Прихована пневмонія у дітей одне з найнебезпечніших захворювань зачіпають дихальну систему людини адже симптоми виражені слабо, через що можна втратити час і не відразу почати лікування. Несформований дитячий організм переносить цю хворобу особливо важко. Зазвичай пневмонія супроводжується яскравими симптомами, що викликають тривогу батьків ще на початковому етапі, але якщо ознаки захворювання змащені, дорослі можуть зробити серйозну помилку.
Можливі причини захворювання
Пневмонія виникає в тому випадку, якщо в легенях вже розвивається інфекційний вогнище. Викликають її грибки, бактерії або віруси. Якщо організм дитини міцний, імунна система швидко починає боротися з чужорідним мікроорганізмом. При ослабленому імунітеті ефективність протистояння значно знижується.
Чим молодша дитина, тим небезпечніше для нього запалення легенів. Швидше за все ускладнення розвиваються у дітей молодше двох років. Безсимптомна пневмонія не має «звичних» ознак, а сам малюк ще не може детально пояснити свої відчуття.
- внутрішньоутробна інфекція;
- недоношеність;
- дефіцит вітамінів;
- незбалансоване харчування;
- неправильне лікування застуди;
- пороки розвитку серцево-судинної системи;
- вроджені проблеми з органами дихання.
Всі ці фактори створюють сприятливе середовище для пневмонії у дитини.
Варто відзначити, що і «звичайну» пневмонію недосвідчені батьки можуть переплутати зі звичайною застудою. Самолікування призведе до стирання симптомів, необхідних для правильної постановки діагнозу. Навіть фахівці можуть «пропустити» хвороба, що значно підвищує ймовірність розвитку ускладнень.
Часто першим симптомом стає сильний кашель, за допомогою якого організм позбавляється від скопилася в дихальному органі слизу. За допомогою сиропів і спреїв дратівливий ознака хвороби знищується. Слиз, яку потрібно прибирати з організму, залишається на місці, провокуючи розвиток пневмонії.
Ознаки захворювання
При запаленні легенів уражаються альвеоли, заповнюючи слизом. Вона є середовищем, що ідеально підходить для активного розмноження патогенних мікроорганізмів. Дренажні функції бронхів порушуються, слиз застоюється і не залишає орган навіть при сильному кашлі.
Саме сильний болючий кашель є основною ознакою пневмонії. При прихованій формі він може бути рідкісним і незначним або відсутнім зовсім. Підвищення температури тіла також не відбувається.Насторожити уважних батьків можуть такі симптоми прихованої пневмонії у дітей:
- апатія;
- швидка стомлюваність;
- посилене потовиділення;
- хворобливі відчуття в грудях;
- задишка при фізичної активності;
- млявість.
Грудні діти під час хвороби стають вередливими, постійно сплять і відмовляються від їжі.
Фахівці під час обстеження додатково зазначають інші симптоми, характерні для прихованої пневмонії у дітей:
- асиметрію грудної клітки;
- короткий перкуторний звук над ураженим ділянкою легенів;
- слабке дихання;
- хрипи;
- блідість носогубного трикутника.
Навіть якщо стан дитини викликає сильне занепокоєння, починати лікування самостійно не можна. Будь-які медикаменти можуть тимчасово знищити ознаки хвороби, під час огляду пневмонія без симптомів може бути прийнята за інше, менш небезпечне захворювання. Неправильно підібрана терапія тільки посилить перебіг хвороби.
діагностика
Одного діагностичного огляду при пневмонії недостатньо, особливо з дітьми, які не можуть розповісти про своє самопочуття.
Додатково призначаються наступні дослідження, що дозволяють виявити приховану пневмонію у дітей, симптоми якої не є показником захворювання:
- флюорографія;
- загальне дослідження крові;
- біохімічне та серологічне дослідження;
- мікроскопічний аналіз виділяється мокротиння;
- бактеріологію слизу з легенів.
При необхідності додатково рекомендується пройти бронхоскопію, дослідження сечі, комп’ютерну томографію або УЗД грудної області.
Тільки після того, як виявиться головний збудник запального процесу, можна підбирати комплексну терапію. Обов’язково призначаються протимікробні засоби. У разі пневмонії без кашлю у дітей при бронхоскопії може знадобитися додаткова санація бронхів.
Будь-які терапевтичні дії проводяться чітко за схемою, рекомендованої лікарем. Форма лікування багато в чому залежить від того, на якій стадії було виявлено запалення легенів. На самому початку захворювання можливе лікування в домашніх умовах. Запущена пневмонія вимагає госпіталізації.
Дитячий організм дуже слабкий, і численні вірусні та бактеріальні захворювання у малюків розвиваються в рази швидше, ніж у дорослих.
Негативні наслідки теж з’являються частіше і більш небезпечні. Тривалий перебіг хвороби небезпечно абсцесами, апное і швидким розвитком серцевої недостатності.