Що таке віраж туберкулінової проби у дітей і що він показує



Позитивна реакція Манту часто обертається безліччю проблем для батьків і дітей. Вона може бути викликана низкою причин, але турбуватися по-справжньому варто тільки, якщо причина – інфікування організму мікробактеріями туберкульозу. Головним показником зараження є віраж туберкулінової проби – помітна зміна діаметра папули в порівнянні з попередньою пробою.

Що таке віраж туберкулінової проби?

Манту

Віраж туберкулінової проби допомагає визначити інфікування організму туберкульозом, щоб якомога швидше приступити до лікування і не допустити ускладнень хвороби. Це поняття має на увазі зміна проби в порівнянні з попереднім разом: замість негативної з’являється позитивна. Виникає як результат при проведенні туберкулінової проби, яка і покликана виявити хворобу на початкових етапах.

Паніка – не найкраща реакція при виявленні віражу туберкулінової проби. Важливо привести себе до тями, заспокоїтися і постаратися не сильно хвилюватися, адже не тільки зараження туберкульозом може стати причиною виникнення позитивної реакції.

На це може вплинути:

  1. Наявність алергії на деякі речовини.
  2. Загальне ослаблення імунітету через недавноперенесеної хвороби.

Перед остаточною постановкою діагнозу потрібне проведення лікарем додаткових досліджень і аналізів, які роблять результат більш точним. І, звичайно, не можна ігнорувати той випадок, коли негативна реакція свідчить про присутність захворювання, ще не почав розвиватися.

Особливості виконання проби Манту і оцінки результатів

Проба Манту виконується за суворими правилами з метою отримання найбільш точного результату. Виконання деяких тонкощів характеризує лікаря як професіонала.

При виконанні уколу дитина повинна знаходиться в сидячому положенні. Укол доводиться на верхню частину передпліччя, при цьому шприц не повинен зачіпати підшкірний шар.

Оцінка результатів має на увазі вимір ущільненого ділянки шкіри, а не почервоніння навколо нього. Для цього використовують прозору лінійку.

Залежно від результату, проба може бути ідентифікована як позитивна чи негативна.

Оцінка результату проводиться за такими параметрами:

папула



  1. Діаметр папули.
  2. Зовнішній вигляд папули.

Позитивним називають результат, при якому діаметр папули становить більше п’яти міліметрів. В інших випадках реакція може бути негативною, сумнівною або гиперергической. Зустрічається також яскраво виражена позитивна реакція, коли папула має діаметр, рівний шістнадцяти міліметрів і більше.

Протипоказання до туберкулінодіагностиці

Існує ряд протипоказань до діагностики туберкульозу. Не рекомендується проводити туберкулінодіагностику людям, незадовго до цього зіткнулися із захворюванням (для проведення діагностики повинен пройти як мінімум місяць після хвороби). Нещодавно перенесена хвороба може помітно спотворити результати огляду сильно ослабленого імунітету. Проведення проби негативно позначиться на всьому організмі.

Основним протипоказанням служить саме перенесене недавно захворювання.

Наявність будь-якого протипоказання з наступного переліку є серйозним приводом для відмови від проведення проби:

  • хвороби шкіри;
  • гострі інфекційні захворювання;
  • загострення хронічних захворювань;
  • алергії;
  • астма;
  • епілепсія.

Чи не є можливим проведення проби в умовах карантину або в разі, якщо попередня проба проводилася менше місяця назад.

Діагностування віражу туберкулінової проби

У дітей віраж туберкулінової проби діагностується на основі того, що він являє собою – зміна негативної реакції на позитивну, тому при його діагностиці в першу чергу враховуються саме торішні результати. Однак це ще не все. Остаточний висновок про природу явища не можна зробити з урахуванням однієї ознаки.

Основними приводами для постановки діагнозу є:

  • діаметр папули, що перевищує два сантиметри;
  • помітна зміна діаметра в порівнянні з попереднім разом (не менше ніж на шість міліметрів.

Не варто забувати, що діагностований туберкуліновий віраж не завжди вказує на інфікованість організму туберкульозом. Часто помилкові результати виникають як наслідки алергічної реакції, тому при діагностиці слід виключити алергічні реакції.

Якщо в результаті діагностики лікар встановлює, що організм дитини дійсно інфікований, він ставить його на облік в туберкульозний диспансер.

Реакція на туберкулінову пробу у дітей

дівчинкаВідомий дитячий лікар Комаровський зробив великий внесок в медицину, використовуючи нетрадиційні методики і підхід. За його словами, введення туберкуліну в організм дитини не представляє для нього великої загрози, тому відмова від щеплення не дуже розумний.

Щеплення проводиться в школі, і вивчення результатів є завданням шкільного лікаря, тому важливу роль відіграє його професіоналізм. Про негативний результат, як правило, повідомляють батькам.

Батьки відіграють велику роль, адже саме вони підписують згоду або відмову на проведення щеплення, тому вони не повинні забувати про те, що, якщо дитина недавно перехворів, слід підписати відмову. Адже лікар може і не уточнити, понадіявшись на обізнаність батьків, і тоді буде непереливки і дитині, і батькам, яким доведеться провести багато часу в туберкульозному диспансері.

Після проведення реакції можливе виникнення деяких ускладнень. Причинами виникнення ускладнень дітей стають спочатку неправильна перевезення медичних препаратів та умови їх зберігання.

Якщо умови невідповідні, у дитини можуть виникнути:

  1. Свербіж шкіри і почервоніння в місці уколу.
  2. Підвищення температури.
  3. Загальне нездужання і ослаблення.
  4. Запалення лімфатичних вузлів.
  5. Головний біль.
  6. Нудота блювота.

Ускладнення в зв’язку з туберкулінової пробою можливі в рідкісних випадках. Лікарі дотримуються думки, що велика частина відхилень пов’язана з алергічною реакцією організму, адже під вводиться препарат відсутні живі мікробактерії туберкульозу.

До списку ймовірних ускладнень іноді приписують идиопатическую тромбоцитопенічна пурпура – захворювання кровоносної системи, пов’язане з руйнуванням тромбоцитів і характеризується появою на шкірі множинних синців. Такий підхід щонайменше неточний, оскільки ймовірність виникнення такого ускладнення вкрай мала.

Позитивний результат аналізу

Віраж туберкулінової проби є одним з найбільш поширених проявів позитивного результату проби.

Позитивний результат реакції Манту – одна з можливих реакцій організму на введення туберкуліну, яка свідчить про наявність інфекції або алергічної реакції на окремі компоненти введеного медичного препарату.

Позитивний результат ще не є приводом для справжньої паніки, але вимагає негайного візиту до лікаря для проведення додаткових досліджень і постановки точного діагнозу. Чим раніше буде розпочато лікування, тим менший шкоди буде завдано організму туберкульозом.

рукиКоли виключені всілякі альтернативні причини (алергія, недавно перенесена інфекція та інше), необхідно негайно приступити до лікування туберкульозу. Діти з позитивною реакцією на щеплення ставляться на облік в туберкульозному диспансері, і найближчі дванадцять місяців перебувають під суворим наглядом лікарів.

Ознакою інфікування організму може стати виникнення пігментації в місці уколу після певного часу. Пігментація означає появу коричневих плямах, яке пов’язане зі скупченням пігменту, в той час як звичайна папула після уколу має блідо-рожевий відтінок.

Традиційно інфікування мікробактеріями туберкульозу визначається за такими ознаками:

  • виникнення віражу туберкулінової проби;
  • виникнення гиперергической реакції.

Особливу уважність потрібно проявляти тим, кому раніше доводилося контактувати з людьми, хворіють на туберкульоз. Ризик зараження для таких людей вкрай великий, оскільки туберкульоз передається повітряно-крапельним шляхом. Відповідно, найкращим рішенням буде уникати контактів з хворим.

Послідовність дій у тому випадку, коли точно визначити тип реакції не вдалося, така: робиться відповідний висновок і через півроку проводиться повторна проба. Далі все залежить від результатів повторної проби. Якщо вона позитивна або папула збільшилася в розмірах у порівнянні з попередньою пробою, ставиться однозначний діагноз. Якщо, навпаки, папула зменшилася, вважається, що причиною була алергічна реакція.

Застосування «Ізоніазиду»

Ізоніазид – лікарський протитуберкульозний препарат, що викликає загибель мікробактерії (МКБ) туберкульозу.

В першу чергу препарат впливає на активні розмножуються бактерії, незалежно від того, знаходяться вони безпосередньо всередині клітини або за її межами. До сих пір точно не встановлено, як саме діє препарат, але передбачається, що його дія спрямована на зупинку синтезу спеціальних кислот, що входять до складу клітинної стінки мікробактерії, що, в свою чергу, позначається на їх захисної функції.

Препарат можна приймати при будь-якій формі туберкульозу. Його призначають людям, які знаходяться в близькому контакті з туберкульозними хворими або мали позитивну реакцію на туберкулінову пробу.

Необхідна дозування препарату вираховується виходячи з індивідуальних особливостей організму хворого, форми туберкульозу. На основі тих же даних обчислюється тривалість лікування.

У Ізоніазиду виділяють ряд побічних ефектів. Він надає побічна дія на кілька систем відразу: нервову, травну, кровоносну і ендокринну.

Можуть спостерігатися такі побічні ефекти, включаючи алергічні реакції:

  1. Головні болі.
  2. Запаморочення.
  3. Проблеми зі сном (безсоння).
  4. Нездорова ейфорія.
  5. Блювота і нудота.
  6. Болі в серці.
  7. Висипання на шкірі, свербіж.

Як правило, для зменшення побічних ефектів приймають Тіамін, Пиридоксин.

Препарат протипоказаний епілептикам, людям, що страждають від нападів або мають порушення, пов’язані з видільної або травною системою. Препарат не протипоказаний людям, які мають порушення, пов’язані з кровоносною, нервової або дихальною системою, проте їм варто приймати його в строгих дозуваннях.

Препарат рекомендується приймати паралельно з іншими протитуберкульозними препаратами, щоб у мікробактерії туберкульозу не надто швидко розвивалася лікарська стійкість.

Перед тим як почати паралельно приймати інші препарати, необхідно проконсультуватися з лікарем, оскільки ряд препаратів в поєднанні з ізоніазидом підвищують ризик виникнення додаткових ефектів. Рифампіцин або Парацетомол, прийняті паралельно з ізоніазидом, можуть негативно позначитися на роботі печінки.

впливають фактори

Існує безліч факторів, здатних спотворити реакцію Манту. Деякі з них вже були наведені вище, однак диференціюють та інші. Вони менш відомі, але з таким же успіхом впливають на результат.

Серед них:

туберкулін

  1. Підвищена чутливість до туберкуліну.
  2. Неправильний спосіб життя.
  3. Нещодавно перенесені / присутні хронічні захворювання на момент проведення щеплення.
  4. Наявність в організмі паразитів.
  5. Синтетичний одяг.
  6. Несприятливі екологічні умови навколишнього середовища.
  7. Погане харчування, що не враховує індивідуальні особливості організму, в результаті чого він не отримує необхідної кількості вітамінів (що стає причиною ослаблення імунітету і його більшої схильності до різних захворювань.
  8. Помилки, допущені при проведенні щеплення / транспортування.

Все це може значно позначитися на результаті, навіть якщо людина насправді не заражений туберкульозом. Всілякі фактори повинні враховуватися самим пацієнтом і лікарем, який проводить діагностику.

Постановка на облік і лікування

При виявленні віражу туберкулінової проби дитини ставлять на облік в туберкульозний диспансер. Повторне щеплення проводиться через рік і, якщо все в порядку, дитини знімають з обліку в диспансері, однак він все ще буде стояти на обліку в поліклініці у педіатра.

Серед протитуберкульозних препаратів найбільш дієвим вважається Ізоніазид, має бактерицидну дію. Він застосовується як для запобігання захворювання, так і в разі, якщо в організм вже проникла інфекція, оскільки в обох випадках дуже важлива боротьба з мікробактеріями.

Ще одне можливе профілактичний захід для боротьби з туберкульозом – хіміопрофілактика. Її можуть призначити і дітям, і підліткам, і дорослим. Курс хіміопрофілактики туберкульозу має на увазі застосування протитуберкульозних препаратів протягом декількох місяців, щоб запобігти розвитку хвороби.

Під час курсу хіміопрофілактики значно зменшується кількість мікробактерії туберкульозу в організмі. Ризик розвитку захворювання знижується в п’ять разів.Розрізняють такі види хіміопрофілактики:

  1. Первинна.
  2. Вторинна.

Первинною хіміопрофілактики називають обов’язкову профілактику, яка проводиться в регіонах з високим рівнем захворюваності. Вторинна хіміопрофілактика має на увазі проведення профілактики у людей, заражених туберкульозом.

Проведення хіміопрофілактики необхідно для:

  • осіб, в організмі яких були вперше помічені мікробактерії туберкульозу;
  • осіб, які мають постійні контакти з зараженими туберкульозом;
  • дітей, які проживають в районах з несприятливими екологічними умовами, батьки яких утримують худобу, який може виявитися зараженим туберкульозом;
  • особам, недавно перенесли захворювання, які схильні до шкідливим факторам, здатним спровокувати загострення;
  • особам, недавно перенесли захворювання, які приймають лікарські препарати, здатні спровокувати загострення.

Хіміопрофілактика, як правило, займає не більше півроку. Повторне проведення хіміопрофілактики можливо через мінімум півроку.