6 основних симптомів для визначення запалення легенів в домашніх умовах



Пневмонія – серйозне захворювання, чревате безліччю ускладнень, і в той же час є одним з найбільш поширених, і тому відповідь на питання, як визначити запалення легенів в домашніх умовах, повинен знати кожен. Часом доводиться чути, ніби запалення легенів не набагато серйозніше тривіального ГРЗ. Таку думку не тільки помилково, а й небезпечно. Це недуга далеко не жартівливий, що вимагає ретельного і довготривалого лікування.

Основні причини

Температура, жінка

Захворіти на запалення легенів досить просто. Згідно зі статистикою ВООЗ, хвороба щорічно переносить кожен двохсотий житель планети, і для багатьох це має трагічний фінал: серед літніх людей і дітей до року смертність від неї становить близько двадцяти відсотків.

Фахівцям відомо, що дана патологія органів дихання відноситься до числа захворювань, що мають інфекційну етіологію. Переконаність деяких людей в її простудному характер заснована на тому, що недуга часто виникає як продовження гострої респіраторно-вірусної інфекції.

Згідно з дослідженнями, вона зустрічається в двох основних формах:

  • бактеріальної;
  • вірусної.

бактерії



Бактеріальна форма зазвичай викликається життєдіяльністю патогенної мікрофлори – бактерій роду Streptococcus pneumoniae. Як правило, вона являє собою ускладнення після інфекції верхніх дихальних шляхів. Винуватцем другого варіанту найчастіше стає вірус грипу А чи В, а також парагрипу. Крім того, його може спровокувати і вірус вітряної віспи.

Найважчий вид бактеріальної патології – гострий, або так зване крупозне запалення. Саме двостороння його форма, що вражає одночасно і праве, і ліве легке, є головною причиною практично всіх смертельних випадків при даній патології, оскільки часто призводить до розвитку легеневої і серцевої недостатності.

Запалення легенів у дорослих може виникнути і на тлі застійних явищ: так трапляється зазвичай з людьми похилого віку при захворюваннях, що призводять до тривалої іммобілізації, – травмах тазостегнових суглобів, інсультах та інфарктах.

Основні симптоми

Як визначити пневмонію? У початковій стадії запального процесу хвороба багато в чому нагадує звичайну респіраторно-вірусну інфекцію, особливо при поступовому розвитку. Але згодом ситуація швидко змінюється в гіршу сторону.

Найбільш характерні такі ознаки:

  1. Підвищена температура – від 38 градусів при осередкової (захоплюючою незначну частину легкого) до 39-40 градусів при крупозної формі, яка уражує дихальний орган цілком.
  2. Сильна лихоманка, що супроводжується тремтінням всього тіла.
  3. Кашель з виділенням мокротиння рудого або зеленуватого кольору.
  4. Збільшення частоти серцевих скорочень (ЧСС).
  5. Цианотичность (посиніння) шкіри в області «трикутника», захоплюючого нижню частину обличчя, губи і підборіддя, а також нігтів на руках.
  6. Прискорене, часто сипле дихання, при якому активно рухається грудна клітка. Це пояснюється тим, що при пневмонії закупорюються легеневі альвеоли (пухирці, якими зсередини покриті стінки легенів, і за допомогою яких і відбувається газообмін), і для забезпечення дихального процесу організм підключає до нього допоміжні м’язи.

Задишка – це самий постійний симптом, що виникає при будь-якій формі захворювання. Тому на неї слід звертати пильну увагу. У разі важкого ураження дихальних органів вона виникає не тільки при скільки-небудь значних фізичних зусиль, але і в стані повного спокою.

Такий симптом може свідчити і про проблеми з серцево-судинною системою, але якщо він проявляється у молодих людей, які зазвичай не страждають подібного роду захворюваннями, це дає привід для серйозного занепокоєння.

Однак дізнатися, що є справжньою причиною подібної симптоматики, допоможе лише повноцінне обстеження, тому при її появі необхідно обов’язково викликати лікаря.

терапевтичні заходи

Чим раніше розпочато лікування пневмонії, тим менше ризик ускладнень, і тим швидше настає одужання – ці прописні істини відомі навіть неспеціалісту. При неускладнених формах захворювання допускається домашнє лікування, але останнє слово в будь-якому випадку залишається за лікарем, і якщо він наполягає на госпіталізації, відмовлятися від неї не варто: це може бути чревате самими серйозними наслідками. Пульмонолог, чиїм профілем є хвороби органів дихання, зазвичай призначає хворому курс антибіотичних препаратів, причому ін’єкційні форми в даному випадку краще пероральних.

лінкоміцинЯкі конкретно кошти застосувати, лікар вирішує в залежності від стану хворого і типу збудника інфекції:

  • при пневмококах призначаються Бензилпенициллин, Сульфаніламід, еритроміцин, Цефалоспорин, Линкомицин;
  • при стафілокок – Еритроміцин, Синтоміцин;
  • проти синьогнійної палички хороші результати дає застосування Тетрациклина і його ряду, а також Гентамицина;
  • якщо збудником є ​​грибок (кандидоз), необхідні антимикотические препарати.

Слід нагадати, що всі необхідні призначення, а також вказівки щодо дозування і схеми прийому ліків дає тільки лікуючий лікар, і хворому необхідно беззаперечно йому підкорятися. Якщо терапія не буде доведена до кінця або виявиться недостатньо потужною для того, щоб повністю знищити патологічного збудника, можливе виникнення так званої зворотної пневмонії, лікування якої, як правило, проходить набагато важче.

Реабілітація та профілактика пневмонії

Реабілітація після такого серйозного захворювання, як запалення легенів – процес непростий і досить тривалий. У цей період необхідно повністю зосередитися на відновленні сил, приділяючи максимум уваги до рекомендацій лікаря в усьому, що стосується способу життя і розпорядку дня.

Якщо ви працюєте в умовах підвищеної запиленості або загазованості, краще після закінчення лікарняного взяти місячну відпустку і провести його далеко від міста, бажано поблизу соснового лісу, оскільки виділяються хвоєю летючі речовини (фітонциди) є прекрасними союзниками в боротьбі з інфекційними захворюваннями дихальної системи.

Чи можна вберегтися від захворювання на пневмонію? Безумовно, так, якщо дотримуватися певних правил:

  1. Позбутися від шкідливих звичок – зловживання алкоголем і куріння.
  2. Вжити заходів до зміцнення імунітету.
  3. У період епідемій ГРВІ намагатися якомога рідше бувати в місцях великого скупчення народу: переповненому транспорті, торговельних і розважальних центрах.
  4. Нормалізувати режим дня, намагаючись якомога більше відпочивати, гуляти на свіжому повітрі.
  5. Повноцінно і своєчасно харчуватися.
  6. Займатися спортом і загартовуванням.

Ще одне важливе правило: потрібно намагатися якомога менше займатися самолікуванням при респіраторних інфекціях, оскільки не контрольований лікарем прийом лікарських засобів, особливо антибіотиків, здатний привести до дуже серйозних наслідків.