Причини інфекційної пневмонії і основні ознаки



Інфекційна пневмонія – захворювання, що викликає запальні процеси в легеневої тканини, яке може вражати як одну, так і дві частки органу одночасно. Найбільш поширеними збудниками, що провокують захворювання, називають віруси, грибки і бактерії.

Розглянемо причини виникнення патології, загальні та специфічні симптоми, періоди перебігу і можливі ускладнення цього небезпечного захворювання.

Причини патології, фактори ризику

легкі

Кожна інфекція, потрапляючи в організм людини, може викликати розвиток того чи іншого захворювання. Але бувають випадки, коли імунна відповідь настільки сильний, що не виникає навіть легкої форми, оскільки спрацьовує захисний бар’єр і чужорідні агенти гинуть, не встигаючи розмножитися настільки, щоб спровокувати патологічні процеси.

Причинами ж розвитку інфекційного запалення легенів можуть стати такі загальні передумови:

  • переохолодження. Причому ця причина актуальна не тільки в холодну пору року. Не меншу небезпеку становить вона і в теплі періоди. Наприклад, кондиціоновані приміщення, охолодження тіла за допомогою холодної води і так далі;
  • ГРВІ є одним з найбільш «сприятливих» чинників, коли інфекційна пневмонія розвивається як ускладнення вірусного захворювання. Це може статися в разі неадекватного або незакінченого лікування, приєднання інших збудників;
  • куріння як активне, так і пасивне призводить до ослаблення самої легеневої тканини, а також імунітету в загальному;
  • негативні фактори зовнішнього середовища, зокрема – забруднення повітря токсичними речовинами.

Крім цих загальних причин, у кожної людини існує поріг індивідуальної опірності, наявні супутні захворювання або хронічні патології, що збільшують стан організму. Такі фактори сприяють розвитку запальних процесів в легенях, перебіг захворювання стає більш важким. Можливе виникнення ускладнень, особливо в дитячому і похилому віці.

Серед таких індивідуальних чинників відзначають:

  • хронічні патології легеневої тканини обструктивного характеру;
  • серцево-судинні патології, пов’язані з порушенням кровообігу в малому (легеневому) колі кровообігу;
  • травми грудної клітини, а також вроджені аномалії її будови;
  • період відновлення після операцій. Це можуть бути хірургічні втручання будь-якої локалізації. Основна небезпека в цей період – застійні явища, пов’язані із суворим постільним режимом;
  • шкідливі звички (алкогольна та наркотична залежність);
  • знижений імунітет;
  • вік. Найбільш схильні до інфекції, що провокує запалення легень, діти і люди похилого віку.

Ознаки інфекційної пневмонії з’являються досить швидко і вимагають негайної реакції. Необхідно звернутися за допомогою до фахівців, щоб вчасно почати лікування, не допускаючи розвитку ускладнень. Деякі з ускладнень можуть бути настільки важкими, що приведуть в кращому випадку до інвалідизації пацієнта, в гіршому – до летального результату.

Періоди перебігу і симптоматика інфекційної пневмонії

легкі



Стандартне протягом запалення легенів поділяється на кілька періодів, кожен з яких характеризує специфічні симптоми:

  1. Інкубаційний період. Він не має часових рамок, оскільки залежить від виду збудника. Якщо в організм потрапив вірус, то від моменту його попадання до перших проявів може пройти буквально кілька годин. Якщо ж в якості чужорідного агента виступають найпростіші або бактерії, період їх розмноження до загрозливих кількостей може розтягнутися на кілька днів, тижнів, а то і місяців.
  2. Період наростання симптоматики (криза) характеризується піком захворювання. Самопочуття стає дуже поганим, всі процеси яскраво виражені.
  3. Період затихання симптомів (лізис) – хвороба починає відступати, людина потихеньку «видряпується» з критичного стану, симптоми йдуть на спад.
  4. Відновлювальний період. Це теж відрізок часу, який вважається хворобою. Прийом прописаних медикаментів повинен в обов’язковому порядку тривати до завершення терапевтичного курсу. Запобіжні заходи дуже високі, оскільки саме в цей час найбільш часто через халатність хворих хвороба може спалахнути з новою силою.

Однак клінічна картина всього процесу важливіша для фахівців, ніж для самого пацієнта. Людині важливо не пропустити початок хвороби, щоб вчасно звернутися за допомогою.

Симптоми інфекційної пневмонії можуть бути настільки різноманітними, що діагностувати її за зовнішніми ознаками важко.Є кілька варіантів клінічного прояву цього захворювання:

  • початок зазвичай гостре, для якого характерні сильна лихоманка, що супроводжується ознобом;
  • наявність кашлю в деяких випадках взагалі не відзначається. Цей симптом проявляється повільно, по наростаючій, в супроводі підвищення температури тіла до 40 ° С;
  • відзначається нежить, сильне першіння і біль в горлі;
  • м’язові болі, ломота в тілі, «вивертання» суглобів;
  • при атиповому перебігу пневмонії можливі болі в області серця, болі в епігастрії, порушення стільця. Ці симптоми особливо часто виявляються у дітей і літніх людей.

Якщо у дорослих клінічна картина більш-менш ясна, то в дитячому віці можливі атипові прояви, які дуже небезпечні. Особливо для малюків, у яких зазначено недорозвинення легеневої тканини, ослаблений імунітет або в анамнезі є інші хронічні патології.

Симптоми у дітей будуть наступними:

  • відсутність апетиту;
  • примхливість, млявість;
  • сонливість в денний час і нічний неспокій;
  • скарги на болі в ручках і ніжках;
  • нудота, яка доходила до блювоти, пронос.

Всі ці прояви свідчать про загальної інтоксикації організму. Потрібно негайно звертатися за допомогою, щоб вчасно почати лікування небезпечної патології, іменованої інфекційною пневмонією.