Основні правила виконання масажу при бронхіті у дітей



Правильний масаж при бронхіті у дітей є ефективним допоміжним засобом терапії, що полегшує дихання і полегшує виведення слизу. При бронхіті у дитини в дихальній системі накопичується велика кількість мокротиння, яке откашлять самостійно в силу слабкості рефлексів малюкові ще дуже складно.

Дитячий масаж при бронхіті має свої особливості, тому батькам слід попередньо проконсультуватися у педіатра про техніку і нюансах виконання прийомів.

<h2>загальні вказівки

хлопчик

Процедури масажу для підвищення ефективності лікування бронхіту повинні проводитися з дотриманням ряду правил:

  • масаж повинен виконуватися в період неспання і не менше ніж за дві години до сну;
  • процедура повинна виконуватися не раніше, ніж через годину після пробудження малюка і не пізніше, ніж за дві години до засипання;
  • кімната, в якій проводиться масаж, повинна бути теплою і світлою. Температура повітря повинна бути не нижче 23о і не вище 25о. Також теплими повинні бути постільна білизна дитини і руки масажиста;
  • для підвищення ефективності терапії дитині треба за 20 – 30 хвилин до масажу дати випити відхаркувальний ліки, призначені лікарем і напоїти водою;
  • діткам все прийоми треба проводити дуже обережно, з огляду на підвищену крихкість кісток і хрящів;
  • масаж можна робити до трьох разів на день не менше 5 днів поспіль;
  • щоб робити масаж при бронхіті у грудничка, бажано нанести на його шкіру дитячий крем. Тоді руки будуть приємно ковзати по шкірі дитини, не викликаючи у нього негативних емоцій.

Для підвищення ефективності процедури треба масажні руху чергувати з дихальними вправами.

У дітей до року може бути негативне сприйняття лікувальних прийомів, тому для створення умов повного комфорту для дитини під час виконання процедури з малюком треба весь час спілкуватися тихим ласкавим голосом.

Прийоми і техніка

масаж дитині



Як робити масаж при бронхіті правильно, можна дізнатися у свого педіатра або медсестри масажного кабінету в дитячій поліклініці.

Всього використовується кілька простих прийомів:

  1. Дренажний масаж. Виконується з метою виведення надлишку слизу і мокротиння з органів дихання.

Такий масаж при бронхіті у дітей виконується на спині і грудній клітці. При цьому важливо надати дитині правильне положення тіла. Так, при виконанні прийомів на спині треба стежити, щоб голова дитини була трохи нижче рівня грудної клітини. Це поліпшить дренування бронхіального дерева. Щоб зробити такий масаж грудничку, малюка треба покласти на животик собі на коліна так, щоб голова трохи звисали вниз. З 2 – 3 річного віку малюкові під грудну клітку можна підкласти невелику плоску подушку. При виконанні масажних рухів на грудях малюк може лежати на плоскій поверхні в положенні на спині.

Дренування бронхів виконується погладжуванням долонею знизу вгору по всій поверхні спини і грудної клітини.

  1. Вібраційний масаж при бронхіті. Виконується з метою полегшення відходження мокроти. Його ще називають перкусійні масаж.

Положення малюка таке ж, як і при дренажному. При цьому треба скласти долоню “човником” і легенько поплескувати по спині дитини. Напрямок руху руки також йде від низу до верху.

Якщо треба зробити перкусійні масаж малюкові до року, то застосовується прийом «палацовий душ». Для цього треба легенько бив по спині кінчиками пальців.

  1. Масаж при обструктивному бронхіті у дітей має невелике відміну. Основна схема залишається та ж, що і при звичайному запаленні бронхів. Відмінність полягає в тому, що після виконання всіх масажних прийомів треба обов’язково добре промасажувати стопи. Крім рефлекторного впливу, при цьому буде забезпечений відтік крові і лімфи від органів дихання, що зменшить набряклі прояви в бронхах.

Протипоказання

лікар

Масаж грудної клітки при бронхіті має ряд протипоказань, при яких проведення цієї процедури може тільки погіршити перебіг хвороби і погіршити загальний стан дитини.

До таких протипоказань відносяться:

  • гострі гарячкові стану з підвищенням температури і явищами загальної інтоксикації незалежно від віку дитини;
  • прояви дихальної недостатності (почастішання дихання і серцевих скорочень, посиніння носогубного трикутника, включення в акт дихання міжреберних м’язів і живота);
  • бронхіт, ускладнений трахеїтом і сильним набряком слизової органів дихання;
  • різні ураження шкіри запальної, грибкової або бактеріальної етіології в області масажного поля;
  • важкі вроджені вади серця;
  • недостатня маса тіла при порушеннях харчування;
  • зневоднення організму будь-якої етіології;
  • пупкова або мошоночная грижа зі схильністю до ущемлення.

Категорично забороняється використовувати прийоми перкуссионного масажу над областю серця!

Такі види лікувального масажу також можна проводити дітям до шестимісячного віку.

Не слід при бронхіті масажувати дитині комірцеву зону, тому що це призведе до ще більшого бронхиальному спазму.