Чи має Діаскінтест протипоказання – один з насущних з 2015 року питань серед батьків підлітків і дітей шкільного віку. Саме з цього року в даній віковій категорії Діаскінтест офіційно замінив пробу Манту. Нова методика застосовується в Росії з 2009 року, але до останніх нововведень була мало відома і поширена. Тепер для дітей шкільного віку це основний варіант діагностики, для інших – альтернатива при відмові від Манту. В рамках чого населення хоче знати, чому це сталося, і чого чекати від реформ.
Інформаційна довідка про препарат
Інноваційний речовина, що дозволяє виявити туберкульоз, має вітчизняне походження і не має аналогів. Діаскінтест (ДСТ) – сучасна ін’єкція, заснована на білкових структурах. До складу входить поверхневий білок бактерії людського туберкульозу (CFP10 і ESAT6).
Це головна відмінність від класичної проби Манту, яка містить убиті цілі бактерії людського і тваринного туберкульозу. У вакцині БЦЖ також присутні штами бичачого туберкульозу. Це обумовлює необхідність застосування Манту у дітей до семи років.
До складу нового препарату також входить фенол, полісорбат, натрій і калій, вода, що робить його більш чутливими. Однак на зміну хибнопозитивних результатів Манту приходять хибнонегативні Діаскінтест.
Ризик їх появи збільшується при імунодефіциті (ВІЛ) та інших хворобах імунітету; зараженні тваринам туберкульозом (30% всіх випадків). Інноваційна процедура обкладена низкою запитань.
Найпопулярніші запити:
- безпечний тест;
- ефективний він як самостійний метод діагностики;
- рівна і раціональна чи це заміна перевіреної часом туберкулінової діагностики.
Більшість фтизіатрів і пульмонологів, в числі яких О.Е. Комаровський, стверджують, що використовувати діскінтест потрібно в сукупності з Манту. Ці процедури не взаємозамінні, але взаємодоповнювані. Застосування Діаскінтест в ранньому віці виправдано тільки частотою хибнопозитивних результатів при Манту (через БЦЖ).
Препарат дозволений для дітей, вагітних жінок і літніх людей. Шкідливість кошти не підтверджена.
Діаскінтест застосовують для виявлення активної форми хвороби, визначення динаміки діяльності бактерій, моніторингу курсу терапії. Чи не використовують для визначення стійкості імунітету до туберкульозу і необхідності ревакцинації.
Статистика свідчить, що Діаскінтест ефективний і достовірний в 98% випадків. У той час як Манту – в 70%. Однак при цьому кожна з ін’єкцій має ряд інших переваг і недоліків.
Користь і шкода від Діаскінтест
Гучна в 2015 році історія смерті маленької Ані Іванушкіна після введення Діаскінтест до сих пір не відпускає батьків всієї країни. Ще один схожий випадок стався після почергового введення Манту і Діаскінтест. Здоров’я дівчинки різко погіршився, регрес тривав. Підсумком стала інвалідність і вкрай важкий стан дитини.
З пісні слів не викинеш. Ці випадки зафіксовані, але причини таких результатів точно не встановлені. Офіційна версія медпрацівників і прокуратури – порушення техніки постановки уколу і заходів безпеки при проведенні процедур.
Велика кількість сумнівних відгуків на просторах інтернету можна пояснити. Страхи матерів і сумніви в необхідності ін’єкційних діагностик виправдані. Адже на кону не тільки здоров’я дитини, але і його життя. У зв’язку з чим актуально розглянути всі сторони питання, оцінити переваги та недоліки, позначити ризики і небезпеки (або їх відсутність).
Введені антигени бактерій безпечні. Вони не можуть заподіяти шкоди здоров’ю і тим більше заразити туберкульозом. Інші компоненти також безпечні.
- Фенол відрізняється токсичністю, але його частка в препараті вкрай мала (менше 0,1 грама), що не може завдати шкоди.
- Полісорбат нетоксичний, але в ряді випадків може викликати алергію індивідуального характеру.
- Фосфати калію (активатор) і натрію (антиоксидант) містяться в мікроскопічних дозах, що мінімізує ризик побічного впливу. Крім того, вони використовуються в харчових добавках. Їх безпеку офіційно підтверджена.
Головний ризик прийому препарату – індивідуальна непереносимість, алергія на компоненти речовини. Групу ризику складають люди з алергією невстановленого походження. Їм рекомендується уникати Діаскінтест.
Іншим людям дозволено використання даної процедури.
Однак, як і при проведенні Манту, важливо дотримуватися ряду пересторог (протипоказання Діаскінтест):
- не можна проходити діагностику в момент загострення хронічних нервових, соматичних і інфекційних патологій;
- з обережністю використовувати в періоди ремісій хронічних захворювань;
- шкідливо проводити діагностику при шкірних висипаннях і дерматиті;
- в період застуди і при її симптомах (кашель, нежить, температура, слабкість) не можна тестувати, а також протягом двох тижнів (краще місяці) після одужання;
- не можна ставити пробу при запаленнях дихальної системи;
- заборонено поєднувати ін’єкцію з будь-якої вакцинацією (день постановки вакцини і місяць після неї);
- заборонено проводити тестування в період карантину і місяць після нього;
- не рекомендується робити тест при гельмінтозі (загрожує хибнопозитивним результатом і розвитком ускладнень).
Розглянуті заходи обережності актуальні як для дитячого віку, так і для дорослої частини населення. Протипоказання до проведення тесту на туберкульоз бувають тимчасовими і постійними. До перших відносяться різного роду загострення, гострі інфекції, недавно перенесена хвороба або щеплення. До других – стійкі стану, що забороняють проведення діагностики (алергія, запущена епілепсія, гепатит, коліт, панкреатит, пієлонефрит.
Людям з імунними порушеннями і немовлятам (у силу неоформленого імунітету) процедура дозволена, але її результат може бути помилковим, а період діагностики (три дні) супроводжуватися побічними реакціями (температура в районі 37,1-38 градусів, слабкість, цефалгія). У рідкісних випадках відзначаються більш серйозні ускладнення. Не рекомендується без гострої необхідності проводити Діаскінтест у малюків до року.
Потрібно з обережністю застосовувати експрес-тестування в період вагітності і лактації. Існує незначний ризик нашкодити дитині, особливо ослабленому і хворобливого, недоношеній.
Технологія проведення Діаскінтест
Техніка постановки тестової ін’єкції аналогічна звичній Манту. Діагностика проводиться в стерильному медичному кабінеті. Спеціаліст одягає халат, рукавички і маску. Руки обробляє спиртовим розчином.
Далі слід сама процедура:
- Одноразовим шприцом з тонкою голкою вводиться алерген в обсязі 2 ТО (один флакон препарату розрахований на 30 діагностик).
- Речовина вводиться виключно підшкірно. В іншому випадку є ризик запалення і поширення виникла на його тлі інфекції через лімфотечію по всьому організму.
- Місце уколу протирається до і після введення голки.
- Результат оцінюється на третю добу. Враховується розмір папули і її щільність. Немає будь-яких слідів уколу – негативний результат (здоровий). Папула 0,2-0,4 см і невелике почервоніння – сумнівний результат. Папула від 0,5 см – позитивний результат (інфікований). Надлишкова реакція проявляється папулою більше 1,5 см, нагноєннями і видимими дефектами поруч з уколом, запаленням лімфовузлів.
- При одночасному проведенні проби Манту і Діаскінтест використовують різні руки пацієнта.
- Не можна використовувати препарат і інструменти з вичерпаним терміном придатності.
Всі результати Діаскінтест, крім негативного, вимагають подальшого звернення до лікаря. Можуть знадобитися додаткові тести, спостереження, постановка на облік або профілактичне хіміолеченіе.
Побічні явища
Діаскінтест у дітей проводиться за письмовою згодою батьків. Перед процедурою медпрацівник повинен переконатися в доброму здоров’ї дитини і вивчити медичну карту.
Туберкульозне тестування – не щеплення, а ін’єкційна процедура. Активна речовина препарату – подразник для імунітету. Організм здатний по-різному реагувати на, нехай і незначну, але навантаження. Іноді виникають побічні реакції (як у дітей, так і у дорослих).
До нормальним відповідь реакцій, які тривають максимум три доби, відноситься:
- підвищення температури до 37,1 градуса;
- слабкість і сонливість, плаксивість і апатія (у маленьких дітей);
- зниження апетиту;
- цефалгія і запаморочення.
При тривалому збереженні симптомів, їх посилення і доповненні рекомендується звернутися до педіатра (фтизіатра, пульмонолога, терапевта). Важливо з особливою увагою підходити до першої процедури, щоб при необхідності швидко розпізнати що починається алергію.
Небезпечний для життя шкоду здоров’ю (аж до летального результату) може завдати порушення техніки постановки уколу або рекомендацій по догляду за місцем введення. А також порушення запобіжних заходів, наприклад, проведення діагностики у хворої дитини.
Ряд фахівців зазначає, що на момент проведення діагностики імунітет слабшає. Це період підвищеного ризику проникнення в організм застуд (які часто приймаються за наслідки введення самого препарату), інфекцій, загострення наявних патологій. Втім, це ж актуально для інших ін’єкційних діагностик.
Щоб уникнути ускладнень лікар іноді призначає прийом антигістамінних препаратів. Особливо актуально для людей зі слабкою дихальною системою або хронічним бронхітом, трахеїти та іншими захворюваннями органів дихання.
Догляд за місцем уколу
Інноваційна методика діагностики туберкульозу вимагає певного догляду.
Це важливо для отримання достовірного результату і запобігання ускладнень:
- Не можна розчісувати, дратувати, розмочувати (пластир, пов’язка, тісний або щільний одяг, мокрий одяг) місце уколу.
- Митися (приймати душ) дозволено. Важливо акуратно поводитися з рушником і мочалкою, уникати хімічних засобів для миття.
- Заборонено відвідувати сауни та лазні (пітливість, жар), басейни (хлор, інші речовини).
- Не рекомендується загоряти.
- Рекомендується уникати фізичної активності до оцінки результату.
- Не можна мазати місце зеленкою, йодом і іншими медичними і не медичними рідинами.
- Необхідно уникати переохолодження або перегріву.
- Дозволено гуляти, але важливо дотримуватися при цьому інші заходи безпеки. Вибирати одяг, адекватну погоді; уникати пітливості і бруду, снігу, води, механічних і термічних ушкоджень.
- Щоб уникнути інфікування через моменту ослаблення імунітету (боротьба з введенням алергеном), рекомендується уникати людних місць.
- Не рекомендується вживати шкідливі (індивідуально алергенні) продукти.
У першу добу краще посидіти вдома, поспостерігати за самопочуттям. При наявності допустимих реакцій стежити за тим, щоб вони не переросли в аномальні.
Чи можна відмовитися від тесту
Кожна людина має право відмовитися від профілактичної допомоги і будь-якого медичного втручання, якщо ситуація не є критичною (недієздатність суб’єкта, епідемічний спалах) і немає обов’язкових показань до проведення процедури.
У деяких випадках пацієнт повинен відмовитися:
- При наявності письмово підтвердженої алергії. Потрібно повідомити про індивідуальні особливості фахівця. Ймовірно, тестування буде скасовано.
- Прийом лікарських засобів (антибіотики, гормони, антидепресанти). Будь-які медикаменти спотворюють результат діагностики.
- Задіагностірованние в особистій історії хвороби патології, особливо хронічні.
- Негативний досвід попередньої ін’єкційної діагностики (ускладнення, побічні реакції, алергія).
При відсутності медичних протипоказань повнолітні особи мають право самостійно відмовитися від процедури, а за неповнолітніх це письмово роблять батьки (законні представники). Однак при цьому людина направляється на альтернативну діагностику (флюорографія, рентген).
Отримана від фтизіатра довідка про здоров’я надається в освітню та іншу дитячу організацію або на роботу. Не можна зовсім уникати діагностичних заходів, так як це важлива частина профілактики туберкульозу, його своєчасного виявлення і лікування.
Існують форми хвороби латентного характеру, які виявляються випадково при діагностиці. Крім того, кожен з відомих науці типів патології в інкубаційному періоді може тривати до року або декількох років. І навіть активна форма здатна не відразу проявити себе. Інфікований в цей час розносить бактерії.