Якщо слідувати відомим висловом, будь-яку хворобу завжди легше попередити, ніж лікувати. На жаль, туберкульоз небезпечний тим, що проходить приховано, без явних симптомів, особливо на початкових стадіях. Тому що проводиться регулярно туберкулінодіагностика дозволяє вчасно помітити хворобу і не допустити її перехід в більш важкі форми. Поряд з щорічним флюорографічних оглядом проба Манту входить до переліку основних обов’язкових профілактичних заходів по ранньому виявленню туберкульозу.
Трохи з історії
Свій початок сучасна діагностика за допомогою туберкуліну бере в дослідженнях вчених 19 століття. Саме тоді Р. Кох відкрив мікобактерії туберкульозу (палички Коха), що дозволило по-новому поглянути на дане захворювання. Йому також вдалося сфотографувати збудника на фото за допомогою мікроскопа. Саме тоді були зроблені висновки про те, що туберкульоз (сухоти) має не тільки повітряно-крапельний шлях передачі, а й з’являється внаслідок нерегулярного і неповноцінного харчування, а також при вживанні зараженого м’яса або молока.
Після детального вивчення збудника хвороби, Р. Кох запропонував стерильний препарат, що містить продукти життєдіяльності відкритих їм мікобактерій. Цей препарат – туберкулін. Спочатку його стали використовувати як ліки, проте ця ідея не увінчалася успіхом.
Згодом в результаті докладних досліджень Ш. Манту запропонував використовувати туберкулін внутрішньошкірно з діагностичною метою. Оскільки вдалося з’ясувати, що застосовується у практично здорових людей і пацієнтів із захворюванням, він викликає різну реакцію організму. Ця обставина дозволила зробити туберкулін одним з методів діагностики туберкульозу.
Туберкулін являє собою екстракт, отриманий шляхом інактивації продуктів життєдіяльності паличок Коха, який застосовують для проведення внутрішньошкірної проби на сприйнятливість до мікобактерій туберкульозу.
Відомі такі види цього препарату:
- АТК (Alt Tuberculin Koch) – старий туберкулін Коха, який містив клітинні елементи збудника, залишкові речовини його життєдіяльності, убиті нагріванням;
- PPD (Purified Protein Derivative) – очищений від непотрібних домішок, стерильний препарат на основі АТК;
- PPD-S – препарат на основі PPD, отриманий Ф. Зейбертом, міжнародний стандарт сухого очищеного речовини (туберкуліну);
- PPD-L – вітчизняний препарат, отриманий М. Линникова, до складу якого були включені стабілізатор і консервант.
Версія туберкуліну АТК викликала сильні алергічні реакції та інтоксикації, тому була замінена на очищений препарат PPD. У вітчизняній практиці широке поширення отримав туберкулін PPD-L.
Туберкульоз: особливості захворювання
Дане захворювання небезпечне тим, що при відсутності лікування або при ослабленому імунітеті воно викликає незворотні зміни в уражених органах, приводячи до летального результату. В історії є достатньо фактів, коли були засвідчені епідемії туберкульозу. Хворих залишали вмирати в самоті, а їх одяг і будинки спалювали. І все одно ці заходи були недостатні в боротьбі з недугою.
До основних симптомів захворювання відносять:
- Тривалу субфебрильна температура (вище 37 ° С).
- Тривалий кашель з відділенням мокротиння (з домішкою крові на пізніх стадіях).
- Зниження апетиту.
- Слабкість, млявість.
- Нічну підвищену пітливість.
- Сильне зниження ваги.
Туберкульоз вважається хронічним захворюванням, оскільки збудник проявляє себе поступово, планомірно руйнуючи той чи інший орган. Нерідко спостерігаються порушення в роботі систем організму, починаючи від дихальної системи до виникнення проблем з гінекології у дівчат і жінок.
Статистичні дані свідчать про те, що смертність через туберкульозу набагато вище, ніж від інших інфекційних захворювань. Причому частка населення країн, що розвиваються в цьому випадку становить від 90 до 95%.
Боротьба з хворобою в масштабах країни
Інфікування туберкульозними мікобактеріями без контролю і профілактичних заходів може стрімко прийняти масштаби епідемії. Переломний момент для росіян, нестабільне соціально-економічне становище в «лихі дев’яності» викликало сплеск захворюваності на туберкульоз майже в два рази. При цьому частка хворих дітей також зросла. На даний момент ситуація в цілому по країні стабілізувалася і кількість інфікованих мікобактеріями Коха зменшилася.
Багато в чому позитивний ефект був досягнутий завдяки розробці і впровадженню таких законодавчих документів, як:
- стратегія протитуберкульозної допомоги населенню;
- федеральна цільова програма про попередження та боротьбу з інфекційними захворюваннями;
- федеральні закони і постанови про вжиття невідкладних заходів у боротьбі з туберкульозом;
- місцеві накази про прийняття профілактичних заходів по контролю за контингентом хворих і вчасної постановки на облік.
Також були розроблені інструкції і положення про проведення діагностики за допомогою туберкуліну, де докладно викладені основні моменти і рекомендації по її проведенню.
Посилене виконання профілактичних заходів відповідно до цільовими програмами призвело до значного зниження захворюваності на туберкульоз в межах нашої країни. Так, в 2008 році було зареєстровано понад 55 тисяч хворих, а в 2012 році ця цифра становила 42,5 тисячі.
На сьогоднішній день до основних методів діагностики туберкульозу відносять:
- об’єктивне обстеження (оцінка загального стану при огляді);
- рентгенологічне дослідження (флюорографія, рентген);
- лабораторні дослідження (бактеріоскопія, бакпосев, культуральний метод, ПЛР, аналіз крові);
- туберкулінодіагностику (проба Манту);
- інші методи (бронхоскопія, УЗД, біоптіческіе методи).
Незважаючи на різноманіття діагностичних методів, особливу важливість в профілактичному обстеженні мають лише два з них. Щорічне проходження флюорографії рекомендовано дорослому населенню, в той час як дітям і підліткам регулярно проводять пробу Манту.
Проба Манту у дітей: основні цілі і очікуваний результат
Оскільки туберкульоз відрізняється важким перебігом і незворотними наслідками, пильну увагу фахівці приділяють його профілактики та ранньої діагностики. Особливо це важливо у віковій категорії дітей і підлітків. Тому що у таких пацієнтів основні симптоми виражені неявно, схожі по проявах з іншими захворюваннями, а конкретні скарги на погіршення самопочуття найчастіше відсутні. І в подібній ситуації саме щорічне проведення проби Манту і відстеження її результату в динаміці.
Про туберкулінодіагностиці відомо, що це провідний діагностичний метод у дітей і підлітків, який дозволяє оцінити, наскільки організм сприйнятливий до мікобактерій туберкульозу. Вона здійснюється у вигляді підшкірної ін’єкції туберкуліну з подальшою оцінкою результату через 72 години.
У сучасній фтизіатрії найбільш популярно проведення масової діагностики за допомогою туберкуліну. Правильно проведена, вона дозволяє щорічно обстежити до 95% дитячого та підліткового населення в кожній окремо взятій адміністративній одиниці.
Щорічну пробу манту проводять дітям, починаючи з 12 місяців, щепленим в пологовому будинку вакциною BCG. Двічі на рік «гудзик» роблять дітям, починаючи з двох місяців, які не отримали в пологовому будинку BCG.
Крім цього, аллергопроба з внутрішньошкірне введення туберкуліну дозволяє:
- діагностування осіб з підвищеним ризиком до захворювання (спостереження «віражу» Манту, посилення реакції в динаміці);
- проводити відбір дітей та підлітків для повторного введення вакцини BCG (БЦЖ);
- здійснювати діагностику туберкульозу на початкових стадіях.
Оскільки туберкулін є очищеним від домішок екстракт, що містить продукти життєдіяльності мікобактерій, він є антигеном. І при наявності збудників туберкульозу в організмі викликає специфічну реакцію. Вона розвивається за типом гіперчутливості уповільненого типу – відповідь організму проявляється протягом перших трьох діб у вигляді ущільнення і запалення (утворенняінфільтрату) в місці попадання алергену.
Протипоказаннями для постановки Манту можуть стати:
- різні захворювання, що мають гостру або хронічну форму (в тому числі шкірні хвороби, бронхіальна астма, епілепсія, ревматизм);
- карантин в дитячому закладі;
- недавно проведена профілактична щеплення (менше 1 місяця).
Незважаючи на те що аллергопроба на туберкулін не є щепленням, слід дочекатися повного зникнення симптомів захворювання, перш ніж її робити. Зазвичай цей термін складає від двох до чотирьох тижнів.
Види реакції на туберкулін
Ще в 19 столітті вченим вдалося встановити, що заражений паличками Коха організм на введення туберкуліну дає сильну алергічну реакцію.
У зв’язку з цим були зроблені висновки про те, що:
- У людини, що не зараженого паличкою Коха, місцева реакція на введений туберкулін відсутня (енергія).
- Після первинного зараження мікобактерією при введенні туберкуліну спостерігається так званий віраж – негативна реакція змінюється на позитивну.
Реакція манту у всіх дітей інформативна при щорічному проведенні та відстеження динаміки. Тому встановити виникнення «віражу манту» можна в разі, якщо між позитивною і негативною реакцією пройшло не більше року.Те, наскільки сильно організм реагує на туберкулін, залежить від кількох факторів:
- ступінь специфічної сприйнятливості до збудника;
- індивідуальні особливості реагування (реактивність) на препарат;
- стан здоров’я (наявність або відсутність інших захворювань).
Відзначено, що у дітей і підлітків сприйнятливість імунітету до мікобактерій туберкульозу вище, ніж у дорослого населення.
Алергічна реакція на туберкулін може бути:
- слабко (гіпорергія);
- помірною (нормергія);
- різко вираженою (гиперергия).
Особливе значення має той факт, що у населення, щепленого вакциною BCG (БЦЖ) або інфікованого туберкульозною мікобактерією, спостерігаються місцеві реакції різного ступеня вираженості. До цього додаються системні реакції і зміни у формулі крові у осіб, вже хворих на туберкульоз.
Крім цього, в залежності від виду дослідження застосовують такі види діагностичних проб:
- проба Манту (внутрішньошкірна);
- проба Коха (підшкірна);
- проба Пірке (нашкірних).
Останні дві проби проводять інфікованим мікобактеріями особам для більш точної діагностики захворювання в умовах спеціалізованих установ (тубдиспансерів).
Як проходить процедура: алгоритм проведення проби
Проведення масової діагностики з внутрішньошкірне введення туберкуліну у дітей і підлітків строго регламентовано відповідними документами і нормами СанПіН. Вона проводиться щорічно в один і той же час, переважно восени. Дозволені до застосування препарати, зареєстровані в нашій країні. Так, при масовій діагностиці використовують пробу Манту, яка містить 2 туберкулінові одиниці (ТО) очищеного туберкуліну (PPD-L). Діти, які відвідують дитячий садок, проходять процедуру в дитячій консультації за місцем прикріплення.
До проведення алергопроби допускається медсестра (фельдшер) після проходження відповідної підготовки. Перед постановкою Манту дитину оглядає педіатр і або дозволяє проведення процедури, або дає медотвод.
Для проби Манту використовується спеціальний набір, до якого входять:
- туберкулінові шприци в комплекті з тонкими голками, що мають косий зріз;
- голки для вилучення препарату з ампули;
- стерильні ватяні кульки;
- етиловий спирт;
- нашатир;
- прозора пластикова лінійка з міліметровими розподілами.
Заборонено використання інсулінових шприців при проведенні реакції Манту! Також заборонено використовувати для ін’єкції шприци та голки із закінченим терміном придатності.Правильно проведена процедура проходить наступним чином:
- Ампулу з препаратом обробляють етиловим спиртом, розкривають і ін’єкційної голкою набирають 0,2 мл туберкуліну.
- У стерильний ватний кульку випускають препарат до позначки 0,1
- Середню третину внутрішньої поверхні передпліччя обробляють етиловим спиртом.
- Шкіру злегка натягують і паралельно її поверхні вводять голку зрізом вгору (внутрішньошкірне введення препарату).
- Поступово зі шприца вводять 0,1 мл туберкуліну (одну дозу або 2ТЕ).
Якщо проба проведена правильно, то в шкірі утворюється здуття білуватого кольору ( «гудзик», папула) від 7 до 9 мм в діаметрі.
Пробу Манту роблять дітям і підліткам в положенні сидячи, тому як процедура у занадто вразливих осіб може викликати непритомність.
Після цього процедурна медсестра (фельдшер) говорить про те, що місце уколу не можна чесати, терти мочалкою, заклеювати пластиром або мазати зеленкою, йодом, перекисом.
розшифровка результатів
Оцінку стану алергопроби на туберкулін зазвичай проводять через 72 години (на третю добу). Огляд проводить лікар або медсестра, яка проводила ін’єкцію.
Реакція на введений підшкірно туберкулін може бути:
- негативною (в місці ін’єкції залишається тільки слід від уколу);
- сумнівною (спостерігається тільки почервоніння шкіри в місці уколу або інфільтрат від 2 до 4 мм);
- позитивної (чітко видно інфільтрат, папула розміром від 5 мм і більше).
У свою чергу, позитивна реакція у дітей і підлітків може бути різного ступеня вираженості.
наприклад:
- при слабоположительной розмір інфільтрату становить від 5 до 9 мм;
- при среднеінтенсівной нормергіческіх – від 10 до 14 мм;
- при вираженій нормергіческіх – від 15 до 16 мм;
- при гиперергической інфільтрат досягає розміру 17 мм і більше при супутніх сильних алергічних, запальних і некротичних реакціях.
Крім цього, до позитивного результату проби Манту відносять наростаючу (підсилюється) реакцію, коли інфільтрат збільшується більш ніж на 6 мм в порівнянні з попередньою алергопроби.
Результати проби Манту заносять в спеціальний обліковий журнал, індивідуальну карту та історію розвитку дитини (підлітка). При цьому вказують: серію та термін придатності препарату, дату проведення ін’єкції, розмір інфільтрату (гіперемії), праве або ліве передпліччя.
При щорічному проведенні алергопроби з туберкуліном рекомендовано чергування проб на руках. Тому в більшості випадків в парний рік роблять Манту на правому, а в непарний рік на лівому передпліччях.
Негативна реакція на туберкулін може свідчити не тільки про відсутність збудника в організмі. Її можна спостерігати при зниженні захисних сил організму і ослабленні імунітету в результаті серйозних захворювань, інфекцій і важких формах туберкульозу в гострій стадії.
Позитивна реакція означає, що організм знайомий з паличкою Коха. Це може спостерігатися через вже наявного захворювання, первинного інфікування або після вакцинації BCG.
Якщо результат виявився позитивним: без паніки
Чи завжди наявність позитивної проби Манту з інфільтратом більше 5 мм є ознакою хвороби? Як показує практика – немає.
Справа в тому, що на інтенсивність місцевої реакції у відповідь впливають багато чинників:
- наявність якого-небудь захворювання;
- бактеріальна інфекція;
- алергія;
- часті застуди;
- у дівчат – фаза щомісячного циклу;
- різні порушення при постановці алергопроби.
Тому тільки лише наявність вираженого імунної відповіді на туберкулін не є приводом для остаточної постановки діагнозу. Прояв різко позитивної реакції може спостерігатися без активної форми туберкульозу. В цьому випадку говорять лише про підвищену схильність людини до захворювання.
До числа заражених паличкою Коха відносять особи, у яких в динаміці спостерігається:
- Позитивна реакція з ущільненням більше 5 мм, не пов’язана з проведенням BCG і зафіксована вперше.
- Тривале (протягом 4-5 років) виникнення ущільнення розміром більше 12 мм.
- Різке збільшення папули (більш, ніж на 6 мм) протягом 12 місяців.
При оцінці підсумкового результату важливо враховувати первинність появи гіперемії і збільшеного інфільтрату після введення туберкуліну. Так, якщо позитивний результат проби Манту спостерігається у дитини двох-трьох річного віку, це говорить про можливе прояві поствакцинальной алергії. В цьому випадку рекомендують пройти повторну алергопробу на туберкулін через 3 місяці.
У дітей старше трьох років і підлітків вперше з’явилася позитивна реакція ( «віраж Манту») або посилення реакцій в динаміці свідчить про первинному інфікуванні мікобактеріями туберкульозу. Вони підлягають постановці на облік і проведення ретельних додаткових обстежень.
При появі позитивної реакції на прийом до фтизіатра направляють дітей і підлітків, у яких:
- в динаміці з’явився «віраж» Манту;
- виникла реакція посилення чутливості до вводиться препарату;
- в місці ін’єкції спостерігається гіперергічними реакція і загальний стан помітно погіршився.
При огляді фтизіатра значущими відомостями можуть стати дані про кількість і терміни раніше проведеної БЦЖ, розмір рубчика після вакцинації, можливість контакту з хворим на туберкульоз і симптоми почалося захворювання.
Підводячи підсумок, відзначимо, що сама по собі діагностика за допомогою внутрішньошкірного введення туберкуліну не може використовуватися для постановки діагнозу без інших супутніх методів. Поряд з цим, її важливість важко переоцінити, оскільки вона допомагає виявити туберкульоз ще на ранніх термінах. Таким чином удасться попередити стихійне розвиток захворювання, а своєчасно призначене лікування збільшує шанси на сприятливий прогноз.
Незважаючи на критику, аллергопроба на туберкулін отримала світове поширення. Всупереч існуючим думкам, речовини, що входять до складу препарату, не можуть надати негативного впливу на організм.
Захворювання на туберкульоз або застудою при постановці Манту також повністю виключені. Слід дотримуватися загальних рекомендацій, і не проводити Манту в період хвороби, якщо дитина переніс нежить або у нього спостерігається субфебрильна температура. Оскільки ослаблений організм може дати недостовірну реакцію на препарат. Тому, з огляду на несприятливу обстановку з туберкульозу по країні, важливо приділяти належну увагу необхідним профілактичним заходам.