Реакція на пробу Манту або просто Манту – це не чергова щеплення, а спосіб діагностики туберкульозу (хоча дуже часто можна чути саме словосполучення «щеплення Манту»). В умовах повсюдного поширення туберкульозу, важких наслідків ризику розвитку ускладнень при несвоєчасному лікуванні – раннє виявлення хвороби має дуже важливе значення. Для правильного визначення результатів після Манту слід дотримуватися рекомендацій лікарів щодо догляду за місцем введення, а також правил харчування: що можна їсти при Манту, а що можна.
Що з себе являє Манту, як до неї підготуватися
При проведенні Манту дитині під шкіру вводять препарат туберкулін. Він являє собою вбиті, очищені і оброблені бактерії туберкульозу. Тому пробу ще називають туберкулінової. Суть її полягає в тому, щоб відстежити реакцію дитячого організму на введене речовина. Роблять пробу дітям з року до сімнадцяти років, один раз на рік. При наявності показань – частіше.
Якщо з яких-небудь причин дитині не зробили БЦЖ в пологовому будинку або в перші 2 місяці життя, то, починаючи з третього місяця, дозволено ставити щеплення БЦЖ після Манту. Робиться це для того, щоб переконатися, що дитина не хворий. Наявність туберкульозу є протипоказанням для вакцинації БЦЖ.
Крім реакції Манту, існує ще проба Пірке. Діюча речовина при цьому той же туберкулін. Різні лише способи введення. Пірке роблять не під шкіру, а наносять препарат на пошкодження на шкірі. Місця проведення ідентичні в обох варіантах – середина передпліччя лівої руки.
Перед тим як робити Манту, дитини обов’язково оглядає педіатр:
- Вимірює температуру.
- Оглядає лімфатичні вузли на предмет збільшення.
- Перевіряє наявність будь-яких захворювань.
- Визначає наявність алергічних проявів.
Це потрібно для того, щоб виключити основні причини хибнопозитивної реакції.
Проведення Манту не вимагає попереднього здавання аналізів, тому робити її можна в будь-який день. У перший раз її зазвичай проводять в рік.
Чи можна заразитися гепатитом, туберкульозом та іншими захворюваннями при Манту? Так як туберкулін не містить живі бактерії і використовуються одноразові шприци, то ризик зараження при дотриманні техніки введення відсутня.
Без відмітки в медичній карті дитини про проведену пробі Манту і при відсутності висновку лікаря-фтизіатра про відсутність захворювання, дитину можуть не прийняти в дитячі дошкільні та шкільні заклади освіти. Судова практика на сьогодні підтверджує законність такої відмови.
Особливості харчування
Існує думка, що за кілька днів до і після ін’єкції дітям не можна давати солодке, що не можна їсти багато фруктів перед Манту. Це твердження вірне лише частково. Насправді вживання будь-якого продукту не робить прямого впливу на результат.
Ключове значення має те, наскільки дитина схильний до алергії. Якщо у малюка є схильність до алергії, то завчасно і на період проведення проби з дитячого раціону краще прибрати алергени.
У кожного алергіка власний перелік продуктів, що викликають алергію, але є алергени, від яких рекомендовано відмовитися всім дітям на період діагностики.
Манту, що не можна їсти:
- шоколад і його похідні;
- виноград і продукти на його основі;
- цитрусові;
- молоко і молочні продукти (тільки при наявності алергії);
- будь-які горіхи;
- рибні страви.
З цієї ж причини стверджують, що не можна їсти мед при Манту.
Додатково краще не давати дитині будь-яку їжу в незвично великому обсязі або вводити нові продукти харчування. Все це може спотворити результат дослідження.
Що можна вживати в їжу? Взагалі, чи можна їсти перед проведенням Манту? Їсти можна все, що звично для дитини, але з обмеженням споживання фруктових соків, солі, приправ.
Краще їсти каші з круп, нежирні супи, кисломолочні продукти.
Чим обумовлена специфіка харчування при реакції Манту? Справа в тому, що речовина туберкулін може викликати позитивну реакцію як у відповідь на наявний туберкульоз, так і під впливом неспецифічних факторів. Головне завдання – все неспецифічні причини виключити.
До них відносять:
- наявність в організмі гістаміну – речовини, яке виробляє організм, реагуючи на алергени;
- різні білкові маркери, які є в організмі при запальних процесах.
Виключення з раціону дитини алергенів дозволяє підвищити ступінь достовірності результатів і зменшити число хибнопозитивних реакцій.
При цьому кілька днів на корисну їжу дозволять нормалізувати травлення дитини. Можна давати дітям зелені яблука та інші низькоалергенні фрукти. Проблеми з травленням можуть привести до поганого самопочуття дитини і, як наслідок, до неправильного результату проби.
Рекомендується пити багато чистої питної води або морсів.
Крім їжі, на підсумки дослідження може вплинути недавня інфекція або проведена вакцинація. Лікарі радять почекати з Манту близько місяця з моменту хвороби або останнього щеплення. А іноді цей термін становить півроку.
Введена вакцина БЦЖ спотворює результати проби у дітей, якщо її зробили протягом двох років. На це робиться поправка при оцінці результатів.
У ситуаціях, коли за медичними показаннями (наприклад, при несвоєчасній вакцинації БЦЖ) Манту робили 2 рази за рік, або при необхідності повторного проведення проби за короткий проміжок часу, вірогідна поява накопичувального ефекту. Така ситуація також може стати причиною появи помилкової позитивної реакції на Манту, хоча організм при цьому абсолютно здоровий.
Безумовно, дотримання однієї лише дієти не вирішує повністю проблеми помилок при проведенні діагностики. Може бути несподівана реакція організму, малюк може захворіти одночасно з Манту. Неможливо спрогнозувати і алергію на сам туберкулін. Однак на практиці прояв харчової алергії – одна з найпоширеніших причин спотворення підсумків перевірки.
Побічна дія
Зазвичай проба Манту переноситься дітьми добре і не викликає будь-які серйозні наслідки після щеплень.
Але і тут все індивідуально, бувають винятки і можуть спостерігатися такі симптоми з боку організму, схожі з першими ознаками застуди:
- Відчуття слабкості.
- Підвищення температури.
- Шкірні висипання.
- Поганий апетит.
Всі ці ознаки в сукупності можуть вказувати на наявність алергії у дитини до складових компонентів туберкуліну, наприклад, до фенолу. Ця речовина вважається токсичним. Однак зміст його настільки мало, що не є небезпечним для дитячого організму. Виняток, коли у дитини непереносимість цієї речовини, тоді алергічна реакція неминуча.
Якщо у дитини спостерігається така симптоматика – обов’язкова очна консультація лікаря.
Особливості догляду та інтерпретація результатів
Після ін’єкції туберкуліну на місці уколу утворюється папула або невелике ущільнення, в народі зване «ґудзиком».
Чи можна купатися? І через скільки можна мочити щеплення Манту?
Місце уколу не рекомендується мочити і піддавати сильному механічному впливу. Але навіть якщо випадково на руку потрапила вода – нічого страшного, панікувати не варто. Купати дитину можна після оцінки результату лікарем, тобто через три доби.
Що ще можна робити з Манту?
Інших особливих вказівок після Манту немає. Дитина також може гуляти і спілкуватися з іншими дітьми.
Існує думка, що в період проведення Манту-діагностики дітям краще не давати антигістамінні (противоаллергенние) препарати, так як це теж може привести до невірної інтерпретації результатів. Якщо дитина алергік, рішення про прийом таких препаратів приймає лікар.
За характером і величиною папули через 72 години лікарі відстежують результат. Існують три можливих реакції. Якщо дитячий організм мав контакт з мікобактеріями, то в кровоносній системі точно є певні лімфоцити. Після введення препарату вони спрямовуються до точки введення, провокуючи зростання ущільнення. Якщо таких клітин немає, то ущільнення не утворюється, а залишається лише невелика гіперемія, тобто почервоніння.
Таким чином результати можуть бути наступними:
- Негативний – ущільнення відсутнє.
- Позитивний – є ущільнення і почервоніння діаметром більше 5 мм.
- Сумнівний – є ущільнення до 5 мм в діаметрі.
Величина ущільнення може досягати 15-17 мм в діаметрі, з’являтися гнійники з паралельним збільшенням розмірів лімфатичних вузлів. Така реакція вважається гиперергической. Надалі про таку реакцію організму обов’язково слід попереджати лікаря.
Вимірювання проводиться прозорою лінійкою, яка додається перпендикулярно до плеча дитини.
Однак наявність сумнівного або позитивного результату туберкулінової діагностики не означає, що дитина точно хворий на туберкульоз. Для постановки діагнозу потрібні додаткові лабораторні дослідження, такі як аналіз крові, бакпосев і інші. Можуть бути застосовані додаткові, більш точні методи діагностики (Діаскінтест). При необхідності проводять флюорографію, якщо дозволяє вік, спрямовують на очну консультацію фтизіатра в туберкульозний диспансер.
Поряд з хибнопозитивними результатами, може спостерігатися і помилкова негативна реакція. Вона можлива в тих виняткових випадках, коли організм людини не сприйнятливий до туберкуліну і не здатний на нього реагувати. Така ситуація можлива і при недавньому інфікуванні туберкульозом.
Саме наявність такого числа помилкових результатів, а також введення в організм дитини подразника у вигляді туберкуліну є причиною відмови багатьох батьків від діагностики. Сьогодні існують методи дослідження, що дозволяють відстежити реакцію поза дитячого організму. Для цього достатньо лише взяти кров з пальця. Але всі вони проводяться тільки платно, і їх використання не закріплено законодавчо, як метод масової діагностики населення в Росії на предмет виявлення туберкульозу.