Чи може флюорографія не означити туберкульоз – поширений привід для переживань серед тих людей, хто піклуються про себе і близьких. Особливо в тому випадку, якщо в силу якихось обставин недоступні інші діагностичні процедури або виник неоднозначний результат (наприклад, флюорографія показує відсутність туберкульозу, а у пацієнта спостерігаються явні зовнішні симптоми або позитивна реакція Манту).
Загальна інформація про хвороби та процедурі
Бактерія, що провокує розвиток туберкульозу, була відкрита Р. Кохом в 80-і роки 19 століття і названа його ім’ям. Туберкульоз передається повітряно-крапельним, побутовим та іншими поширеними шляхами. Основна специфіка вірусу – вкрай висока стійкість до зовнішніх умов і здатність до адаптації.
Заразитися може людина будь-якої статі і віку, місця проживання, соціального стану. Без належного лікування бактерії заполонять все дихальні шляхи, і заражений задихнеться.
Деякі райони або категорії населення складають особливу групу ризику:
- укладені або звільнилися з місць позбавлення волі;
- військові;
- люди похилого віку;
- люди без певного місця проживання;
- люди з залежностями і імунодефіцитом.
Для цих категорій пересувний апарат флюорографії має особливу цінність. Особливо актуально для сіл, в яких проживає інфікований суб’єкт, а решта в будь-якому випадку контактують з ним. Адже бактерії можуть тривалий час жити в пилу, на ручках дверей, в повітрі.
Хитрість патології полягає в тому, що на стадіях, коли виникли початкові зовнішні прояви, діагностувати туберкульоз набагато простіше, але вилікувати складніше, а в ряді особливо запущених випадків – неможливо. Розвивається хвороба і довгий час протікає безсимптомно. А інкубаційний період може досягати декількох років. Саме тому так важливо проводити регулярні діагностики.
Що таке «флюорографія»?
Флюорографія (ФЛГ) – діагностична процедура, продуктом якої є рентгенівський знімок (рентген) грудної клітини. Який дозволяє оцінити стан органів і виявити наявність патологій, особливості їх перебігу.
Ця діагностична процедура успішно застосовується з ХХ століття. На сьогоднішній день – це дуже компактні апарати, легко піддаються транспортуванні, що дозволяє успішно реалізовувати профілактику туберкульозу серед всіх категорій населення. Щорічно проходити флюорографію зобов’язаний кожен, починаючи з віку п’ятнадцяти років (педагогічні та медичні працівники, інфіковані люди – кілька разів на рік). Без висновку спеціаліста в лікарні відмовлять в інших послугах (якщо не екстрений випадок) і направлять на флюорографію.
Рентгенодіагностика має ряд переваг і достоїнств:
- висока доступність (у віддалених селах і місцевостях, де немає можливості установки стаціонарного устаткування застосовується пересувний апарат);
- мінімальні променеві навантаження (0,03 мЗв – 0,5 мЗв);
- варіативність: плівкова і цифрова флюорографія. Зазвичай використовують другу, так як її свідчення точніше, а навантаження найменша. Важлива відмінність: цифрова рентгеноскопія моментально показує наявність рідини в легенях, яка небезпечна для життя і вимагає негайного усунення.
Проте рентгенодіагностика має свої протипоказання і можливі ускладнення, особливо плівкова. Тому в дитячому середовищі застосовується тільки для підтвердження діагнозу або при неможливості інших діагностичних тестів.
Мета проведення флюорографії – запобігання епідемій; раннє виявлення інфікованих людей і вогнищ зараження. Процедура безпечна. Чи може флюорографія не означити туберкульоз? Ні!
Специфіка проведення процедури
Успіх діагностики залежить від дотримання технології проведення процедури і правильної інтерпретації отриманого знімка. Кожен громадянин, старше 18 років, знайомий з цією процедурою, що включає ряд етапів.
- Повністю оголити торс. Волосся прибираються гумкою або шпилькою, всі прикраси (ланцюжки сережки, хрестики, пірсинг) знімаються.
- На пояс вішають свинцевий фартух, щоб мінімізувати вплив променевого навантаження.
- Спеціаліст налаштує екран під зріст користувача. Той, в свою чергу, повинен щільно притиснутися до екрану грудьми, плечі злегка звести вперед.
- На момент роботи апарату не можна рухатися і дихати (оператор скаже, коли саме потрібно завмерти, а коли можна повернутися до звичного ритму).
- Після пацієнт одягається і через кілька хвилин або днів (залежить від фахівця і апаратури) отримує результат діагностики (висновок), який включає опис стану дихальних органів.
- При позитивній відповіді направляється в диспансер.
Дотримання цих пунктів дозволить отримати максимально чіткий і точний знімок. В іншому випадку існує ймовірність спотвореного зображення, змащеній картини і необхідності повторної процедури. Що небажано, так як випромінювання у великих кількостях небезпечно для організму.
У разі інвалідності або малого віку клієнта процедура може ускладнитися і зажадати особливих зусиль. Наприклад, діткам часто піднімають руки вгору і прив’язують. Все залежить від індивідуальних особливостей. Якщо пацієнт відчуває сильний кашель і не може затримати дихання ні на хвилину, то ефективність флюорографії в даному випадку викликає сумніви.
Протипоказання до проведення
У дорослому середовищі теж слід з обережністю підходити до процедури. Слід враховувати ряд заходів безпеки і попередження.
Використання флюорографії небажано при:
- вагітності;
- променевої хвороби;
- онкології;
- болях в органах дихання, грудної клітки або при кашлі;
- мокроті;
- неможливості прийняти вертикальне положення тіла;
- віці до 15 років.
У разі сумнівного результату флюорографії або неможливості проведення призначаються додаткові аналізи: здача сечі і крові, мокротиння на посів, ультразвукове дослідження, Манту, Діаскінтест. Але як правило, знімок достовірний і практично на 100% точний.
Визначення туберкульозу легенів на флюорографії
Рентгенографія дозволяє не тільки визначити наявність туберкульозу, а й охарактеризувати особливості уражень (закритий чи відкритий тип).
Діагностика виявляє такі форми захворювання:
- Вогнищевий туберкульоз. Носить локальний або загальний характер, тобто затемнення (осередки) відзначаються близько ключиці і в верхній частині або по всьому органу. Вогнища округлі, діаметр – 1-2 см. Виражені слабо. Так може проявитися розвитком фіброматозу.
- Рецидивуючі інфільтрати (запалення). Як правило, виникають на тлі осередкового зараження. Так може проявитися некрозом клітин і їх виведенням через кашель і мокротиння. На знімку відображаються затемненнями неясною фігури, розташування і специфіки. Інфільтрати можуть бути круглої, овальної, спиралевидной, неправильної форми; різного розміру і ступеня вираженості; фокусні, тотальні або поширені. Це відкритий і небезпечний для самого пацієнта та інших людей вигляд. Високий ризик зараження і епідемії.
- Хронічна. На флюорографії – темні плями по всій поверхні. Так може проявитися рубцюванням і кровотечею, а також переходом бактерій на гортань, кишечник, органи сечостатевої системи.
- Дисемінована. Чітко виражені множинні осередки до 0,2 см по всьому органу.
Виразність картини залежна від періоду хвороби: видно чіткі вогнища туберкульозу на флюорографії або легкі «димки». Без своєчасного виявлення і лікування туберкульоз викликає ускладнення, бактерії поширюються по організму, в ряді випадків закінчується летальним результатом. Для оточуючих людей – ризик зараження.
Здорові органи відображаються рівним кольором, уражені – з білими або чорними ділянками. Також відзначається зміна величини судин і запаяний синус. Крім того, існують вивірені таблиці, якими користуються медики, з нормами і патологіями. З їх допомогою складають точну картину хвороби.
Флюорографія не виявляється саму бактерію, яка спровокувала запалення, а тільки показує наслідки. Для визначення провокатора потрібен хімічний лабораторний аналіз крові і антитіл. Ще один мінус – флюорографія грудної клітини не може виявити туберкульоз інших органів, тому виникає неоднозначність (негативна діагностика при зовнішніх проявах).
Помилки і їх наслідки
Помилки при діагностиці трапляються, що загрожує пізнім початком лікувального комплексу або профілактичних процедур. Несправність апарату, порушення техніки проведення процедури, інші аномалії органів грудної клітини, недостатня кваліфікація лікаря, моменти хвороби (наприклад, тільки почалося рубцювання, яке поки неможливо знайти на флюорографії) можуть спровокувати невірне трактування або розбіжність показників.
Якщо сумніви виникли, то необхідно:
- пройти діагностику ще раз і доповнити іншими методами (КТ, МРТ, УЗД, біопсія);
- звернутися до хорошого фахівця (пульмонолога або фтизіатра).
Вдаватися до додаткових заходів рекомендується тільки в екстрених випадках. Чи покаже інша діагностична процедура, крім флюорографії туберкульоз? Важливо пам’ятати, що тільки сукупність кількох заходів складе загальну картину, тобто визначить характер змін, пухлини і ущільнення, дозволить припустити подальший розвиток патології.
Деякі процедури мають серйозні обмеження в застосуванні. Тому призначити їх може тільки лікар, попередньо вивчивши медичну карту пацієнта.
Симптоми, які вказують на термінове проведення флюорографіческой діагностики
Деякі ознаки, що дозволяють запідозрити наявність активного туберкульозу, змушують лікаря призначити негайне дослідження.
Туберкульоз може проявлятися наступними ознаками, при яких не можна зволікати:
- Хрипи в грудині, притому постійно наростаючі і видозмінюються. Це ознака присутності рідини.
- Задишка при найменшій навантаженні або навіть в стані спокою.
- Тривалий кашель (добу, два тижні і більше).
- Лихоманка і озноб.
- Різке схуднення.
- Стійке підвищення температури.
- Загальна слабкість і знижена працездатність.
- Кровохаркання.
- Лейкопенія (погіршення якості крові, зниження лейкоцитів).
Ці ознаки є первинними і дозволяють запідозрити патологію. У разі негативної флюорографії призначаються додаткові аналізи.
Залишати ознаки без лікування не можна. Якщо не виявлено туберкульоз, то необхідно звернутися до фахівця іншого профілю.