Досить часто в нашому організмі виробляється мокрота, яку ми змушені отхаркивать. Але що, якщо людина відхаркує не просто слизової виділення, але і кров? Кровохаркание може бути симптомом безлічі хвороб, і деякі з них важко назвати нешкідливими. Іноді кров з’являється з мокротою, іноді зі слиною, в будь-якому випадку, помітивши у себе кров з горла при відхаркуванні без кашлю, необхідно терміново йти в лікарню, адже причиною такого явища може бути серйозна хвороба.
Як визначити наявність крові при відхаркуванні
Багато хто вважає, що розглядати кров при відхаркуванні – простіше простого. Але насправді далеко не завжди при кровохарканні людина випльовує кров, у цього явища існує кілька форм.
Виглядати це може як:
- невелика домішка в мокроті кривавих виділень;
- домішка не свіжий крові, а вже загустіть і збилася в грудочки;
- червоні або коричневі прожилки крові у мокротинні;
- повне фарбування мокротиння в коричневий або рудуватий колір.
Кров можна помітити не тільки в мокроті, а й в слині. Найчастіше це говорить про серйозні проблеми зі здоров’ям, тому при перших же інциденти слід звернутися за медичною допомогою.
Наявність крові в мокроті також не надто хороший симптом, але разовий випадок може бути проявом нешкідливого захворювання, яке незабаром пройде і без особливо серйозного лікування. Однак при регулярному кровохаркании людина повинна пройти медичне обстеження на наявність серйозних патологій, проявом яких стало відхаркування крові. Звичайно, іноді такий симптом з’являється через будь-яких вроджених патологій організму, але в більшості випадків людина знаходиться під впливом захворювання, яке потрібно якомога швидше вилікувати.
Причини відхаркування крові з горла без кашлю
Всі причини, які викликають кровохаркання, можна розділити на кілька груп:
- безпечні для здоров’я причини;
- вроджені захворювання;
- часто зустрічаються хвороби, які є звичайним явищем для сучасної медицини і, в принципі, легко виліковні;
- рідкісні захворювання, які складніше діагностувати і лікувати.
Найчастіше кровохаркання є наслідком розриву судини в бронхах або надмірного фізичного навантаження. Такі причини не викликають особливих побоювань, і досить просто почекати, і відпочити, щоб все пройшло. Також кровохаркання кров’ю може викликатися прийомом певних медикаментів або нестабільним психологічним станом. Постійні напади кровохаркання можуть супроводжувати і серйозних хвороб. До них зараховують безліч патологій, але давайте перерахуємо найпоширеніші захворювання.
- Пухлини в легких. При такому захворюванні людина починає кашляти, причому з часом кашель посилюється, а в мокроті помічаються прожилки крові насиченого червоного кольору. До супутніх симптомів відноситься різке зниження ваги, утруднене дихання, біль в грудній клітці і посилення потовиділення.
- Запалення легенів або бронхіт. Такий запальний процес стає наслідком запущеної застуди. Якщо в мокроті з’являється кров, то можна говорити про те, що людина хвора вже давно і запалення почало приймати більш серйозні форми. Також у хворого помічається жар, кашель, проблеми з диханням, погане самопочуття і постійне відчуття холоду.
- Бронхоектатична хвороба. При такому захворюванні спостерігається розширення дихальних шляхів, яке викликає появу гною, тому мокрота трохи розбавляється гноєм і кров’ю. Людина, яка хворіє на бронхоектазом, постійно відчуває слабкість, жар, страждає задишкою і кашлем.
- Гнійне запалення легенів. Хворий відхаркує мокроту, змішану з кров’ю і гноєм, причому запах у таких виділень має помітні гнильні нотки. При цьому людина відчуває болі в легенях, слабкість в тілі і втрату апетиту.
- Інфекційне захворювання, викликане грибками. Проникаючи в легені, грибок стрімко захоплює все більше тканин, поширюючи інфекцію на велику площу. Мокрота при такому захворюванні має криваві прожилки.
- Хвороби, викликані паразитами. Атакуючи організм, паразитарні хвороби викликають кровохаркання. Йде ця кров із заражених легеневих тканин. Також наявність в легких паразитів проявляється в реакціях алергічного характеру, спеці і утруднене дихання.
- Пошкодження грудної клітки. Травмовані ребра або дихальні шляхи нерідко викликають кровохаркання. Серйозним наслідком такого пошкодження вважається накопичення в плевральній порожнині великої кількості повітря. Таке явище називається пневмоторакс, а привести воно може навіть до смерті. Щоб вчасно помітити пневмоторакс, потрібно звернути увагу на біль в області грудної клітини і проблеми в роботі дихальної системи.
- Серцево-судинні захворювання. Кровохаркание викликають не тільки проблеми з органами дихання, але і патології серця і кровоносних судин. Саме через серцево-судинних захворювань помирає більшість людей. Головна небезпека таких хвороб криється в їх непомітності на початкових етапах розвитку, тому кров з гортані говорить про занедбаності хвороби серця або судин.
- Проведення деяких медичних процедур. Деякі хірургічні втручання передбачають відхаркування крові протягом певного періоду. Після операції лікарі попереджають про таке надалі, і кровохаркання не повинно викликати побоювань.
- Запущений туберкульоз. Настільки заразна інфекція має безліч симптомів, і досить розвинена форма захворювання супроводжується кровохарканием.
Відхаркування кров’ю має й інші причини появи, але перераховані вище – найбільш поширені.
Діагностика і лікування кровохаркання
Постійне кровохаркання має насторожити людину і спонукати його на медичне дослідження. Людині, яка звернулася за допомогою, можуть призначити декілька досліджень.
Щоб з’ясувати причину постійного кровохаркання, пацієнти проходять:
- рентгенівське дослідження легень;
- комп’ютерне томографічне дослідження;
- бактеріологічне дослідження мокротиння.
Найчастіше для з’ясування причини кровохаркання мокротою вистачає тільки проведення рентгенівського дослідження. Така процедура здатна точно визначити кровоточить, і при цьому не вимагає великих витрат.
Залежно від результатів медичного дослідження, лікар може по-різному відреагувати на такий симптом.
- При виявленні змін в легенях, обстеження триває до з’ясування точних захворювань або пошкоджень, що викликали кровохаркання.
- Якщо кров при відхаркуванні виявляється тільки протягом декількох днів, і рентген не знайшов видимих причин для занепокоєння, то кровохаркание вважається тимчасовим безпечним явищем.
- У випадках, коли рентгенівське дослідження не знайшло жодних патологій, але при цьому у обстежуваного не виключається рак легенів, то для повної впевненості необхідно провести біопсію. Якщо результати біопсії покажуть наявність раку, то лікар призначає спеціальне лікування, яке підійшло б для конкретного випадку.
Іноді справжні причини кровохаркання не виявляються навіть після довгих і детальних обстежень. Якщо проведені дослідження не дають ніяких результатів, то їх повторюють протягом 10-ти днів.
Половина обстежуваних з симптомом кровохаркання багато курять. Для вирішення цієї проблеми пацієнтам доводиться відмовитися від куріння.
Регулярне кровохаркание вранці
Якщо людина постійно відхаркує кров вранці, то можна говорити про тривалий збої в роботі організму. У такого явища може знайтися кілька причин.
- Найпоширенішою причиною ранкового кровохаркання є хвороби легенів. Так, запальні процеси, пухлини або туберкульоз викликають появу крові в мокроті.
- У малих кількостях густа кров з гноєм або слизом говорить про запалення мигдалин або про проблеми з носоглоткою.
- Іноді ранкову кров з горла викликають сердечносо-судистую захворювання.
Помічаючи регулярне кровохаркание вранці, не потрібно списувати все на важке пробудження. Постійна кров з горла може бути симптомом серйозного захворювання, яке слід діагностувати якомога раніше.
Відхаркування крові під час вагітності
Вагітність – це особливий стан для кожної жінки, адже поява дитини – це значуща подія. Природно, що виношування дитини має робити жінку стурбованою своїм здоров’ям, і, якщо в такому положенні у неї піде кров з горла, необхідно відразу ж сходити до лікаря.
- Найчастіше кров в мокроті з’являється через сильного кашлю або носової кровотечі, а причиною цих явищ, в свою чергу, є вірус чи запалення бронхів. Внаслідок таких захворювань жінка може кашляти навіть деякий час після лікування, і тривалий кашель травмує судини слизової. Чим довше і надривно буде кашель, тим більша ймовірність появи крові в мокроті.
- Ще одна причина крові з горла – лопнули судини слизової. Такі пошкодження небезпечні при вагітності, тому що у дитини може порушитися згортання крові, а це несе за собою важкі наслідки.
- Найгіршою причиною регулярного кровохаркання будуть важкі захворювання дихальної системи. Само собою, при вагітності туберкульоз або пневмонія будуть особливо небезпечні.
Вагітність покладає на жінку відповідальність за два життя, а значить за здоров’ям потрібно стежити вдвічі ретельніше.