Одним з обов’язкових для населення медичних досліджень є туберкулінова проба. У народі вона відома як проба Манту, називають її так на честь французького лікаря, який став розробником цього дослідження. На який день зменшується проба Манту? Іноді її не зовсім правильно називають щепленням, що в корені невірно. Проба Манту є способом з’ясувати, яким є імунний відгук імунітету людини на проникнення стерилізованих і термічно оброблених туберкульозних паличок. Збільшення або зменшення папули – реакція організму на вплив сторонніх агентів.
Проба Манту – нема чого боятися
Дана процедура широко застосовується в розвинених країнах понад сімдесят років. Вже третє покоління населення нашої планети зазнало пробу Манту на собі. У дорослої людини ця проба дозволяє виявити наявність або відсутність в організмі особливого агента – туберкуліну. У дітей же проба Манту виконує дещо інші завдання.
Багато батьків, після того як їх дитині зроблена туберкулінова проба, цікавляться, на який день зменшується Манту. Щоб достовірно це визначити, потрібно знати механізм дії тесту.
Проба Манту служить для того, щоб викликати певну реакцію імунної системи. Організм зможе відреагувати на проникнення інфекційного агента тільки в тих випадках, коли раніше він вже з ним стикався. У нормі людський імунітет реагує тільки на загрозу, яку він може розпізнати.
Таким чином, якщо імунна система вже стикалася з туберкуліном, то при підшкірному введенні термічно стерилізованих туберкульозних бактерій вона атакує їх, викликавши місцевий запальний відповідь.
Укол туберкуліном здійснюється підшкірно. Для цього шкіру фахівець злегка піднімає тонкої голкою вгору. Як правило, Манту ставлять в передпліччя, а точніше в його серединну частину. Після цього лікар спостерігає, як реагує проба Манту на третій день (зменшується чи збільшується).
Основні цілі проби Манту:
- Відбираються діти, у яких немає імунної відповіді на туберкулінові бактерії, з метою їх подальшої вакцинації.
- Контроль за динамікою результатів протягом декількох років. Спостерігаючи за тим, на який день Манту починає зменшуватися, можна з великою часткою ймовірності припустити або спростувати наявність туберкульозу (так званий «віраж Манту).
- Якщо виявлено початок сильно вираженої реакції, коли «гудзик» стрімко починає рости і збільшуватися в розмірах, необхідно провести ряд додаткових, більш розгорнутих аналізів.
Дорослим людям пробу Манту, як правило, не ставлять на протязі тривалого часу, тому для них туберкулінова проба – це достовірний і високочутливий тест на виявлення в організмі інфекційного агента – збудника туберкульозу.
У нашій країні стандартом є постановка проби дитині в 1 рік. Далі ця процедура повторюється щороку аж до підліткового віку.
Для підготовки до пробі Манту не потрібно ніяких особливих процедур. Категорично заборонено робити тест під час протікання будь-якого захворювання. Спочатку необхідно повністю одужати.
У складі препарату містяться такі компоненти:
- фрагменти туберкулінових бактерій, які попередньо були оброблені сучасними способами;
- стабілізуючий речовина;
- фенол – консервує речовина;
- фосфат натрію і фосфат калію;
- хлористий натрій;
- дистильована вода.
До цих пір існує думка, що туберкулінова проба може привести до зараження туберкульозом. Такі думки абсолютно безпідставні. Також багато негативних висловлювань про фенолі, що входить до складу препарату. Безсумнівно, він є сильним токсином, але його масова частка в пробі Манту настільки мала, що не здатна надати будь-якого негативного впливу на стан здоров’я.
Туберкулінова проба робиться щорічно дітям. При прискореному її застосуванні спостерігається ефект посилення, чутливість імунітету до туберкуліну підвищується і часто це може викликати неправильний, хибнопозитивний відповідь.
вимірюємо самостійно
Після того як дитина буде щеплена в перший раз, ефект зберігається до семи років. Він може відрізнятися в залежності від індивідуальних особливостей організму і спостерігати за ним можна по невеликому рубчик на лівому передпліччі.
Якщо рубчика на плечі немає, значить щеплення дитині поставлена не була і імунітету від цього захворювання у нього немає.
Після того як тест був зроблений, медпрацівник повинен проконтролювати, чи зменшиться Манту на третій день. Існують певні норми, знаючи які можна зробити певні висновки самостійно. Необхідно пам’ятати, що потрібно спостерігати, зменшується чи гудзик Манту на третій день і не пізніше.
Норми у однорічного малюка: в цьому віці практично всі діти мають сумнівний відповідь або позитивну реакцію на тест. Папула повинна збільшитися від 5 до 10 мм.
Норми від 2 до 6 років: у два роки висота протитуберкульозного імунітету досягає максимуму. Нормальний розмір Манту може підвищуватися до 16 мм.
Після трьох років імунна відповідь на туберкулінову бактерію починає знижуватися. Але тим не менш, у віці від 4 до 5 років у більшості дітей зберігається позитивна або сумнівна реакція на пробу. Нормальний розмір гудзики у віці 4-6 років – 10 мм.
У переважної більшості семирічних дітей після постановки Манту розмір гудзики на 3 день зменшиться. До цього періоду організм вже «не пам’ятає» про те, як потрібно реагувати на збудника туберкульозу. Негативна реакція на Манту в різному віці свідчить про необхідність проходження вакцинації заново.
Що кажуть пацієнти?
Відгуки про пробі Манту, як правило, позитивні. Тест не викликає побічних ефектів, не призводить до погіршення самопочуття. Значення туберкулінової проби складно переоцінити. Незважаючи на вжиті медиками заходи, число інфікованих туберкульозною паличкою дітей залишається високим. Проба дозволяє своєчасно виявити ризики і вжити всіх необхідних заходів.
Для того щоб результат проби Манту був достовірним, необхідно дотримуватися правил:
- Не можна мочити місце проби в перші три дні.
- Не можна розчісувати місце проби.
У випадках, якщо ці правила будуть порушені, результати можуть бути недостовірними.
Таким чином, проба Манту не робить шкоди організму і носить тільки діагностичний характер.