Що таке медотвод від Манту і як його отримати



Багато батьків стикаються з питанням, чи можливий медотвод від Манту? Адже навіть з огляду на факт, що це не щеплення і після неї не виробляється імунітет проти захворювання, існують деякі протипоказання до її проведення. Проба є одним з найбільш ефективних методів виявлення туберкульозної палички в дитячому організмі. Однак якщо у малюка застуда, алергія, вірусна інфекція, то лікар дасть медичний відведення і складе індивідуальний графік проведення Манту для конкретного пацієнта.

Що таке медотвод

лікар

Медотвод називається повний або тимчасова відмова від проведення вакцинації або проби Манту. Які медотвод від Манту давати конкретній дитині вирішує лікар, після проведення огляду.

Сама по собі ця проба не є небезпечною, якщо дитина абсолютно здорова. Протипоказанням до проведення не є виявлені раніше соматичні захворювання. Щоб результат туберкулінової проби був достовірним і у дитини не виникли ускладнення, пов’язані з її проведенням, медик повинен оцінити стан здоров’я пацієнта і звірити з протипоказаннями.

Причини, за якими лікар може дати медотвод наступні:

градусник



  1. Підвищена температура тіла. В такому випадку проводити Манту можна тільки через 4 тижні після нормалізації температурних показників.
  2. Наявність кашлю. Навіть якщо причина не пов’язана з застудою, це може бути наслідком алергії або бронхіальної астми. При цьому проведення процедури відкладається до з’ясування точної причини, що викликала кашель.
  3. Наявність нежиті. Відправляти дитину для проведення Манту лікар може через місяць після одужання.
  4. Гострий період будь-якого захворювання. Скільки потрібно чекати до моменту проведення проби вирішує лікар. Зазвичай зробити це можна тільки після повного одужання і проведення бактеріологічного аналізу.
  5. Захворювання на шкірі, які виникли безпосередньо перед процедурою. Провести її можна буде після повного одужання.
  6. Аутоімунні патології.
  7. Якщо протягом 1-2 місяців до передбачуваної процедури малюкові вводилася будь-яка вакцина. При цьому медотвод необхідний для того, щоб реакція на введений препарат не виявилася помилковою.
  8. Наявність у дитини розлади травлення. Зробити пробу можна буде тільки після одужання.
  9. Вітрянка, респіраторний чи інші віруси.
  10. Деякі неврологічні захворювання. У таких ситуаціях робити дитині Манту повністю заборонено.
  11. Наявність онкології.
  12. ВІЛ-інфекція у дитини.

Зазвичай рішення про проведення або перенесення проби приймає педіатр або імунолог. Чи може алерголог давати медотвод від Манту? Якщо в даний момент у дитини загострилася алергічна реакція або після перенесеної ГРВІ алерголог може це зробити.

Також у таких дітей сама процедура проведення Манту буде дещо відрізнятися. Тому важливо повідомити педіатра і медику, який буде робити пробу про наявність будь-якої алергії. Зазвичай таким діткам рекомендують перед проведенням Манту прийняти будь-який антигістамінний препарат.

можливі ускладнення

Для чого взагалі дають медичні відводи від Манту перед садком або в інших випадках? Це пов’язано з тим, що якщо при наявності протипоказань малюкові все ж провести дану пробу, то можливе виникнення різних ускладнень.

Серед них виділяють:

Головний біль

  • підвищення температури тіла до 40 градусів;
  • головний біль та запаморочення;
  • загальне нездужання і слабкість організму;
  • утруднене дихання;
  • розлад травлення;
  • блювота;
  • порушення серцевого ритму і інші проблеми з серцево-судинною системою;
  • підвищена чутливість шкіри;
  • алергічні реакції;
  • втрата апетиту;
  • гнійні виділення з папули;
  • судоми;
  • порушення роботи лімфатичної системи;
  • зміна кольору шкірного покриву в місці уколу.

У звичайному стані папула невеликого розміру. Якщо вона занадто велика, щільна, батьки повинні проконсультуватися з лікарем. Оцінити її стан може фтизіатр або педіатр. Манту не є протипоказанням, щоб не відвідувати дитячий садок.

Розмір папули свідчить про наявність в дитячому організмі збудника туберкульозу – палички Коха.

Яким буває результат Манту:

Позитивна реакція на манту

  • негативний – коли в місці введення препарату немає почервоніння або розмір папули не перевищує 1 мм;
  • сумнівний – місце уколу червоніє, але розмір папули не перевищує 4 мм;
  • позитивний – місце, куди вводився укол ущільнено, а розмір папули в межах 5-16 мм;
  • гиперергический – розмір папули перевищує 17 мм, при цьому в місці уколу з’явилися виразки або нагноєння.

Іноді спостерігається віраж проби – такий стан, коли після негативних результатів проба різко стає позитивною, при цьому в період між проведенням проб дитині не вводилася вакцина БЦЖ. Якщо це сталося, то в організмі протікає інфікування паличкою Коха. Згодом папула повинна зменшуватися в розмірі. Це пов’язано з тим, що організм виробляє все більше антитіл до збудника. Тому збільшення папули медики вважають ознакою інфікування дитини.

З огляду на те, що в кількох випадках у дітей виникають негативні реакції після проведення проби, батьки нерідко повністю відмовляються від процедури. Однак медики стверджують, що виникнути ускладнення можуть тільки у того малюка, якому Манту проводилося при наявних до нього протипоказання. Якщо ж дитина здорова, то турбуватися нема про що.

При цьому також не варто забувати про те, що дана проба вважається одним з небагатьох безпечних і ефективних способів виявлення мікобактерії в організмі дитини. А, як відомо, таке захворювання, як туберкульоз дуже небезпечно, чого не можна сказати про реакцію Манту.

Як отримати медотвод

Довідка

Багато батьків дуже бояться ставити дітям будь-які щеплення. Тому нерідко у них виникає бажання купити або дістати іншим шляхом медотвод від них. Однак реакція Манту не є щепленням, тому на неї дію даного документа не поширюється. Інша справа, що сама ця проба має деякі протипоказання до проведення.

Перенести її або заборонити робити взагалі можуть:

  • педіатр, який спостерігає малюка;
  • фтизіатр;
  • алерголог, якщо у малюка спостерігаються алергічні реакції;
  • імунолог, якщо дитина перебуває на обліку;
  • невропатолог, в разі, якщо у дитини діагностована хвороба неврологічного характеру, наприклад, епілепсія.

Отримувати таку довідку можна після хвороби, скільки при цьому має пройти часу до можливого проведення процедури визначає лікуючий лікар. При цьому він повинен переконатися в тому, що захворювання повністю вилікувано і у дитини немає інших протипоказань. Причини після ГРВІ зазвичай пов’язують з тим, що в цей період дитячий організм занадто ослаблений і можливі негативні реакції від введеного препарату або ж спотворення результату проби.

Деякі лікарі стверджують, що проводити Манту можна навіть при наявних у дитини кашлі або нежиті. Особливо якщо малюк відвідує садок або інший дитячий колектив. При цьому вони аргументують це тим, що проба не є щепленням і важлива для виявлення можливості захворювання на туберкульоз. У такому випадку рішення залишається за батьками.