Як позбутися від першіння в горлі і сухого кашлю



Коли першіння в горлі викликає кашель перш ніж замислюватися як лікувати хворобу, треба спочатку встановити, чим викликані ці симптоми.

Першіння в горлі і кашель є наслідком:

  • ендогенних факторів, тобто несприятливих впливів ззовні, що призводять до подразнень або пересихання слизових оболонок системи дихання;
  • екзогенних причин, тобто різними патологічними процесами у внутрішніх органах.

Навіть якщо першіння не закінчується кашлем, такий симптом все одно визначається як сухий кашель.

зовнішні причини

біль в горлі

У багатьох випадках першіння і кашель є відповіддю організму на дратівливі чинники зовнішнього середовища, що є наслідком несприятливої ​​екології або порушення балансу мікроклімату приміщень.

Першіння в горлі і сухий кашель, що виникає слідом за першением, має такі екзогенні причини:

  1. Сухе повітря в кімнатах тривалого знаходження. Якщо в спальні, робочому кабінеті пересушене повітря, волога на слизових оболонках не встигає продукуватися в достатній кількості. Рецептори на пересушені слизових у відповідь на пересихання реагують роздратуванням, що викликають відчуття першіння, а потім і сухий кашель. Найбільш часто симптоми сухого першіння турбують взимку через роботу приладів опалення і жарким посушливим літом.
  2. Несприятлива екологічна обстановка. У великих містах причиною першіння є великий потік автомобільного транспорту, що створює високу концентрацію вихлопних газів у вдихуваному повітрі. Також великі промислові підприємства, що викидають в атмосферу різні хімічні сполуки, дратівливі дихальні шляхи, викликають кашель і навіть спазми м’язової мускулатури бронхів. На якість вдихуваного повітря восени сильно впливає дим, що утворюється при спалюванні сухого листя.

внутрішні причини

Сухий кашель і першіння в горлі може провокуватися процесами, що відбуваються всередині організму. Ці причини можуть мати як інфекційну етіологію, так і неінфекційну.

огляд лікаря



Інфекційними агентами є різні віруси, бактерії, грибки та інші патогенні мікроорганізми, що викликають запальні процеси органів дихання, що супроводжуються роздратуванням кашльового центру.

Хвороби, що виникають внаслідок патогенної мікрофлори:

  • запалення глотки, трахеї, гортані;
  • гострі респіраторно-вірусні інфекції;
  • туберкульоз;
  • пневмонія;
  • ангіна.

У дітей також поширеною причиною є так звані дитячі інфекції – скарлатина, коклюш і т.д.

Неінфекційними причинами можуть виступати різні хронічні або системні захворювання внутрішніх органів:

  1. Професійні перевантаження голосових зв’язок. Зазвичай цим станом страждають диктори, викладачі, співаки, лектори, актори і т.д.
  2. Алергічні стани. Найчастіше покашлювання викликають різні хімічні сполуки, що входять до складу фарб, клею, тканин. Також частими алергенами, провокуючими сухий кашель, є шерсть домашніх тварин, пил, перо птахів, пилок та інші.
  3. Цукровий діабет. Перевищення вмісту глюкози в організмі викликає зменшення кількості вологи на всіх слизових оболонках.
  4. Захворювання серця, що призводять до такого важкого стану, як серцева астма. Серцева недостатність також викликає напади сухого кашлю.
  5. Поразка горлових нервів може бути як інфекційного характеру, так і травматичного.
  6. Хвороби щитовидної залози, що супроводжуються її збільшенням. При цьому відбувається механічне здавлювання верхніх відділів органів дихання, що приводить до покашлювання.
  7. Травматичні пошкодження горла дрібними сторонніми предметами.
  8. Освіта різних пухлин в області шиї.

Лікування гострого кашлю

гострий кашель

Якщо першіння в горлі викликає кашель, перед тим, як лікувати симптоми, треба усунути причину, яка викликає таку патологію. Найбільш часто гострі напади виникають після перенесених респіраторно-вірусних інфекцій. Щоб заспокоїти сильне першіння в горлі і напади сухого кашлю, можна зробити зігріваючі процедури.

Для цього можна:

  • розтерти горло і грудну клітку мазями Доктор Мом, Травісил або їх аналогами. Після цього надіти облягаючий теплий одяг і лягти в ліжко;
  • прибирати кашель також можна теплими ножними ваннами;
  • тепле пиття або полоскання розчинами, що знімають запалення і подразнення (відвар ромашки, нагідок), це також допоможе при виникненні частих нападів кашлю.

Для якнайшвидшого позбавлення від дискомфорту в горлі треба якомога швидше перемкнути сухий кашель в форму з відділенням мокротиння.

Для цього можна приймати такі препарати муколітичного ряду: Амбробене, Мукалтин, Геделікс, АЦЦ і інші. Засоби від кашлю периферичної дії знизять першіння, частоту і силу нападів. До них відносяться Лібексін, бітіодін.

Препарати, що пригнічують кашльовий центр в довгастому мозку (центральної дії), самостійно приймати не слід, тому що вони містять сильнодіючі речовини, типу кодеїну. Лікування такими засобами повинно проводитися під наглядом лікаря.

Лікування хронічного першіння

біль в горлі

Першіння в горлі і сухий кашель протягом великого відрізку часу вимагає специфічного підходу, тому лікування в таких випадках починається тільки після обстеження і встановлення причини, що викликає такий стан.

При підвищеній сухості повітря слід вжити заходів щодо створення сприятливого для здоров’я мікроклімату. Необхідно стежити, щоб вологість в житлових і робочих приміщеннях була не нижче 50%. Хоча санітарно-гігієнічні норми передбачають більш низькі показники, але об’єктивно більшість людей при більш низькій вологості відзначають сухість горла.

Якщо тривалий кашель є наслідком хронічних захворювань внутрішніх органів, то перед тим, як лікувати першіння в горлі, слід пройти курс специфічної терапії основного захворювання у фахівця вузького профілю. Зазвичай першіння в горлі і сухий кашель тривалий час лікують відразу кілька фахівців – лікуючий терапевт, отоларинголог і доктор, що спеціалізується на захворюванні, що є основним для конкретного хворого.

Зупинити напад сухого кашлю під час лікування допоможуть такі препарати:

  • якщо кашель має алергічну етіологію, допоможуть антигістамінні препарати – Диазолин, Кларитин, тавегіл, супрастин та інші;
  • при запаленні і при перенапруженні голосових зв’язок кашель допоможуть зупинити такі кошти: спрей Каметон, Тантум Верде, Биопарокс;
  • ефективними будуть і таблетки від першіння в горлі: Граммидин, Стрепсилс, Фарингосепт.

Як засіб, прибирають відчуття першіння, можна застосовувати полоскання з додаванням таких препаратів як Хлоргексидин, Стоматидин, Хлорофіліпт.

Лікування під час вагітності

вагітність

Першіння в горлі, що викликає сухий кашель, під час вагітності вимагає дуже обережного вибору лікарських засобів. Багато речовин можуть негативно впливати на розвиток плода і привести до появи важких патологій внутрішніх органів, часом несумісних з життям. Також ряд препаратів мають здатність підвищувати тонус матки, що призводить до викиднів або передчасних пологів.

Найбільш частою лікарською формою препаратів, які пом’якшують мокроту і знімають першіння в горлі, є сиропи.

Найбільш безпечними є:

  • сироп подорожника, Доктор Тайсс;
  • Стодаль;
  • Проспан.

Також безпечним є такий засіб від кашлю, як полоскання горла теплими розчинами з додаванням Фурациліну, мірамістину, Хлорофіліпту. Добре допоможуть і медові інгаляції.

З препаратів, що мають відхаркувальну дію, краще зупинити свій вибір на Мукалтин. Ці таблетки містять тільки рослинні компоненти. Мукалтин надає не тільки відхаркувальну дію, а й протизапальну і обволікаючу, що усуне відчуття першіння в горлі.

Під час вагітності всі призначення для лікування кашлю повинен робити лікар, який курирує вагітність.

лікування дітей

дитина

Особливу увагу потрібно при появі першіння і сухого кашлю у дитини. Дуже важливо не пропустити появу дитячих інфекційних захворювань, що супроводжуються такою симптоматикою. Найбільшу небезпеку становить дифтерія, що починається з почуття першіння в горлі, болі в гортані і легкого покашлювання на тлі загального нездужання. На другий день хвороби в горлі у дитини з’являються характерні важко знімаються світло-сірі плівки з чіткими краями. Тому при перших появи таких симптомів дітей слід негайно показати лікарю. Також краще не запускати і такі дитячі хвороби, як коклюш і скарлатина.

Для зняття першіння і кашлю у дітей можна застосовувати такі засоби і методи:

  • тепле пиття. Для цих цілей ідеально підійде молоко з медом і вершковим маслом;
  • добре заспокоює кашель у дітей медовий компрес на горло. Також його можна покласти на груди і спину;
  • з препаратів можна дати дитині Геделікс або Проспан;
  • зволожать кашель і такі препарати як сиропи з подорожником, Солутан, Бронхолитин.

Для полегшення стану малюка слід подбати і про зволоження повітря. Кращим рішенням буде установка зволожувача.

Також можна провести в кімнаті вологе прибирання, розвісити мокрі рушники або простирадла. У будь-якому випадку кашляє дитини треба обов’язково показати лікарю, щоб він встановив причину кашлю і призначив відповідне ліки.

Що не можна робити

Не можна

Існує багато порад, як прибрати першіння і сухий кашель.

Однак слід пам’ятати також і про те, що не можна робити в цей час, щоб не викликати погіршення стану і розвитку ускладнень:

  1. Якщо почали розвиватися кашель і першіння в горлі, треба негайно припинити курити, хоча б на час хвороби. Слизові оболонки дихальних шляхів через вплив диму і так стають занадто сухими. Дія тютюнового диму ще більше висушує їх, посилюючи перебіг хвороби і обтяжуючи стан хворого. Також діє на хвору людину і пасивне куріння.
  2. Не слід одночасно приймати препарати, що володіють відхаркувальною і розріджують мокротиння дією, із засобами, що пригнічують кашель. Посилення освіти мокротиння без можливості її відходження призводить до розвитку більш важких захворювань, в тому числі і до запалення легенів.
  3. Зігріваючі процедури і інгаляції заборонено проводити при температурі тіла, що перевищує 38 градусів. Також не можна ставити гірчичники, приймати ванни.
  4. Хворому з сухим кашлем небезпечно перебувати в задушливому непровітрюваному приміщенні з низькою вологістю.
  5. Після інгаляцій або зігріваючих процедур хворому забороняється входити в кімнати з більш низькою температурою повітря. Такий перепад може призвести до посилення кашельних нападів.

Також є небезпечним та самостійне лікування, навіть перевіреними народними методами.

Постійний кашель, біль і першіння в горлі вимагають якнайшвидшого огляду і обстеження у компетентного фахівця для з’ясування причини, що викликала таке стану і призначення адекватної терапії.

Профілактичні заходи

чоловік

Виникнення сухого кашлю можна запобігти або пом’якшити, приймаючи відповідні заходи:

  1. З урахуванням того, що першіння в горлі часто виникає внаслідок вдихання сухого повітря, слід подбати про створення сприятливого для органів дихання мікроклімату в житлових і робочих кімнатах. Регулярне провітрювання зі щоденною вологим прибиранням підвищать вологість приміщень. В опалювальний сезон на ніч можна розміщувати на батареях мокрі рушники або простирадла.
  2. Постійний сухий кашель часто з’являється у курців. В даному випадку відмова від куріння допоможе зняти напади першіння і спазми в горлі.
  3. При кашлі, викликаному хронічною патологією внутрішніх органів, слід провести дуже докладне лікування основного захворювання. У разі відсутності специфічної терапії застосування препаратів, заспокійливих кашель, буде неефективним.
  4. Якщо дихальні слизові оболонки стають сухими і постійно дере в горлі через вплив несприятливого екологічного оточення, то найрадикальнішим методом буде зміна місця проживання або роботи. Також можна очищати повітря за допомогою кондиціонерів та спеціальних побутових очищувачів. Однак застосування такої техніки не замінює провітрювання, а тільки доповнює.
  5. Підвищення імунітету раціональним харчуванням, регулярним виконанням фізичних вправ і вживанням вітамінів підвищить стійкість слизових горла до впливу несприятливих зовнішніх і внутрішніх факторів.
  6. Не слід обмежувати кількість вживаної води, особливо в жарку пору року і при знаходженні в приміщеннях з сухим повітрям.