Захворювання дихальних органів в дитячому віці часом протікають інакше, ніж у дорослих, і батькам важливо знати, як визначити ознаки пневмонії у дитини без температури. Особливо характерна відсутність гіпертермії при даній патології у немовлят першого року життя. Маленька людина не в змозі пояснити, що він відчуває, тому дорослі повинні бути особливо уважні до проявів зовнішніх симптомів, які супроводжують нездужання.
Чому немає температури
Згідно зі статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, запалення легенів щорічно переносить кожен двохсотий житель планети. Це дуже серйозне захворювання, при несвоєчасному лікуванні що може мати вкрай важкі наслідки.
Фахівцям відомо, що дана патологія органів дихання відноситься до числа захворювань, що мають інфекційну етіологію. Переконаність деяких людей в її простудному характер заснована на тому, що недуга часто виникає як продовження гострої респіраторно-вірусної інфекції.
Згідно з дослідженнями, вона зустрічається в двох основних формах:
- бактеріальної;
- вірусної.
В ряду патологій, при яких є висока ймовірність летального результату, пневмонія посідає п’яте місце після серцево-судинних недуг, злоякісних новоутворень, різних видів травматизму та отруєнь. Особливо високий рівень летального результату – до двадцяти відсотків – дає запалення легенів у дітей грудного віку. Тому так важливо своєчасно визначити симптоми пневмонії у маленьких пацієнтів.
Чи буває пневмонія без спека? Вважається, що гострий запальний процес, в тому числі і пневмонія, без температури у дитини неможливий, але це не зовсім так. Гіпертермія – перша реакція організму на діяльність хвороботворних мікроорганізмів. Вона є головною захисною реакцією: підвищуючи температуру, організм тим самим вступає в боротьбу з патологічним агентом, намагаючись перешкоджати його розмноженню. Однак в деяких випадках цього не відбувається, і найчастіше так буває з малюками.
Причиною пневмонії без температури може бути:
- Низький рівень терморегуляції – у немовляти у віці до року він ще не цілком сформований.
- Ослаблений імунітет – так може бути після перенесення серйозної інфекції, продовженням якої найчастіше і стають проблеми з легенями, або при важкому хронічному захворюванні.
Все це значно ускладнює можливість швидкої діагностики пневмонії у дітей. За таких обставин визначити початок захворювання допомагають інші ознаки.
Тому, якщо стан малюка дозволяє запідозрити серйозне нездужання, відсутність температури не тільки не є причиною для заспокоєння дорослих, але навпаки, має вкрай насторожити їх.
симптоматична картина
Симптоматику запалення легенів у дітей, що протікає без гипертермической реакції, можна умовно розділити на дві основні групи:
- дихальна;
- поведінкова.
Зміни в поведінці, коли виникає пневмонія у дитини, мають спільні ознаки з усіма серйозними недугами. Малюки при цьому можуть бути надмірно примхливими, дратівливими, полохливими, їх сон стає неспокійним.
Крім того, у немовлят є можливість наступних проявів:
- відмовляються від грудей, відригують молоко;
- стають надмірно сонливими, апатичними;
- сильно пітніють.
Симптоми ураження легень можуть з’явитися з деяким запізненням (на один-два дні, іноді і більше) в порівнянні з позалегеневими ознаками.
Найбільш помітними серед них є:
- Збільшення ЧДД (частоти дихальних рухів), при цьому глибина вдихів поверхнева. Щоб цей симптом став більш наочним, потрібно роздягнути малюка і простежити за тим, як він дихає: на вдиху одна сторона грудної клітки часто відстає від іншої.
- При диханні крила носа починають роздуватися, що відбувається через надмірне напруження мускулатури, що бере участь в процесі.
- Слідом за цим з’являються характерні ознаки її виснаження: організм починає підключати в роботу резерви, наприклад, м’язи плечового пояса. Щоб полегшити дихання, малюк намагається знайти додаткову опору, впираючись ручками будь-що-небудь тверде.
- Кашель – також один з основних симптомів легеневої патології. Він може бути і сухим, і з виділенням мокроти.
- Шкіра хворе немовля може набувати ціанотичний (синюшний) відтінок, особливо в області рота і носа, що є наслідком гіпоксії (кисневої недостатності).
Коли мова йде про маленьку людину, патологічні процеси розвиваються вкрай швидко, тому дуже важливо при появі перших ознак запалення легенів, навіть при відсутності температури у дітей, як можна швидше викликати лікаря. Якщо він пропонує госпіталізацію, відмовлятися від неї не варто, оскільки провести повноцінне обстеження та лікування запалення легенів можливо тільки в умовах стаціонару.
Діагностика і лікування
При діагностуванні запалення легенів у дітей, що протікає без температури, застосовуються такі методики:
- рентгенографія – один з найбільш результативних методів діагностики, що дозволяє з точністю визначити локалізацію вогнища запалення, а також його розміри;
- дослідження мокротинні виділень дає можливість встановити різновид збудника і вибрати найбільш правильну тактику і стратегію лікування, перевіривши її результативність лабораторним шляхом;
- аналізи крові підтвердять наявність в організмі запального процесу.
Курс лікування в обов’язковому порядку включає антибіотики, причому це повинні бути препарати другого-третього поколінь, оскільки до більшості попередніх у збудників, як правило, є резистентність (стійкість). Ін’єкційний спосіб введення в даному випадку краще перорального. Вибір робиться з:
- амоксициліну;
- цефалоспорина;
- фторхинолона;
- макроліда;
- карбопенеми;
- Сульфаметоксазолу.
Їх застосування починається відразу ж, до отримання результатів бактеріологічного дослідження. Якщо протягом двох днів не настає поліпшення, один препарат міняють на інший, до тих пір, поки не з’явиться позитивна динаміка.
Коли антибіотична терапія не дає очікуваних результатів, до лікування підключаються противірусні (Озельтамівір, Інтерферон) або антимикотические (Флуконазол, Дифлюкан) кошти.
Після зняття симптомів гострого запалення і настання відновного періоду можуть бути призначені фізіотерапевтичні процедури: масаж, УФО. Для відновлення мікрофлори кишечника рекомендується використовувати пробіотики.
Дуже важливо вчасно почати лікування запалення легенів у малюків, щоб попередити виникнення ускладнень, які можуть позначитися на їх здоров’ї в майбутньому.