Сухість зубів порожнини рота не тільки викликає неприємні відчуття і свербіж, але і може провокувати виникнення карієсу. Ці симптоми можуть виникати з різних причин. Деякі причини можна усунути, деякі – ні. Але в будь-якому випадку, вибір правильної зубної щітки і пасти допоможе пом’якшити або повністю усунути неприємні відчуття в роті і їх негативні наслідки.
Сверблячка і сухість в порожнині рота
Думка стоматолога Інни Вірабовой, президента Міжнародної асоціації стоматологів (IDA), експерта Oral-B і Blend-a-med
На жаль, іноді нашому організму не вдається працювати як годинник, і трапляються проблеми. Однією з таких проблем є відсутність достатньої кількості слини в порожнині рота, як наслідок – відчуття сухості, а часом навіть свербіння. У науковому середовищі цей симптом отримав назву «ксеростомія» і, на жаль, він знайомий багатьом. Як правило, однією з найчастіших причин є супутні захворювання.
Наприклад, цукровий діабет і ряд деяких інфекційних захворювань зменшують виділення слини, викликаючи сухість у роті. Причому даний симптом створює не тільки дискомфорт під час спілкування, але також часом ускладнює ковтання. Більш того, в силу недостатньої кількості слини відбуваються зміни кислотно-лужного балансу, а також збільшується утворення та накопичення бактерій в порожнині рота.
Все це призводить до появи неприємного запаху з рота, а з плином часу – до утворення карієсу. Як правило, щоб нормалізувати стан порожнини рота, фахівці призначають спеціальні препарати, що провокують вироблення слини, а також рекомендують використання безпечної штучної слини.
Іноді сухість в ротовій порожнині є побічною дією ряду лікарських засобів, а також алергічною реакцією на склад деяких зубних паст і ополіскувачів. Якщо ви помітили дискомфорт після прийому будь-які ліки або чищення зубів нової пастою, варто негайно звернутися до фахівця, який призначив даний засіб, або до стоматолога, щоб скорегувати призначення.
Часто стикаються з даними симптомом пацієнти онкологічних відділень. У цьому випадку причини відсутності слини криються в опроміненні голови і шиї, а також в прийомі препаратів для хіміотерапії. Пацієнти, які приймають препарати від депресії, також можуть спостерігати у себе цей симптом, причиною якого є діючі компоненти в складі лікарського засобу.
З симптомом відсутності або недостатньої кількості слини стикаються курці, а також ті, хто з тієї чи іншої причини приймають всілякі наркотичні препарати.
Як показує практика, людей з таким симптомом досить багато, а це значить, що, на жаль, така людина є в оточенні кожного з нас. Якщо це хтось із ваших близьких, слід донести до нього, що дуже важливо вчасно подбати про стоматологічному здоров’я.
Суха поверхня зубів призводить до скупчення бактерій, а потім до досить швидкого утворення карієсу. Саме тому слід приділити особливу увагу вибору правильної зубної щітки і пасти.
Паста обов’язково повинна бути наповнена корисними компонентами, наприклад, фторидами, які протистоять утворенню карієсу і зміцнюють тканини зубів. Нею слід очищати зуби не менше 2 разів на день – після сніданку і перед сном.
Що ж стосується зубної щітки, то її щетинки повинні ефективно видаляти накопичився наліт з поверхні зубів, при цьому не дряпаючи емаль. Електричні щітки зі зворотно-обертальної технологією справляються з цим завданням найбільш якісно: вони ефективно працюють в пришийковій області, що найбільш важливо для профілактики запалення слизової порожнини рота. Мені найбільше подобається остання модель Oral-B GENIUS з функцією захисту ясен Gum Guard і технологією визначення зони чистки. Ще один унікальний плюс цих щіток – маленькі круглі насадки, користуватися якими дуже зручно і головне – безпечно.
Інший важливий момент – функція масажу. Вібрація і зворотно-обертальні рухи створюють під час щоденного чищення зубів масажний ефект, покращуючи кровообіг в яснах і сприяючи таким чином профілактиці таких захворювань, як гінгівіт і стоматит. До того ж, з огляду на те, що велика частина пацієнтів, які стикаються з сухістю, – це люди старшого віку, то така щітка буде зручна для них тим, що її використання не вимагає особливих зусиль і для її ефективного застосування досить лише пересувати насадку від зуба до зубу, очищаючи поетапно всі поверхні.
Це також є незаперечним плюсом в тому випадку, якщо людина з будь-якої причини не здатний чистити зуби самостійно і гігієну порожнини рота за нього здійснюють рідні або професійні помічники.
В режим щоденного чищення зубів варто включити не тільки щітку і пасту, а й зубну нитку. Флос допоможе позбутися від скупчення нальоту між зубами, перешкоджаючи утворенню карієсу на контактних поверхнях. Користуватися зубною ниткою досить один раз в день, перед сном, додатково по можливості – після кожного прийому їжі (особливо борошняної).
До речі, вранці рекомендується очищати не тільки зуби, але й мова. Для цього сьогодні виробляються спеціальні скребки, завдяки яким можна очистити спинку мови від нальоту, перешкоджаючи виникненню неприємного запаху з рота і переносу бактерій з мови на зуби, або можна використовувати спеціальний режим електричної зубної щітки.
Таким чином, володіючи елементарними знаннями про догляд за порожниною рота при наявності симптому сухості і про те, як правильно чистити зуби, ви зможете вберегти себе і своїх близьких від додаткових проблем, пов’язаних із захворюваннями порожнини рота.