Що таке віраж Манту і з яких причин він виникає



Проба Манту – туберкулінова проба, яка використовується для визначення наявності у досліджуваного збудника туберкульозної палички. Якщо говорити мовою обивателя, віраж Манту може показати, хворий чоловік на туберкульоз чи ні, а також чи присутній в його організмі інфекція, пов’язана з даним захворюванням. Якщо показники реакції Манту в порівнянні з попередніми збільшилися в розмірі понад шість мм, стався віраж Манту, тоді з більшим ступенем імовірності можна сказати, що людина заражена бактерією туберкульозу.

Історія діагностики туберкульозу

Вимірювання манту

Туберкульоз – підступна і смертельно небезпечна хвороба з серйозними ускладненнями. Захворювання відзначено в міжнародній класифікації хвороб – МКБ10. Код – А15-А19. Передається по повітрю і перший час протікає непомітно. Добре піддається лікуванню на ранніх стадіях.

Щоб не втратити час її переходу в активну фазу, для порятунку хворого вчені багато думали над методами якнайшвидшої діагностики хвороби. Таким чином відомим лікарем з Німеччини Робертом Кохом був придуманий збудник туберкульозу – туберкулін, названий на його честь «паличкою Коха». Це відкриття було зроблено в дев’ятнадцятому столітті. Пізніше, в двадцятому столітті, лікар французького походження Манту ввів систему введення туберкулінової проби в організм людини з метою діагностики туберкульозу, яка прижилася, і застосовується по теперішній час, маючи назву «віраж Манту» або «проба Манту». У Росії цей спосіб виявлення туберкульозної палички почали застосовувати з шістдесятих років минулого століття.

Медичне назва туберкуліну – «альттуберкулін», що в перекладі з латинської – витяжка. Це витяжка з бактерій туберкульозної палички, яка містить, крім бактерій туберкульозу, органічні сполуки, отримані в процесі хімічних дослідів. На сьогоднішній день використовують вдосконалений очищений туберкулін, безпечний як для дорослих, так і для дітей.

Після введення туберкуліну організм повинен на нього зреагувати, внаслідок потрапляння туди бактерій туберкульозу. Але реагують тільки ті кровоносні тільця, які вже знайомі з бактеріями туберкульозу.

Іншими словами, туберкулінова проба відсіває чисті організми, і виявляє заражені або знаходяться в групі ризику, які є носіями туберкульозної палички.

Такий метод має переваги:

  • можливість проводити масові обстеження;
  • безпечний щодо зараження людини паличкою Коха;
  • дає можливість попередити вогнища хвороби.

Реакція Манту – достовірний, точний метод діагностики наявності в організмі бактерій туберкульозу, тест на туберкульозну паличку.

Віраж Манту, його ознаки, причини виникнення

шприц



Віраж Манту – важливий туберкуліновий тест, що дозволяє більш точно визначити наявність в організмі людини носія туберкульозної палички і ступінь його зараження. Для цього повторні проби Манту порівнюють з попередніми пробами. Якщо через рік до моменту проведення наступної проби позитивний результат змінює попередній негативний, ставиться діагноз «віраж» Манту.

Про те, що «віраж» існує, і проблема є, свідчать такі показники:

  • «Гудзик» збільшилася в розмірах у порівнянні з попередніми пробами на п’ять і більше мм, за умови, що попередні спроби показали негативний або сумнівний результати;
  • яскраво виражена гіперергічними реакція, коли місце уколу дійшло в розмірах діаметра до 17 мм;
  • якщо пройшло кількох років після постановки проби, а діаметр нової Манту досяг 12 і більше мм.

Крім туберкульозу, можуть бути інші причини «віражу»:

  1. «Погана поведінка» після уколу (розчісування, травмування місця вакцинації).
  2. Нездоровий спосіб життя (вживання алкоголю, куріння, мізерне харчування).
  3. Алергія на препарат.
  4. Застосування простроченої вакцини або її непрофесійне введення.
  5. У будь-якому випадку треба пройти повне обстеження у фтизіатра, здати аналізи, а при необхідності зробити повторну пробу.

Якщо «віраж» Манту має місце, частіше це означає, що в організмі активно прогресує туберкульоз, але такий діагноз не завжди підтверджується, для точної постановки треба пройти повне обстеження.

Віраж Манту у дітей: коли ставлять туберкулінові проби дітям

Діти частіше дорослих потрапляють в групу ризику, так як дорослі замість щорічних проб проходять обов’язкову флюорографію. Наскільки небезпечний отриманий результат може сказати тільки лікар на основі аналізів. Тому при виявленні «віражу» Манту, необхідно терміново звернутися до дитячого фтизіатра.

Щеплення БЦЖ робиться дітям в пологовому будинку з метою якнайшвидшої захисту дітей від туберкульозу. Чому крихітка? Через неблагополучну обстановки, пов’язаної з прихованими формами туберкульозу. Сьогодні дуже багато людей є носіями палички Коха, самі цього не підозрюючи. Тому постало питання про необхідність захисту дітей на найперших етапах життєвого шляху.

У зв’язку з цим після щеплення БЦЖ їм починають робити туберкулінові проби.

  1. БЦЖНе має сенсу вводити туберкулінові проби дитині до одного року, так як його імунна система не сформувалася.
  2. Першу пробу ставлять, коли дитині виповнилося 12 місяців, щоб якомога раніше пройти тест на присутність туберкульозної палички в організмі, і, в разі позитивного результату на ранніх стадіях розвитку хвороби, приступити до лікування.
  3. Далі віраж проби Манту дітям робиться щорічно до 14 років. Матусь в декреті запрошують з малюками в поліклініку за місцем проживання.
  4. У процесі дорослішання дитини проби Манту роблять у дитячому садку, в шкільному закладі. Якщо дитина через хворобу або інших причин пропустив процедуру, її роблять пізніше в будь-якому випадку, з метою перестраховки, так як туберкульоз – небезпечна хвороба і не прощає недбалого ставлення.
  5. У разі поганих або сумнівних результатів лікар може призначити додаткові проби. У районах з неблагополучною обстановкою з туберкульозу ревакцинації підлягають підлітки 15-16 років.

Туберкулінові проби – це не вакцинація, не щеплення, а спосіб виявлення в організмі бактерій туберкульозу, а також його перевірка на імунітет проти даного захворювання.

Проведення Манту і догляд за місцем уколу

Роблять Манту в процедурному кабінеті медичного, дошкільного або шкільного установи. Даною процедурою повинен займатися висококваліфікований фахівець. Дитині в сидячому положенні спеціальним медичним шприцом під шкіру в область передпліччя вводять 0,1 мл туберкуліну, речовини, що складається з бактерій туберкульозу, знешкоджених за допомогою високих технологій і оброблених спеціальним ефіром. Голка вводиться на достатню глибину, щоб розчин туберкуліну повністю увійшов під шкіру. В результаті дану ділянку шкіри, «гудзик», отримує ударну дозу лімфоцитів, які миттєво реагують на паличку Коха – збудника і носія туберкульозу.

Мінімум дві доби знадобиться, щоб визначити реакцію на вакцину.

Вона буде правильною лише в тому випадку, якщо дотримуватися таких правил:

  • рукине давати дитині розчісувати папулу (гудзик);
  • не мочити місце уколу, а при контакті з водою на короткий час заклеювати гудзик пластиром (краще постаратися уникнути водних процедур на деякий час);
  • НЕ мазати місце проби йодом, зеленкою і іншими розчинами і кремами;
  • НЕ замотувати бинтом.

Через 72 години медичний працівник повинен оцінити результати проби, спочатку візуально оглянувши місце уколу, де в точці входу голки з’явилося ущільнення, яке називають папулою. Саме зовнішній вигляд папули показує ймовірність зараження. Потім за допомогою спеціальної прозорої лінійки вимірюється розмір гудзики – ущільнення.

В даному випадку дуже важливі високі професійні якості медичного працівника, так як на основі їхніх свідчень робляться висновки.

Показники реакції Манту

З точки зору медицини, результат проби Манту може бути:

  1. Негативним.
  2. Псевдонегативним.
  3. Сумнівним.
  4. Позитивним.
  5. Хибнопозитивним.
  6. Гиперергическим.
  7. Віраж проби Манту.

Основні показники результатів проб Манту:

  • Позитивна реакція Мантунегативний результат, незважаючи на страшне назву – результат хороший, так як немає ущільнення в місці проби (гудзики), або ущільнення практично непомітні. Це означає, що бактерії туберкульозу і туберкульозні палички ніколи не були в організмі дитини, що проходив «тест» на туберкульоз;
  • помилково негативні результати схожий з негативним результатом. Може бути викликаний: недавнім зараженням паличкою Коха, віком дитини до шести місяців або присутністю в організмі ВІЛ-інфекції або СНІДу;
  • сумнівним вважається результат, коли «гудзик» має невелике почервоніння та ущільнення до 2-4 мм. Викликати хвилювання дані показники не повинні;
  • позитивний результат вважається, коли помпа (гудзик) явно почервоніла і розміри її більше 5-ти мм. Висновок такий, що дитина вже має вироблений імунітет проти туберкульозу. А імунітет може мати тільки людина, безпосередньо або побічно стикається з паличкою Коха;
  • хибнопозитивна реакція говорить про відсутність в організмі палички Коха. Чому організм показує позитивний результат? Найчастіше це означає наявність в організмі бактерій іншого типу або пацієнт нещодавно переніс інфекцію;
  • гіперергічними реакція – 17 мм і більше розмір гудзики плюс виразки в місці уколу. Все свідчить про присутність бактерій туберкульозу в дитячому організмі;
  • віраж проби Манту – збільшення діаметра гудзики в порівнянні з попередніми показниками. Йому притаманне гіперегріческіе реакції навіть після закінчення 3-4 років після вакцинації. Саме віраж є дзвінком для походу до фтизіатра.

При виявленні віражу більш раннє звернення до фахівця гарантує швидке встановлення остаточного діагнозу, а значить, своєчасне лікування, що особливо важливо при всіх хворобах, в тому числі і при туберкульозі.

Що може змінити показники проби Манту

Погані показники проби можуть бути і у здорової дитини.

Проба може виявитися невірною в наступних випадках:

  • коли не виконуватимуться правила «відходу» за помпою;
  • під час проведення проби дитина приймав антибіотики або інші лікарські препарати;
  • дитина алергік, або був в контакті з алергенами (чистячі миючі хімічні речовини і так далі);
  • після недавно перенесеного вірусного або інфекційного захворювання;
  • підвищений радіаційний фон або погана екологія.

Незважаючи на погані показники реакції Манту, ніколи не можна панікувати, тому що паніка – поганий порадник, а позитивний і гиперергический результати, а також віраж Манту – не вирок.

Протипоказання, при яких не можна проводити пробу Манту.

Хоча проба Манту вважається безпечною процедурою для дитячого організму, про що неодноразово говорив на форумах доктор Комаровський, існує ряд протипоказань, коли не можна брати пробу:

  • градуснику дитини підвищена температура тіла, хоча немає явних ознак інфекційних та вірусних захворювань;
  • стався збій в роботі шлунково-кишкового тракту (у дитини пронос або рідкий частий стілець);
  • у дитини виявлені шкірні захворювання;
  • кашель і нежить – теж причина для відкладення процедури;
  • епілепсія: заборона робити пробу на все життя;
  • ревматизм, бронхіальна астма;
  • карантин у дитячому закладі, який відвідує дитина;
  • не минуло 30 днів після хвороби або чергового щеплення.

Перш ніж дати «добро» на взяття проби Манту, батьки повинні бути впевнені, що вищезазначені свідчення у дитини відсутні.

Що робити, якщо виявлено “віраж” туберкулінової проби

Коли педіатр діагностував у дитини «віраж» Манту, він відразу дає напрямок до вузького спеціаліста, фтизіатра, похід до якого категорично не можна відкладати. Фтизіатр призначає своє додаткове обширне обстеження.

Воно включає:

  1. Рентген грудної клітини.
  2. Загальний аналіз крові і сечі.
  3. УЗД органів черевної порожнини.
  4. Збір інформації про можливий контакт дитини з носієм туберкульозу. В даному випадку на наявність палички Коха перевіряють всіх членів сім’ї, в якій росте потенційний хворий, а також виключають пасивні контакти дитини.

Лікування залежить від результатів обстеження. У разі підтвердження діагнозу воно може тривати від трьох місяців до декількох років. Хворий може проходити лікування амбулаторно, а в стадії загострення його направляють в стаціонар.

За допомогою «віражу» Манту можна своєчасно виявити небезпечне захворювання туберкульоз, і на ранніх стадіях повністю вилікуватися.

Але треба знати, що кожна людина як відкрита книга, він і хворіє, і одужує по-своєму, тому підходити до лікування треба індивідуально, виходячи з особливостей людського потенціалу. У цьому випадку велике значення має хороший фахівець, адже від правильного підходу до комплексного лікування залежить швидкість і результат одужання.