Прийнято вважати, і не без підстави, що застосування при кашлі лікарських засобів на рослинній основі краще фармакології на основі хімії, і одне з таких засобів – Гербіон сироп плюща. Воно показує хорошу результативність в усуненні цієї проблеми, і тому користується популярністю. Але не варто забувати, що навіть при використанні такого, здавалося б, безневинного ліки, як Гербіон сироп плюща інструкція із застосування обов’язкова до виконання. Гербіон, що містить в складі плющ, як і більшість інших препаратів, має деякі побічні ефекти і протипоказання.
Складові і їх фармакологічні властивості
Сироп від кашлю – одна з найбільш простих і доступних фармакологічних форм для лікування цього поширеного симптому респіраторних недуг у дорослих і дітей в домашніх умовах. Серед різних її видів великої популярності набув Гербіон з екстрактом плюща, що випускається фармацевтичною концерном KRKA, розташованому в Республіці Словенія, яка входила колись в федерацію Югославії.
Препарат належить до фармакологічної групи лікарських засобів, що застосовуються при терапії гострих і хронічних форм бронхолегеневих патологій інфекційно-запального характеру. Зовні він виглядає як прозора, солодкувата на смак рідина жовтувато-коричневого відтінку, розфасована в 150-мілліграмовие флакони з темного скла, закупорені пластмасовою кришечкою з контрольним кільцем, що гарантує від випадкового розтину. Крім того, разом з флаконом в кожну картонну упаковку вкладається листок, що містить опис рецептури препарату і основних правил його вживання, а також пластиковий мірний стаканчик або ложечка.
Основною діючою речовиною даного виду є сухий екстракт плюща, якого в 1 мл сиропу міститься близько 7 мг. Крім того, до складу входить ряд допоміжних речовин, таких як сорбіт, лимонна кислота і дистильована вода.
- допомагає відхаркуванню;
- покращує відділення і знижує щільність структури мокротинні мас;
- збільшує активність руху епітеліальних війок в бронхах;
- підвищує рівень газообміну;
- пом’якшує і захищає пошкоджену епітелій дихального тракту від зовнішнього впливу, сприяючи його якнайшвидшому відновленню;
- підвищує опірність організму інфекції;
- зміцнює імунну систему.
М’яко впливаючи на запалену слизову оболонку бронхіальних шляхів, він здатний знижувати роздратування і надавати спазмолітичний (що знімає спазми) ефект на бронхи, зменшуючи тим самим напади невпинного кашлю. Згідно зі спостереженнями, описуваний препарат однаково добре лікує і сухий, і вологий кашльовий синдром.
Це відносно недороге засіб вельми успішно застосовується при лікуванні кашлю як у дорослих, так і у дітей з двох років, і таким чином, може стати гарною підмогою в боротьбі проти цього поширеного простудного недуги для всіх членів сім’ї, незалежно від віку.
Рекомендації щодо застосування та дозуванні
Все це дозволяє фахівцям рекомендувати вживання Гербіону при кашлі, що викликається наступними поширеними причинами:
- гострі респіраторно-вірусні інфекції та грип;
- запальними бронхолегеневими проявами послегріппозних характеру;
- гострим трахеїтом;
- гострим і хронічним бронхітом, що супроводжується сухим покахикуванням без виділення або з утрудненим виділенням мокротинні мас.
Препарат призначений для перорального прийому (проковтування). Його вживання ніяк не пов’язане з їжею: приймати можна як до, так і після неї. У період курсу лікування хворому рекомендується пити якомога більше рідини: не тільки води, але і компотів, чаю, відварів, оскільки це покращує процес виведення з організму складових препарату, а також додатково сприяє розрідженню мокротинні мас.
Зразкові дози ліків відміряються входять в комплект мірним стаканчиком з нанесеними на нього розподілами, і залежать від віку пацієнта:
- разова доросла доза становить по 7,5 мг тричі протягом дня;
- дітям від 6 до 10 років – по 5 мг;
- від двох до шести років – по 2,5 мг (тільки за призначенням педіатра).
Більш точна індивідуальна дозування визначається лікарем. Тривалість курсу складає від однієї до трьох тижнів, в залежності від потужності прояви симптомів. Після їх повного зникнення рекомендується продовжувати вживання Гербіону протягом ще двох-трьох днів. Прийом, що перевищує тритижневий термін, припустимо тільки після консультації з лікарем.
При відсутності позитивної динаміки після першого тижня прийому ліків рекомендується пройти ретельне медичне обстеження з метою з’ясування причин затяжного характеру симптоматики і можливої зміни терапевтичної стратегії.
Протипоказання і правила зберігання
Протипоказань до прийому препарату не так багато. В основному це індивідуальна непереносимість речовин, що входять до складу рослин сімейства аралієвих, а також вік менше двох років. Крім того, сироп не слід застосовувати жінкам в стані вагітності або при грудному вигодовуванні, оскільки будь-які певні відомості про вплив його на організм матері або дитини в цей період відсутні. Пацієнтам, які мають проблеми з органами травлення (гастрит), приймаючи ліки під час загострення даних патологій, потрібно бути обережніше, зменшуючи дозу або кратність прийому. Також з обережністю вживати його слід особам, які страждають непереносимістю фруктози – рідко зустрічається спадкова патологія.
Можливі побічні дії в формі:
- розладів функцій шлунково-кишкового тракту – нудота, печії, блювоти, проносу – досить часто (зазвичай при передозуванні);
- проявів алергії – шкірних висипань, чухання, кропив’янки – рідко.
У випадках прояви подібної симптоматики прийом Гербіону плюща слід відразу ж припинити до консультації з фахівцем.
Будь-яких даних про вплив прийому сиропу на здатність роботи з механізмами, в тому числі на управління транспортом, зараз немає. У спеціальних умовах зберігання він не потребує. Зберігається при звичайній кімнатній температурі, в недоступному для дітей темному місці, без розтину – протягом двох років, після розтину – не більше трьох місяців.
Відгуки пацієнтів про цей препарат в основному позитивні: відзначається поліпшення стану, зникнення кашлю протягом 5-7 днів. Але при використанні сиропу важливо бути в курсі деяких особливостей його вживання. Так, медики не рекомендують приймати Гербіон з плющем при бронхіальній астмі, а також одночасно з іншими протикашльовими засобами, оскільки це може привести до зниження вироблення мокротиння, провокуючи сухий кашель.
Ті, хто не знає про це, можуть зіткнутися з ефектом, зворотним бажаного, – їх стан може погіршитися, а кашель придбає затяжну форму. Тому, хоча препарат відпускається в аптеках без рецепта, вдаватися до його прийому за порадою друзів і знайомих, без попереднього узгодження з спостерігає лікарем, особливо, якщо це стосується дітей, все ж не рекомендується.
Пам’ятайте, що самолікування дуже часто сприяє виникненню ситуацій, при яких багато поширених і, здавалося б, безпечні хвороби перетворюються в важковиліковні хронічні недуги.