Проба Манту – один з найпоширеніших медичних тестів, який дозволяє виявити наявність в організмі туберкульозної палички. Ця процедура дуже рідко викликає ускладнення, але багато батьків відмовляються від того, щоб її робили їх дитині. Причина – незнання того, які можуть бути результати проби – надмірне збільшення папули або гіперемія Манту, а також страх можливих побічних ефектів. Проте лікарі настійно рекомендують ставити туберкулінову пробу всім дітлахам старше дванадцяти місяців. Поява побічних симптомів після ін’єкції виникає вкрай рідко, а можливість своєчасно виявити наявність палички Коха у малюка і почати лікування вкрай важлива.
Що являє собою проба Манту?
Проба Манту ефективно використовується вже понад сімдесят років у всіх розвинених державах, тобто вже третє покоління людства проходить через цю медичну процедуру. Туберкулінова проба не є щепленням, як багато хто помилково вважає. Вона не формує у дитини імунітет до туберкульозу, а виконує інші завдання. Проба Манту – це своєрідний імунологічний тест. Препарат, який вводиться підшкірно в середню частину передпліччя, містить ферментовані і стерилізовані продукти життєдіяльності палички Коха, а також елементи середовища її проживання. Якщо імунітет малюка коли-небудь стикався з туберкульозною паличкою, то лейкоцити, що мали з ним «знайомство», прагнуть до місця введення препарату. В цьому випадку папула (місце постановки ін’єкції) істотно збільшується в розмірах, набухає і червоніє. Така реакція на пробу, яку повинен оцінювати кваліфікований медичний працівник.
Дуже важливо пам’ятати, що з місцем уколу необхідно правильно звертатися. При постановці проби лікар обов’язково попереджає батьків про це. Порушення умов поводження з папулою може привести до отримання як ложноположительного, так і помилково негативні результати.
Максимальний відгук імунітету на введений препарат досягається на третій день після проведення тесту, тому результати прийнято вимірювати саме після закінчення цього часу.
Що не можна робити протягом трьох днів після ін’єкції:
- Не можна допускати контакту папули з водою і будь-якими іншими рідинами. Якщо це станеться в перший день після ін’єкції, то компоненти препарату можуть вимитися з-під шкіри і не вступити в реакцію з імунітетом. В цьому випадку результат проби з великим ступенем ймовірності виявиться псевдонегативним.
Якщо намочити «гудзик» на другий або третій день, то це може викликати надмірне подразнення і почервоніння місця ін’єкції. Це може статися через проникнення під шкіру бактерій, у великій кількості містяться в проточній воді. Таку реакцію на пробу медперсонал може прийняти за позитивний результат. Тому батьки повинні попередити лікаря про те, що правила поводження з папулою були порушені.
- Не можна змащувати «гудзик» і область навколо неї зеленкою, марганцівкою, перекисом водню, йодом та іншими антибактеріальними і дезинфікуючими препаратами. Через це може з’явитися почервоніння та висипи, які ускладнять отримання достовірного результату.
- Не можна заклеювати місце уколу лейкопластиром. Дитина може відчувати свербіж навколо папули і намагатися розчесати її. Щоб уникнути цього іноді батьки намагаються заклеїти пластиром «гудзик», щоб у малюка не було можливості доторкнутися до неї. Але в такому випадку можна отримати результат, протилежний бажаному. Під лейкопластиром шкіра не дихає, і папула може збільшитися і почервоніти.
- Багато лікарів рекомендують на три дні після уколу виключити з раціону дітей цитрусові, полуницю, шоколад, копченості, газовані напої. Цими та іншими важкими продуктами може бути викликана алергія, одним із симптомів якої може стати почервоніння і збільшення папули.
- Категорично забороняється розчісувати місце уколу і дратувати його.
Крім того, необхідно пам’ятати, що є протипоказання для постановки проби Манту:
- недавно перенесені захворювання (простудні, вірусні). Не можна ставити пробу Манту, якщо не пройшло 30 днів з моменту одужання. Перед тим як давати згоду на туберкулінову пробу, необхідно попередити лікаря про те, що дитина недавно переніс захворювання. Не всі хвороби є протипоказанням до постановки проби Манту, але вирішувати питання про можливість ін’єкції повинен тільки медичний працівник;
- невеликий проміжок часу після постановки щеплення БЦЖ. Ця ін’єкція робиться для того, щоб сформувати у людини імунітет до палички Коха. Якщо відразу після неї зробити пробу Манту, то результат, швидше за все, буде хибнопозитивним.
Якщо виконувати ці прості правила, то побічних ефектів від проби Манту в переважній більшості випадків не буває, а результат виходить достовірним і об’єктивним.
Оцінка результатів проби Манту
У різних державах доза введення туберкуліну може варіюватися від 1 до 10 одиниць. У Російській Федерації ця цифра дорівнює двом одиницям.
Процедура проводиться таким чином:
- Для ін’єкції використовується звичайний шприц об’ємом 1 мл або спеціальний туберкуліновий шприц.
- Укол ставиться в середню частину передпліччя.
- Перед ін’єкцією місце уколу змащується ватним диском, змоченим в спиртовому розчині.
- Після того як спирт висохне, місце для ін’єкції протирають сухою стерильною ватою.
- Тільки після цього в передпліччя вводиться туберкулін. У парні роки життя укол ставиться в праву руку, в непарні – в ліву.
Після постановки проби на місці уколу з’являється невелика припухлість округлої форми, яка отримала в народі назву «гудзик».
Оцінювати результат тесту можна не раніше, ніж через 48 годин. Ідеальний час для цього – після закінчення 72 годин після уколу, але не пізніше ніж за тиждень.
Оцінку проводять в першу чергу шляхом візуального огляду місця уколу. Дуже важливо врахувати, щоб з папулою правильно зверталися, мочили її і не розчісували. Реакція на тест може проявлятися у вигляді гіперемії або інфільтрату. Дуже важливо відрізняти два цих прояви один від одного. При інфільтраті спостерігається почервоніння, набухання папули і її збільшення в діаметрі. При гіперемії площа «гудзика» однорідна, але почервоніла. Також результатом є відсутність реакції на ін’єкцію.
Реакція на введення туберкуліну
Туберкулінодіагностика є імунологічним тестом, який може викликати різні типи реакції організму на нього.
Реакція багато в чому залежить від різновиду введеного препарату і його дозування. Також слід враховувати місце і спосіб введення туберкуліну.
У медицині виділяють наступні види відгуку імунітету на підшкірне введення туберкуліну:
- Уколочной реакція проявляється у вигляді виникнення папули в місці підшкірного введення препарату і подальшої гіперемії. При Манту гіперемія є досить поширеним явищем і не варто її боятися. Точно оцінити реакцію організму і перевірити ступінь чутливості до туберкуліну дозволяє правильне вимір діаметра папули.
- Загальна реакція організму в перші 72 години після введення препарату може проявлятися у вигляді підвищеної температури тіла, слабкість, стомлюваність, дратівливості і головних болів.
- Вогнищева реакція являє собою значне посилення запалення навколо туберкульозного вогнища. Якщо має місце легеневий процес, то з’являється кашель, болі в грудині, велика кількість відокремлюваної мокроти при кашлі, в деяких випадках навіть кровохаркання. При рентгенологічному дослідженні можна спостерігати наростання запального процесу в зонах ураження. Якщо у людини є туберкульоз нирок, то кількість лейкоцитів в сечі істотно підвищується.
Що означає, якщо виникла гіперемія на реакцію Манту? Це явище характеризується істотним почервонінням навколо місця введення вакцини. Такий результат часто спостерігається у дітей, яким роблять пробу на два роки. Це призводить батьків у замішання і змушує неабияк похвилюватися. Чи обгрунтовані переживання?
Гіперемія виникає через появу алергічної реакції на компоненти введеного препарату. Якщо говорити медичною мовою, то почервоніння шкіри навколо місця уколу означає наявність у малюка поствакцинального імунітету, який здатний захистити від розглянутого захворювання.
Набагато небезпечніше, ніж гіперемія, віраж проби Манту. Він з’являється у тих дітей, чий імунітет ослаблений або тільки недавно сформувався. Це свідчить про велику частку ймовірності інфікування дитини туберкульозною паличкою. Такий результат є підставою направлення до фтизіатра для проведення більш ретельного обстеження і постановки на облік для спостереження за станом здоров’я маленького пацієнта.
Таким чином, якщо на місці ін’єкції з’явилося почервоніння, яке може виглядати досить сильним, але немає істотного набухання, можна не турбуватися. Найчастіше гіперемія стає результатом порушення правил догляду за місцем ін’єкції. Дітям, що підросли краще заздалегідь пояснити, що «гудзик» не можна мочити, розчісувати, мазати йодом і заклеювати лейкопластиром. За дітлахами молодшого віку повинні стежити батьки. Це допоможе уникнути отримання недостовірного результату і повторення цієї болючої і неприємної процедури.
Папула Манту, норма у дітей та патологія
Результат проби повинен оцінювати тільки медичний працівник.
Відгук імунітету на введення туберкуліну може бути таким:
- Негативна реакція. Почервоніння і збільшення розмірів папули немає взагалі, діаметр «гудзика» не перевищує 1 мм.
- Сумнівна реакція, коли папула має діаметр від 2 до 4 мм. При почервонінні немає набрякання шкіри.
- Позитивна – місце ін’єкції збільшується до 5 мм і більше цього значення. При слабопозитивний результат розмір папули дорівнює 9 мм, при середньому – 14 мм, при добре вираженому результаті – 15-16 мм.
- Сильно виражена позитивна реакція – розмір папули дорівнює 17 мм і більше.
- Везикулобульозний некротическая (небезпечна) реакція, коли в місці уколу виникають гнійники і відмерлі ділянки тіла, а довколишні лімфовузли запалюються. Іноді на фото можна бачити такий вид реакції, який виглядає страхітливо.
Батьки не повинні панікувати при слабо-або среднеположітельной реакції на Манту. Дуже важливо враховувати час, що минув між щепленням БЦЖ і пробою Манту.
Протягом року після вакцинації БЦЖ розмір папули може варіюватися від 5 до 15 мм, почервоніння і набрякання – нормальна реакція імунітету.
Через два роки після щеплення інфільтрат може бути таким же або менше за прояву. Якщо папула сильно набухає і збільшується в діаметрі більше 5 мм, то рекомендується звернутися до фтизіатра для проведення додаткових досліджень.
Після закінчення п’яти років папула повинна збільшитися не більше, ніж на 8 мм, а оптимальний результат – до 5 мм. Якщо у дитини хороший імунітет, то через пару днів на місці ін’єкції залишається лише слабкий слід від уколу.
Що таке папула при Діаскінтест?
Діаскінтест – це сучасна альтернатива пробі Манту, яка має істотний недолік: туберкулін, введений підшкірно, змушує імунітет людини реагувати абсолютно на все бактерії туберкульозу. Згідно зі статистичними даними, більше половини населення землі є носіями палички Коха, яка, перебуваючи в неактивному стані, не представляє ніякої небезпеки для здоров’я.
При розробці Діаскінтест були враховані ці особливості, і новий препарат змушує імунітет реагувати на вакцину тільки при наявності активних хвороботворних агентів. Це дозволяє уникнути проведення непотрібних додаткових досліджень щодо людей, які є носіями «сплячих» туберкульозних паличок, а також постановки на облік дітей, у яких проба Манту показала позитивний результат.
Протипоказання для проведення Діаскінтест:
- Алергія на компоненти препарату.
- Вагітність і період грудного вигодовування.
- Епілепсія на будь-якій стадії захворювання.
- Простудні та шкірні хвороби.
- Час карантину, пов’язаного з будь-яким захворюванням.
Гіперемія від Діаскінтест може виникнути дуже швидко – через кілька годин після ін’єкції. Також проявитися почервоніння і припухлість можуть протягом 72 годин після уколу. Результат тесту перевіряється на третій день, коли досягається максимальна реакція антигенів на введений препарат. Після цього реакція йде на спад і пляма від проби поступово зникає.
При проведенні профілактичного тесту на визначення туберкульозної палички в 90 відсотках випадків виникає шкірна реакція. Це норма. Так проявляється реакція організму на проникнення чужорідних агентів.
Місцеве запалення в місці ін’єкції не враховується при оцінці результатів. Припухлість поверхневий шар шкіри і почервоніння при відсутності суттєвого збільшення розмірів папули – нормальне явище.