Чебрець від кашлю. Кому і як допомагає трава в позбавленні від надокучливого симптому застуди або запалення? Що ж в ній такого особливого, що забезпечує унікальні властивості?
Розглянемо більш предметно склад лікарської рослини, показання до застосування, з якого віку можна давати малюкам цю травичку і лікарські склади з її участю, чи є протипоказання до застосування і деякі цікаві рецепти домашніх зілля.
<h2>чебрець
Згадайте непередаваний запах сільського луки або узлісся весняного лісу, коли сонце вже щосили пригріває. У повітрі витає аромат трохи гіркуватий, пряний і загадковий. Це цвіте чебрець, іменований ще чебрецем.
Ми звикли використовувати цю траву в якості приправи до м’яса та риби, для додання незвичайного присмаку і аромату випічці. Але ж чебрець застосовується ще й в медицині, причому не тільки в лікуванні недуг дихальної системи.
Він здатний допомогти впоратися з деякими шкірними проблемами. Завдяки антисептичному і бактерицидної ефекту прекрасно допомагає позбутися від висипань, надаючи шкірі блиск і якесь внутрішнє сяйво.
За старих часів вважали предметом особливої гордості для придворної красуні мати парфум із запахом чебрецю. Подібний прояв свідчило про витончений смак, чистоту і здоров’я, що надзвичайно приваблювало женихів.
Що ж в ньому, в цьому тим’яну, такого унікального, що його властивості так високо оцінювали наші предки.
Сучасна наука дала вичерпну відповідь, розкривши склад трави:
- ефірні масла, тимол, карвакрол;
- камедь;
- цілий список дубильних речовин;
- мінерали, макро- і мікроелементи;
- кислота (найбільш представлені олеановая і урсулова);
- різноманітні гіркоти.
Є ще деякі компоненти, однак вони представлені в більш низьких концентраціях і не надають принципового впливу на лікарські властивості трави.
Показання, протипоказання, особливості застосування
Чебрець від кашлю приймати необхідно тільки після консультації з лікарем і після визначення виду патології, що викликала такий симптом:
- Використовується чебрець при кашлі продуктивному, коли мокрота вже починає відходити. Для полегшення відходу легеневого секрету і для розрідження мокротиння використовуються відвари і настої.
- У складі зборів трава може застосовуватися і при сухому кашлі, так як здатна знищувати хвороботворні мікроби в порожнині рота, горлі, гортані і трахеї.
- Бронхіт, астма, коклюш, трахеїт, запалення легенів – ось хвороби, при яких показані лікарське зілля з чебрецем.
До обмежень щодо вживання відноситься дитячий вік. Від кашлю дітям чебрець можна давати тільки після трирічного віку, оскільки можливий розвиток алергічних реакцій у дітей на ефірні масла в складі трави.
Дитині більш старшого віку рекомендується давати лікарський засіб, придбане в аптеці Пертусин. Воно приємно на смак, і багато дітвори з задоволенням п’ють таке смачне ліки.
Незважаючи на масу позитивних якостей, чебрець має ряд протипоказань.
До них відносяться:
- наявність ниркових патологій в гострій або хронічній формі;
- хвороби печінки з дистрофічними змінами;
- захворювання серцево-судинної системи;
- захворювання органів шлунково-кишкового тракту, пов’язаних з підвищеною кислотністю шлункового соку, зокрема виразка і ерозійні гастрити.
Особливе місце в цьому переліку протипоказань займає період очікування дитини і годування грудьми малюка. Чебрець при вагітності категорично протипоказаний, оскільки його тривалий і регулярний прийом може викликати підвищення тонусу матки, що загрожує викиднями, особливо на ранніх термінах (перший-другий триместр).
Найдієвіші рецепти
Чебрець дорослим допомагає позбутися не тільки від проблем з дихальними шляхами, що виражаються кашлем різної інтенсивності і природи. Він прекрасно тонізує в ранковий час, якщо випити гарячий чай з медом і лимоном. А ввечері ванночка для ніг з відваром чебрецю заспокоїть вени, розслабить мускулатуру і зніме набряки.
Від кашлю кошти можна купити і в аптеці, якщо немає бажання займатися самостійним приготуванням зілля. Але є один унікальний рецепт, як заварювати чебрець.
Такого зілля не зустрінеш ні в одній аптеці:
- 100 грам сухої сировини нарізати дрібно і залити двома склянками холодної води. Ємність повинна бути емальованому або з нержавіючої сталі.
- Поставити на плиту, довести до кипіння і на слабкому вогні заварювати чебрець, поки кількість рідини не зменшиться вдвічі.
- Зняти з плити відвар і повністю його охолодити. Процідити і вичавити рідину з трави.
- Додати 250 мг рідкого меду, бажано липового або квіткового, і 100 мл свіжого лимонного соку. Все ретельно перемішати, помістити в скляний посуд і залишити в темному прохолодному місці на два тижні. Періодично збовтувати вміст.
Потрібно чітко засвоїти, як пити такий лікувальний настій. При кашлі, викликаному проблемами з горлом, вранці натщесерце розсмоктувати в роті чайну ложку зілля. Повторювати процедуру ще двічі в день.
Якщо кашель запальної природи і причина «глибше» (трахея, бронхи, легені) – приймати по столовій ложці за 20 хвилин до їжі не менше 4 разів на день.
Чебрець від кашлю для дітей в такій інтерпретації може бути застосований лише після 3 років і в дозуванні, вдвічі менше, ніж у дорослого.
Заварити чебрець можна і в «компанії» інших лікарських трав: соснові нирки, аніс, алтей, мати-й-мачуха, липа, солодка. Будь-які лікарські трави, які надають подібний ефект, можуть бути використані в грудних зборах. Але слід пам’ятати, що складати такий «ансамбль» самостійно досить небезпечно. Адже бувають трави, які не “стикуються» між собою і можуть лише нашкодити.
Головне правило в лікуванні травами – не застосовувати їх без консультації з лікарем і ні в якому разі не замінювати такими ліками основну медикаментозну терапію.