Можлива гіперергічними реакція на Діаскінтест



Алергія – звичне поняття, яке не отримало наукового обґрунтування, тому віднесена до стилю «ретро». Діаскінтест – аналог реакції Манту. Алергія на Діаскінтест – реакція організму на новаторство вчених, які зайнялися діагностикою туберкульозу. Понад сто років виявлення туберкульозу успішно відбувалося за допомогою реакції Манту. Навіщо знадобилося винаходити щось нове?

Існує алергія на сонце, повітря і воду – компоненти, що міцно ввійшли в життя кожної людини. Алергія на Діаскінтест і алергія на пробу Манту – синоніми? Навіщо виробляти тест, який не став ні щепленням, ні вакцинацією, отже, не надав допомогу в лікуванні захворювання?

<h2>Діаскінтест або проба Манту

Діаскінтест

Лікарі пропонують Діаскінтест на заміну звичної з дитинства пробі Манту. Тест розроблений російськими вченими як генно-інженерний продукт на генно-модифікованих дріжджах. Що означає це? В основі тесту не вбиті бактерії, а рекомбінантний туберкульозний алерген білкового походження.

Подібності та відмінності тестів:

  1. Діюча речовина тесту Манту – туберкулін – білок, властивий не тільки туберкульозу. Діаскінтест містить білок, властивий тільки збудників туберкульозу людського типу.
  2. Реакція Манту дає позитивний результат при вакцинації БЦЖ, що вимагає додаткового обстеження. Позитивна реакція Манту могла у дитини бути як наслідок утворення антитіл, негативна говорить про те, що антитіла не виробилися. Негативний результат Діаскінтест свідчить про абсолютну відсутність мікобактерій людського типу.
  3. Точність Діаскінтест дозволяє виявити латентну форму туберкульозу, проба Манту може дати хибнопозитивний результат – виявити туберкульоз там, де його немає.
  4. Збудниками туберкульозу є 4 види мікобактерії, найбільш поширені бичача і людська. При інфікуванні і відсутності хвороби Манту дасть позитивний результат хворим і здоровим людям, Діаскінтест при захворюванні дасть позитивний результат тільки на бактерію людського типу.
  5. тест


    Діаскінтест виявить легеневу форму туберкульозу, але не виявить ознаки туберкульозу хребта, кісток, шкірних покривів, лімфатичних вузлів, кишечника, печінки, сечостатевої системи та інших позалегеневих форм. Проба Манту вкаже на наявність туберкульозної палички навіть при відсутності клінічно виражених симптомів.
  6. Діаскінтест однозначно буде негативним в разі, якщо людина хворіла на туберкульоз і повністю вилікувався. Реакція Манту при зустрічі зі знайомими паличками може бути двоїстою.

Діаскінтест і проба Манту – алергопроби, що не взаємно виключають одна одну, а взаємно доповнюють. З метою комплексного дослідження рекомендується використання обох тестів. Результати не впливають один на одного, тому можна проводити дослідження одночасно в різні руки.

Проведення і оцінка результатів

Частота проведення Діаскінтест не регламентована. В обов’язковому порядку пробу необхідно ставити 1 раз в рік по аналогії з реакцією Манту (в разі переваги і відмови від випробуваного методу). Які перебувають на обліку в протитуберкульозному диспансері імунологічний тест на туберкульоз рекомендується проводити 1 раз в період 3-6 місяців з урахуванням анамнезу та укладення фтизіатра. Вікове обмеження таке ж, як у проби Манту – діти починаючи з однорічного віку допускаються до проведення тесту.

Для проведення Діаскінтест ніяких підготовчих заходів вживати не потрібно. Єдина умова – дотримання місячного інтервалу після перенесених захворювань і вакцинацій. Укол робиться під шкіру в середню частину передпліччя. Максимальна реакція відбувається через 72 години після введення алергену, коли оцінюється результат. З метою зменшення навантаження лівшам рекомендується проводити ін’єкцію в праву руку, правші – в ліву.

Критерієм оцінки вважають папулу (утворилося ущільнення), діаметр якої вимірюється в поперечному напрямку.

Залежно від виду ущільнення і його діаметра здійснюється інтерпретація результату:

  1. Реакція на щепленняНегативним вважається результат при відсутності почервоніння і ущільнень, спостерігається тільки слід від уколу і невеликий синець, нормальні розміри якого вважаються до 2 мм в діаметрі. Висновок тесту – інфікування туберкульозом відсутня.
  2. Сумнівним – при спостереженні червоної плями діаметром не більше 4 мм. Пацієнт направляється на подальше обстеження в протитуберкульозний диспансер, де здасть флюорографію і додаткові аналізи.
  3. Позитивним – при наявності ущільнення більше 5 мм в діаметрі. Існування папули означає інфікування як у дорослого, так і у дитини. Чим більше збудників в організмі, тим вище буде діаметр папули.
  4. Гіперчутливим – при утворенні ущільнення до 15 мм, що означає або надчутливий алергічну реакцію, або запущену форму туберкульозу.

Для правильної діагностики важливо загальну алергічну реакцію на Діаскінтест не прийняти за розвиток хвороби, а інфікування туберкульозом – за звичайну алергію, що не виявить захворювання на початковій стадії. Особливо ретельно слід обстежувати алергіків.

Причини виникнення алергії

Чи може бути алергія саме на Діаскінтест? Позитивна відповідь на це питання можна дати хоча б тому, що даний тест є алергопроби. Алергія на Діаскінтест виникає з наступних причин:

  • індивідуальна непереносимість туберкульозного алергену або допоміжних компонентів препарату;
  • зневага протипоказаннями;
  • неправильний догляд за місцем ін’єкції.

При алергії на реакцію Манту не рекомендується використовувати Діаскінтест, оскільки діюча речовина подібне у обох тестів. Відмінність полягає в тому, що проба Манту використовує ослаблені палички Коха, а Діаскінтест – генно-інженерний продукт туберкуліну.

Тест має ряд протипоказань:

  • нежитьгострі вірусні та інфекційні захворювання;
  • хронічні захворювання в період загострення;
  • хвороби неврологічного характеру, епілепсія;
  • наявність шкірних захворювань;
  • загострення алергічних захворювань;
  • підвищення температури тіла неясного походження;
  • порушення діяльності шлунково-кишкового тракту;
  • вакцинація від інших захворювань, в тому числі і БЦЖ;
  • карантин в дитячому закладі.

Протипоказання в частині вірусних інфекцій обумовлені посиленням дії імунної системи на боротьбу із захворюваннями, внаслідок чого в організмі виробляється інтерферон. Тест теж сприяє виробленню інтерферону, що може спотворити кінцевий результат.

Наявність шкірних і алергічних захворювань можуть поставити під сумнів результати тесту, оскільки неможливо буде встановити причину збільшення папули.

Існують правила поведінки протягом 72-х годин, після закінчення яких буде вироблено оцінка результату. Після проведення Діаскінтест місце ін’єкції необхідно:

  • не терти і не розчісувати, навіть якщо сильно свербить, забезпечити мінімальний контакт з одягом;
  • не обробляти йодом, зеленкою, перекисом водню та іншими дезінфікуючими розчинами;
  • НЕ бинтувати і не заклеювати пластиром утворилася папулу, забезпечити максимальний доступ повітря.

Обмеження по взаємодії з водою відсутні, оскільки тест проводиться під шкіру. Дозволено плавати, купатися, мочити руку. Ніяких заборон по раціону харчування не існує. У разі невиконання умов можлива необгрунтована алергічна реакція на Діаскінтест.

симптоми алергії

Які симптоми алергії на Діаскінтест? Чи існує якась особливість на даний вид або він аналогічний будь-лікарської алергії? Отже, симптоматика буде схожа? Реакція характеризується основними симптомами:

  • шкірними висипаннями не тільки в місці ін’єкції, а й на внутрішній стороні ліктів, під колінами, в пахових згинах, на обличчі, на сідницях у вигляді лущення, прищів або пухирів;
  • підвищенням температури тіла;
  • швидкою стомлюваністю, нездужанням, апатією;
  • втратою апетиту, зниженням життєвого тонусу.

Реакція не примушує себе чекати.

Може проявитися миттєво через кілька хвилин, в день проведення тесту або на наступний день – це залежить від індивідуальних особливостей організму, а також спровокувати більш важкі симптоми:

  • лікарнабряк, ядуха, спазм м’язів;
  • запаморочення, що супроводжується головним болем;
  • дисфункцію шлунково-кишкового тракту, діарею;
  • порушення сну.

У всіх випадках потрібна медична допомога і відмова від самолікування. Гіперергічними реакція на Діаскінтест буде не зарахована, оскільки причиною її виникнення може бути алергія.

Лікування і профілактика

При виникненні негативних наслідків необхідно відмовитися від подальшого використання імунологічного тесту, при сильному бажанні – проконсультуватися з лікарем. Алергія на Діаскінтест у всіх вікових категорій лікується наступними антигістамінними препаратами нового покоління:

  1. таблеткиКларитин – ліки тривалої дії, ознаки якого спостерігаються протягом години після прийому і тривають протягом доби. Діюча речовина лоратадин не викликає звикання при прийомі тривалий період.
  2. Зодак – антиалергічна засіб 2-го покоління, що не викликають седативного ефекту з діючою речовиною цетиризином. Ефективний як на ранній фазі реакцій, так і на пізній, на клітинному рівні. Чи не накопичується в організмі, легко виводиться.
  3. Зиртек – Антиалергічний препарат з протисвербіжну і антиексудативну ефектом. Діюча речовина – цетиризин.
  4. Тавегіл – протиалергічний препарат з діючою речовиною клемастин. Надає седативний ефект, не викликаючи сонливості. Зменшує свербіж, гальмує формування набряку, після метаболізму в печінці легко виводиться з організму з сечею.

Засоби застосовуються перорально, мають різну фармакологічну форму випуску. Дорослим призначається прийом в таблетках, дітям – в краплях або сиропі з віку шести місяців.

Лікувати ураження шкірних покривів, що мають широкий ореол поширення, рекомендується за допомогою мазей:

  1. лікиФеністил Гель – засіб для зовнішнього застосування, що викликає зняття свербіння і подразнення, викликаного алергічними ефектами. Завдяки гелевою основі має високу ступінь швидкодії. Не рекомендується при запальних процесах на шкірі і високою кровоточивості.
  2. Лорінден – антиалергійна і протизапальну мазь з діючою речовиною Флуметазону. Зменшує свербіж, сприяє зняттю набряків, містить протимікробні компоненти.
  3. Локоід – випускається у вигляді мазі, крему і емульсії. Всі форми випуску знімають запалення і свербіж, усувають набряк, сприяють загоєнню шкірних покривів.

Для ефективного лікування і профілактики потрібно зміцнювати імунітет, оскільки саме ослаблений організм схильний до впливу негативних процесів. Лікар-алерголог підбере імуномодулятори, які зміцнюють різні системи і організм в цілому, що дасть позитивний прогноз не тільки для боротьби з алергією, але і для боротьби з туберкульозом.

альтернативні методи

Незважаючи на високу результативність і позитивні відгуки, аллергику Діаскінтест застосовувати не рекомендується. Тест є алергопроби, тому його проходження поставить страждає алергією в прикордонну ситуацію. Імовірність виникнення алергічної реакції надзвичайно висока, внаслідок чого результати тесту можуть бути спотворені.

Це не означає відмову від обстеження, а передбачає використання альтернативних методів:

  1. Квантіфероновий тестКвантіфероновий тест – повна альтернатива Діаскінтест, оскільки дослідження проводиться в пробірці на підставі зданої крові. Суть методу полягає в отриманні імунної відповіді на туберкульозну паличку. Тест є дуже точним і чутливим, при цьому в організм не вводиться ніяких препаратів, що принципово для людей, які мають індивідуальну непереносимість.
  2. Рентгенологічні методи – дослідження, що дозволяють виявити найбільш поширену і інфекційну форму захворювання – легеневу. Необхідність проходження флюорографії один раз на рік у дорослих ніхто не відміняв. У дітей починаючи з однорічного віку обмежень на даний вид обстеження не існує. Для уточнення результату може використовуватися магнітно-резонансна томографія (МРТ).
  3. Аналіз крові на туберкульоз – метод дослідження, що базується на зміні кількісних характеристик складових в результаті інфікування. При зараженні формула змінюється: реакція осадження еритроцитів підвищується, кількість нейтрофілів збільшується, кількість лімфоцитів і моноцитів зменшується.
  4. Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) – метод, який використовує підхід на молекулярному рівні, чим забезпечується висока точність і результативність. Як матеріал виступає кров або мокрота. Діагностика проводиться шляхом порівняння вихідного матеріалу з базами даних паличок Коха. Чутливість методу дозволяє не тільки визначити збудника, що міститься в мізерній кількості, але і розпізнати його з метою підбору конкретної терапії.

До недоліків рентгенологічного обстеження слід віднести виявлення туберкульозу тільки легеневої форми. Квантіфероновий тест, специфічний аналіз крові і ПЛР мають вузький ореол поширення і досить дорогі.

Існування різних методів діагностики туберкульозу, їх комбінування дають можливість людям, що страждають на алергію на Діаскінтест і інші речовини, можливість комплексного обстеження. Не обстежували протягом двох років фтизіатри відносять до найбільшій групі ризику інфікування туберкульозом.