Туберкульоз – найпоширеніша на планеті вірусна інфекція. З метою її раннього виявлення дітям щорічно до 14 років проводять ін’єкції. Синяк на місці Манту не повинен викликати занепокоєння, тому що не є симптомом розвитку і поширення захворювання. Проведення такої діагностики не є обов’язковим – батьки можуть написати відмову.
Що таке реакція Манту?
Для того щоб виявити туберкульозне захворювання у дітей на ранньому етапі розвитку, в навчальних закладах щорічно здійснюється проба Манту. Препарат, який застосовується для ін’єкції, був створений Робертом Кохом ще в 1890 році. Спочатку його наносили на ділянку шкіри, який цілеспрямовано ушкоджувався для цього, але трохи пізніше французький доктор Манту (в честь якого і названа реакція) модифікував процедуру, вводячи препарат під шкіру.
Суть методу зводиться до виявлення реакції Т-лімфоцитів організму на введений туберкулін. Від їх кількості залежить розмір папули, який згодом і стає показником для встановлення попереднього діагнозу. Туберкулін – спеціальний антиген, виведений з мікобактерій якраз для діагностичних цілей.
Результат проби Манту може бути:
- негативний (ущільнення або повністю відсутній, або його розмір не більше 1 мм);
- сумнівний (розмір папули до 4 мм);
- позитивний (якщо папула більше 4, але менше 16 мм);
- гиперергический (від 17 мм, або на місці проведення автор ін’єкції утворилися гнійники і виразки).
Перший раз Манту проводять, коли дитина досягла однорічного віку (крім тих випадків, коли в пологовому будинку дитині не проводилося щеплення БЦЖ, тоді першу пробу ставлять в піврічному віці), а наступні – щороку до 14 років в один і той же час. Більш детально про реакцію Манту можна дізнатися з відео доктора Комаровського – відомого дитячого лікаря, який не з чуток знає про неї.
Результати перевіряються через 3 доби. Якщо у лікаря є підозри на рахунок наявності захворювання у дитини, то він виписує йому направлення для проходження додаткових аналізів в спеціальних установах.
Техніка проведення проби Манту
Процедура повинна проводитися досвідченим медиком із застосуванням одноразового шприца, у якого не закінчився термін придатності. Голка повинна бути тонкою і мати скіс на своєму кінці. До проведення уколу ємність з туберкуліном повинна бути оброблена етиловим спиртом, акуратно розкрита, а паркан рідини повинен здійснюватися тим же шприцом, яким буде здійснюватися проба Манту.
Подальші кроки такі:
- Пацієнт повинен зайняти сидяче положення (іноді дана процедура викликає втрату свідомості).
- Місце майбутньої ін’єкції протирається спиртом для дезінфекції, а потім промакивать ватним тампоном, щоб видалити рідину.
- Голка повільно вводиться всередину шкіри паралельно зрізом вгору (як показано на фото) і здійснюється впорскування туберкуліну, після чого утворюється маленький горбок.
Правильна техніка проведення стає запорукою того, що синяк після Манту не виникає. А сама проба дозволяє оцінити рівень протитуберкульозного імунітету організму (нормальний, сильно активоване або без реакції).
Чому може залишитися синяк?
Основною причиною, по якій виникає синець від Манту у дитини, є людський фактор.
Він виражається в трьох аспектах:
- Медичний персонал, який проводить маніпуляцію, випадково здійснив прокол кровоносної судини під шкірою. Він лопнув і на місці синця виник синяк.
- Доктор поспішив з проведенням ін’єкції, в результаті чого на місці уколу з’явилося ущільнення, яке чинить тиск на кровоносні судини. Вони лопаються, і також з’являється посиніння.
- Введення туберкулінового препарату повинно здійснюватися під шкіру. Якщо ж прокол здійснений глибше, то це стає причиною появи синця.
Слід розуміти, що реакція Манту не є точним свідченням наявності або відсутності мікобактерій в організмі людини, а результати діагностики можуть бути перекручені недотриманням деяких правил.
Тому важливо:
- не допускати потрапляння рідин на місце проколу (якщо це сталося, слід повідомити лікаря, а воду усунути за допомогою промаківанія рушником);
- НЕ чесати і не терти папулу;
- не виробляти дезінфікуючих процедур;
- НЕ пережимати пробу Манту і не поміщати на неї пластир.
Іншим фактором, який може вплинути на результати діагностики, є алергічні реакції, які можуть викликати зміну кольору шкіри в місці уколу (почервоніння, посиніння, іноді шкіра навіть стає фіолетовою).
Тому:
- якщо у дитини є алергія на тварин, потрібно виключити контакти з ними;
- при алергічної сприйнятливості до продуктів (цитрусові, солодке, шоколад, овочі), варто виключити їх з раціону.
Серед протипоказань виділяють наступні:
- Наявність шкірних висипів.
- Захворювання соматичного і інфекційного характеру.
- Епілептичні припадки.
Важливо правильно проводити Манту, щоб уникнути посинів і гематом на шкірі, тому що їх утворення ускладнює процес інтерпретації результатів. Необхідно вивчити всі протипоказання, що є у дитини, перш ніж здійснювати ін’єкцію.
Наслідки виникнення гематом
Якщо від Манту на шкірі залишився синець або вона встигла почервоніти, то це викликає труднощі при визначенні результатів. Посиніння в місці уколу може проходити через три доби, тому не варто переживати завчасно.
При вимірі папули застосовується прозора лінійка, тому що утворився синець або почервоніння можуть стати причиною некоректних вимірювань. Так як здійснення реакції Манту є одним з первинних методів виявлення туберкульозу, то дуже важливо правильно оцінити результат індивідуальної реакції організму.
Не варто забувати, що точність даного методу не дуже висока і може давати хибно позитивні і помилково негативні результати. У разі виникнення сумнівів, дорослі можуть попросити провести повторну пробу їх дитині, але не раніше, ніж після закінчення тримісячного терміну.
Якщо крім синяка присутній пульсуючий біль або утворилася щільна пухлина, то слід звернутися до лікаря.
Це може свідчити про наявність абсцесу, для усунення якого можуть застосовуватися:
- антисептики (мазь Вишневського, Мірамістин);
- хірургія.
Ще однією причиною, чому можуть виникнути бузкові освіти в місці ін’єкції, є пошкодження нервових закінчень. Це трапляється досить рідко, а лікується за допомогою вітамінного комплексу.
Алергічна реакція на Манту – нормальне явище. Однак якщо крім синяка присутній печіння і свербіж, задишка і нежить, то слід негайно звернутися до лікаря.
Як уникнути синців при Манту або позбутися від них?
Крім правильної техніки введення препарату, знизити ймовірність виникнення посиніння допомагають такі заходи:
- Застосування розчинів на антисептиках.
- Правильний вибір місця для ін’єкції.
- Використання голки потрібної форми, розміру і товщини.
- Дотримання необхідної швидкості введення туберкуліну.
Позбавлятися від синців до того, як були зняті результати, забороняється, тому що такі маніпуляції призводять до спотворення якості діагностичної перевірки.
Після вимірювань папули медичним персоналом для усунення посиніння можна:
- застосовувати йодні сітки;
- використовувати різні компреси і харчову плівку;
- поставити примочку на основі магнезії.
Синяк може залишатися на шкірі якийсь час після Манту, але важливо розуміти, що без інших симптомів він абсолютно безпечний. Якщо ж вашої дитини турбує ще щось або утворився нарив (абсцес), то його необхідно відвести до педіатра.