Крім традиційної медикаментозної терапії фахівці рекомендують для прискорення одужання використовувати такі фізіотерапевтичні методи, як масаж при бронхіті. Слід пам’ятати, що запальний процес дихальних шляхів вимагає обов’язкової терапії лікарськими препаратами. Використання засобів народної медицини та інших методів є лише доповненням і може застосовуватися тільки на етапі відновлення після купірування симптомів гострого стану.
Дія масажу на організм
Бронхітом називають запальний процес стінок і слизових оболонок бронхів, що виникає в результаті перенесеного грипу або ГРВІ, ускладнень хронічних патологій, алергічних реакцій. Симптомами захворювання є висока температура, сильний сухий або продуктивний кашель, швидка стомлюваність, слабкість, відсутність апетиту і т.д.
Основними цілями, які переслідують фахівці, призначаючи масаж грудної клітини при бронхіті, є:
- знеболюючий і протизапальний ефект;
- прискорення евакуації мокротиння;
- оптимізація кровообігу і обмінних процесів в дихальних шляхах;
- зниження інтоксикації.
Ефективність масажу при бронхіті досягається шляхом розслаблення і знеболення м’язів грудної клітки і спини, що забезпечує пацієнту більш комфортний вдих. Таким чином, збільшується обсяг повітря, що надходить в дихальні шляхи.
Крім того, стимулювання стінок бронхів сприяє активному відходженню слизу, позбавляючи організм пацієнта від патогенних мікроорганізмів і продуктів їх життєдіяльності.
Як і інші методи лікування, масаж при бронхіті має певні протипоказання:
- вік до півроку або старше 60 років;
- підвищена температура тіла;
- сухий, гавкаючий, нападоподібний кашель;
- в період виношування плоду;
- захворювання серцево – судинної системи;
- гіпертонія;
- злоякісні пухлини;
- патології печінки і нирок в гострій стадії;
- шкірні захворювання, супроводжувані утворенням гнійників, крововиливів, відкриті рани.
Масаж при обструктивному бронхіті виконують тільки після зниження температури, оскільки процедура відноситься до розігріваються. Крім того, деякі маніпуляції дозволяється виконувати тільки вранці, оскільки вони надають стимулюючу дію на організм.
види масажу
Залежно від стадії захворювання, терміну його протікання і способу впливу на організм виділяють наступні види маніпуляцій:
- Дренажний масаж при бронхіті використовують найбільш часто. Процедуру можна виконувати в домашніх умовах, маючи деякі навички. Методика масажу полягає у впливі на тканини пальцями, яке здійснюється у напрямку від попереку до лопаток по обидві сторони від хребта. Пацієнт при цьому повинен лежати спиною вгору на рівній жорсткій поверхні. Для досягнення оптимального ефекту голова повинна розташовуватися трохи нижче тулуба, з цією метою пацієнтові під живіт можна покласти валик або подушку.
- М’язи спочатку розігрівають погладжують, потім виконують легкі поплескування долонею, складеною “човником”, у напрямку знизу вгору від нижнього краю легких до плечей. Відступивши по 3 см від хребта, здійснюють пощипування обома руками. Далі пацієнта перевертають на спину, поклавши долоні паралельно ребрам, на видиху хворого виконують здавлюють руху. Під час вдиху розминають пальцями область діафрагми. Повторюють не більше 5 раз. Закінчують процедуру тими ж погладжують.
- Вібраційний масаж при бронхіті також відрізняється простотою виконання. Для полегшення відходження мокроти слід виконувати постукуючі руху ребром долоні у напрямку від хребетного стовпа в ребрах. Робиться це в три підходи, кожен з яких триває не більше п’яти хвилин.
Перкусійні масаж для дітей виконують менш інтенсивними рухами. Для того щоб не нашкодити маленькому організму, простукування здійснюють кулаком або подушечками пальців через долоню, розташовану на спині або грудей пацієнта.
Вибромассаж для дитини триває не більше 10 хвилин. Важливо пам’ятати, що перкусійні масаж дітям може робити тільки кваліфікований медпрацівник.
Техніки масажу, що виконуються фахівцями
Багато батьків замислюються, як робити масаж при бронхіті дітям в домашніх умовах. Оскільки органи дихання формуються до 12 років, діти найбільш часто схильні до застуд та інфекцій. Спеціаліст може показати, як правильно робити масаж при бронхіті, щоб батьки в майбутньому могли проводити процедуру самостійно.
Однак існують методики, слідувати яким можуть тільки підготовлені медпрацівники:
- Точковий масаж при бронхіті передбачає натиснення на активні точки. Перед процедурою необхідно розігріти грудну клітку, потім легкими круговими рухами впливати на точки, розташовані на руках, ногах і вухах пацієнта. Інтенсивність натискання змінюється протягом процедури, яка триває не більше півгодини. Курс фізіотерапії триває 8 – 10 днів.
- Медовий масаж при бронхіті можна виконувати тільки при відсутності алергічних реакцій на продукти бджільництва. Продукт, багатий вітамінами і мікроелементами, надає розігріває, протизапальну і регенеруючу дію на тканини. Починають процедуру з розтирання сухими руками, після чого на шкіру наносять підігрітий мед. Рекомендується зробити кілька рухів долонею, що імітують прилипання. При діагнозі бронхіт масаж продовжують до повного вбирання продукту, викликаючи відчуття дискомфорту у хворого. Після закінчення процедури пацієнту слід прийняти теплий розслабляючий душ, надіти теплу білизну і забезпечити організму спокій.
Масаж при бронхіті у дорослих надає ефективну дію в боротьбі зі скопилася мокротою. Крім того, маніпуляції фахівця розслаблюють і знеболюють м’язи спини і грудної клітини, надають загальнозміцнюючу дію на організм в цілому.
Багато хто задає питання, чи можна робити лікувальний масаж в домашніх умовах. Фахівці рекомендують проводити оздоровлюючі процедури не тільки протягом відновного періоду, а й після бронхіту, визнаючи фізіотерапевтичні процедури ефективним профілактичним засобом. Найбільш простим у технічному виконанні є перкусійні масаж. Спеціаліст підкаже, як підготуватися, як правильно робити масаж, в який час доби.
Таким чином, використовуючи прості методики, можна значно скоротити час прийому лікарських препаратів і прискорити одужання.