3 важливі симптоми алергічного кашлю у дитини



Алергічний кашель у дитини його симптоми і лікування будуть прямо залежати від концентрації алергену в організмі, а також стану імунної системи. Відкашлювання – виражений симптом алергії, що виявляється гострою реакцією на зовнішній або внутрішній подразник. Приступ алергічного кашлю сприяє частковому очищенню бронхів від небезпечного алергену. Своєчасно наданими лікувальними заходами вдається запобігти розвитку багатьох патологічних станів, пов’язаних з ураженням бронхолегеневої системи.

Особливості розвитку захворювання

алергія

Попадання в кров або дихальні шляхи певних подразнюючих речовин викликає підвищення імунної реакції. Вона супроводжується яскраво вираженими симптомами, одним з яких є задушливий кашель при алергії.

Група ризику

В основну групу ризику потрапляють діти віком від півтора років. Однак уже в дитинстві може спостерігатися схильність дитини до алергії. Все частіше у новонароджених діагностуються захворювання алергічної природи походження, пов’язані з генетичною схильністю. Особливо часто цю недугу страждають діти, близькі родичі яких мають в анамнезі бронхіальну астму або іншу недугу, пов’язаний з атопією.

Будь-алерген, який потрапив в організм повітряним, гомогенним або контактним шляхом, здатний викликати підвищення алергічної реакції. У немовляти вона проявляється почервонінням щік, що свідчить про розвиток діатезу (атопічного дерматиту).

Патологія носить не тільки вроджений, а й набутий характер. Проявитися вона здатна на тлі бактеріальної або вірусної інфекції, раніше перенесеної. В цьому випадку прояви алергічного кашлю у дітей викликаються певними імунними реакціями, викликаними дією шкідливих мікроорганізмів.

види алергенів

алерген



Алерген – специфічне речовина, що містить в своєму складі білок. Він присутній в повітрі, ґрунті, їжі. Його висока концентрація спостерігається повсюдно. Цьому сприяє погіршення екологічної обстановки, викликаної забрудненням навколишнього середовища. Все це негативним чином позначається на стані імунної системи, що дає збій при попаданні алергену всередину організму.

На розвиток алергічного кашлю у дитини можуть вплинути наступні подразники:

  • квіти кімнатних і садових рослин (пилок);
  • шерсть домашніх і диких тварин, що містить слину;
  • грибкові цвілеві мікроорганізми;
  • кімнатний пил;
  • декоративна косметика;
  • хімічні сполуки (побутова хімія, викиди в повітря забруднюючих речовин);
  • кліщі – домашні тварини, що живуть в килимах, м’яких іграшках, постільній білизні, подушках і ковдрах;
  • білкова їжа (курячі яйця, злаки, горіхи, мед, м’ясо).

Потрапляючи в кров, алерген миттєво розноситься по дитячому організму, викликаючи при цьому гостру реакцію. Що робити і як лікувати алергію, підкаже педіатр після огляду дитини та виявлення інших супутніх ознак захворювання.

Складно передбачити, який саме подразник спричинить розвиток атопії у дитини. Адже алергія розвивається в залежності від індивідуальних особливостей дитячого організму.

симптоматика хвороби

Кашель у дітей найчастіше сигналізує про розвиток гострого респіраторного вірусного захворювання (ГРЗ). В інших випадках він є наслідком попадання в організм бактеріальної інфекції. Причиною патологічного процесу також стає алергія, при цьому кашель стає основним, але не єдиним симптомом.

Як зрозуміти, що у дитини алергічний кашель? Батькам слід звернути особливу увагу на деякі симптоми алергічного кашлю.

дитина

Вони досить специфічні:

  1. Розвивається напад алергії. Він супроводжується гостро вираженими проявами. Ситуація небезпечна ще й тим, що в важких випадках алергічний кашель у дітей здатний призвести до анафілактичного шоку. Багато хто відзначає, що незадовго до нападу дитина контактував з можливим дратівливим речовиною (пилком рослин, вовною вуличних тварин і т.д.).
  2. Спостерігається сухий алергічний кашель у дитини, що не припиняється протягом досить тривалого періоду часу (години і більше). Приступ доставляє хворому значний дискомфорт. Особливо важко його переносять маленькі діти. На алергічну природу симптому може вказувати незначне виділення прозорої густого слизу з області бронхів.
  3. Розвивається кашлевой синдром безперервного характеру, коли напади змінюють один одного. При цьому в нічний період часу патологічний стан погіршується.
  4. Відсутня підвищення температури тіла.

Патогенез нерідко супроводжується додатковою симптоматикою, що посилює стан дитини:

Різь в очах

  1. Сильної різзю в очах, при цьому вони червоніють, а область навколо опухає. Присутній сльозоточивість.
  2. Алергічний риніт – нежиттю, для якого характерно виділення прозорого слизу рідкої консистенції.
  3. Сверблячкою і першіння.
  4. Безперервним чханням.
  5. Откашливанием, що приносить дитині дискомфорт і больові відчуття.

У разі нападу хворому слід прийняти антигістамінний засіб від алергічного кашлю для дітей. При легкій формі алергії симптоми знижується, а самопочуття дитини нормалізується. У важких випадках батькам рекомендується негайно викликати швидку медичну допомогу.

Тип кашльового синдрому

Кашель при алергії у дітей спостерігається з регулярною інтенсивністю. При цьому незначне полегшення відбувається в денний період часу, в той час як стан дитини вночі може значно погіршуватися.

Алергічний кашель буває двох видів:

вологий кашель

  • сухий. Розвивається в більшості випадків. Нерідко носить сезонний нападоподібний характер. Значно погіршує стан дитини, виснажуючи і послаблюючи дитячий організм;
  • вологий. Характеризується виділенням «склоподібної» мокротиння – прозорою густого слизу, в якій відсутній гнійний вміст.

Зволожений кашель розвивається досить рідко. Він доставляє менший дискомфорт, ніж сухий кашлевой синдром.

специфіка симптому

Кашель при алергії у дітей має деяку схожість з аналогічним симптомом при гострому запаленні бронхів або кашлюку. У переважній більшості випадків кашель сухий, гавкаючого характеру. При цьому слиз трудноотделимая. Напад може супроводжуватися задушливим станом, при якому у дитини спостерігаються проблеми з диханням. Такий патологічний процес викликається різким набряком слизової дихальних шляхів, пов’язаних з попаданням в організм сильного алергену.

Як розпізнати і відрізнити алергічну природу симптому від інфекційної складової?

таблетки

Слід звернути увагу на такі особливості:

  1. По-перше, в клінічній картині відсутні інтоксикаційні процеси (температура не підвищується, порушення стільця не спостерігається, апетит в нормі).
  2. По-друге, алергічний кашель часто набуває системного характеру, проявляючись при цьому після контакту з алергеном.
  3. По-третє, вираженість симптому знижується, якщо дати дитині протиалергічний препарат. При інфекційному ураженні такі заходи не принесуть відчутного результату.

Незважаючи на наявні характерні особливості, що дозволяють як визначити, так і прибрати клінічний прояв алергії, виявляти справжню причину патології і призначати відповідне лікування повинен педіатр після огляду дитини.

лікування патології

Лікування алергічного кашлю у дітей полягає в усуненні провокуючого фактора, а також зниженні алергічної реакції організму. Розглянемо способи усунення алергії і призначені для цього медикаментозні препарати.

Заходи щодо усунення алергену

Вологе прибирання

Залежно від різновиду алергену, фахівці рекомендують вдаватися до наступних заходів щодо усунення дратівної джерела:

  1. Використовувати замість пір’яних подушок спеціальний гіпоалергенний наповнювач, що дозволяє запобігти контакту з основним алергеном – пір’ям домашніх і диких птахів.
  2. Виключити з раціону дитини харчові продукти, що викликали алергічну реакцію. Дотримуватися при цьому спеціальну дієту.
  3. Прибрати з житлового приміщення все кімнатні рослини (в разі якщо провокуючим фактором послужила пилок).
  4. Проводити регулярне вологе прибирання, не забуваючи про провітрювання приміщення. Батькам рекомендується контролювати показники температури і вологості в дитячій кімнаті. Це пов’язано з тим, що ризик розвитку алергічних захворювань значно зростає в умовах сухого, теплого і погано провітрюється повітря.
  5. Припинити контакт дитини з домашніми вихованцями. У разі якщо алергеном виступає шерсть тварини, батькам слід вирішити питання про повне усунення улюбленця з квартири.

медикаментозна терапія

Якщо профілактичних заходів щодо усунення алергену недостатньо, то для купірування алергічної реакції потрібно застосування спеціальних медикаментозних препаратів.

Як вилікувати алергічний кашель у дитини? Для усунення нападів симптому дітям можуть призначатися кілька груп лікарських препаратів.

Основними з них є:

Медикаменти

  1. Антигістамінні засоби. Призначаються в залежності від віку хворого. До ефективних сучасним протиалергічну медикаментів відносять Супрастин, Еріус, Зодак, Цетрин, Фенистил і ін. За свідченнями лікаря дитині даються ліки цієї групи в формі таблеток або розчину для ін’єкцій.
  2. Сорбенти. Дозволяють нейтралізувати токсичні речовини (активоване вугілля, ентеросгель, полісорб і ін.).
  3. Бронхолитические препарати. Сприяють розслабленню гладкої мускулатури бронхів (Атровент, Интал, Кромогексал, Кетотифен та ін.).
  4. Відхаркувальні сиропи за віком (Мукалтин, Пертусин, Бромгексин).
  5. Назальні спреї. Призначаються дітям старше 4-х років (Кромогексал, аллергодил і ін.).
  6. Глюкокортикостероїдні кошти (при важкій формі алергії). До них відносять Беродуал, Пульмикорт і деякі інші медикаменти.

У терапії алергічного кашлю добре себе зарекомендували інгаляції, що проводяться за допомогою небулайзера – апарату, в який наливається спеціальний розчин, трав’яний збір або вода на мінеральній основі. Розчини можна готувати самостійно або придбати готову ингаляционную форму ліки в аптеці. Лікувальна процедура дозволяє зволожити слизові носоглотки, знизити вираженість кашльового синдрому, а також полегшити загальний стан дитини.

Прояви алергічної реакції нерідко протікають в гострій формі, доставляючи дитині значний дискомфорт і хворобливі відчуття. Напади кашлю здатні привести до серйозного патологічного процесу, що несумісна з життям.

З метою мінімізації ризику розвитку ускладнень важливо своєчасно прийняти терапевтичні заходи. Однак перш ніж лікувати захворювання самостійно, важливо негайно звернутися за консультацією до фахівця.