Правобічна пневмонія у дітей зустрічається у віці від 1 місяця до 15 років з частотою до 12-14 випадків на тисячу дітлахів. Вона може бути ускладненням простудних захворювань або самостійною патологією, що вразила легеневі тканини.
Що потрібно знати про особливості протікання запалення легенів у дітей, його видах, симптоми, методи діагностики і лікування цієї хвороби у відповідності з існуючими міжнародними протоколом.
<h2>Причини розвитку правобічної пневмонії у дітей
Правобічна пневмонія у дитини розвивається частіше, ніж поразка лівої частки цього органу. Пов’язано таке явище з особливістю анатомічного і фізіологічного будови легенів.
З правого боку головний бронх коротший і вужчий, ніж з лівої. Він розташовується відразу ж по косій від трахеї, тому чужорідні агенти можуть безперешкодно потрапляти в цей відділ.
Факторами, що сприяють розвитку запалення легенів у дітей саме з правого боку, є:
- незрілість гуморального і клітинного імунітету в силу вікових особливостей. Адаптаційні механізми розвинені погано, що сприяє швидкому поширенню інфекційної флори;
- як правило, пневмонія в такому віці є наслідком ГРВІ. Частково неадекватне лікування, частково зниження імунітету на тлі лікування первинного захворювання провокують розвиток такого ускладнення;
- хронічні інфекції верхніх дихальних шляхів, наявність вроджених патологій;
- схильність до розвитку алергічних реакцій, системні захворювання, анемії різної етіології, рахіт;
- гострі або хронічні розлади шлунково-кишкового тракту, зокрема – порушення харчування;
- вроджені патології легеневої і бронхіальної тканини, недорозвинення органу, зокрема, в середньої частки.
Збудники захворювання потрапляють в легені разом з повітрям (повітряно-крапельний шлях зараження). Або ж спускаються з інфікованих носа і глотки як ускладнення після захворювання цих органів.
Вид мікрофлори, що викликає пневмонію, може варіюватися в залежності від віку пацієнта.
Види правобічної пневмонії у дітей
А ось в залежності від місця локалізації запального процесу розрізняють кілька видів пневмоній:
- Вогнищева. Для цього виду пневмонії характерно ураження невеликої ділянки слизової оболонки легень, часто не більше 1 см в діаметрі. Лікування такого виду патології є найбільш простим, якщо вчасно звернутися за допомогою і почати адекватну терапію.
- Сегментарна і полісегментарна. При цьому виді патології уражається вже більш велика ділянка – цілий сегмент легені. Відповідно полісегментарна – ураження декількох ділянок. Лікування такого виду захворювання проводиться найчастіше в умовах стаціонару, так як вимагає постійного спостереження за динамікою перебігу.
- Крупозна. Для цього виду патології характерне ураження всієї частки легенів, в даному випадку – правого.
Від ступеня ураження легеневої тканини буде прямо залежати стан дитини. Від цього ж фактора залежить і лікування, яке може здійснюватися як в амбулаторних умовах, так і вимагати негайної госпіталізації.
симптоматика захворювання
Своєчасне виявлення захворювання дасть можливість почати адекватне лікування, що допоможе уникнути ускладнень, які найбільш небезпечні у дітей у віці до року.
Підступність цієї патології полягає в тому, що початковий період може протікати практично безсимптомно або ж малосимптомний. Дуже часто особливо в разі розвитку пневмонії після ГРВІ, батьки продовжують вже проведене лікування препаратами від застуди. Вони наївно вважають, що це повернулося пішло вже захворювання.
Однак пневмонія не лікується тими ж препаратами, що і ГРВІ, і дані заходи результату не принесуть. Тільки лише погіршать становище і упустять час.
Для того щоб розібратися в тонкощах симптоматики початковій стадії правобічної пневмонії, назвемо найпоширеніші прояви у дітей:
- підвищена пітливість при мінімальних фізичних навантаженнях, іноді навіть в стані спокою (особливо після сну);
- малюк може спати тільки на лівому боці, оскільки сон на правому доставляє незручності в кращому випадку. Може відчуватися легка біль, поколювання, оніміння з правого боку тіла в області грудей;
- прискорене дихання. Дитина дихає часто, навіть в положенні лежачи, йому важко зробити глибокий вдих, оскільки ця маніпуляції викликає напади кашлю;
- хрипи в грудях відчуваються з правого боку особливо, навіть при прикладанні руки до спинки або до грудей;
- спостерігається підвищена температура тіла протягом трьох днів, яка не збивається до нормальних показників за допомогою звичних жарознижуючих засобів.
Якщо батьки відзначили появу такої симптоматики, звернення до лікаря повинно бути негайним. Погіршення стану може відбутися за лічені години, що погіршить становище і збільшить ділянку ураження легень. Саме по собі запалення легенів у дітей не проходить через несформованого імунітету.
А ось ускладнення розвиваються дуже швидко. В особливо важких випадках можливий навіть летальний результат.
лікування
Умови лікування визначає лікар, грунтуючись на показаннях лабораторних досліджень, зборі анамнезу та тяжкості стану маленького пацієнта. Вогнищева і сегментарна пневмонії звичайно проходять легко або із середнім ступенем тяжкості. Терапія можлива в домашніх умовах, якщо батьки будуть сумлінно виконувати всі приписи.
Більш важкі випадки вимагають госпіталізації і цілодобового спостереження лікаря.
В обов’язковому порядку поміщаються в стаціонар такі категорії маленьких хворих:
- у віці до півроку незалежно від ступеня тяжкості патології;
- при частковій пневмонії діти до трьох років;
- в разі якщо у дитини присутні інші хронічні або вроджені патології;
- при імунодефіциті або значно ослабленому імунітеті;
- діти з соціально незахищених сімей, з будинків дитини та центрів психологічної реабілітації;
- якщо домашнє лікування не привело до поліпшення стану протягом 2-3 діб.
Призначення препаратів проводиться в суто індивідуальному порядку і після аллергопроб, які здійснюються в стаціонарі. Ці запобіжні заходи особливо актуальні, якщо препарат дається маляті вперше. І навіть лікування будинку має на увазі проведення такої маніпуляції, щоб уникнути небезпечних наслідків у вигляді алергічної реакції або анафілактичного шоку.