Дуже важливо знати все про БЦЖ: як повинна виглядати, якими можуть бути протипоказання. Щеплення БЦЖ ставлять в числі перших при народженні дитини. Це профілактична вакцина, яка створена для запобігання зараження одним з найнебезпечніших типів туберкульозу – легеневого. У Росії вакцинація є обов’язковою і поголовної, так як це захворювання має дуже велику поширеність, що погіршується несприятливою епідеміологічною обстановкою, і навіть заходи лікування і профілактики не допомагають поліпшити обстановку. Тому щеплення БЦЖ дуже важлива в даний час. Реакція на вакцину настає не відразу, проявляється вона появою гнойничка, потім освітою корости, яка після відходить. На місці введення залишається шрам, який підтверджує наявність даної щеплення.
Чи необхідно робити БЦЖ?
На даний момент в світі щодня люди вмирають від туберкульозу. Смертність цього захворювання перевищує навіть серцево-судинні та онкологічні хвороби. Широка поширеність туберкульозу губить більше жінок, ніж складні пологи і період вагітності. Туберкульоз – це серйозна хвороба, яка веде до високої смертності населення. Росія – країна, де поширеність даного захворювання також висока, вона не поступається навіть африканським і азійським країнам.
Для дітей туберкульоз особливо небезпечний ймовірністю розвитку його важких форм. При відсутності лікування та інтенсивної терапії захворювання може призвести до летального результату. Вакцинація БЦЖ на 85% зменшує ймовірність інфікування та збільшує стійкість організму до захворювання. Навіть в разі зараження у вакцинованого дитини більше шансів вилікуватися, ніж у інших.
Від чого захищає БЦЖ?
- туберкульоз;
- менінгіт;
- дисеміновані форми.
Всесвітньою організацією охорони здоров’я рекомендується проводити вакцинацію чим раніше, тим краще. Тому в російських пологових будинках першої щепленням в списку стала БЦЖ. Але варто знати, що дія вакцини триває лише близько 20 років, після чого ревакцинація проводиться, але не дає необхідного ефекту.
Таким чином щеплення БЦЖ робити необхідно, адже це допоможе захистити вашу дитину від туберкульозу і його важких форм, як, наприклад, менінгіт, на перші 15-20 років життя, коли імунітет ще не сформований остаточно.
Як повинна виглядати щеплення БЦЖ?
Після проведення ін’єкції на шкірі пацієнта утворюється папула, її діаметр варіюється від 5 міліметрів до 1 сантиметра. Така реакція говорить про успішне проведення ін’єкції. Через деякий час, а саме 15-20 хвилин, ця папула зникає шляхом розсмоктування.
Через місяць як мінімум починає з’являтися реакція на щеплення. У місці уколу незабаром з’являється пустула, всередині якої утворюється нагноєння. Це зовсім не страшно, такої реакції боятися не варто.
Після цього на місці ін’єкції спостерігається утворення ущільнення, яке пізніше перетворюється в міхур з рідиною. Тобто, БЦЖ в 2 місяці виглядає, як невеликий пухирець, який лопається в 3 місяці. Ранка після БЦЖ – нормальне явище.
Через якийсь час, на цьому місці з’являється рубець, його діаметр в середньому близько 4 мм. Шрам характеризується червонуватим відтінком. Після закінчення року слід повністю проходить, залишаючи за собою лише ледве помітний шрам, як свідчення того, що щеплення зроблено правильно.
Отже, як довго заживає БЦЖ? В середньому до півроку. Через рік почервоніння повністю сходить. Якщо в період вакцинації не спостерігалося ніяких аномалій і дотримувалися всі ознаки, вакцина проведена успішно.
Такими ознаками є:
- наявність папули після ін’єкції; почервоніння місця уколу через 1,5-2 місяці;
- освіту гнойничка, а після пляшечки з рідиною;
- повторне утворення гною після його витікання;
- розмір рубця не перевищує 1 сантиметр.
Першу БЦЖ роблять на третю добу після народження, а потім тільки в семирічному віці при відсутності протипоказань.
Яка реакція?
Організм немовляти гостро реагує на дану вакцину. Які ж побічні ефекти можуть виникнути? Найчастіше батьки панікують при появі таких реакцій, як підвищення температури або свербіж. Але це нормальні явища.
Розглянемо реакції докладніше:
- Нагноєння. Це також одна з нормальних реакцій на вакцину БЦЖ, що з’являється через місяць після введення ін’єкції. При цьому навколо гнойничка не повинно виникати ніяких почервоніння і запалень. Близько півроку триває загоєння цього гнойничка. Також не потрібно застосування ніяких антисептичних засобів, йоду і так далі. Варто стежити і за тим, щоб дитина не розчесав гнойничок. Видавлювати його ні в якому разі не можна. Рясне виділення рідини з ранки видаляється бинтом або марлею. Почервоніння або припухлість – знак того, що потрібно звернутися до лікаря. Це може бути наслідком занесення інфекції. Ретельне обстеження дитині призначається в тому випадку, якщо нагноєння відбувається більше двох разів.
- Сверблячка. Сильний і постійний свербіж може говорити про наявність алергії або ж появі келоїдних рубців. В даному випадку варто звернутися до лікаря-інфекціоніста.
- Почервоніння. В період проведення вакцинації така реакція вважається нормальною. Коли гній витече, шкіра може червоніти в період утворення рубця. Але варто стежити за ділянкою поширення почервоніння – він не повинен виходити за межі місця ін’єкції. Якщо спостерігається келоїдних рубець (почервоніння з припухлістю), він також може бути безпечний в разі відсутності інфекції.
- Опухлість. Вона з’являється майже відразу після введення препарату. Через кілька днів вона проходить. Після цього місце ін’єкції повинне в цілому виглядати як здоровий ділянку шкіри. Тільки через 1,5 місяці починає з’являтися нагноєння, при цьому вже не має відзначатися ніякої припухлості.
- Підвищена температура. Це нечасте явище, до того ж температура рідко піднімається вище 37,5 градусів. Така ознака частіше спостерігають під час освіти гнойничка. Звернутися до лікаря необхідно в тому випадку, коли температура піднялася в день введення ін’єкції.
- Запалення. Якщо запалення виникло через 1,5 місяці, немає ніяких причин для занепокоєння.
Також нормально освіту гнійника, невеликого прищика або ж міхура, наповненого рідиною, якщо навколо місця ін’єкції не спостерігається ніяких аномалій. У зворотному випадку варто звернутися до лікаря.
Завжди уважно стежте за реакцією організму дитини на вакцину і не зволікайте в разі відхилень, а відразу звертайтеся до лікаря.
Відхилення від норми
У разі коли на вакцину дитячий організм не виявив ніякої реакції, це може свідчити про дві речі: відсутність імунітету або неправильно проведеної вакцинації. Зазвичай такій дитині роблять пробу Манту. Повторна вакцинація проводиться, якщо результат проби негативний. Іншим шляхом вирішення проблеми стає повторне введення препарату в сім років.
Іноді відсутність реакції на щеплення є ознакою наявності вродженого імунітету дитини. Шрам в такому випадку не утворюється. Як зрозуміти, що у дитини вроджений імунітет? Якщо це так, після проведення проби Манту на руці буде видно виключно слід від щеплення, реакції на пробу не буде.
Бувають випадки, коли рубець утворюється не на поверхні шкіри, а під нею. Тільки лікар може визначити його наявність, адже він відрізняється лише невеликим почервонінням. Така реакція свідчить про глибинні шкірних змінах. Зрозуміти, що вакцина більше не діє, можна в разі зникнення рубця.
Під час протікання вакцини можуть виникнути і ускладнення. Їх можна визначити за зовнішнім виглядом місця щеплення:
- холодний абсцес (при підшкірному введенні препарату замість внутрішньошкірного);
- поява виразки великого діаметра;
- запальні процеси в лімфовузлах;
- остеит або кістковий туберкульоз (може розвинутися через 6 місяців або навіть кілька років після щеплення);
- інфекція БЦЖ із запаленням навколо місця введення препарату і за його межами;
- келоїдних рубець.
Келоїдні рубці зовні схожі з рубцями від опіків. Вони здатні розростатися.
При зростаючому рубці спостерігаються ознаки:
- почервоніння або коричневий відтінок;
- капілярна мережа всередині рубця;
- ненормальна форма.
Рубець зовні нагадує пухлина. Причини представлені нижче:
- довгий незажіваніе запалення;
- порушення генетичної спроможності шкіри;
- неправильність введення вакцини.
Тільки інтенсивна терапія допомагає зупинити або частково уповільнити процес утворення рубця. Після повторної вакцинації прибрати рубець вже буде не можна.
Гіпертрофія і келоїдні рубці
Келоїдні рубці підносяться над поверхнею шкіри, що ростуть рубці не здатні зменшуватися і розсмоктуватися. У дітей може виникати біль під час дотику і свербіж. На появу рубця може вплинути і якість введеної вакцини. Найчастіше келоїд з’являється тільки при повторній вакцинації. У такому випадку лікування рубця практично неможливо, і інтенсивна терапія може привести тільки до розростання рубця.
Гіпертрофічні рубці відрізняються від келоїдних, вони не мають капілярних мереж і не відрізняються припухлістю. Їх поверхня шорстка і не має яскравого забарвлення. Гіпертрофічні вузли не викликають свербіння і зникають через якийсь час.
можливі протипоказання
У порівнянні зі списком Всесвітньої Організації Охорони здоров’я, російський список протипоказань включає набагато більше факторів.
Ось деякі з них:
- Маса дитини не перевищує 2,5 кг.
- Наявність патологічних і хронічних захворювань (при внутрішньоутробних інфекціях, гемолітичних захворювань, порушень неврології, патологічних відхилень шкіри). У такому випадку лікарі чекають врегулювання здоров’я дитини і тільки тоді дають дозвіл на вакцину.
- Дефіцит імунітету.
- Наявність у близьких родичів інфекції БЦЖ.
- ВІЛ-інфекція у матері (вірус імунодефіциту людини).
- Ненормальні новоутворення в будь-якому місці шкіри.
- Позитивний результат проби Манту.
- Келоїдних рубець, що виник в результаті першої вакцинації БЦЖ, і лімфаденіт.
При наявності даних протипоказань варто обов’язково відстрочити проведення щеплення.
Завжди варто стежити за станом дитини перед проведенням будь-яких щеплень і вакцин, так як наявність протипоказань може стати причиною серйозних ускладнень у дитини, деякі з них невиліковні. У будь-якому випадку важливо звертатися до лікаря при появі відхилень від норми, щоб вчасно врегулювати ситуацію.
Сумісність інших вакцин з БЦЖ
Одночасне введення будь-яких щеплень і БЦЖ категорично заборонено! Це означає, що в день вакцини БЦЖ ні в якому разі не можна проводити ніякі інші процедури. Вакцина відрізняється тим, що її реакція проявляється тільки через 1-1,5 місяця після введення, тобто в цей період також не можна проводити інші щеплення. При необхідності щеплення повинно пройти як мінімум півтора місяця до постановки наступного.
Не проводьте ніяких щеплень спільно з БЦЖ.
З цієї причини щеплення від гепатиту В ставиться в пологовому будинку перед вакциною БЦЖ. Реакція після вакцини від гепатиту В наступає швидко, їй потрібно не більше 4-5 діб, тому БЦЖ роблять після. Отже, в першу добу ставиться щеплення від гепатиту, і тільки потім, через 3-5 днів, робиться вакцина БЦЖ. Потім зазвичай настає період, коли дитині не слід робити ніяких щеплень, і триває він 3 місяці. У цьому віці дитина отримує сформований імунітет від туберкульозу і відсутність інших прищепних реакцій.
Таким чином щеплення, обов’язкові для постановки в пологовому будинку:
- щеплення від гепатиту В;
- вакцина БЦЖ.
У будь-якому випадку завжди слухайте свого лікуючого лікаря, він підкаже, коли краще зробити ту чи іншу щеплення.
Щеплення БЦЖ-м
Крім звичайної БЦЖ, існує також вакцина БЦЖ-м, що містить зменшену в два рази дозу мікробактерії туберкульозу. Таку вакцину ставлять недоношеним дітям або тим, кому щеплення ставлять вже не в пологовому будинку, а трохи пізніше. Для постановки такого щеплення необхідно проконсультуватися з лікарем.