Всім батькам обов’язково потрібно знати, БЦЖ недоношеним коли можна робити дітям. Піклуватися про здоров’я малюка – головне завдання мами і тата. Особливо якщо дитина народилася раніше необхідного терміну.
БЦЖ – це протитуберкульозне щеплення. Дане захворювання нерідко зустрічається як серед дорослих, так і серед маленьких дітей. Своєчасна вакцинація допоможе уберегти новонароджених від можливих негативних наслідків.
<h2>Коли можна робити щеплення недоношеним дітям
Робити перші щеплення потрібно ще в пологовому будинку. Профілактичні заходи допоможуть підготувати імунну систему малюка до життя в звичних для людини умовах.
До виписки матері з медичного закладу дитини вакцинують двічі.
Обов’язково потрібно зробити щеплення:
- проти гепатиту В;
- проти туберкульозу.
Найпершу вакцину здоровий малюк отримує через 12 годин після появи на світло. А час для БЦЖ – третій день після пологів. Але щеплення недоношеним дітям робиться строго за індивідуальним графіком. Важливо враховувати загальний стан здоров’я новонародженого.
Лікарі не рекомендують робити щеплення недоношеної дитини перші два місяці, так як організм може не впоратися з впровадженим вірусом. Його імунітет в цей період дуже слабкий і не готовий ще боротися зі зовнішніми і внутрішніми подразниками.
Недоношеність – важливий показник, щоб почекати з вакцинацією. Навіть якщо малюк з’явився раніше терміну, але при цьому має нормальні показники зростання і ваги, це не говорить про те, що його системи органів вже можуть повноцінно функціонувати. Як правило, центральна нервова система ще незріла, а тому адаптація до життя буде проходити повільніше, ніж у дітей, що народилися в строк.
Необхідний вік дитини для БЦЖ
Живі бактерії штаму БЦЖ-1 вводяться в організм новонародженого для продовження їх розвитку. Таким чином поступово виробляється стійкий імунітет до туберкульозу. Проводиться дана процедура на 3-7 день після пологів. Але тільки за умови, що дитина цілком здорова, має необхідний зростання і вага. Якщо немовля з’явилося на світ раніше терміну або має вагу менше 2 кг, лікарі забороняють робити щеплення.
Більш щадить прийнято вважати вакцину БЦЖ-М. Фахівці призначають її недоношеним малюкам. Їх організм не в змозі протистояти активним чужорідним вірусам. Медпрацівники розповідають батькам, у скільки роблять БЦЖ недоношеним дітям. Як правило, першу протитуберкульозне щеплення дитина з вагою до 2000-2300 г переживає за день до виписки з пологового будинку або ж за пару годин до того, як мати залишає медичний заклад.
У профілактичних цілях вакцинація повторно проводиться в 7 і 14 років, що сприяє підтримці імунітету проти серйозного захворювання.
Яка реакція на вакцинацію у недоношеної дитини
Багато імунологи стверджують, що реакція на щеплення у недоношених малюків не сильно виражена. Якщо у доношених крихіток може іноді трохи підвищуватися температура, то у неадаптированного дитячого організму наслідків зовсім може не бути. Можливо легке почервоніння і збільшення ущільнення в розмірі. Але це відносять до нормальних проявів вакцинації.
При раціонально складеному індивідуальному графіку вакцинацій, проблем з наслідками у батьків не буде. Імунна система, навпаки, потребує підтримки. Тому нехтувати профілактичними заходами не варто.
Як робиться щеплення БЦЖ
Заздалегідь підготовлене ліки вводиться виключно під шкіру. Для уколу вибирають верхню (або середню) третину зовнішньої поверхні плеча лівої руки (іноді стегна).
Нормальна реакція на щеплення – поява невеликої папули (5-10 мм) на місці уколу. В ідеалі вона стає помітною через 1-1,5 місяця після процедури.
Ущільнення може розвиватися в зворотному напрямку протягом 2-3 місяців. До річного терміну на руці буде помітний лише невеликий рубчик – своєрідний шрам, що свідчить про проведеної вакцинації.
Яка реакція на вакцинацію у місячну дитину
У разі якщо після пологів вже пройшов місяць, все системи організму малюка повністю розвинулися, можна звертатися до лікаря за профілактичної вакциною БЦЖ.
Надовго відкладати процедуру не варто, особливо коли новонароджений повністю здоровий. Імунітет важливо підтримувати!
При правильному проведенні процедури і дотриманні всіх необхідних правил по догляду після уколу, реакція буде проявлятися в декількох ознаках:
- легке почервоніння прищепного місця;
- нагноєння місця уколу (в процесі формується рубчик на шкірі);
- набрякання місця (виникає відразу після введення і тримається пару днів);
- свербить прищепних місце (при заживанні ранки може виникати легкий свербіж);
- періодично піднімається і знижується температура тіла (простежується не у всіх діток).
Всі зазначені симптоми відносять до нормальних реакцій організму на введену дозу мікробактерії. Якщо запальний процес або показник температури почнуть викликати занепокоєння, потрібно відразу звернутися до лікаря.
Коли не можна робити щеплення, протипоказання
Не кожна новонароджена крихітка піддається вакцинації. Недоношена дитина не встиг ще повноцінно розвинутися до родового періоду, тому існує цілий ряд протипоказань, з якими повинні бути ознайомлені батьки.
До основних причин відмови від щеплення можна віднести:
- маленький вага (до 2-2,3 кг);
- температура тіла вище норми або ж часто змінюється (то підвищується, то знижується);
- наявність будь-яких вроджених вад;
- нездужання, що передаються у спадок і можуть негативно позначитися на здоров’ї після вакцинації;
- імунодефіцит;
- порушення, що виникають в різних системах організму, зокрема в центральній нервовій системі;
- наявність у батьків / близьких родичів негативної реакції на БЦЖ.
БЦЖ недоношеній дитині не рекомендується робити, якщо до цього проводилися інші щеплення. Поєднувати їх ні в якому разі не можна, так як організм малюка не зможе витримати вплив декількох ліків одночасно.
Якщо малюк зміг набрати вагу до необхідних показників, а всі зовнішні пошкодження, отримані в процесі пологів, вилікували, то половинна норма БЦЖ вводиться з дозволу спеціалістів. Перед цим обов’язково оглянути дитину повинен дитячий лікар.
Відгуки людей, які зробили вакцинацію
Якщо виникають тривожні питання і сумніви щодо тих чи інших питань щодо БЦЖ недоношеним дітям, можна звернутися до різних онлайн-форумах, де молоді і вже досвідчені мами діляться своїми життєвими історіями, проблемами і дають поради, написавши невеликий відгук. У більшості батьків вже є цілий ряд своїх рекомендацій.
- Відразу після пологів краще попросити лікаря скласти повноцінний графік щеплень і необхідних оглядів. Це спрощує життя мам.
- Якщо існує хоч одне протипоказання вакцинації, краще утриматися і почекати місяць / другий, поки малюк набереться сил.
- Перед щепленням наполягати на повному огляді недоношеної. Бувають випадки, коли лікарі не приділяють належну увагу всім важливим показникам.
Якщо у молодої мами виникає багато питань з приводу прищепних періодів, а також переслідує страх негативних наслідків, можна скористатися послугами не одного фахівця, а деяких. Кілька докладних консультацій зможуть значно допомогти в важливому рішенні.
- При виникненні тривожних побічних ефектів, не боятися звернутися до дитячого лікаря в цю ж хвилину. Навіть якщо це відбувається по кілька разів на день, телефонуйте фахівця прямо по телефону. Краще бути впевненим, що з малюком все в порядку.
- Не варто вірити людям, які кажуть, що недоношених дітей потрібно прищепити в ті ж терміни, що і інших здорових. У кожної дитини з ослабленим імунітетом повинен бути індивідуальний графік щеплень. Іноді час щеплень збігається, але це не привід думати, що вони проводяться однаково для всіх.
Крім форумів, існує величезна кількість спеціальних блогів і онлайн-журналів, які ведуть досвідчені мами і / або медики. Вони зможуть допомогти порадами не тільки в медичних питаннях, а й нададуть рекомендації по вихованню дітей.