Аналіз крові при пневмонії не є єдиним методом діагностики. Більш того, тільки за даними обстеження крові діагностувати запалення легенів неможливо. Діагностика повинна доповнюватися іншими методами. Але в комплексних діагностичних заходах дуже важливо застосовувати кількісне визначення кров’яних компонентів. Тому, коли передбачається пневмонія, лікар призначає загальний аналіз крові. Це необхідно для оцінки масштабу запального процесу. До того ж загальні аналізи крові мають ряд показників, за якими можна провести диференційний діагноз з іншими захворюваннями дихальної системи. Також це обстеження необхідно для контролювання ефективності терапії. Ухвалою показників складу крові займається клінічна лабораторія.
Лейкоцити і їх роль при пневмонії
При розвитку запального процесу організм відразу починає вживати захисних заходів, при цьому кров змінює свій якісний склад. Починає збільшуватися кількість клітин, здатних протистояти агресії патогенних мікроорганізмів, а також протистояти інтенсивного розмноження збудників хвороби.
До таких клітин відносяться лейкоцити. Саме ці кров’яні тільця починають першими вибудовувати захисний бар’єр по всьому організму і пригнічувати життєдіяльність хвороботворних клітин.
Лейкоцити виконують такі функції:
- захоплення, поглинання і перетравлення чужорідних клітин і мікроорганізмів, які організм розпізнає як небезпечні (процес фагоцитозу);
- руйнування і знищення білкових речовин, що містять токсичні речовини;
- утворення особливих з’єднань (імуноглобулінів), що містять білки, зі специфічним активним центром, здатним зв’язувати білки збудників хвороби і руйнувати їх (створення антитіл).
Лімфоцити можуть бути зернистими і незерністимі. Серед зернистих (гранулоцитів) найбільш потужна функція фагоцитозу виражена у нейтрофілів. Нейтрофільна захисна система крові не є специфічною, тому ці клітини з готовністю накидається на будь-якого представника патогенного впровадження в організм.
Нейтрофіли мають захисну функцію лише в дозрілому стані, коли ядра їх клітин є ланцюжком пов’язаних між собою сегментів. Такі нейтрофіли так і називають – сегментоядерні. До свого дозрівання сегментоядерних нейтрофілів треба пройти стадії дозрівання через юні клітини і паличкоядерні. Оскільки сегменто клітини починають атакувати збудників хвороби і руйнуватися в процесі, то їм на зміну починають інтенсивно вироблятися нові клітини. В даних аналізу крові при запаленні легенів це проявиться збільшенням кількості паличкоядерних нейтрофілів. Такі показники крові ще називають «нейтрофільний зсув вліво».
На що ще вкаже аналіз
Аналізи при запаленні можуть показати і розвиток анемії на тлі пневмонії. При цьому буде зниження кількості гемоглобіну в крові.
Також змінюється швидкість осідання еритроцитів. У дорослих ШОЕ становить від 1 до 10-15 мм за годину, в залежності від статі, віку, фізіологічного стану організму. Дізнатися, який показник є нормою, а також можливі коливання цифр для конкретного пацієнта, можна у лікаря. При різних течіях пневмонії швидкість збільшується нерівномірно. Так, при очаговом ураженні легенів ШОЕ збільшиться незначно. Але якщо уражається частка легені, то швидкість осідання еритроцитів може доходити до 60 мм / год.
Реакція осідання еритроцитів прискорюється тому, що при запаленні легеневої тканини організм різко збільшує виробництво білків, що виконують захисні функції, імуноглобулінів і фібриногену. Їх висока концентрація призводить до прискорення злипання еритроцитів між собою.
Загальний аналіз крові при пневмонії може визначити тяжкість розвитку запального процесу в легенях:
- легкий перебіг пневмонії характеризується незначними змінами формули кров’яних клітин. ШОЕ, кількість нейтрофілів зростають трохи більше верхньої межі норми. Зрушення нейтрофильной формули вліво також виражений слабо;
- пневмонія середньої тяжкості може викликати появу юних нейтрофілів, при цьому ШОЕ буде підвищена значно;
- на важкий перебіг вкажуть дуже висока ШОЕ, поява замість нейтрофілів мієлоцитів, різко підвищена кількість лейкоцитів.
Також за аналізом крові можна дізнатися хронічний перебіг захворювання. При цьому при пневмонії в фазі ремісії не буде ніяких змін в формулі крові, що вказують на пневмонію. При загостренні процесу почне повільно підвищуватися швидкість осідання еритроцитів і збільшення лейкоцитів за рахунок паличкоядерних нейтрофілів.
Дані біохімічного дослідження
Біохімічний аналіз крові виявить підвищену кількість фібриногену в плазмі крові і С-реактивного білка. Також можна спостерігати збільшення вмісту альфа-глобулінів і гамма-глобулінів. Біохімічне дослідження при запаленні легенів також продемонструє зростання показників аспартатамінотрансферази і аланінамінотрансферази.
Також важливо правильно підготуватися до обстеження, щоб аналізи при пневмонії показали достовірний результат:
- Перед здачею крові при запаленні легенів треба не їсти протягом восьми годин. Пити протягом цього часу дозволяється тільки воду. Найкраще здавати кров на аналіз з ранку натщесерце.
- Також протягом доби перед обстеженням не варто приймати лікарські препарати, вживати жирну їжу, так як це може призвести до значного спотворення показників крові, що послужить причиною помилкової діагностики і так обраної тактики лікування.
Таким чином, загубиться час на проведення додаткових обстежень, уточнення діагнозу, і, в кінцевому підсумку, може призвести до збільшення перебігу хвороби і розвитку ускладнень.
Які аналізи ще здають при пневмонії, крім загального дослідження крові, підкаже лікуючий лікар.