і підлітків – це другий за ступенем тяжкості вид дихальних патологій, яким може заразитися будь-яка людина. Це повинен розуміти будь-який батько при виявленні симптомів захворювання.
Якщо ознак запалення бронхів буде більше двох, хворому потрібно пройти повний курс лікування, тривалість якого залежить від форми і ступеня тяжкості хвороби.