Оцінка результатів проби Манту у дітей і норми розмірів Манту за віком



Однією з найважливіших заходів захисту населення від туберкульозу є профілактична вакцинація щепленням БЦЖ. Для оцінки її ефективності застосовується проба Манту – оцінка результату у дітей дозволяє визначити, чи розпізнає імунітет паличку Коха. Крім того, вона показує, чи був контакт з носіями інфекції і хвора дитина. Інтерпретація результатів реакції в ранньому віці відрізняється від перевірки дорослих через низку індивідуальних особливостей дитячого організму.

Для чого дітям роблять пробу Манту

дівчинка

Реакція Манту – це одна з різновидів туберкулінової проби, що відрізняється внутрішньошкірним методом введення препарату, що складається з відфільтрованих антигенів палички Коха. Вона широко застосовується для виявлення туберкульозу у осіб, для яких більш ефективна флюорографія може бути небезпечною – до них відносяться наркомани, ВІЛ-інфіковані, вагітні та діти.

У дитячому віці аналіз проводиться щорічно; в деяких випадках дослідження може призначатися частіше, 2-4 рази на рік.

Результати проби Манту дозволяють виявити:

  • носіїв закритої форми туберкульозу, яка не має зовнішніх проявів;
  • хворих, інфікування у яких відбулося понад 1 року назад;
  • первинно інфікованих хворих;
  • дітей, на яких не подіяла вакцина БЦЖ, введена при народженні.

Якщо у дитини був будь-який контакт з паличкою Коха, імунітет розпізнає введені в ході процедури антигени і відповість на це алергічною реакцією. За силою прояву цієї реакції робляться висновки про характер контакту зі збудником інфекції.

У препараті для проби не містяться мікобактерії, він не навчає імунітет захищатися від палички Коха, тому реакція Манту не є вакциною. Крім того, вона не є приводом для постановки діагнозу «туберкульоз» та призначення лікування.

Існують і інші види туберкулінової проби: підшкірна Коха і нашкірних Пірке; перша застаріла і більше не використовується, друга зазвичай застосовується у дорослих. Незалежно від різновиду препарат не містить небезпечних для організму речовин і повністю нешкідливий. Єдине негативний наслідок від його запровадження – алергічна реакція, яка може проявлятися по-різному в залежності від індивідуальних особливостей організму, але завжди швидко проходить без лікування.

В якому віці робиться проба Манту

Згідно із законом, розробленим Мінздоровсоцрозвитку РФ, кожна народжена в Росії дитина повинна вакцинуватися щепленням БЦЖ і проходити аналіз Манту щорічно, починаючи з віку 1 рік, в осінній період. Минулорічні результати не враховуються – так, навіть якщо протягом перших 13 років проба виявилася показувала присутність мікобактерій в організмі, в 14 років її все одно треба зробити. Попередні аналізи грають роль тільки при визначенні віражу реакції – зміни розміру папули.

Необхідно також проведення проби Манту у дітей у віці 2 місяців і старше перед вакцинацією БЦЖ, якщо його не було зроблено відразу після народження. Щеплення може бути зроблена тільки дітям з негативною реакцією на туберкулін. Це ж вимога має бути дотримано при ревакцинації, що проводиться в 7, 12 і 17 років в регіонах з несприятливою епідеміологічною обстановкою.

Після досягнення 15-річного віку аналіз проводиться тільки при підозрі на активну форму туберкульозу, часті контакти з носіями палички Коха і необхідності в ревакцинації.

Частіше разу на рік реакція Манту проводиться при підвищеному ризику зараження туберкульозом.

До групи ризику потрапляють такі діти:

БЦЖ



  • невакциновані щепленням БЦЖ через протипоказання або за бажанням батьків;
  • мають діагностований цукровий діабет, виразку органів шлунково-кишкового тракту, гематологічні хвороби, ВІЛ-інфекцію або СНІД;
  • які беруть системні гормональні препарати протягом 1 місяць і більше.

Незалежно від віку проба Манту не проводиться, якщо дитина піддається алергій, має загострені хронічні хвороби, особливо шкірні, хворий на епілепсію або ревматизмом. У цих випадках туберкулін може погіршити стан пацієнта або ускладнити інтерпретацію результатів аналізу.

Перед проведенням процедури лікар оцінює анамнез дитини. Проба відкладається на 1 місяць, якщо недавно були зроблені профілактичні щеплення чи мала місце гостра бактерійна або вірусна інфекція. Робити тест можна тільки тоді, коли організм повністю відновиться, а імунітет заспокоїться, і знизиться ймовірність отримання ложноположительного результату.

Особливості проведення процедури

шприц

Масове проведення туберкулінової проби здійснюється з використанням 2 ТО препарату – під шкіру вводиться 0,1 мл водного розчину туберкуліну з незначним вмістом фенолу.

Оскільки неправильне проведення процедури може вплинути на її результати, важливо знати порядок введення препарату і контролювати його в міру можливостей.

Слід запам’ятати такі моменти:

  1. Використовується одноразовий інсуліновий шприц об’ємом 1 мл.
  2. Голка повинна бути короткою, тонкою, з косим зрізом. Неправильний вибір інструменту може призвести до потрапляння туберкуліну під шкіру, через що підвищується ймовірність прояву побічних ефектів проби Манту.
  3. Медсестра повинна перевірити склад і термін придатності препарату.
  4. Дитина повинна перебувати в положенні сидячи.
  5. Рука, в яку вводиться препарат, повинна змінюватися щороку. Доктор Комаровський стверджує, що оптимальний варіант такий – по парних роках проба робиться на правій руці, а по непарних – на лівій.
  6. Препарат вводиться в шкіру внутрішньої поверхні середньої третини передпліччя.
  7. Перед введенням голки шкіра повинна бути оброблена 70% медичним спиртом.

Відразу після введення на шкірі утворюється первинна папула діаметром 7-9 мм, білого кольору. Протягом першої доби, у міру того як антигени атакуются антитілами, папула червоніє, змінює форму і розміри. Навколо припухлості утворюється область гіперемії.

Папулу не слід заклеювати пластиром або обробляти антисептиком. Необхідно стежити за тим, щоб дитина не чухав місце уколу. Мочити пробу Манту можна.

Оцінка результатів

Оцінкою результату у дітей повинен займатися кваліфікований медичний працівник; хоча самостійно можна визначити тип реакції (негативний або позитивний), чіткий висновок, не знаючи особливих ознак проби, дати неможливо.

Проводиться оцінка через 2-3 діб після введення препарату.

Визначається характер алергії, яка може проявлятися в такий спосіб:

  1. Область гіперемії – це може бути як ознакою імунної відповіді, так і звичайним подразненням шкіри через введення голки.
  2. Папула – класична ознака активності антитіл, які акумулюються всередині шкіри.
  3. Витікання інфільтрату з місця ін’єкції, ділянки некрозу – ознаки активної форми туберкульозу, супроводжуються папулою великого розміру.

лінійкаВимірюється тільки папула; для цього використовується прозора м’яка лінійка. Заміри проводяться по поперечної осі передпліччя.

Важливо оцінювати не тільки розмір, але і інші параметри папули. Вона повинна мати яскраво-червоний відтінок і чітко окреслену овальну форму; в інших випадках потрібні додаткові аналізи для визначення природи реакції.

Якщо папули немає, може бути виміряна область почервоніння. Необхідності в цьому, однак, немає – в будь-якому випадку відсутність ущільнення говорить про негативний результат проби.

Норма реакції Манту у дітей різного віку

Інтерпретація отриманих результатів досить проста: якщо реакція на туберкулін є, значить, дитина контактував з паличкою Коха, якщо відповідь негативна, значить, імунітет незнайомий з мікобактеріями. Як наслідок, у дітей, вакцинованих від туберкульозу, обов’язково повинна бути позитивна проба Манту. Негативна реакція не є нормою і говорить або про неефективність щеплення, або про серйозні порушення імунітету аж до СНІДу.

Про слабку ефективність вакцини БЦЖ говорить сумнівний результат реакції Манту – поява папули розміром до 5 мм. В цьому випадку в найближчі кілька років необхідно пройти ревакцинацію.

Позитивний результат може бути різним; норма розміру папули залежить від віку і, відповідно, терміну, що пройшов після вакцинації. В 1 рік норма – від 5 до 11 мм. За цей час імунітет ще не встигає повністю розвинутися і почати максимально активно реагувати на туберкулін.

Якщо в 1 рік папула має розмір від 11 до 16 мм, це може говорити про високий ризик зараження, але частіше такий результат є наслідком порушення правил проведення процедури або догляду за Манту. Точна трактування реакції може бути дана тільки фахівцем на підставі анамнезу дитини.Після року нормальні розміри папули Манту такі:

  • 2 роки – до 16 мм, в цьому віці реакція досягає максимальної сили, а далі йде на спад;
  • 3-4 роки – 10 мм;
  • 5 років – 8 мм;
  • 6 років – в більшості випадків вакцина БЦЖ перестає діяти, і нормальної стає будь-яка реакція;
  • 7 років – негативна чи сумнівна реакція є нормальними;
  • 8 років – так як в 7 років робиться ревакцинація, цикл повторюється, і в цьому віці нормою знову є розмір 5-11 мм;
  • 9 років – до 16 мм;
  • 10-13 років – поступове зменшення папули;
  • 14 років – реакція в нормі негативна.

Якщо в 15 і більше років намітилася позитивна реакція, необхідно звернутися до фтизіатра. Також напрям в туберкульозний диспансер видається, якщо спостерігається позитивний віраж реакції – тобто з плином часу папула не зменшується, а збільшується в розмірах. Чим різкіше зміна, тим більше ймовірна наявність туберкульозу у дитини.

Побічні ефекти

Незважаючи на те що туберкулін безпечний, введення в організм цієї речовини може мати побічні ефекти у дітей зі слабким організмом.

До таких наслідків відносять:

нудота

  • легку лихоманку;
  • нудоту;
  • порушення роботи центральної нервової системи – головний біль, порушення сну;
  • алергічну реакцію у вигляді висипів по всьому тілу;
  • втрату апетиту;
  • занепад фізичних сил.

Найчастіше ці симптоми пов’язані з низькою якістю туберкулінового розчину. Якщо він приготовлений з порушенням технології, крім очищеного протеїну в ньому можуть міститися продукти розпаду мікроорганізмів, їх відходи життєдіяльності, фенол та інші речовини, на які у дитини може бути алергія. Важка алергічна реакція може призвести до м’язових спазмів, болів, удушення.

Щоб знизити ризик прояву побічних ефектів, необхідно робити пробу Манту тільки високоякісними препаратами в хороших лікарнях. Термін придатності препарату рекомендується перевіряти особисто.

Інша можлива причина неприємних симптомів – порушення правил догляду за місцем ін’єкції. Його не можна чесати, терти мочалкою, піддавати впливу високої температури і хімічних речовин, зокрема лікарськими препаратами.

Що робити після отримання результатів проби

Після оцінки результату необхідно проконсультуватися з педіатром для виключення хибнопозитивної або помилково негативні реакції. Перша зустрічається, якщо проба була зроблена в період хвороби або відновлення після інфекції, зараження нетуберкульозні мікобактеріями або схильності до алергій. Друга зустрічається рідко, її причиною може бути порушення роботи імунітету або недавнє зараження туберкульозом.

На прийом до фтизіатра дитина направляється в наступних випадках:

  • позитивний віраж проб;
  • гіперергічними реакція – папула більше 17 мм в діаметрі;
  • наявність некрозу поруч з місцем ін’єкції;
  • мав місце контакт з носієм активної форми туберкульозу.

При підозрі на туберкульоз повинні бути проведені додаткові аналізи.

Якщо у дитини немає протипоказань до введення туберкуліну, проводити пробу Манту раз на рік необхідно – на даний момент – це найкращий спосіб ранньої діагностики туберкульозу. Всім, у кого планується вагітність і пологи, слід заздалегідь дізнаватися всі тонкощі цього дослідження, щоб зберегти здоров’я дітей.