Що таке метатуберкулезние зміни в легенях і наскільки це небезпечно



Метатуберкулезние зміни в легенях що це таке? Даним питанням задаються практично всі пацієнти, яким поставили такий діагноз. У міжнародній медицині під терміном мають на увазі деструктивні зміни в легенях, що виникли через перенесеного захворювання дихальної системи. У 80% випадків розвиток хвороби провокується на туберкульоз, але також може бути викликано пневмонією і ускладненим плевритом. Подібна патологія не несе загрозу життю людини, але вимагає регулярного обстеження в клініці.

Що являють собою метатуберкулезние зміни в легенях

легкі

Лікарі стверджують, що туберкульоз важко переноситься пацієнтами, і незалежно від форми ця хвороба в першу чергу негативно відбивається саме на стані легких. Практично у всіх пацієнтів після туберкульозу розвивається пневмофіброз – патологія, при якій в легенях починають розростатися сполучні тканини. Даний недуга виникає через запального процесу, порушує структуру легеневих тканин, також негативно позначається на їх функціонуванні.

Пневмофіброз частіше виникає у чоловіків, медики класифікують хвороба на 2 групи:

  • локальний. Основна характеристика цієї форми – поразка конкретної ділянки легких. Якщо вогнище буде невеликим, фіброз практично не позначиться на функціонуванні дихальної системи;
  • дифузний. Патологічний процес зачіпає практично всі легке, внаслідок чого відбувається зниження газообміну. У більшості випадків призводить до того, що розмір самого легкого зменшується.

Фахівці також розрізняють цю патологію в залежності від того, як швидко вона розвивається. У деяких пацієнтів хвороба прогресує повільно, але постійно (прогресуюча форма). У інших же хвороба може розвинутися до певної стадії і після зупинитися (непрогресивна форма), таке найчастіше відбувається з пацієнтами, кардинально переглянув спосіб життя і відмовилися від шкідливих звичок.

Метатуберкулезние зміни в легенях можуть бути викликані не тільки туберкульозом, а й іншими захворюваннями: мікоз, променева хвороба, запущена форма пневмонії, сифіліс. Патологічні зміни в легенях нерідко відбуваються і після отримання серйозних травм, які спричинили механічне пошкодження легені.

Види метатуберкулезних змін

Даний термін об’єднує в собі відразу кілька патологій дихальної системи, що виникають після туберкульозу і що характеризуються фіброзними і деструктивними змінами в легеневих тканинах.

Основні види:

кашель



  1. Пневмосклероз. Патологічне розростання сполучної тканини в легенях. Найчастіше пацієнтам діагностується локальна форма, при якій хвороба вражає певну ділянку тканин і не переходить далі.
  2. Рубцеві стенози. При цьому недугу починають руйнувати внутрігрудного лімфатичні вузли. Стеноз небезпечний тим, що часто призводить до розвитку запального процесу і скупченню гною. Єдиний метод лікування – хірургічне втручання.
  3. Цироз легень. Зміна розміру легких з формуванням неоднорідну структуру.
  4. Кальцинати. Відкладення в легеневих тканинах солей з великим вмістом кальцію. Самі по собі новоутворення не є небезпечними, але можуть послабити захисні сили легких, внаслідок чого збільшується ризик розвитку бронхолегеневих інфекцій.
  5. Бронхоектази. Патологічне розширення легенів, викликане деструктивним ураженням тканин.

Виявити ці порушення можна тільки під час рентгену, так як в більшості випадків вони не турбують хворого.

симптоматика

Як показує практика, розпізнати хворобу самостійно дуже складно, оскільки на початкових етапах вона практично не дає про себе знати. Зазвичай пацієнти дізнаються про недугу при сторонніх обстеженнях, наприклад, під час флюорографії.

Але якщо фіброз буде запущений, виникнуть такі ознаки:

  • поява кашлю;
  • задишка;
  • зміни відтінку епідермісу через недостатнє надходження кисню. Шкіра стає блакитним;
  • виділення гною;
  • періодичні болі в області грудної клітини;
  • синдром хронічної втоми;
  • швидка втрата ваги;
  • деформування пальців.

Щоб поставити точний діагноз і призначити оптимальне лікування, пацієнту потрібно зробити рентгенографію – це найвірніший спосіб виявлення патологічні змін в легеневих тканинах.

сутність змін

Важливо розуміти, що вилікувати туберкульоз легень повністю неможливо, хвороба в будь-якому випадку негативно позначиться на здоров’ї пацієнта і після неї залишаться певні порушення. Навіть після того, як терапія закінчиться, пацієнту потрібно уважно ставитися до свого здоров’я і регулярно проходити обстеження в клініці. Найважливішим критерієм є дотримання профілактичних заходів, спрямованих на запобігання рецидиву.

Метатуберкулезние зміни в легенях – що це? У МКБ (міжнародна класифікація хвороб) під даним терміном мають на увазі патологічні зміни, частіше за все мається на увазі пневмофиброз і кальцинати. Відмінною особливістю недуги є те, що, на відміну від туберкульозу, він не несе шкоди оточуючим і їм не можна заразитися.

Лікарі стверджують, що найважливішу роль відіграє не стільки саме лікування, скільки профілактика і дотримання обережності.

Щоб запобігти ускладненням, необхідно дотримуватися таких рекомендацій:

  1. Змінити раціон і перейти на здорове харчування.
  2. Дотримуватися режиму дня.
  3. Давати організму повноцінно відпочивати.
  4. Вранці необхідно робити гімнастику, а вечорами здійснювати піші прогулянки на свіжому повітрі.
  5. Уникати стресів і емоційного перенапруження.
  6. Регулярно проходити планові огляди.

Метатуберкулезние зміни в легенях при правильному підході не є небезпечними, якщо пацієнт буде стежити за свої здоров’ям, ризик розвитку ускладнень буде зведений до мінімуму.

Групи ризику

Найпоширеніша причина попадання в організм мікобактерій, що провокують розвиток туберкульозу і подальші метатуберкулезние зміни – контакт з іншим інфікованим. Важливо пам’ятати, що туберкульоз передається повітряно-крапельним шляхом, і, якщо у людини слабкий імунітет, організм, безсумнівно, не зможе побороти інфекцію.

До групи ризику також потрапляють:

куріння

  1. Громадяни, які ведуть неправильний спосіб життя, зловживають алкогольною продукцією і курінням.
  2. Ув’язнені, які пробули в виправних установах більше 3 років.
  3. Працівники диспансерів, що контактують з інфікованими.
  4. Громадяни з ослабленим імунітетом.
  5. Діабетики.

Вірогідність підхопити туберкульоз також підвищена у людей, які страждають від хронічних захворювань.

Як здійснюється лікування патології

На сьогоднішній день до сих пір не розроблено ефективної методики боротьби з метатуберкулезнимі змінами в легенях. Важливо розуміти, що після туберкульозу в легенях в будь-якому випадку залишиться розрослася сполучна тканина, яка може спровокувати запальний процес і подальше прогресування патології. Єдиним вірним шляхом боротьби з недугою є регулярний контроль за станом легенів. Пацієнту потрібно двічі на рік проходити флюорографію і рентген, щоб в разі прогресування медики могли вчасно виявити хворобу.

Якщо у людини, яка пережила туберкульоз, вражений правий або лівий дихальний орган, необхідно самостійно зайнятися відновленням здоров’я.Медики запевняють, що при цьому захворюванні прийом медикаментів не приносить позитивного результату, щоб домогтися поліпшень, потрібно кардинально змінити спосіб життя і дотримуватися лікарські рекомендації:

  • в стадії ремісії потрібно займатися спортом. Навіть мінімальні фізичні навантаження посприяють посиленню припливу кисню, через що активізуються обмінні процеси, а самопочуття людини покращиться;
  • потрібно відмовитися від шкідливих звичок, особливо від куріння;
  • пацієнту потрібно щодня робити дихальну гімнастику.

Якщо дотримуватися цих нескладних правил, метатуберкулезние зміни не вийдуть з-під контролю і хвороба не почне прогресувати.