7 важливих правил при лікуванні туберкульозу мови і рота



Туберкульоз мови і порожнини рота – досить неприємне захворювання, з яким стикається безліч людей. Прогресує ця хвороба, як зрозуміло з назви, на слизовій рота і вражає організм мікробактеріями, які завдають значної шкоди здоров’ю. Бактеріальний тип зараження робить хвороба особливо небезпечною, адже поширюватися вона може повітряно-крапельним шляхом. У туберкульозу ротової порожнини немає вікових обмежень, так що під загрозу потрапляють як діти, так і дорослі і літні люди, і насторожує повинен бути кожна людина.

Чим характеризується захворювання

Мова

Так як туберкульоз мови розвивається в ротовій порожнині, найбільше страждає слизова оболонка рота. Пошкодження, спровоковані такою хворобою, помітити нескладно, але диференціювати туберкульоз мови за спрощеним варіантом розвитку: виразка і вовчак. Така класифікація різниться по типу прояв патології.

Туберкульоз в роті з’являється як через контакт з хворою людиною, так і з-за частих запалень тканин, що оточують зуб. Без лікування такі запалення можуть поширюватися все далі і далі, і як підсумок викликати туберкульоз слизової оболонки. Незалежно від етіології даної патології туберкульоз ротової порожнини небезпечний і потребує лікування.

Вразивши ротову порожнину, туберкульоз може торкнутися:

  • глотку людини;
  • мова;
  • мигдалини;
  • верхнє і нижнє небо;
  • куточки рота;
  • ясна;
  • шкіру в області губ.

Буває, що туберкульоз слизової рота поширюється і на носову порожнину, тому запальні процеси в області носа також можуть бути ознакою туберкульозу. Хоч хвороба і починає шлях у роті, але інфекція має властивість вражати все більші ділянки, а носова порожнина тісно пов’язана з ротової, зараження відбувається лімфогенним шляхом.

Класифікація туберкульозу мови і рота

Від туберкульозу можуть страждати перераховані вище органи, але тип ушкоджень залежить від форми перебігу хвороби. Розглянемо три види протікання цієї патології.

Міліарний виразковий туберкульоз



  1. Туберкульозна виразка. Якщо поглянути на фото виразки при появі на губі, вона більше нагадує тріщини, а при виникненні на яснах або на мові, в виразці можна намацати ущільнення. Самі ранки в більшості випадків не болять, а поширюються вони в основному далі по зараженої поверхні. При туберкульозної виразці лімфовузли зазвичай збільшуються, набувають рухливість і м’якість, а при натисканні відчувається біль. Спочатку з’являються туберкульозні вузли, які з часом перетворюються в повноцінні виразки, поступово зливаючись в великі виразкові утворення. Якщо розглянути дно виразки, можна побачити жовтий наліт. Раптове погіршення здоров’я може викликати посилення хвороби, і виразки будуть поширюватися все більше і більше, залишаючи після себе рубці.
  2. Міліарний виразковий туберкульоз – рідкісне явище. Найчастіше від міліарний форми захворювання страждає мова. Він характеризується наявністю безлічі дрібних пошкоджень на зараженій поверхні з одним великим вогнищем із з’єднання декількох виразок. Такі травми допомагають туберкульозу пробратися всередину організму і поширити зараження на велику область. В основному міліарна форма хвороби проявляється на спинці мови або на його боках. Саме ці області найбільш уразливі, адже найбільше тертя піддаються саме спинка і боки мови. Такий тип туберкульозу виникає в результаті самозараження організму.
  3. Туберкульозний вовчак поширена не так сильно, як виразка, але тим не менше зустрічається часто. Найчастіше від такого прояву патології страждають діти, тому якщо дитина раптово покрився вовчак, необхідно відвезти його до педіатра. Туберкульозний вовчак в порожнині рота починається з появи люпоми, тому друга назва вовчака – люпус. Люпома є злегка округлий горб, який має бурого забарвлення (іноді з розовінкой), м’який на дотик, а при тому, що промацує не викликає ніяких хворобливих відчуттів. Безліч таких горбиків покривають заражену область, поступово розростаючись все більшою кількістю, а іноді і зростися. На люпом можуть залишатися вм’ятини, а в деяких випадках в горбі починає накопичуватися кров і лімфа, тим самим створюючи ущільнення в люпом. Таке скупчення може зарубцюватися, залишивши на ураженій області вузлик, який в більшості випадків не містить бактерій (по крайней мере, в великій кількості).

Будь-які зміни в стані порожнини рота повинні викликати побоювання, а якщо людина намацає ущільнення або раптово відчує присмак заліза в роті, то слід не полінуватися і сходити до лікаря.

симптоми захворювання

Туберкульоз порожнини рота і мови характеризується деякими зовнішніми змінами. Знаючи, яка мова у туберкульозника і як виглядає його ротова порожнина, можна виявити наявність цього захворювання у дорослої людини або дитини. Перевіритися на туберкульоз мови і рота потрібно при наявності навіть одного або декількох таких симптомів.

лімфовузли

  1. Збільшені лімфовузли свідчать про наявність проблем зі здоров’ям, і туберкульоз – одна з цих причин. Якщо при тому, що промацує лімфовузли здаються більше звичайного розміру, то це є вагомим аргументом для походу до лікаря.
  2. Біль в області рота. Якщо тимчасові неприємні відчуття в ротовій порожнині можуть бути звичайним роздратуванням і не викликати особливого клопоту, то постійний біль повинна викликати побоювання і стати приводом для детального обстеження.
  3. Якщо при тому, що промацує вузлики лімфи викликають хворобливі відчуття, то це свідчить про наявність в організмі такої патології, як туберкульоз.
  4. Хворобливі прийоми їжі напевно викличуть дискомфорт і змусять звернутися до лікаря, і однією з найбільш неприємних причин такої скарги може бути туберкульоз. Тому якщо в якийсь момент трапеза стане занадто болісним, медичний огляд буде неминучий.
  5. Неприємні відчуття під час бесіди також можуть свідчити про патологію мови або слизової. Коли від розмови організм отримує більше страждання, ніж задоволення, то похід в лікарню стає неминучим.

Ці ознаки є найпоширенішими симптомами туберкульозу, але в окремих випадках можна помітити і неспецифічні прояви хвороби, наприклад, сухість у роті або навпаки – зайвий слинних потік. За будь-якою зміною в стані організму повинен слідувати лікарський огляд.

Чи не самим приємним доповненням цих симптомів може бути освіту на заражених місцях виразок, і деякі з цих виразок можуть мати нерівні краї. З’являючись на слизовій, виразки мають рожево-червоне забарвлення і більше схожі на тріщини, які розповзаються по інфікованої поверхні. Ці тріщини можуть заповнюватися жовтим нальотом, а якщо його зняти, то можна побачити рельєфне дно, з якого в деяких випадках сочиться кров. Ці виразки будуть все більше поширюватися через супутні жовтуватих горбків. На відміну від звичайних ран, туберкульозні виразки заживають не так швидко, адже вони йдуть глибше, а розростаються швидше.

Діагностика даної патології

лабороторііОдних лише симптомів недостатньо, щоб точно сказати, чи є у людини хвороба, на який вона стадії і як краще її лікувати.

Для виявлення всіх нюансів проводять детальну діагностику організму, здійснити яку можна за допомогою:

  • ряду бактеріоскопіческіх аналізів;
  • детальне дослідження клітин організму;
  • загальної клінічної картини обстежуваного людини.

Всі ці обстеження, що проводяться на рівні мікробіології, здійснюються в спеціальних медичних центрах, які спеціалізуються на туберкульозі ротової порожнини. Так як звичайні лікарні не здатні на належному рівні провести всі потрібні процедури, передбачуваному хворому доведеться звернутися в спеціалізовану установу.

Звичайно, для успішного лікування потрібно звернутися за допомогою якомога раніше. Зазвичай за допомогою звертаються хворі з уже сильно розвинулася симптоматикою. На заражених ділянках вже поширюються вузлики, в центрі яких омертвіла шкіра. Все це доповнюється ще кількома процесами, за якими лікар може запідозрити патологію і направити пацієнта на додаткові обстеження. Тільки ретельний щелепно-лицевої огляд зможе з точністю дати результат.

Лікування туберкульозу мови і порожнини рота

Лікуванням цієї патології займається фтизіатрія, тому рішення щодо усунення туберкульозу приймає тільки лікар-фтизіатр. Суть і порядок кроків на шляху до лікування грунтується на результатах діагностики, але як правило, хворі приймають відразу кілька препаратів. Крім прийому призначених ліків, необхідно вжити ряд певних заходів.

лікар

  1. Разом з лікуванням туберкульозу пацієнт проходить ще й комплексне лікування ротової порожнини. Хворі зуби намагаються вилікувати, а якщо спроба не вдасться, то доводиться приймати радикальні заходи і виривати їх, також це стосується і зубних коренів. Якщо туберкульозу супроводжує вовчак, то в місцях її поширення видаляють рухливі зуби.
  2. По завершенні лікування людина повинна доглядати за ротовою порожниною з великими зусиллями. Навіть вилікувавшись, слизова оболонка і мову залишаються особливо уразливими для мікробів, тому і гігієнічні процедури стають серйозніше. Всі перехворіли на туберкульоз мови постійно полоскати рот спеціальним дезинфікуючим розчином.
  3. Також після лікування людина стає на облік і постійно проходить обстеження, адже хвороба може просто затихнути на час і вичікувати момент, коли людина втратить пильність, щоб повернутися і знову почати знищення організму. Якщо симптоми хвороби знову проявляться, курс лікування повториться.
  4. Що стосується побуту людини, то необхідні певні умови життя. Для початку забезпечуються оптимальні санітарні норми: в будинку повинна дотримуватися чистота, близька до стерильності, тому частота проведення прибирань збільшується. Бажано застосувати такі заходи і в інших місцях, де буде довгий час перебувати людина, який хворів на туберкульоз.
  5. Навіть поборів захворювання, людині знадобиться якомога більше свіжого повітря. Постійні прогулянки і щорічні поїздки в санаторій допоможе запобігти поверненню патології.
  6. Виробивши режим дня, організм розвантажується, і в принципі поліпшується самопочуття. Якщо знайти баланс між працею і відпочинком, підвищаться захисні функції організму, а міцний імунітет важче піддати повторному зараженню.
  7. Спровокувати рецидив може переохолодження або ж перевтома, тому ретельний контроль за станом організму дозволить запобігти поверненню туберкульозу.

Для профілактики туберкульозу ротової порожнини необхідно стежити за станом зубів і слизової рота. Ну а щоб запобігти зараженню повітряно-крапельним шляхом, можна тільки не допускати спілкування з зараженими.

терапевтична стоматологія

Щоб виявити проблеми з зубами і успішно позбутися від них, можна звернутися до терапевтичної стоматології. Ця область сучасної медицини досліджує хвороби зубів, слизової і порожнини рота в цілому. Як показує практика, ретельний догляд за ротовою порожниною і постійні консультації і лікування у фахівця могли б запобігти частина випадків захворювання на туберкульоз мови або ротової порожнини.

У терапевтичної стоматології існує кілька завдань:

стоматолог

  • рішення проблем з емаллю зуба;
  • лікування захворювань сполучної тканини всередині зуба;
  • лікування тканин, що оточують зуб;
  • усунення проблем зі слизової рота;
  • відновлення зубів;
  • професійна чистка ротової порожнини.

Стоматолог-терапевт вивчає профілактику захворювань ротової порожнини, а також лікування простих захворювань, при яких не потрібно хірургічне втручання. Для вирішення більш серйозних проблем знадобиться втручання стоматолога-хірурга, який працює з тим станом, коли терапевт вже безсилий.