Пневмонія у новонароджених після операції кесарів розтин зустрічається досить часто через підвищеної сприйнятливості дітей до різного роду інфекцій. Такі діти найбільш уразливі до будь-яких негативних впливів, і однією з причин такої вразливості та сприйнятливості є спосіб вилучення з утроби. В ході операції дитина витягується протягом 3-5 хвилин, не встигаючи адаптуватися до навколишнього середовища і втрачаючи захист, яку забезпечує йому мікрофлора матері при природному фізіологічному пологах.
Причини недуги
Організм немовлят, що народилися за допомогою кесаревого розтину, ослаблений, і для розвитку запального процесу в їх легких існує безліч причин, найбільш значущими серед яких є:
- внутрішньоутробне інфікування;
- ослаблений імунітет;
- недолік мікрофлори, що забезпечує захист організму;
- поява на світ раніше покладеного терміну;
- зараження внутрішньолікарняної інфекцією.
В першу чергу варто сказати про брак материнської мікрофлори, контакту з якої малюк, народжений через кесарів, позбавлений. Під час фізіологічних пологів при проходженні дитини через родові шляхи мікрофлора матері не тільки покриває його шкіру, але і проникає в дихальні шляхи, травний тракт, залишається на слизових. Саме ця мікрофлора стає надійною перешкодою для всіляких хвороботворних мікроорганізмів.
Різка зміна навколишнього тиску при добуванні плоду з утроби матері позначається на його загальний стан. «Кесарята» значно слабкіше дітей, народжених природним шляхом, і їх організм не в змозі протистояти інфекції.
Розвиток пневмонії у новонароджених після кесаревого розтину пов’язують з тим, що в більшості випадків таких немовлят поміщають в спеціально створені умови, захищаючи їх від контакту із зовнішнім світом на кілька днів. Після повернення в звичайне середовище малюк не завжди здатний відразу адаптуватися, і його організм потрапляє під вплив патогенної мікрофлори.
Причиною розвитку пневмонії у новонароджених часто стають інфекційні захворювання, перенесені матір’ю в періоді виношування плоду. Найчастіше хворіють діти, народжені раніше встановленого терміну. Легкі недоношених малюків не повністю наповнюються повітрям, так як малюк досить слабкий для того, щоб зробити повний вдих. В таких умовах активно розмножуються хвороботворні мікроорганізми, викликаючи запальний процес в легенях щойно народженого малюка.
- палички синьогнійна і кишкова;
- стафілокок;
- клебсієли і хламідії;
- мікоплазма і цитомегаловірус;
- протей і пневмоцистами.
Пневмонія у новонароджених після кесарева може бути вродженою, викликаної наявністю в організмі матері цитомегаловірусу або герпесу будь-якого типу. Причиною може стати перенесена жінкою під час вагітності краснуха, ЗПСШ, малярія, туберкульоз або лістеріоз. Вроджена пневмонія розвивається при зараженні грибами типу кандида або стрептококом.
Ще одна причина виникнення пневмонії у дитини, народженої через кесарів, – перенесена гіпоксія або аспірація навколоплідними водами або первородним калом, що потрапили в них.
Після перших двох днів життя проявляються симптоми захворювання, і лікарі вживають всіх необхідних заходів для порятунку життя немовляти.
Ознаки та симптоми
Наявність запалення легенів у новонародженого можна визначити по порушенню дихання. Його частота і глибина помітно відрізняється від цих параметрів дихання здорової дитини. Малюк дихає часто, поверхнево, шумно. При прослуховуванні дихання нерівне, змішане з хрипами.
З інших симптомів найбільш значущими є:
- нездатність відразу взяти груди;
- ослаблений смоктальний рефлекс;
- зригування залишками їжі з домішкою жовчі;
- кінцівки і губи синюшного відтінку;
- крик слабкий, ледве чутний;
- ніжки набряклі.
Хворий дитина страждає від частої блювоти, він швидко втрачає вагу, температура його тіла сильно підвищена, а деяких випадках досягає 40 °. Пупкова рана заживає надто повільно. Дитина ослаблений, носогубний трикутник має виражені кордону синюшного відтінку.
З розвитком захворювання частішає дихання, стає переривчастим, з’являється апное (зупинка дихання), тривалість якого досягає 5 сек. Помітно слабшає не тільки смоктальний, але і ковтальний рефлекс. Порушується координація рухів, малюк стає неспокійним, часто плаче, погано спить або постійно перебуває в стані сну (якщо зовсім ослаблений).
Якщо своєчасно не був поставлений правильний діагноз і не було розпочато адекватне лікування, у дитини з’являється задишка, він виявляється від прийому їжі, голос починає помітно тремтіти, на губах з’являється слина, що нагадує піну. Утруднене дихання стає причиною напруги крил носа, періодично виникають судоми, крихітка втрачає свідомість. Малюкові терміново потрібна ефективна терапія.
Способи діагностики та терапевтичні заходи
Діагностика запалення легенів у новонароджених немовлят ускладнюється тим, що дитина не здатна поскаржитися на свій стан і перерахувати все те, що його турбує. Медики при першій підозрі на можливість розвитку пневмонії приступають до проведення повноцінного обстеження.
Діагностичні заходи включають:
- ретельне прослуховування дихання;
- підрахунок дихальних рухів і часу апное;
- перкусія (простукування) легеневих полів;
- дослідження крові;
- паркан мокротиння для посіву.
Точний діагноз буває досить складно поставити без повноцінного інструментального обстеження. З цією метою новонародженому роблять рентгенографію, проводять ультразвукове дослідження або комп’ютерну томографію.
При підтвердженні попереднього діагнозу негайно приступають до проведення терапевтичних заходів.
При пневмонії у новонароджених після кесаревого розтину їх підключають до апарату штучного дихання, щоб уникнути розвитку двостороннього запального процесу і забезпечити якісну вентиляцію легенів. В іншому випадку можуть розвинутися важкі ускладнення.
Особливу небезпеку становлять такі наслідки пневмонії як:
- абсцес легенів;
- плеврит;
- порушення кровообігу;
- серцева і дихальна недостатність.
Не обходиться лікування і без застосування декількох груп лікарських препаратів. В обов’язковому порядку призначається пеніцилін і серцеві глікозиди (Ампіцилін), цефалоспорини і аміноглікозиди. Підібрати потрібні медикаменти може тільки висококваліфікований лікар. Такий підбір залежить від особливостей збудника, який став причиною розвитку хвороби.
Щоб запобігти можливі наслідки запалення легенів у новонародженого, йому забезпечують повноцінну подачу кисню в легені, стежать за набором і втратою ваги. При необхідності збільшують число годувань, скоротивши їх тривалість. Незважаючи на те, що дитина ослаблена, його обов’язково прикладають до грудей для підтримки смоктального рефлексу. Грудне молоко містить всі елементи, необхідні для зміцнення імунітету і забезпечує поставку в організм крихти всіх вітамінів.
Для зниження температури призначають жарознижуючі засоби. Позбавляючи малюка від кашлю, прописують від кашлю, для того щоб зміцнити імунітет, – імуностимулятори. Своєчасно поставлений діагноз і розпочате лікування є гарантією одужання новонародженого.